Jump to content

NAS


brue

Recommended Posts

није наш, није ни "јебо нас", него баш NAS, network attached storage.

имао сам неки WD и испало је тешко срање са њим. Ради као у раиду 5, а онда кад је после само пар месеци рикнуо 1 од 4 хард диска, цео систем је пао тако да нема повраћаја података (шатро то они не раде, већ мењају цео уређај), нити може да се замени само тај диск и да се систем поврати. Да не говорим о томе да према том раид систему, систем је требао да настави да ради и да санира нестанак једног харда.

Пошто је, након 5 месеци, добављач најзад од увозника избоксовао финансијски повраћај, а не предложену замену за нови, сад се размишљам шта узети?

Гледао сам нешто QNAP-ове те NAS-ове, и по нету их хвале.

Да се неко није сусретао са овим уређајима, те има да препоручи нешто, а да опет није пренабуџено.. ценовно. Дакле, нешто око 80к РСД.

Link to comment
Share on other sites

Na koju foru je pukao ceo RAID 5 ako je otišao samo jedan disk? Da nije bio RAID 1+5?

Мјок. Проблем je изгледа стандардан, а WD не уме или неће да га реши. Мало неозбиљно за такву фирму, ал јбга.

NAS је за бекап података (не превише података, али довољно да их је мука резати нон стоп). Мислио сам да на мрежу накачим то (није нешто претерано скупо), инсталирам неко бесплатно решење за ауто бекап попут Кобиана, и фактички да у сваком тренутку имају на два места подаци који не би требало да се погубе. И нормално, раид такав да не може тек тако да дође до срања...

Link to comment
Share on other sites

NAS је за бекап података (не превише података, али довољно да их је мука резати нон стоп). Мислио сам да на мрежу накачим то (није нешто претерано скупо), инсталирам неко бесплатно решење за ауто бекап попут Кобиана, и фактички да у сваком тренутку имају на два места подаци који не би требало да се погубе. И нормално, раид такав да не може тек тако да дође до срања...

Nisam imao iskustva s time, ali koliko vidim kod nas Qnap valja samo onaj Mikroprinc tamo kod Slavije, imas na njihovom sajtu modele, staznam za taj neku budzet deluje da moze neki relativno solidan da se uzme, sa 4 diska i svim funkcijama koje si navodio.

Ono sto mene interesuje jeste kakva su ti iskustva s transferom podataka, razmisljam da li takvo resenje ima smisla za trenutno aktivne podatke koje bih mogao da drzim na tome umesto na nekom od kompova. Pritom su meni trenutni podaci dosta veliki, tipa 3-4TB... Kakva su ti tu iskustva? Sustina moje price je da li ako imam komp privezan na gigabitnu mrezu i takav neki NAS na istoj toj mrezi mogu da ocekujem slicne brzine transfera podataka?

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Zavisi kako je podesen taj nas ispod. Ako se dobro secam linux po difoltu failuje pri boot-u ako mu je ispao divajs, osim ako se drugacije ne podesi. U slucaju da je to, jako su glupo napravili to ... nas kome se ne menjaju diskovi, a ceo raid sluzi kao marketinska fora i da u slucaju da si provalio da je riknuo disk dok jos uredjaj radi (ako ima fail na uredjaju) da mozes da bekapujes podatke ... glupost u svakom slucaju.

Inace raid-5 kad mu rikne jedan disk nastavlja da radi ali sa opasno snizenim performansama.

Ono sto mene interesuje jeste kakva su ti iskustva s transferom podataka, razmisljam da li takvo resenje ima smisla za trenutno aktivne podatke koje bih mogao da drzim na tome umesto na nekom od kompova. Pritom su meni trenutni podaci dosta veliki, tipa 3-4TB... Kakva su ti tu iskustva? Sustina moje price je da li ako imam komp privezan na gigabitnu mrezu i takav neki NAS na istoj toj mrezi mogu da ocekujem slicne brzine transfera podataka?

Kakvo je ovo pitanje? Tu uredjaj nema veze sa time, ogranicen si mrezom, a sto kvaliteniji switch i kartice imas to ces imati bolje performanse.

Meni su svi podaci na kucnom fajlserveru vec xy godina, samo nije embeded nas nego freebsd sa zfs-om, od kad sam presao na gigabitnu mrezu radi ko dusa, a i pre toga je bilo ok osim kad treba na brzinu da prekopiras hd film negde ili tako nesto ...

