Jump to content

Stanje u MMO industriji ovih dana


Recommended Posts

meni je kickstarter odlican iz prostog razloga sto vas niko ne tera da donirate novac za razvoj nekog projekta, developeri su postavili svoju ideju i vama ako se svidi mozete da ulozite neku paru i time ih pomognete

druga stvar, da nema tog kickstartera, blizzard odnosno activision, ea i jos 2-3 velike kompanije bi imale udeo u svemu i pitale bi se oko svega u ogromnom broju igara za koje treba izdvojiti neki veci novac, tako da je kickstarter ako nista barem pomogao u nekoj diverzifikaciji finansiranja i razvoja igara

 

Niko ne spori da je ideja Kickstartera i indie izdavaštva super i da je donela dosta toga zanimljivog up roteklom periodu. Samo je taj Kickstarter balon pukao i sada lagano prelazi u one faze da bude "nešto dodatno što može a i ne mora da se radi" a ne mesija igračke industrije. Pre godinu, godinu i po, ne znam šta nije bilo kickstarter podržano i dobro i loše i staro i mlado :)

Link to comment
Share on other sites

Kickstarter je dobar za developere a sta raja ima od toga,podrzavas ih na kickstarteru da naprave igru a onda kupis tu igru da je igras = developeri sa nule dosli na par miliona zahvaljujuci raji i posle toga cao zdravo.Nemojte me pogresno razumeri,ja cu da podrzim neki super cool projekat,podrzao bi WoW,TES i jos neke igre koje su napravile revoluciju u gaming svetu,jer bez tih igara Gaming ne bi bio ono sto danas jeste ali stvar je sto tim igrama ni ne treba kickstarter,one su uspele i uspece zahvaljujuci telentu developera,a pare se uvek lako nadju kada imate nesto veliko.
Kickstarter je samo dobar za indie deveopere koji su na nuli,pa zainteresuju ljude sa nekom cool idejom,uzmu lovu i posle izbace standardno (nista posebno) igru.Naravno njih bas briga jer su sa nule uzeli neku lovu tako da je njima super i ne interesuje ih vise nista drugo.

Verovatno se dosta ljudi nece sloziti samnom ali dok ne vidim neki extra revolucionaran projekat sa kickstartera zadrzacu misljenje,izuzetak je Minecraft ali oni su otisli na kickstarter jer im se moze,daleko od toga da im je bio neophodan,oni bi svejedno bili tu gde jesu i bez Kickstartera.

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cudo se nije skupila ekipa sa RUR-a i napravila neku igru,makar bila najobicnija... :P

 

Sranj* u danasnjim MMORPG igrama je sto je svaka igra na isti fazon i istu mehaniku: PVE (questovi,instance,open world event), PVP( BG's ,arene,OW), spelovi cast bar sa spelovima,odredjena rotacija ftw.i novo sto je doslo sa GW2 (ako se ne varam) dodge. i to je sve. Od prvih MMORPG igara sve funkcionise isto sem te dve stavke dodge i open world eventi koji su dosli da kazem u "skorije vrijeme". OWE opet rotacija jedne iste mehanike,bossovi jedna ista mehanika,postalo je MONOTONO. Jedino sto me privuce da probam igru poslednjih evo 10 godina, je drugaciji environment ,grafika. Inace me monotonost ubija,isto ko da su ljudi izgubili mastu.

Link to comment
Share on other sites

A reci mi, sta bi po tebi bilo interesantno? Mislim kao koncept ili kao mehanika. Pa i u svim sportskim igrama su iste kontrole, i akcionim imas pucanje skok i neki special ability, u tabacinama imas par dugmica..

 

Spomenuo si par stvari da ti smetaju:

 

1. Kako bi promenio PVE? PVE po definiciji je borba protiv AI neprijatelja. Znaci ako nemas kvestove, open world events, instance, onda imas grind, roaming, i besciljno levelovanje bez neke price. 

2. PVP? BGs, Arene to je sve instacirano. Ima puno MMOova koji imaju open world PVP, zone sa events, borba za kontrolu resursa, itd. Sta bi jos dodao?

3. Cast bars. Puno MMOova koristi razlicite sisteme. Imas neke sa sticky targeting, neke a-la Guild Wars koji koristi kao neki hibrid. Mozes i u fazonu ESO ili Darkfall gde iz prvog lica mases macem i ispaljujes strele. Mislim da postoji dovoljno raznovrsnosti.

