Jump to content

Дуљо у епизоди: анализа Евангелиона


Recommended Posts

back to the topic, zasto misato toliko cirka! :D

ахах:)

Зато што јој није добро, мислим, цирка из истих разлога из којих сви који циркају циркају:) Шинђи је још мали да цирка, Гендо је изабрао да буде бедес интровертни лик, а Мисато је изабрала да цирка.

 

Ја ћу за сваког лика да одвојим цео један део, као за Шинђија нпр. али када ће апдејти, то не знам, јебига. У међувремену, можемо да серуцкамо и радимо тривије:)

 

Нпр. никад одговорено питање: Чија душа је у 00?

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ја сам мало гледуцкао и има пар оборених теорија (нема душе, кева од Ритсуко итд) и за сада је ''најстабилнија'' теорија да је тамо Реи кец лол. И у суштини доста ствари указује на то кад узмеш да размишљаш, али је опет истриповано. Реи има Лилитину душу и онда испада да Реи док блеји и постоји, твикује то што је у њој у ''реи душу'', тако да кад Реи кнори, можеш да јој салваџујеш душу и то је као њена. И онда су људи у фазону кад је кева од Ритсуко задавила Реи, да су рокнули њену душу у 00. И зато кад год Реи 2 и 3 узму нешто да трипују у кокпиту, њима се обраћа Реи из Еве. И тако, има ту још трипова, ал то је као владајућа теорија:)

 

Исто тако, на случају Асукине кеве видимо да можеш да узмеш само део душе и да се зајебаваш с њим, пошто су њој узели један део и онда је она прсла (узели су јој мајчински део, зато је ова полудела и рокнула се, а Ева функционише готивно). И још је, јелте, кева остала жива после контакт експеримента.

И онда може да испадне да је Реи дебилко зато што нема комплетну душу или тако нешто. А опет, видимо да она у серији напредује у емоцијама и комуникацији, тако да можда је зато што је имала лол васпитање.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

@rei debilko

 

meni isto deluje da je zato sto nije imala dobro vaspitanje. s obzirom da je dete iz epruvete je li, jedini input je dobijala od genda a on je sve samo ne dobar roditelj. jako mi je zanimljivo recimo sledece: ja nisam imao pojma da postoji veza izmedju rei i jui (tek nakon odgledane serije sam se vise informisao, a i u samoj seriji se to implicira tek pri kraju), a sve vreme sam, gledajuci scene s gendom i rei, imao utisak da on gleda na nju kao na nekog koga voli; i to ne u otac/dete, pedobear smislu nego bas kao na, eto, zenu, suprugu.

Link to comment
Share on other sites

Проблем код таквих ствари је, ја мислим, онај који сам навео у воту, а то је да је серија стиснута ко онај кикирики у кесици:) И буквално, трепнеш, а не знам, Мисато је рекла нешто царски битно и ти си сад пет посто ретардиранији што се радње тиче. Или још горе, неко је рекао неку ''најављивачку реченицу'', да ти знаш на шта да се фокусираш у следећим епизодама и те форе.

И онда је заправо гомила ствари ту, али пошто човек није робот, треба му петсто гледања и то за обичне ствари које се тичу заплета и нису чак ни у фазону да треба да их откријеш повезивањем него су ти дате.

 

А да не причам о томе да серија делује да је заправо ДИЗАЈНИРАНА да се гледа више пута, по фајт клаб принципу. Тај Јуи-Реи фазон се мемеује кроз целу серију и то од самог почетка и до самог краја. А наравно, кад гледаш први пут, ништа ти не значи кад иду оним степеницама и Реи је у фазону ''слушај оца животињо'' и лупи му шамар лол. А сада кад гледам увек ми је царски и смијешно:)

 

 

Што се Генда тиче, то са Реи ми је мало истрипованије. У смислу да је он све време у фазону јуијуиомгјуи и да није у фазону ''сад ми је Реи Јуи јер то сад тренутно имам од ње'', а опет јесте у неком степену. И он неће да оклева ако Реи треба дати црнцима да је силују, ако то води до прцања Јуи у инструментализацији. Са друге стране, имамо онај трип де му није добро и отвара усијана врата да види дал је Реи жива.