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Meni je zapravo manji problem mreza, problem mi je sto sam u nekim momentima ogranicen brzinom diskova i njihovih kontrolera. Tipa ja sad imam dva kompa koji mi glume neke servere i na kojima se i radi i sluze kao storage. E sad, oni imaju 3x2TB WD Black diskove u Raid 0 konfiguraciji. Problem je sto je vrlo uoclljivo kada taj komp recimo nesto renderuje i upisuje podatke na disk, da drugi komp ne moze da povuce dovoljnom brzinom diskove (brzinom kojom bi povlacio da ovaj ne radi nista), skoro mi je duplo manja brzina. E sad razmisljam ako bi samo taj storage deo izmestio na drugu lokaciju, tipa NAS ili neki komp koji bi sluzio samo za to da li bi mi to poboljsalo situaciju. Razmisljao sam i o posebnom storage serveru na koji bi nabudzio tipa 2-3 mrezne sa odvojenim RAID kontrolerom, ali sam to procenio da mi treba jedno 2k evra za to, a vidim recimo ovi Qnap imaju varijante sa po 2 Gbit mrezne vec od 70k dinara. Jedino sto ne znam koliko bi zapravo onda sam procesor i RAID kontroler mogli da budu usko grlo... Zato me interesuju neka iskustva.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Да, треба да настави да ради, али мајмуни су направили тако добар уређај да рикњавање једног значи да можеш да га бациш у ђубре. Дебилчине.

Дакле, била 4 харда од по 2 тера у шатро раид петици. Одједном се уређај након пар месеци не види на мрежи. Одем у контрол панел од тог срања и видим да је један диск отишао у курац. Ова три - стање нормално. Није ми било јасно за који ђаво се не понаша као раид 5, те га пошаљем код оних који су ми га испоручили. Лик, као шеф сервиса, не зна ни шта је раид. У сервису "утврде" да јесте - не ради један од четири, али не знају да га поправе, него га шаљу код увозника. Ови одговре да могу да само замене уређај са новим, нема поправке (иначе, то им је пословна политика, по њиховој изјави), нема убацивања 1 харда уместо сјебаног, ћао здраво подаци, осим ако се не плати некој трећој фирми да их поврати за хх хиљада динара.

Ја сам и даље инсистирао да нема шта ту да се плаћа и да нема шанси да само замене са новим уређајем, па да кроз неко време опет исти проблем настане. Која је онда смисао тог уређаја?

Онда добијем одговор од добављача у фазону како се бекап ради на тракама, цдовима, двдовима и како због земљотреса, поплава и пожара подаци не би требали да буду на истом месту... Морам наћи допис негде да га скенирам и окачим овде, да видите ту будалаштину. Као да се обраћају пећинским људима. А прича са горепоменутим шефом сервиса не може да се опише.

Елем, на крају су они од увозника добили повраћај кинте, те сам та средства могу да се утроше на нешто боље. И сад су колико-толико предусретљиви, јер не могу они мене да карају толико колико ја могу њих.

И... шта сад, да неко није чуо, видео, или можда има кући или фирми, тај QNAP или било које NAS решење.

Link to comment
Share on other sites

Meni je zapravo manji problem mreza, problem mi je sto sam u nekim momentima ogranicen brzinom diskova i njihovih kontrolera. Tipa ja sad imam dva kompa koji mi glume neke servere i na kojima se i radi i sluze kao storage. E sad, oni imaju 3x2TB WD Black diskove u Raid 0 konfiguraciji. Problem je sto je vrlo uoclljivo kada taj komp recimo nesto renderuje i upisuje podatke na disk, da drugi komp ne moze da povuce dovoljnom brzinom diskove (brzinom kojom bi povlacio da ovaj ne radi nista), skoro mi je duplo manja brzina. E sad razmisljam ako bi samo taj storage deo izmestio na drugu lokaciju, tipa NAS ili neki komp koji bi sluzio samo za to da li bi mi to poboljsalo situaciju. Razmisljao sam i o posebnom storage serveru na koji bi nabudzio tipa 2-3 mrezne sa odvojenim RAID kontrolerom, ali sam to procenio da mi treba jedno 2k evra za to, a vidim recimo ovi Qnap imaju varijante sa po 2 Gbit mrezne vec od 70k dinara. Jedino sto ne znam koliko bi zapravo onda sam procesor i RAID kontroler mogli da budu usko grlo... Zato me interesuju neka iskustva.

A da se ti prvo dogovoris sa svojim mozgom sta je pitanje.

Jel taj racunar koji renderuje i upisuje nesto na diskove?

Ako upisuje onda tu kolicinu i/o-a oduzmi od maximalne brzine tih diskova i ako je rezultat brzina koju dobijas onda neces nista dobiti izmestanje storage-a.

Ako ne upisuje, a opet imas sporiji protok, to je zato sto ide kontroleri koriste cpu za sve operacije i u tom slucaju bi izmestanje storage-a pomoglo.

Ne treba ti 2k evra za tako nesto za hardver. Za tih 70k mozes sam da napravis file server, sa vise bondovanih mreznih, u raidu koji zelis.

