Jump to content

Дуљо у епизоди: анализа Евангелиона


Recommended Posts

Son, I am proud. Pokupio sam dosta ovih nivoa sto si pominjao al na primer ovo nisam uopste 'деконструкција mecha жанра, један од Анових лајт мотива, уско везан са критиком омг фанбојизма.' i ne mogu bas da razumem zasto je dekonstrukcija? (S druge strane jedini mecha anime koji sam gledao je neki gundam na MTV-u pre 101godinu i to sam odgledao nekih 10ak epizoda samo).
 

edit: evo i ovo. Uticaj drveta zivota iz Kabale

 

http://www.evamonkey.com/writings_chung01.htm

Edited by nikita_

sine nikita, postao si nik kejv
 
Vagine 90 posto zena sveta su ti otvorene 
Link to comment
Share on other sites

pokusavam da objasnim nikiti sta je dekonstrukcija ali ne mogu da objasnim bolje od dulja. uzeo je dosta mecha stereotipova, testirao ih na sto je realniji moguci nacin i pokazao gde i zasto failuju. ne moras cak ni da gledas mecha da bi video na sta cilja ano

 

doolio, ovo je predobro. ocekujemo jos dosta ofc :)

Link to comment
Share on other sites

Ок, ја сад хоћу да погледам серију. На читање овако су ми се јавиле неке идеје, а после улеће и Никитин линк с кабалом (едит: већ у уводној шпицисе види кабалистичко дрво живота), ал глупо је ишта да пишем, док не погледам. 

 

Занима ме, колико сам у хендикепу што ми је непозната цела та аниме или манга култура и њихови трипови и представе. Оно, нећу капирати мимове вероватно и неке референце шта се на шта односи и због чега је уопште ту, итд. Колики то хендикеп може да буде и да ли постоји нешто са чиме би претходно било пожељно да се упознам или је могуће пратити и овако, без неког предзнања, а да се тиме суштински ништа не мења?

Edited by Ребел
Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Фала другс, биће још, пробаћу да заокружим трип евенчули:)

 

Ребеле, ниси хендикепиран уопште, ја сам нисам неки аниме гуру, па ми је ово легло ко дупе на ношу. Заправо, у самој сржи Евангелиона се налазе прилично западњачке теме и дилеме, психолошки део је малтене као анимирани практични научни рад на тему презентације западњачке психологије личности, тако да сматрам да је лако пливати у Евангелиону као риба у води иако је аниме у питању. Штавише, може се рећи да је скоро чудно колико се Евангелион бави психологијом личности на ''европско-академски'' начин, науштрб источњачких приступа лајфу, јуниверсу енд евритингу:)

 

Највећи проблем је онај који сам истакао, а то је да је серија препуна садржаја и левела и да Фокуско Општеобразовановић из Имерзије неће дигестовати десет посто Евангелиона после три мега ангажована гледања - ово је чисто физичка категорија, тако да сматрам да ту нема пречица и трипова а ла ''а шта ако баш гледам пажљиво'' и те форе. Исто тако, та категорија је објективна и то је уједно и мана серије, јер треба да се довољно испримаш да гледаш сто пута (или нећеш бенефитовати ни десет посто од прецарости серије), што је лол и далеко од дефаулта за конзумирање неког дела. Или, по мени најгори трип, а јако чест, јер се тако природно конзумирају дела, одгледаш једном, мислиш да је то то и онда си у трипу да је тих десет посто које си сажвакао заправо цела серија и осећаш да си комплетирао мајлстоун звани Евангелион и то је то.

Хоћу да кажем да је јако чудна поставка да би дефаулт конзумације Евангелиона требало да буде гледање серије дваес пута уз ласерски фокус и имржн, али тврдим да је то просто тако, јер сам то осетио на својој кожи. Да нисам узео да преводим, не бих то ни знао нпр.