4. Bossovi jedna ista mehanika? Uporedi bossove iz MoPa ili Cataclysm sa vanilla bossovima koji su vecina tank and spank. Da li si ikada odradio FFXIV bossove, gde svaki ima unikatne nacine borbe. 

 

 

Ja mislim da tebi u stvari smeta MMORPG kao zanr, a ne njegovi elementi. To je sasvim ok - vecina nas je dosla do tog stadijuma. Zanr se nece promeniti, nove mehanike ne verujem da ces videti jer teoretski ne vidim kako bi bili raznovrsniji.  Ako ti smeta zanr, preporucujem ti da malo uzmes pauzu, odigras neki single player, strategije, simulacije i sta te vec zanima, pa se vrati MMOovima posle pola godine - godinu dana i sve ce da izgleda k'o novo :)

Link to comment
Share on other sites

Svi pricaju o tom sandboxu kao o bogom danom konceptu koji ce unparediti moderne MMO-ve i napokon razdrmati grind bazirane igre. JEdini problme u tome je sto niko jbt ne igra te sandboxove. U poslednjih 10 godina nije se pojavio ni jedan jedini sandbox da je bio uspesan. Svi ovi sto kazu da bi obozavali da igraju sandbox nikad ni jedan kupili nisu ili ako i jesu prestanu da igraju posle mesec dana. Da ljudi hoce sandboxove do sad bi ga neko vec napravio.

 

Ovo sto Sony radi sa Everquest Nextom je hrabar potez firme koja sve svoje poteze vuce bas tako. Zato i jesu takvi kakvi jesu - sa gomilom interesantnih igara koji zadovoljavaju odredjene male nishe ali nisu ni blizu uspeha jednog SWTOR-a ili GW2 (da, bas tih igara, koje nisu preterani uspesi u themepark mmo-ovima, jer i takve kakve su nikakve su uspesnije od pola SOE igara (Vanguard, Star Wars Galaxies ili najnoviji primer Wizardry samo da spomenemo)).

 

Sandboxovi su stvar umetnosti i bozanske inspiracije. Za to postoji samo mala publika sladokusaca. Za siroke mase je McDonalds.

Edited by MikroStalja
  • Upvote (+1) 2
  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A reci mi, sta bi po tebi bilo interesantno? Mislim kao koncept ili kao mehanika. Pa i u svim sportskim igrama su iste kontrole, i akcionim imas pucanje skok i neki special ability, u tabacinama imas par dugmica..

 

Spomenuo si par stvari da ti smetaju:

 

1. Kako bi promenio PVE? PVE po definiciji je borba protiv AI neprijatelja. Znaci ako nemas kvestove, open world events, instance, onda imas grind, roaming, i besciljno levelovanje bez neke price. 

2. PVP? BGs, Arene to je sve instacirano. Ima puno MMOova koji imaju open world PVP, zone sa events, borba za kontrolu resursa, itd. Sta bi jos dodao?

3. Cast bars. Puno MMOova koristi razlicite sisteme. Imas neke sa sticky targeting, neke a-la Guild Wars koji koristi kao neki hibrid. Mozes i u fazonu ESO ili Darkfall gde iz prvog lica mases macem i ispaljujes strele. Mislim da postoji dovoljno raznovrsnosti.

4. Bossovi jedna ista mehanika? Uporedi bossove iz MoPa ili Cataclysm sa vanilla bossovima koji su vecina tank and spank. Da li si ikada odradio FFXIV bossove, gde svaki ima unikatne nacine borbe. 

 

 

Ja mislim da tebi u stvari smeta MMORPG kao zanr, a ne njegovi elementi. To je sasvim ok - vecina nas je dosla do tog stadijuma. Zanr se nece promeniti, nove mehanike ne verujem da ces videti jer teoretski ne vidim kako bi bili raznovrsniji.  Ako ti smeta zanr, preporucujem ti da malo uzmes pauzu, odigras neki single player, strategije, simulacije i sta te vec zanima, pa se vrati MMOovima posle pola godine - godinu dana i sve ce da izgleda k'o novo :)

 

Pa pazi u pravu si da mi je dosadio MMORPG,i uzimam redovno pauzu sa nekim MOBA igrama,fps, itd ali opet kad se vratim u MMORPG smorim se.