Капирам да је он прелуд што се Јуи тиче, а Реи као нешто што изгледа идентично као Јуи је довољно да му не буде добро:)

Исто тако, колико сам скапирао, Реи не само што изгледа као Јуи, него се то преноси на целокупни биолошки склоп, са изузетком душе, па тако она цеди крпу као Јуи и тако неке форе. Или је то само тако измемеисано да би била фора за гледаоце, али не и за ликове у серији.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

А наравно, кад гледаш први пут, ништа ти не значи кад иду оним степеницама и Реи је у фазону ''слушај оца животињо'' и лупи му шамар лол. А сада кад гледам увек ми је царски и смијешно:)

da, da, da.

tu sam se bas cudio, cudio iako na prvi pogled i nije za cudjenje a sad mi je scena skroz na mestu, sto ti kazes carska i smesna. i tako sa svakom scenom i detaljem :D

Link to comment
Share on other sites

И он неће да оклева ако Реи треба дати црнцима да је силују, ако то води до прцања Јуи у инструментализацији.

[roflmao]  to su ti primeri

 

2 retard pitanja nevezana za vase teorije zavere:

da li je misato ubila kadjija?

da li pridajete neki znacaj farbanju kose kod ritsuko?

Link to comment
Share on other sites

Мисато сигурно НИЈЕ убила Кађија, неки су били у фазону да га је она рокнула јер кадар после рокања Кађија иде на њену гајбу, али то је прелол. Мислим, мени је било прелол и кад сам гледао тада јер баш не би имало никакве везе са животом ни у ком свемиру и ни у ком смислу:) Жена се распадала док је чекала вести дал је Кађи жив ил мртав и онда је потпуно одлепила кад јој је послао ону поруку.

 

Чак је и Ано реаговао када је чуо за то и реко званично ''људи, НЕ'' (што није рекао за много ствари, па ти види:) ) и не само то, него је у дајректорз кату направио бафер између сцене са Кађијем и врата од гајбе од Мисато, да би спречио будућа триповања.

 

Тако да, не, не и не.

 

Искрено, ЈАКО ме чуди како људи уопште дођу до тог закључка:)

 

А, да, званичан канон је да се не зна ко га је рокно, у смислу да мислим да ни Ано не зна ко га је рокно, неки агент неке од страна, небитан лик.

 

 

 

 

Фарбање косе код Ритсуко има тај значај што је цела фора са Ритсуко да је под сенком кеве и да је то смара. Јебе се са Гендом, у истој је позицији са Гендом као и кева, да не помињем да ради на комповима које је њена кева НАПРАВИЛА лол:) И тако цео живот. Тако да је мени то фарбање косе један логичан трип, као неки покушај геј бунта, шта ли:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

moracu opet da pogledam tu epizodu sa kadjijem. nisam zakljucio da ga je ona ubila ali mi je bilo nesto sumnjivo, neki pistolj valjda. to za ana prvi put cujem lol, znaci bio je rasprostranjen trip

 

za ritsuko sam tako nesto i kapirao, jos je plava kosa u japanu omg 

 

edit

da, ima kadar njenog imena posle ubistva.. sto ne znaci nista :) mislim da sam se ubagovao jer sam gledao sa mulholland drive mentalitetom lol. naravno kad analiziras celu sliku nema logike uopste

Edited by Dr. Steinman
Link to comment
Share on other sites

Ево узео сам и ја да гледам, прве две епиѕоде са сада. Има у 2. епизоди пар енглеских линија текста, када анђео откине еви руку  и после у току оног састанка када се чују паралено ТВ пренос и говор. Не знам да ли је намерно.

 

Послушао сам уводне напомене и нисам читао цео први пост да не кварим утисак. После прве две епизоде није ми јасно пар ствари, мислим да нема потреба за спојером:

 

1. Одакле је Шинђи дошао? Токио 3 је неки подземни? бастион човечанства које је нападнуто од стране нечега (шта год били анђели). Али Шинђи као да је дошао из неког спољнег света на позив оне мале Катсунаги или како се већ зове, мсм ко не би дошао :) Из пар линија сам некако закључио да се крије постојање анђела и њихова инвазија, или да се барем покушава?

 

2. Организација за коју ради Шинђијев ћале је нека тајна служба оформљена независно од инвазије са циљем неко колективног испирања мозга и успостављања неког поретка? А анђели су се појавили ето па се сада и њима баве (спасавају свет) али не одустају од основне идеје?

 

Можда питам превише после одгледане две епизоде, или лупам бзвз, не замерите :)

 

Е сада посластица.

