Jump to content

GoT trol central


Recommended Posts

Evo jedan iskreni post da pokušam da objasnim emocije i izlive poput vuduovih i drugih pojedinih ljudi koji su čitali knjige. Morate da shvatite da je A Song of Ice and Fire jedan od verovatno najboljih epsko fantasičnih serijala napisanih još od Tolkinovih gospodara prstenova, svako ko je ikad iole voleo fantastiku pročitao je ove knjige. Nisu to neke leve knjige nekog random autora, pa je onda napravljen film/serija i knjige su naprosto postale popularne, ne. To je serijal koji se prodavao i čitao u milionima primeraka proteklih skoro 20 godina, čitali su ih hardkor ljubitelji, čitali su ih kežualci, staro i mlado. I sa razlogom su čitane jer su knjige napisane neverovatno dobro, ja sam prvih četiri knjiga serijala čitao danonoćno kad sam se upoznao sa njima,  jer nisam mogao da se odvojim od njih.

 

Ma sta nalupeta ti ovde.

 

Veze knjiga nema sa epskom fantastikom vec je triler smesten u epsko doba. Pritom i to nazivanje trilerom je far fetch jer vise podseca na ocajne domacice sa srednjevekovnim oruzjem umesto serpi i lonca.

 

A to sto se prodala i citala u milionima primeraka joj ide u korist isto kao i hari kvoteru.

 

U svakom slucaju, meni je glupo i citati i gledati ovo ali mi je nevezano za to do jaja retardirano da ovi sto citaju ili su procitali knjigu smaraju ove sto samo hoce da gledaju seriju, ozbiljno retardirano ali to je bilo i za ocekivati kad se pogleda ko sve spada u tu ekipu.

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Takve stvari neke ljude prosto pogađaju, osećaju da im neko piša po njihovom omiljenom serijalu, i nije im jasno kako ne žele da pročitaju knjige..

nisam gledao ni seriju, niti citao knjigu, ali ovo je van svake pameti stvarno... moze se reci i egoisticno sa tvoje strane, da ljude kalupis po tome dal zele ili ne zele da procitaju knjigu, koju ti mislis da je obavezna za citanje ili je iz tvog omiljenog serijala. vas pogadja sto ljudi nisu citali knjige, al vam je skroz ok i pravicno da smorite ljudima topic. sa strane kad se gleda, stvarno ste iznad situacije i tako se postavljate vi koji ste procitali knjigu :)

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

Ma sta nalupeta ti ovde.

 

Veze knjiga nema sa epskom fantastikom vec je triler smesten u epsko doba. Pritom i to nazivanje trilerom je far fetch jer vise podseca na ocajne domacice sa srednjevekovnim oruzjem umesto serpi i lonca.

 

A to sto se prodala i citala u milionima primeraka joj ide u korist isto kao i hari kvoteru.

 

U svakom slucaju, meni je glupo i citati i gledati ovo ali mi je nevezano za to do jaja retardirano da ovi sto citaju ili su procitali knjigu smaraju ove sto samo hoce da gledaju seriju, ozbiljno retardirano ali to je bilo i za ocekivati kad se pogleda ko sve spada u tu ekipu.

 

Knjiga je low fantasy, epska fantastika je kolokvijalni izraz za sve te knjige na našem jeziku. Ali dobro tebi je glupo i da je čitaš i da je gledaš, ti si iznad svih nas u stvari.

 

@Mich

 

Ja lično nikad nisam reko nikom "pročitaj knjigu omg glupaku!" nigde u nekom pogrdnom smislu, osim ukoliko nekom nisam preporučio , niti sam se i u jednom trenutku ponašao elitistički i iznad situacije na onom topiku, a pogotovo nisam nekom spoilovao detalje iz budućih dešavanja, tako da me džabe trpate u taj kalup. A cela ujurdama je počela kad su ljudi krenuli da zabranjuju ljudima da uopšte pomenu knjigu na topiku o serijama, što je apsurdno. Niko pre toga nije srao ljudima zbog toga što nisu pročitale knjige (ja nisam ni posle toga, ima sve tamo crno na belo). 

 

 

 

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Morate da shvatite da je A Song of Ice and Fire jedan od verovatno najboljih epsko fantasičnih serijala napisanih još od Tolkinovih gospodara prstenova, svako ko je ikad iole voleo fantastiku pročitao je ove knjige.

 

 

 

Knjiga je low fantasy, epska fantastika je kolokvijalni izraz za sve te knjige na našem jeziku.

 

I sta posle covek da prica sa tobom?

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Epska fantastika može da bude i low ili high fantasy, što zavisi od samog settinga, knjiga je epska fantastika u svakom slučaju, a ti pričaj sa kime god hoćeš, slobodno.

 

Edit, evo i na vikipediji se vodi kao epska fantastika

 

http://en.wikipedia.org/wiki/A_Song_of_Ice_and_Fire

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

To sto se jedva klasifikuje da bude epska fantastika ga na koji nacin cini, citiram "jedan od verovatno najboljih epsko fantasičnih serijala napisanih još od Tolkinovih gospodara prstenova"?

 

Knjiga je spanska serija gde non stop neko nekoga izdaje, ubija, prevari i sve se oko toga vrti. Na dane kad sam raspolozen bi je nazvao trilerom u poprilicno srednjevekovnom, a manje fantasy svetu.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Zmajevi, sveštenici koji dižu ljude iz mrtvih, rasa ledenih mističnih bića, rasa šumskih ljudi (dece), džinovi, jezovuci,  batice koje mogu da menjaju svoj izgled po želji, mistici na drugom kraju sveta i njihov hram koji tripuje ljude, drva kroz koja vidiš prošlost i budućnost, varge, proroci, epski itemi, jebeni poptuno nov izmišljen svet sa svojim specifičnostima... čist srednjevekovni roman rekao bi čovek.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Nikita, pa crveni sveštenici, već je bila u seriji scena sa oživljavanjem, kada je Toros od Mira vaskrso Berika Donderiona po ko zna koji put (i to nabraja Berik u toj epizodi, kako je sve poginuo), posle dvoboja sa Psetom.

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Zmajevi, sveštenici koji dižu ljude iz mrtvih, rasa ledenih mističnih bića, rasa šumskih ljudi (dece), džinovi, jezovuci,  batice koje mogu da menjaju svoj izgled po želji, mistici na drugom kraju sveta i njihov hram koji tripuje ljude, drva kroz koja vidiš prošlost i budućnost, varge, proroci, epski itemi, jebeni poptuno nov izmišljen svet sa svojim specifičnostima... čist srednjevekovni roman rekao bi čovek.

 

Da ne znam o cemu pricas pomislio bi da opisujes setting konana koji je baziran na modifikaciji i mistifikaciji naseg sveta. Potpuno nov i izmisljen svet sa 90% fantasy elemenata koji se provlace kroz ljudsku istoriju u vidu legendi i sujeverja.

 

I na kraju je opet sustina u spletkama i zaverama, spanska serija.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Pa jebiga, veliki broj fantasy svetova se bazira na inspiracijama iz realnog sveta, počev od samog Tolkina koji je nalazio inspiraciju u nordijskoj mitologiji, engleskim folk pričama...

 

 

Nikita, otkud znam, spoiler sa tf si stavio kasnije, a svi su naoštreni oko detalja iz knjiga/serije :D

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...