 

Aj mi reci sad ovo,recimo ovaj stil igre sa elementima koje sam naveo su generalno su pocele da se primenjuju pre 10 godina,a sta je bilo pre toga? Siguran sam da su se ljudi 95e godine isto pitali za tadasnje igre,kad ce nesto da se promeni,pa je dosla 2000 i doslo je nesto drugacije..pa valjda je vreme sa danasnjom tehnologijom da se i mehanika kompletnog MMORPG-a promijeni ili ce da se vuce jedan isti sistem do beskraja samo ce content da se menja?

 

Sto se tice sportskih igara ne mozes da poredis sa ovim,tu nema pustanja masti na volju,fudbal je igra u kome se lopta sutira i tacka,nema mesta izmenama.A sta bih izmenio u postojecim MMORPG igrama pa ne znam ali bih nesto.

 

Ajde sto se tice mehanike recimo ,zasto svaka klasa ima odredjeni talent tree koji kako god uzmes izbaci jedan set up koji ljudi nadju na internetu kao najbolji i svi ga koriste. Daj ubaci 500 spellova koje ne vidis nigdje kako funkcionisu i putem pentagrama na ekranu ili nekog slicnog klinca ces sam da pogodis kombinaciju za odredjeni spell koji je predvidjen za wep koji koristis.I onda ces moci da recimo sacuvas spell koji si otkljucao u obliku ikonice na kojoj ce biti kombinacija koju si odradio na pentagramu i ponavljanjem te iste kombinacije zapravo bacas spell tj. castujes.

 

Sto se tice PVE-a naravno da stoji da se boris protiv AI neprijatelja,ali napravi AI neprijatelje bez respawn-a ali ih zato ubaci vise u igru.Neka open world events budu tezi,stvori se horda demona zauzme teritoriju i nema micanja dok alijansa ne sravni to isto,a ne stvori se niko ne obraca paznju i nestane posle par sati,kao event je zavrsen,zona se vraca u prvobitno stanje. Automatski nemam razloga da idem da se krljam sa njima da bih uzeo neki item koji mogu da uzmem danas ili za pet dana.Sto se tice questova,stoji da je lore svakog RPG-a glavna crta ,neka budu questovi za Lore da se isprati ta neka prica ali ostali questovi neka budu tipa " demoni pale farmu nekog seljaka ti prolazis u tom momentu i on ti trazi pomoc ,ti mu pomognes oteras demone i quest done. Demoni zapale farmu on ti trazi da mu pomognes da je povrati,tako sto ces mu naci semenje tikve ili sl." Ako neko dodje pre tebe i pomogne mu da zasadi tikve ti nemas taj quest.Naravno staviti taj quest da bude tipa onog vas pet skuplja svako za sebe i ukupan quest XP se dijeli na vas pet u zavisnosti koliko je ko pomogao. 

 

PVP neka bude samo OPEN world ukoliko imaju dve frakcije i ono sto jedna zauzme to tako ostaje dok se druga ne potrudi malo.Neka bude dynamic PVP-a malo ako se grad zapali da obnavljanje grada traje po defaultu mesec dana a u koliko igraci doprinesu materijala da se repair smanjuje.

 

Ne znam brate ono daj malo da bude znaimljivije da ne moze svaki klinac da bude "pro" jer nauci na netu koje dugmice da stiska...Na kraju krajeva evo postoje mega serveri tako da je skoro pa ne moguce da populacija padne i da ljudi pocnu da livaju jer neka frakcija dominira.Znam da bi se neke stvari napravile da treba dosta vremena i truda ali nazalost MMORPG je postala fabrika za stancovanje igara a ne pravljenje, i uzimanje para.

Link to comment
Share on other sites

Svi pricaju o tom sandboxu kao o bogom danom konceptu koji ce unparediti moderne MMO-ve i napokon razdrmati grind bazirane igre. JEdini problme u tome je sto niko jbt ne igra te sandboxove. U poslednjih 10 godina nije se pojavio ni jedan jedini sandbox da je bio uspesan. Svi ovi sto kazu da bi obozavali da igraju sandbox nikad ni jedan kupili nisu ili ako i jesu prestanu da igraju posle mesec dana. Da ljudi hoce sandboxove do sad bi ga neko vec napravio.

Sandboxovi su stvar umetnosti i bozanske inspiracije. Za to postoji samo mala publika sladokusaca. Za siroke mase je McDonalds.

What did i just read O.o 

 

Hint: Eve-Online 

Edited by ZOLA

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ne mozes da baziras potrebu za jednim pod-zanrom na osnovu uspeha jedne, jedine igre u poslednjih 10 godina.