Pitanje je samo da li znas kako treba to da namestis.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Jel taj racunar koji renderuje i upisuje nesto na diskove?

Ako upisuje onda tu kolicinu i/o-a oduzmi od maximalne brzine tih diskova i ako je rezultat brzina koju dobijas onda neces nista dobiti izmestanje storage-a.

Ako ne upisuje, a opet imas sporiji protok, to je zato sto ide kontroleri koriste cpu za sve operacije i u tom slucaju bi izmestanje storage-a pomoglo.

Upisuje, pogotovu sto je tu problem jer uglavnom nije kontinualni upis, vec sekvenca fajlova u rasponu 1-10MB po komadu. Meni je problem sto mislim da mi se druga situacija koju si opisao prakticno preklapa i na prvu. Naime, deluje mi da RAID kontroler na ploci zapravo koristi cpu resurse, a isti su vec maksimalno optereceni drugim procesom (renderovanjem), samim tim mi se brzina prenosa podataka smanjuje ne zbog toga sto disk ne uspeva da isporuci dovoljnu kolicinu podataka, vec mi deluje da je kontroler na ploci tu usko grlo. Zato je moje pitanje ako taj neki NAS opteretim prebacivanjem podataka tipa do 2 Gbps (ima dve mrezne), da li sam relativno siguran da mi se nece desiti zagusenje. Cisto preciznosti radi u pitanju su kompovi sa i7 2600k procesorima i ASRock Z68 Extreme4 plocama (koje doduse jesu malo krs).

Ne treba ti 2k evra za tako nesto za hardver. Za tih 70k mozes sam da napravis file server, sa vise bondovanih mreznih, u raidu koji zelis.

Pitanje je samo da li znas kako treba to da namestis.

Do tih 2k evra sam dosao izmedju ostalog zato sto sam racunao i hardverski RAID kontroler, a nesto sto sam gledao ovde su mi cene bile minimum oko 40-50k za neki model koji mi je delovao ok...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Hardverski ide raid kontroler ne postoji koliko je meni poznato ili ako je neko napravio kosta 500+ e, a scsi se ne isplati za file storrage, tako da to odma mozes da preskocis i da konfigurises softverski raid jer je u vecini slucajeva dosta bolji u odnosu na klasicne ide-raid kontrolere jer ga razvija veci tim ljudi od ekipe koja pravi drajvere za odredjeni raid kontroler.

Drugo, server koji radi samo file storrage nece nikad biti ful opterecen disk i/o-om. Kod tebe je problem sto taj tvoj RENDERUJE.

Hardverski kontroleri se koriste za aplikacione servere koji imaju dosta disk i/o-a, sto bi bio app server sa bazom, npr hosting.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Лик, као шеф сервиса, не зна ни шта је раид. У сервису "утврде" да јесте - не ради један од четири, али не знају да га поправе, него га шаљу код увозника. Ови одговре да могу да само замене уређај са новим, нема поправке (иначе, то им је пословна политика, по њиховој изјави), нема убацивања 1 харда уместо сјебаног, ћао здраво подаци, осим ако се не плати некој трећој фирми да их поврати за хх хиљада динара.

Ја сам и даље инсистирао да нема шта ту да се плаћа и да нема шанси да само замене са новим уређајем, па да кроз неко време опет исти проблем настане. Која је онда смисао тог уређаја?

Онда добијем одговор од добављача у фазону како се бекап ради на тракама, цдовима, двдовима и како због земљотреса, поплава и пожара подаци не би требали да буду на истом месту... Морам наћи допис негде да га скенирам и окачим овде, да видите ту будалаштину. Као да се обраћају пећинским људима. А прича са горепоменутим шефом сервиса не може да се опише.

reči ne postoje...

Link to comment
Share on other sites

Hardverski ide raid kontroler ne postoji koliko je meni poznato ili ako je neko napravio kosta 500+ e, a scsi se ne isplati za file storrage, tako da to odma mozes da preskocis i da konfigurises softverski raid jer je u vecini slucajeva dosta bolji u odnosu na klasicne ide-raid kontrolere jer ga razvija veci tim ljudi od ekipe koja pravi drajvere za odredjeni raid kontroler.

Pa poenta je sto su sad napravili varijantu gde imas hardverske RAID kontrolere koji rade sa SAS ili SATA diskovima. Evo ovde ima gomila, ja sam mislio na neko ovo Intel ili Adaptec resenje. Problem je naravno sto je to retka roba kod nas, nasao sam samo u Gigatronu neki Adaptec za 75k dinara, ali to mi puno para. Moja poenta sa hardverskim RAID kontrolerom je da maksimalno rasteretim procesor jer mi je ocigledno da mi diskovi nisu usko grlo.