 

Е да, за ове који нису гледали:

 

ХЕВИ СПОЈЛЕРИ СЕ НАЛАЗЕ У АНАЛИЗИ - НЕ ЧИТАТИ ПРЕ НЕГО ШТО ОДГЛЕДАТЕ!!!!!!!!!!!!!!11111

 

Ставићу ово и у први пост.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Што се тиче сефирота, нисам потпуно убеђен у обрађеност и адекватност дотичне симболике, тако да га нисам ни поменуо, а вероватно ни нећу. Тренутно сам става да је употребљен више у eye candy трипу (слично као и крстасте експлозије, халелуја, распеће итд) и да су људи који жваћу око симболике дрвета живота у Евангелиону они што замрзавају фрејмове. Можда променим мишљење како се будем даље информисао, али за сада сам у том трипу.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Можда ако будем средио ово некад. Немам трип према нефорумским концептима, него немам текстове за њих... Ово је мала блеја са пријатељима, условно речено. Мислим да ми је то био закључак и кад си ми причао за књигу:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

nema potrebe za minusima drugari, ovo je bio komentar u smislu "podeli ovo sa sirim masama" a ne "nemoj da smaras forum WoTovima"

 

i dalje mislim da overthinkujes, znacajno manje sredjeni tekstovi od ovoga su zavrsavali svuda po netu, ne treba ti lektor za blog :) osim ako ne istripujes da si bog interneta i da se blogom obracas nekim visim oblicima postojanja a ne nama random nolife sljamu :)

Link to comment
Share on other sites

Не, нисам мислио на то, него бар нешто што нема ''лол ево стиже вот'' или ''ево, Мисато је у овој сцени пијана ко Дуле лол'' :)

Мислим, бар на те ствари мора да се обрати пажња. Зато кажем, можда некад, кад прочистим текст. Са друге стране, видиш да су ово релативно ретки ''испади'' са моје стране, тај блог би био апдејтован једном у два месеца:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Па биће, видиш да сам на сто страна, нпр. апдејтово сам титловање, ипак сам ја само човек!

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Doolio, prateci te iz godine u godinu na RURu mogu da zakljucim sledece: ti si inteligentan decko koji ima puno toga da kaze ali mu je sposobnost izrazavanja na vrlo niskom nivou shto se pre svega manifestuje u cinjenici da umesto jedne reci vrlo cesto koristish deset shto je i jedan od nacina na koji nastaju tvoji "zidovi teksta". Bilo bi ti korisno da pocnesh malo da vezbash spartanski nacin izrazavanja shto bi te posle 5 godina korishcena dovelo do mogucnosti da mnogo bolje prenesesh svoj tok misli.

 

Koliko god su stvari iz tvog teksta tacne, zanimljive ili bilo shta drugo, na pismenom zadatku u petom razredu osnovne bi dobio jedinicu kao vrata :).

 

Ziv mi bio i "WoT"-ovao dokle god to budesh zeleo!

 

p.s.

Evenagelio je interesantna prica, gledao sam ga pre nekih 5 godina, shto znaci da sam imao oko 25 tada.

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

ovo nije namenjeno uciteljicama nego relativno malom broju ljudi. namerno nije pisano u akademskom stilu :) nama je gotivno da citamo duliove evridej normal gaj intervebz rl bleja psidza primere, njemu je gotivno da tako pise

 

ovde se bavi jako ozbiljnim i kompleksnim temama, a sve to izrazava u bleja govoru. kad bi izdvojio random recenicu iz wota video bi da nije prazna i suvisna jer doprinosi njegovom slikovitom opisivanju (slikovito slikar hehhe). naravno negde mu promakne nesto pa se ponovi, ali to i nije toliko bitno, poenta je da dulio sedi za stolom u virtuelnoj kafani i prica o evangelionu sa nekolicinom rurovaca, gde je samo "tacno, zanimljivo ili bilo shta drugo" dovoljno :)

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

mada mislim da ovo sto Sting kaze stoji za vecinu nas (mozda ne za Dulja, nemam pojma). Ja sam primetio da od kako sam zaboravio kako se drzi hemijska i prestao da pisem bilo sta "by the book" u gramatickom smislu, postajem znacajno manje elokventan i sve vise stvari objasnjavam koristeci konstrukcije fazon "znas ono kad" i "<neka slicna sitacija> trip", a postoji npr jako dobra i lepa rec u srpskom jeziku koja to moze da opise. A ubacivanje engleskih i "inglišovanih" sintagmi ne pomaže

inb4 offtopic

Link to comment
Share on other sites

potpuno se slazem, i zargon i engleski imaju dosta negativan uticaj na jezik

 

fora je sto neces reci ortacima dok blejite da iskuliraju sa bleja govorom :) zato svoju jezicavost uglavnom moras da negujes na drugim mestima, pogotovo ako su ti ortaci programeri  :tf:

 

edit: kad kazem jezik mislim na knjizevni

Edited by Dr. Steinman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...