Mogu ako ti kazes da se nije pojavio ni jedan jedini uspesan? :D

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Shto se tiche Eve, kapiram da uopshte ne bi trebalo da bude friendly casual, previshe je ozbiljna tematika i previshe je ulozeno i vremena i truda i para oko svega shto chini Eve. Nisam hardcore ali poshtujem i cenim sve vezano za eve jer to je nasha buducnost jednog dana (lol).

Jedina igra koja mi je izbila iz dzepa godishnju preplatu, sve ostale friendly casual for everyone : "buy items to be better then someone who play and grind more then you!" ili josh gore : "na istom ste nivou i ti hardcore igrachu i ti noobu jer eto, imate svi jednaka prava da uzivate podjednako u igri bez obzira na trud i znanje oko iste, ipak ste ovde da se druzite a ne da budete bolji jedni od drugih a pritom nama da placate to druzenje!" e pa pun mi je, nos, tih friendly casual sranja koja sluze da bi shiroka shaka mase hejtovala wow i eve koji imaju mesechnu preplatu i koje ti pruzaju jedinstven osecaj jer su uspeli u svojoj ideji i jer poshtuju svoje igrache (i u wowu i u eveu nisam chuo da je ticket servis bio losh tj odziv gmova), a ne da bi se "pametni programeri" obogatili preko jedne godine, shto se vidi iz posta MikroStalje vezano za zaradu na mikrotransakcijama a gde je josh zarada od same kupovine igre tipa gw 2! 

 

Sreca pa se nisam zabudalio i uzeo eso, josh jedna igra koja na staroj slavi uzima ovchurinama pare. Necu vishe podsticati rechenicu, dok je ovaca bice i dzempera, jer dokle god bude bilo ovaca, sve ce manje biti kvaliteta medj ovom tematikom! 

Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih pređemo odlaskom u nemoguće.

76561198022439373.png

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da ljude koji igraju i placaju wow i eve grize neki kompleks ili sta vec.Mislim da se oni svakodnevno pitaju da li je pametno placati monthly free za jednu igru kada ima toliko B2P ili F2P igara i onda da bi opravdali svoju potrosnju na sve nacine ce pljuvati po ovakvim igrama.

 

Mislim,ja sam igrao WoW,jedna od naj igara koje sam igrao ikad,medjutim mene je otereo taj monthly fee jer ne zelim da imam obavezu oko igranja igre.Ako naleti period kad imam previse obaveza,ja cu da batailm igru nastavicu je kad budem imao vise slobodnog vremena ako mi se ne igra neko vreme opet ista prica.Medjutim kada placate monthly fee onda to nije tako,igra vas tera da je igrate,ako ste platili 3 meseca unapred ima da je igrate 3 meseca nevezano da li imate vremena i dali vam se igra e to je po meni shit i razlog zasto ne igram vise wow.Znaci jedna sjajna igra,igra decenije definitivno ali skontajte da postoje ljudi kojima ne odgovara monthly fee.

 

Tako da mi nije jasno dakle toliki hejt na svim forumima prema B2P ili F2P igrama.Gw2 je po meni naj user friendly,kupis igras,napustis ako ti se ne igra,vratis se ako ti se igra,nikakve mesecne obaveze naravno da postoje mikrotransakcije ali kako mislite da jedna igra sa milionima igraca koja je napravljena da se igra duze vreme opstane ako je B2P,da li ste vi svesni koliko samo kosta odrzavanje servera.Medjutim te mikrotransakcije su samo sminka i niko te ne tera na iste,u krajnjem slucaju do svega toga mozes da dodjes i goldom.
 

Dakle wow-u skidam kapu (zasluzuje prvo mesto best mmorpg-ova) eve nisam igra pa ne znam kakva je igra.Ali me je vest da gw2 sjajno napreduje obradovala.

 

A vi ljudi igrajte sta volite,sav hejt prema igrama koje ne igrate je detinjast.Mada sam ja i dalje siguran da hejt dolazi zbog sopstvene nesigurnosti u mesecno placanje. :)

  • Downvote (-1) 2
Link to comment
Share on other sites

Eve car, krenuo sam sa malom ekipom da živim u wormholu (posle fw, exploringa i jurcanja explorera)i svaki put kada krenem nešto novo da radim iznenadim se koliko je igra kompleksnija od svih drugih igara. Doduse samo nas je 5, ali svako od njih ima alta. Najveći minus u igri po meni su altovi. Stigao sam do 1bil...znam da je smešno ali trudim se jbh) momci iz corpa mogu da mi pozajme par biliona da uzmem jakog chara za radjenje anomalija ali mi savetuju da furam svog da bih naucio bolje igru. Čak sam i razmisljao da kupim isk da uzmem preko bazara novog maina.