Не знам да ли је у питању недостатак познавања психологије, чуо за Фројда у песми Пушења (не буквално) а Лакан је име из укрштених речи, али ја не хватам ни 1% приче. Као и сваки аниме и ово је кокетирање са еротиком (педофилијом), уклопљено са брзим и динамичним сценама борбе (анђео противу Еве) које имају ложачки призвук. Али без да сам експлицитно прошитао: "Е то што гледаш је у ствари психолошки трактат, и то зајебан, а не деца у меховима" не бих уопште то на тај начин гледао. Допада си ме се то што је главни лик неко очигледно јако "сјебан" или неуротичан или како би се већ то рекло. За сада нема помена о мајци, ћале га "одбацује" и сигурно да то има последице. Пробао сам мало да обратим пажњу да дијалог и на сцене не бих ли извукао понешто и мислим да сам "упецао" пар сцена, типа кадра одоздо са ћалетом у лифту или прелазак преко прага и улазак у стан. Занимљив ми је и Дулиов превод имена друге епизоде "Непозанти плафони" уместо "Звер". Ценим да није грешка и да је гађао нешто типа фрустрација због промене средине или губљења неког свог дома. И сам Шинђи се пита шта ће он у ствари овде. Шлаг на торту ми је да риба цирка као змај :) Не знам која је фора са пингвином, топловодним, али ценим да има нешто.

Поента је да нисам прошитао да серија представља психоанализу одрастања мислим да ја то сам не би видео никада. Не знам да ли сам "глуп" или болесно површан па ја то доживљам као децу, и ово ми је одличан мотив да су борци, барем 2 до сада, деца. Не знам зашто. Моје дивљење је тиме веће што људи типа Дулија, а поменуо је и Болета а и Дуле се јавља са својом анализом, имају да кажу јако пуно на конто серије и мотива и тога шта приказује. Ја бих, са своје стране, гледао депресивног клинца како вози роботе и вероватно коментарисао "луде јапанце" када, и ако, ликови почну да умиру или се нешто друго "неочекивано" деси. Изненађен сам шта у ствари пропуштам вероватно читајући и гледајући, без да могу да кажем узрок тога.

 

Мало је офф сада, али пре коју годину сам гледао Ерго Прокси и милсим да не знам шта сам гледао :) Ценим да знате о чем се ради па је моје питање има ли вотова иза те серије? Ја сам остао мишљења да је за праћење онога, а и Евангелиона изгледа, потребно неко озбиљно предзнање из филозофије и психологије, а ја то јендоставно немам.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

- Није претерано битно одакле је Шинђи дошао:) Свет постоји и функционише нормално - под ''нормално'' мислим нормално за свет где је пре петнес дина погинуло пола човечанства у Другом удару (за који не знам да ли се још поменуо, али у сваком случају није спојлер никакав) у коме је отишла клима у курац, а да не помињем економија и тако те ствари (отопио се Антарктик).

Токио 3 је нека врста ''наменског насеља'' - становништво је углавном запослено у Нерву, па живи око Геофронта. E сад, теби је вероватно измешано то - геофронт, седиште нерва и токио 3:)

 

-Токио 3 је град. Када нема опасности, он функционише као нормалан град. У њему живе запослени у Нерву, да би били близу посла, па онда разна логистика, продавци, ови они итд. а вероватно живе и неки рандом ликови, тако да је са те стране Токио 3 нормалан град. Међутим да, он је тврђава да га не би Анђели разјебавали кад дођу да праве срања. Зато има зграде које могу да се увуку и те форе.

 

-Геофронт је она пећинетина, град је изнад, на површини. Доле је седиште Нерва.

 

-Нерв је, укратко, приватна фирма, под надлежношћу УН. Сврха Нерва је фајт са Анђелима, тако да не, није им то ништа успут. Да ли имају неке своје скривене агенде, зашто, како итд. то ћеш видети касније.

Као што си видео, имају паре, имају хај тек трипове и имају Еве, а у првој епизоди си видео да једино оне могу да се бију са Анђелима.