Drugo, server koji radi samo file storrage nece nikad biti ful opterecen disk i/o-om. Kod tebe je problem sto taj tvoj RENDERUJE.

Kapiram ja to donekle, ali bih voleo da budem siguran sa masinom koja bi bila dedicated za storage i koja ne bi usporavala zato sto zajebava RAID kontroler na ploci.

Hardverski kontroleri se koriste za aplikacione servere koji imaju dosta disk i/o-a, sto bi bio app server sa bazom, npr hosting.

I ovo ja kapiram, ali zato i ne nameravam da uzmem neki brend server sa SAS diskovima, vec neko polu-budzeno resenje gde bih imao dobar protok podataka. Zato i pitam da li neko ima iskustva sa NAS-om koji ne sluzi samo za bekap, vec se s njega nesto i aktivno radi. Jer ako uzmemo da on ima neki siromasan centralni procesor, ali i dedicated RAID kontroler onda bi to moglo da mi ispadne povoljnije resenje od varijante desktop kompa sa dedicated RAID kontrolerom.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

brue, qnap je skup, ali moliko sam cuo ok radi.

ako ti je za posao, radis u drzavnoj firmi boli te kurac :tf:

mozda ako vec moras a imas resenje i ogranicen budzet i odgovornost za podatke, najbolje ispadne da kupis par diskova i neku plocu sa embedded atomom i podignes freenas ili sta je sad aktuelno i zavrsis posao.

nije mi uasno ovo sa wd, zvuci nemoguce da budem iskren :)

sa vise bondovanih mreznih

jel linux bond podrzava agregaciju. ili samo failover?

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ja na ajpedu, mašim.

btw, jesu sva 4 diska bila u r5 ili 3 plus hotspare. i da li e sigurno bio konfigurisan kao raid ili kao jbod?

mislim, nhf, ali tesko da jedan wd sme da pusti ha trziste r5 uredjaj koji ne ispunjava karakteristike. prosto bi trpeli odredjene posledice barem na zapadu

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Кад се појавио проблем онда сам опичио по гуглу, наравно и налетео на брдо људи са истим проблемом - све се исто догодило. Раид 5, рикне 1 хард, пада цео систем, уређај не ради тј не сналази се са 3, нема замене 1 харда и обнова система, већ само замена комплета, без повраћаја података.... ако је под гаранцијом.

Иначе, цео тај део око натезања око гаранције је трајао 5 месеци...

Link to comment
Share on other sites

brue, qnap je skup, ali moliko sam cuo ok radi.

ako ti je za posao, radis u drzavnoj firmi boli te kurac :tf:

mozda ako vec moras a imas resenje i ogranicen budzet i odgovornost za podatke, najbolje ispadne da kupis par diskova i neku plocu sa embedded atomom i podignes freenas ili sta je sad aktuelno i zavrsis posao.

nije mi uasno ovo sa wd, zvuci nemoguce da budem iskren :)

jel linux bond podrzava agregaciju. ili samo failover?

Imas razlicite modove za bondovanje, a izmedju ostalog i LACP.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

не разумем како си дошао до 2к. Купи онда NAS од пар стотина евра и са постојећом опремом крцај рендер колико хоћеш?

Malo je zez sto sam ja u tu svoju kalkulaciju od 2k zaracunao i diskove, sto fakat nije logicno. Ja sam isao logikom ako kupujem vec nesto da onda to bude ok masina, pa mi tako neka varijanta i7+ploca+16GB+RAID kontroler+normalno kuciste i napajanje+mrezne karte i jos sitnih zajebancija izadje oko 1.100 evra. Kad na to dodam 6-8 brzih diskova dodjem na te 2k.

I jeste meni logika da storage izmestim sa masina koje su mi i render, od toga sam i krenuo, samo je moje pitanje da li NAS (koji sad kad pogledam i ne izadje mnogo manje od te masine, a manje je fleksibilan), moze da mi isti taj posao zavrsi? Mada, mislim kad pogledas recimo taj Qnap sa 8 diskova je 150k dinara, za te pare mogu lepo da nabudzim neki komp, a prostor i potrosnja struje mi nisu neka merka. E sad, ja kapiram da je taj NAS verovatno prilagodjeniji tome sto se radi, ali on ima Atom procesor i 1GB memorije, a ovo sto sam ja planirao bi bilo mnogo jace, a i fleksibilnije u smislu dodavanja diskova, podesavanja i sl...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

И онда ћеш да се после алавиш и дођеш у ситуацију као што је имаш и сад, а то је да је користиш поред сториџа и за рендер и да кукаш како си дао 2к евра а имаш исти проблем [;)]

Шалим се, твоје паре, твој избор, ти имаш и највише информација шта ти тачно треба и шта тачно и како да ради.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...