@simlife ako ti je toliko frka za kintu i plašiš se da nećeš moći da igras, placaj mesečno ne vidim u čemu je tu problem. Eve je tu u prednosti, i da uzmeš pretplatu na godinu dana, uvek ćeš imati vremena da staviš da ti se skiluje char.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da ljude koji igraju i placaju wow i eve grize neki kompleks ili sta vec.Mislim da se oni svakodnevno pitaju da li je pametno placati monthly free za jednu igru kada ima toliko B2P ili F2P igara i onda da bi opravdali svoju potrosnju na sve nacine ce pljuvati po ovakvim igrama

Kompleks nego sta,evo ja preko deset godina placam eve a poslednjih par godina ga cak i ne igram. Zamisli koji je to kompleks kada placam za igru koju ni ne igram :D I svaki dan se razmisljam oko B2P ili F2P igara za koje nemam vremena, sto je uostalom i razlog zasto ne igram eve :D

A i to sto kazes oko obaveza je bas cim, sto ne naprave sistem da se automatski skida nego moram svaki mesec da uplatim...oh wait :D

 

Pogresna ti je postavka, ne placaju ljudi igre zato da bi placali i razmisljali o drugim besplatnim vec placaju zato sto im se igre svidjaju a ne moze za dz. Osim toga ako neko hoce moze pored igre koju placa da igra i neku besplatnu igru (ili 5) tako da stvarno ne vidim logiku tvog rasudjivanja :D

 

Dakle ja placam eve jer mi se igra dopada a nije besplatna te moram da placam, da je besplatna ne bih je placao. Isto tako mi se npr  AoC ne dopada bez obzira sto je besplatan niti mi se dopada wow iako se placa. 

  • Upvote (+1) 2

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

 

@simlife ako ti je toliko frka za kintu i plašiš se da nećeš moći da igras, placaj mesečno ne vidim u čemu je tu problem. Eve je tu u prednosti, i da uzmeš pretplatu na godinu dana, uvek ćeš imati vremena da staviš da ti se skiluje char.

 

Nije meni frka da placam za gejm ili se neceg bojim,taman posla :) Niti sam ja rekao da neko gresi sto placa mesecno :)

 

Stvar je u tome sto mi idu na gangalije sva ta pljuvanja prema ostalim igrama od strane Wow igraca.Znaci ja sam igrao wow i tvrdim da je najbolja igra,medjutim kao sto sam rekao zbog svog tog cimanja i nemanja vremena ne zelim da placam igru na mesecnom nivou ma koliko ona dobra bila.Jer mene uhvati trip po 3-4 meseca da jednostavno nemam vremena za sat vremena dnevno igranja ili jednostavno nemam volju za istim.Zbog toga ne zelim da placam svaki mesec i onda da teram sebe da igram tu iigru cak iako mi se ne igra ili nemam vremena.

 

Nego je stvar sto konstantno citam pljuvanja od strane wow igraca (ne govorim samo za ovaj forum) svugde po netu ce te naleteti na rage-ovanje wow-igraca prema recimo Gw2 pa mi nije bilo jasno zasto neko trosi vreme pljuvajuci igru ili igre koje cak ni ne igra,to je kao da ja uzmem sad da pljujem igru (lov i ribolov) koja nit me zanima nit je zelim igrati XD Na kraju sam dosao do zakljucka da mnoge ljude jede kompleks ili osecaj krivice (zasto ja da dajem 11e mesecno za gejm kada neko igra za Dz) onda uzmu da sebe tese kako  je ta igra za Dz sranje da bi opravdali potrosen novac pa po svim forumima daju 100% od sebe da sto vise ispljuju tu igru :)

 

To je neko moje misljenje,a meni realno ni jedna igra ne smeta.WoW mi je jedna od naj igara ikad,eve nisam igrao al verujem da je super,nego ja nisam ljubitelj space-igara.Gw2 obozavam,tera,rift,neverwinter takodje volim,mada mislim da nisu toliko kvalitetne kao malopre nabrojane igre.Takodje podrzavam i P2P i B2P i F2P jednino mi malo smeta P2W alo opet,ko voli nek izvoli,ja cu samo takve igre zaobici i sigurno necu ici po forumima da ih pljujem :)

Edited by Simlifee
Link to comment
Share on other sites

In 2013. Guild Wars 2 made 115.9 Million US in revenue. (source)

 

Sa SWTOR-ovih 130 miliona na mikrotranskacijama cini se da je 2013. bila odlicna godina za grozne Themepark MMO-ove koje niko vise nece da igra.