 

-Постојање Анђела се не негира, али се прикрива гомила ствари и ништа ти неће бити јасно како будеш гледао:) Али оно, пола тих ствари ти неће бити јасно зато што и не треба (као што ти није јасно ко је убица кад гледаш Поароа, па видиш на крају), али ти слободно питај оно што мислиш да би требало да сконташ, па ћемо ти рећи колико мислимо да треба да ти кажемо:)

 

 

 

-па знаш како, серија почиње МНОГО наивније у односу на оно у шта се после развија. Тако да, чак и ако си оперисан од таквог сензибилитета, биће ти јасно да ту нешто није у реду како време пролази. Очекуј да после пола епизода сигурно изгубиш трип серије која је ''пржење са мековима'', а пред сам крај већ серија неће имати никакве везе са тим, јер ће сви ти псиџа фиџа карактери елементи да пређу у први план и то прилично брутално.

 

-што се тиче превода, ствар је у томе што су ликови који су направили серију направили по два наслова - један на јапанском и други на енглеском, који није превод јапанског, него је за западно тржиште смишљен сасвим нови назив. Енглески називи су углавном или неки психолошки појмови или онако у фазону енглеских идиома, док су јапански поетичнији. Ја сам узео да ту бирам за сваку епизоду који назив ми је готивнији, тако да ће ти се некад поклопити са оним што пише, а некад не. Али у принципу, сви називи су офишл:)

 

-пингвин је трип, вероватно неки генетски експеримент или нека врста која је настала мутирањем после Другог удара (пошто ћеш приметити да нема више годишњих доба и да је стално топло). Мислим, он је ту углавном као неки комеди рилиф, нема неку триповиту улогу.

 

-гледао си две епизоде. Мислим океј, ти знаш себе и капирам да јеси лик који не обраћа пажњу на такве аспекте него на неке друге итд. али опет, имај на уму да си одгледао мање од десетине серије. То је фазон као да си одгледао седам минута филма:)

Друга ствар, а то јесте тачно, нажалост или на срећу, како за кога, серија има одређене фајт клаб, мементо, престиж трипове. У ствари, има их доста. Тако да, и када се одузме цео аспект те анализе и остане гола серија са заплетом и радњом, опет је објективно препоручљиво да се гледа више пута. Кажем, нажалост или на срећу, зато што ако ти се не буде гледало опет, пропустио си серију фактички, а ако ти се гледа, биће ти још дојајније.

Исто тако, имај у виду да ја нисам одгледао серију, сео и написао ово. Под један, ја сам је преводио и то сам хтео поштено да је преведем, тако да када се све сабере, ја сам је гледао доста пута и то у кратком временском року. Друго, чак и тада ми је доста ствари било нејасно, али пошто сам у оној ''на срећу'' групи, ја сам онда анализирао, гуглао итд. и долазио до закључака.

Е сад, мени је псиџа област која ми је као неки хоби, али хоби који се инкорпорира у моје функционисање (у преводу, ја са псиџом идем у продавницу, док са скупљањем салвета не можеш, ако ме капираш:) ), тако да ми је врло лако, природно и флуидно да се бавим таквом врстом анализе кад год нешто конзумирам. Исто тако, имам искуства у томе, а имам и одређено знање. И онда, не знам, ако видим лика који је клинац и свађа се са ћалетом, макар то било на две секунде, мени се одмах јави лампица ''одрастање'', па после видим колико је та лампица била битна. И то радим махинално. Тако да ту нисам гуглао јер се у ту област релативно разумем и оно што сам изгуглао, већ сам знао и провалио сам. Али, то је нормално и нормално је да ти те лампице немаш и да немаш ту врсту анализе када се не бавиш том облашћу. Као што бих ја вероватно седео и гледао ко болид около да крене прича о, не знам, вину или хардверу:)

Исто тако, Евангелион није сувопарни научни рад из психологије:) ИМА тих елемената, тј. ако си псиџа гик, скакаћеш на сваких пет минута и драти се овај дисордер, онај дисордер, фројд и томе слично. Али, и без познавања тог левела, могуће је скапирати психолошке механизме и на шта се циља. Нпр. теби је мање-више јасно о чему се ту ради кад видиш лика који би дрко на геј порниће, а излази увече да бије гејеве и мрзи их највише на свету. Биће ти још јасније ако знаш да се то зове механизам одбране, а да се тај механизам одбране зове пројекција и ако, не знам одеш на вики и прочиташ чланак о механизмима одбране и пројекцији, али то није толико неопходно. Мислим, да је тако, онда би буквално сваки филм захтевао псиџа предзнање:) Јер чак и најмања карактеризација представља неки псиџа трип, јелте.