U SWTOR je ulozeno preko 200-300 miliona afaik.

 

A GW2 je jedini solidan mmo koji je izasao u skorije vreme ... i dalje ga igram :) 

 

EVE su napravili nekoliko nerdova sa islanda ... naravno ccp je sada velika kompanija ali opet nedostaje ulaganja u druge sandbox igre. 

 

Mislim da niko ne osporava da su thempark MMOovi veoma popularni i da ce biti popularni i u buducnosti, medjutim inovacija se kod njih zaustavila, nesto kao sto se desava sa CODom i pucacinama kod FPSa, da COD je popularan i bice popularam po default medjutim realno se nista ne desava ... eto kod MMOova kao GW2 je nesto pokusao da odradi ali i to je realno malo. 

 

Ono sto sam ja napisao je da Sandbox MMOvi imaju potencijal da budu popularni kao i themepark MMOvi kada bi se pravili za siroke narodne mase i kada bi postojala ulaganja u njih.

Da ljudi nece da igraju sandbox igre ili ih je nemoguce napraviti , da ne postoji triste kontra-argument je minecraft i milion klonova istih. Realno igra je djubre, ali je sandbox da veci ne moze da bude... i veoma popularan. 

 

Shto se tiche Eve, kapiram da uopshte ne bi trebalo da bude friendly casual, previshe je ozbiljna tematika i previshe je ulozeno i vremena i truda i para oko svega shto chini Eve. Nisam hardcore ali poshtujem i cenim sve vezano za eve jer to je nasha buducnost jednog dana (lol).

Jedina igra koja mi je izbila iz dzepa godishnju preplatu, sve ostale friendly casual for everyone : "buy items to be better then someone who play and grind more then you!" ili josh gore : "na istom ste nivou i ti hardcore igrachu i ti noobu jer eto, imate svi jednaka prava da uzivate podjednako u igri bez obzira na trud i znanje oko iste, ipak ste ovde da se druzite a ne da budete bolji jedni od drugih a pritom nama da placate to druzenje!" e pa pun mi je, nos, tih friendly casual sranja koja sluze da bi shiroka shaka mase hejtovala wow i eve koji imaju mesechnu preplatu i koje ti pruzaju jedinstven osecaj jer su uspeli u svojoj ideji i jer poshtuju svoje igrache (i u wowu i u eveu nisam chuo da je ticket servis bio losh tj odziv gmova), a ne da bi se "pametni programeri" obogatili preko jedne godine, shto se vidi iz posta MikroStalje vezano za zaradu na mikrotransakcijama a gde je josh zarada od same kupovine igre tipa gw 2! 

 

Sreca pa se nisam zabudalio i uzeo eso, josh jedna igra koja na staroj slavi uzima ovchurinama pare. Necu vishe podsticati rechenicu, dok je ovaca bice i dzempera, jer dokle god bude bilo ovaca, sve ce manje biti kvaliteta medj ovom tematikom! 

Postoje odredjene glupe stvari u eve koje nisu hardkor nego jednostavno glupe, takve stvari developeri jednostavno nisu mogli da predpostave kada su pravili i razvijali igru, ali meni licno smetaju, zato sto znam da bi moglo bolje, zato zadnje dve godine zivim na parama koje trosim na plex ;(...

te stvari postanu ocigledne tek kada odigras igru malo duze ... jeste velika igra i veoma detaljna ali ima ogrome propuste u mnogim segmentima... necu sada da pisem o tome trebao bi da ispisem ceo esej a nije eve tema ;D

 

 

Ja mislim da ljude koji igraju i placaju wow i eve grize neki kompleks ili sta vec.Mislim da se oni svakodnevno pitaju da li je pametno placati monthly free za jednu igru kada ima toliko B2P ili F2P igara i onda da bi opravdali svoju potrosnju na sve nacine ce pljuvati po ovakvim igrama.

 

Mislim,ja sam igrao WoW,jedna od naj igara koje sam igrao ikad,medjutim mene je otereo taj monthly fee jer ne zelim da imam obavezu oko igranja igre.Ako naleti period kad imam previse obaveza,ja cu da batailm igru nastavicu je kad budem imao vise slobodnog vremena ako mi se ne igra neko vreme opet ista prica.Medjutim kada placate monthly fee onda to nije tako,igra vas tera da je igrate,ako ste platili 3 meseca unapred ima da je igrate 3 meseca nevezano da li imate vremena i dali vam se igra e to je po meni shit i razlog zasto ne igram vise wow.Znaci jedna sjajna igra,igra decenije definitivno ali skontajte da postoje ljudi kojima ne odgovara monthly fee.

 

Tako da mi nije jasno dakle toliki hejt na svim forumima prema B2P ili F2P igrama.Gw2 je po meni naj user friendly,kupis igras,napustis ako ti se ne igra,vratis se ako ti se igra,nikakve mesecne obaveze naravno da postoje mikrotransakcije ali kako mislite da jedna igra sa milionima igraca koja je napravljena da se igra duze vreme opstane ako je B2P,da li ste vi svesni koliko samo kosta odrzavanje servera.Medjutim te mikrotransakcije su samo sminka i niko te ne tera na iste,u krajnjem slucaju do svega toga mozes da dodjes i goldom.

 

Dakle wow-u skidam kapu (zasluzuje prvo mesto best mmorpg-ova) eve nisam igra pa ne znam kakva je igra.Ali me je vest da gw2 sjajno napreduje obradovala.

 

A vi ljudi igrajte sta volite,sav hejt prema igrama koje ne igrate je detinjast.Mada sam ja i dalje siguran da hejt dolazi zbog sopstvene nesigurnosti u mesecno placanje. :)

vecina iskusnih igraca eve ne placa svojim parama :) 

 

 

igram mnoge F2P igre trenutno kao sto su : path of exile (najbolji f2p model), tribes ascend, war thunder, Igrao world of tanks (par godina), dotu, mechwarrior online itd , hearthstone...

a igram i gw2 koji je b2p sa mikro transakcijama ... 

igrao sam i wow (mnogo vise nego sto je bilo dobro za mene)

 

odkud ti izvlacis da oni koji igraju eve i wow imaju kompleks oko f2p i b2p igara? 

Edited by StormScion

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

 

odkud ti izvlacis da oni koji igraju eve i wow imaju kompleks oko f2p i b2p igara? 

 

 

 

Veruj mi da imaju :) a pri tom nisam mislio na nikog sa ovog foruma,nov sam ovde,ljude ni ne poznajem.Tako da se to nije odnosilo na vas nego kazem uopsteno.Definitivno pojedini wow igraci imaju komplekse oko B2P i F2P igara.

 

Primera radi,neko ce sa wow-a da predje na gw2 medjutim nece mu se svideti toliko koliko wow,te ce se vratiti nazad na wow ali ce se u sebi kolebati da li je pametno vracati se na 10god staru monthly fee igru a pri tom napustiti B2P staru 2 god. igru koja je po kvalitetu priblizna wow-u (po mom misljenju ne i bolja od wow-a) i onda da bi opravdao svoj prelazk nazad zamrzece gw2 ne zato sto je igra toliko shit,vec da bi onda mogao mirno da se pomiri sa tim da je pametno sto se vratio nazad u wow i otice korak dalje pa ce uzeti da pljuje po forumima istu cisto da stavi pecat na to. :) 

Link to comment
Share on other sites

Veruj mi da imaju :) a pri tom nisam mislio na nikog sa ovog foruma,nov sam ovde,ljude ni ne poznajem.Tako da se to nije odnosilo na vas nego kazem uopsteno.Definitivno pojedini wow igraci imaju komplekse oko B2P i F2P igara.

 

Primera radi,neko ce sa wow-a da predje na gw2 medjutim nece mu se svideti toliko koliko wow,te ce se vratiti nazad na wow ali ce se u sebi kolebati da li je pametno vracati se na 10god staru monthly fee igru a pri tom napustiti B2P staru 2 god. igru koja je po kvalitetu priblizna wow-u (po mom misljenju ne i bolja od wow-a) i onda da bi opravdao svoj prelazk nazad zamrzece gw2 ne zato sto je igra toliko shit,vec da bi onda mogao mirno da se pomiri sa tim da je pametno sto se vratio nazad u wow i otice korak dalje pa ce uzeti da pljuje po forumima istu cisto da stavi pecat na to. :) 

Mozda ima veze to sto je prosecan wow igrac star 16 godina :tf:

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Veruj mi da imaju :) a pri tom nisam mislio na nikog sa ovog foruma,nov sam ovde,ljude ni ne poznajem.Tako da se to nije odnosilo na vas nego kazem uopsteno.Definitivno pojedini wow igraci imaju komplekse oko B2P i F2P igara.