 

Међутим, оно где јесам гуглао и где јесам доста инфоа добио од комуне и аутора, то је управо сам заплет, сетинг, радња итд. Дакле, све оно што је конкретно у серији. Ко је где ишао, зашто је ово овако, зашто је овај лик урадио ово, ко су они ликови, зашто је ова ева оваква итд. И даље тако добијам одговоре на много таквих недоумица. Тако да немој да се трипујеш ако ниси похватао ствари, ја и даље поватавам ствари после ко зна колико пута ФОКУСИРАНОГ праћења серије, тако да опуштено:)

Један савет - немој да гуглаш пре него што завршиш серију, да не би спојлово, јер има много великих спојлера. Питај овде, па ћемо ти рећи у складу са тиме докле си стигао и шта треба да знаш као гледалац.

 

 

 

Још једна напомена - кренуо си да гледаш, одгледај до краја (има 26 епизода). Онда скини и одгледај End of Evangelion, то је алтернативни крај, тј. замењује 25. и 26. епизоду. Ако мене питаш, није алтернативни већ комплементарни, тј. слободно одгледај серију, свих 26 епизода и онда одгледај ЕоЕ. Као и последње две епизоде и ЕоЕ почиње тамо где се завршава 24. епизода, али одгледај свих 26 и онда одгледај ЕоЕ. И онда можеш да гуглаш:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Поента је у овоме што Штајнман наводи, али Стинг вероватно није укапирао вајб мојих епопеја, тј. да оне нису такве због нужде, него да представљају свестан избор.

Не знам, пробај на то да гледаш као на неки стенд ап (натегнут пример, ал небитно) на коме ћеш рећи ''јебем ти дете гумено у уста шкрбава'', а не ''пуши курац'', иако преносиш можда и озбиљну поруку. Пренос те поруке зависи и од форме, а та форма треба да не буде напорна, чак и по цену језгровитости.

 
Nisam skontao da ti to namerno radish, ali ako ti tako kazesh onda ok. Verovatno sam jedan od retkih koji cita vecinu tvojih WoT-ova :D ali bi mi zaista znacilo da ponekad to skratish, imao bi vishe vremena u zivotu [:D], inace cu morati da pocnem da preskacem velike delove [:)].

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ето тако се рецимо козплејише, а не овако

60426_neon-genesis-evangelion-cosplay-fa

 

 

 

 

 

Иначе, нисам отписао ни превођење ни ово, само стварно сам у гужви. Прево сам једну следећу епизоду додуше, али ћу да окачим кад будем имао већи бандл.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ево Дуле, да окајем гријехе, није толико фап материјал, али ми је из неког разлога (не знам ког лол) левел асукости преко 9000

 

tumblr_mbfphra1ff1r7ltjko1_400.jpg

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Добре су ове фапсуке, а има их прилично понету:)

 

Него, ја нешто изгубио елан:( За превођење нисам, али за ово сам изгубио... нпр. мого би сад да вотујем уживо с неким, ал ме мрзи да пишем... Тја, до даљњег:)

 

 

Но, до тог даљњег, могу да стављам инчрестинг стаф!

 

Рецимо, фин овервју



Иначе, ко готиви Ебангерион, може да одгледа и онај Каре Кано, то је исто Ано режиро и скроз је гаинаксасто и евангелионасто, иако је у основи шођо аниме (наравно, зашто би шођо аниме био шођо аниме ако га ради Ано).

 

Нпр. лол

 

aN77OHx.jpg

 

GlkL3DE.png

 

 

 

 

Гледао сам фазон две епизоде и оно, пола саундтрека је исто, има милион кадрова са далеководима и семафорима, у првој епизоди су стигли да главну рибу ставе у глави у столицу и да ставе рефлектор да бије у њу док се она нешто интроспектује, има милион оних кадрова где су само слова итд. Мислим да серија почиње са црним екраном и белим натписом ''како ме други виде'' :)

 

Тако да, ко воли нек изволи лол

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Фапсука није мојих руку дело, али не могу да се сетим чијих је!



мњах рандом

 

 

tumblr_mk7tqp2Ykb1r6hfkho1_400.jpg

 

tumblr_ml1untDBqB1qjmunco1_1280.jpg

 

AT0qAd1.jpg

 

tumblr_me10yxQ85a1ql8ghvo1_1280.jpg

 

60JhfUx.jpg

 

 

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...