 

Primera radi,neko ce sa wow-a da predje na gw2 medjutim nece mu se svideti toliko koliko wow,te ce se vratiti nazad na wow ali ce se u sebi kolebati da li je pametno vracati se na 10god staru monthly fee igru a pri tom napustiti B2P staru 2 god. igru koja je po kvalitetu priblizna wow-u (po mom misljenju ne i bolja od wow-a) i onda da bi opravdao svoj prelazk nazad zamrzece gw2 ne zato sto je igra toliko shit,vec da bi onda mogao mirno da se pomiri sa tim da je pametno sto se vratio nazad u wow i otice korak dalje pa ce uzeti da pljuje po forumima istu cisto da stavi pecat na to. :) 

ne, nego ljudi uopsteno imaju komplekse, ne mozes to da trpas u isti kosh

vecina lol core igraca su igrali wow tako da to ne pije vodu ... sta to sto neko moze da da par evra mesecno znaci da nije balavi klinac (btw mnogi matorci se ponasaju kao balava deca). 

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

neshto me zaezeza chrome ili prsti. no nema veze. pokushacu da svoju kreativnost ponovim koju sam do pre 5 minuta imao.

Ja sam iskompleksirani igrach Eve online-a jer moram da se povinujem kapitalistichkim nerdovima sa Islanda iz firme koja se zove CCP.... Na tvoju zalost, ne. Kao shto je rekao Legendarni igrach eve online-a, Don Zola. Postoji opcija koja se zove In game money, koji mozesh da pretvorish u mesechnu preplatu i da ako zivish od roditelja, skratish im muke za 13 eura, koje zaradish ako radish onda sebi i onda mozesh da izdvojish za shta god. prosto me ne zanimash jer imash josh dosta subskripcije da se naplacash da bi mogao da se upustish u pvp sa mnom u bilo kom obliku, ne ispostavljam tebi rachune jer je tebi gw2 jako dobra igra za koju smatram da je josh uvek igraju samo shminkeri, nego jednostavno placam po 6 godina subskripcije ako treba da bi se IGRAO a ne VEZAO VENCHAO ITD probaj da skontash kako god, za neshto shto radim iz ljubavi prema istom! 
(pricham za ljude koje znam)
Dakle, igrice igram jer ih volim, volim interakciju i gledam da u svakoj vidim sebe kao nekog ko uchestvuje u nechemu shto ima poentu. Kao shto Eve online ima poentu, kao shto Baldurs gate ima poentu, Icewind dale itd rpg naslovi, koji mi daju snage da verujem da ce se pojaviti neshto dovoljno jako ili makar slichno da bi mogao da se ponovo vezem a da pritom bude NOVO a da bude za shiroke mase (ne debele brkate zene)!

Ali avaj, ako se pitaju ljudi kao shto i glasaju i odredjuju mi buducnost poput tebe, onda na zalost mogu da se pretvorim u munju i da nestanem ali nema vajde..
Ovo je moj poslednji post upucen tebi Simlife (daj Boze da sims nemaju veze sa tvojim nickom jer u protivnom em shto gubim vreme, gubim vreme!)
Stanje je zalosno i jadno!

Tebi se svidja neshto jer si dao pare a ne zato shto si dao pare za neshto shto ti se svidja! Probaj da skontash neke stvari pre nego shto bilo koga uvredish svojim pametovanjem. Pun mi je tavan pametnih gejmera koji se pojavljuju kao bubashvabe posle nekolicine nedovrshenih naslova da mi glume znamenite igrache drevnih igrica i da imaju ista prava kao neko ko je ovde dugi niz godina i ko raspravlja o ovoj tematici mozda i duplo vishe. Stoga nemoj da vredjash nisi kompetentan da bi upao u bilo koji pvp sa ljudima a da pritom nemash adekvatan gear! 

 

Nisam hejter zaista, svadjao sam se i sa mnogo kvalitetnijim ljudima, ali kompleksi nemaju veze sa stanjem mejnstrima u gejmingu!

 

uzdravlje.

Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih pređemo odlaskom u nemoguće.

76561198022439373.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...