Jump to content

Бити или не бити?


Recommended Posts

Питање је не сад, већ све време.

Наиме, желим да поделим са вама кодекс принципа по којима се водим већ, може се рећи, пар година. Кад год желим да будем активан у донешењу било појединачне или заједничке одлуке, преиспитујем себе је ли то исправно и да ли се коси са мојим начелима или не. Шта год желим да урадим, ја прво пређем преко својих моралних начела, да ли има ту нечега што не штима и зашто. Хамлетовштина у мени је веома јака. Да ли се борити против система, да ли истрајати у бици против ветрењача, иако си свестан да не можеш победити и да је понор неминован, или се помирити са чињеницом да си део система, да треба да будеш пасиван и да ти као појединац немаш шансе. Осећам да ме та начела гуше у појединим ситуацијама, да немам простора за маневар. Крочим из баналне у баналну ситуацију. Пр. да ли платити аутобуску картицу која кошта 50 динара и тако испоштовати законе ове државе или покушати да уштедиш те паре и шверцујеш се, тако одбацити своје принципе на којима толико инсистираш. Лицемерје. Одакле мени за право да серем против људи и њиховог лицемерја ако ја на првом тесту паднем? На најлакшем тесту којег ми живот даје. Против којих људских нула бих се ја борио? Која би била разлика његове апсурдности од моје?

Стопити се или остати свој?

Edited by PROTOSS-
  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 7
Link to comment
Share on other sites

Тражиш оправдање за то што си шоња и шмокљан? Зато што не знаш да се лакташ и избориш за нешто, и живиш у мемлу и колотечини. И сад то хоћеш да оправдаш тиме што као не кршиш сопствена морална начела, која вероватно и постављаш у тако да у старту фејлујеш задатак, чак и пре него га и започнеш.

  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

Тражиш оправдање за то што си шоња и шмокљан? Зато што не знаш да се лакташ и избориш за нешто, и живиш у мемлу и колотечини. И сад то хоћеш да оправдаш тиме што као не кршиш сопствена морална начела, која вероватно и постављаш у тако да у старту фејлујеш задатак, чак и пре него га и започнеш.

Eво ти данашњи пример. Звезда је имала сјајну подршку са трибина данас у Еврокупу против Орлеана, али не може се исто рећи за АБА лигу с обзиром да је Делије бојкотују из начелних разлога. Пошто знамо да је наш сан да играмо Евролигу, то можемо само да учинимо преко АБА лиге, а победе у истој на домаћем терену ће се много лакше извојевати уз подршку публике. Да ли навијачи треба да остану себи и принципу "Звезда, Србија, никад Југославија" или да ради циљева клуба поклекну притиску?

Бтв, пребаците топик где год мислите да треба.

Link to comment
Share on other sites

Пише у профилу.

Трудим се да се не продам, иако сам већ имао прилика за то, ма колико то банално звучало. Не знам чему чуђење. Изгледа да је човек огуглао на многе ствари за које се некада сматрало да су апсурдне.

Link to comment
Share on other sites

Па, брате, са 20 година би већ требало да ти буде донекле јасно како свет функционише. Мислим, ја сам рецимо склон да ствари гледам црно-бело унутар неких параметара које прихватам као меродавне, али то не иде у такву небулозу као ова твоја дилема с плаћањем карте. Који ти је ту основни принцип? Да ли узимаш у обзир коме тај новац иде и за шта - у смислу, да ли си свестан да неће бити уложен у то да се тај превоз учини бољим? Поштовање закона државе такође не мора бити нешто што а приори поштујеш, јер закони могу бити лоши. Закон о безбедности у саобраћају би рецимо прекршио сигурно да возиш, не дај Боже, некога на ургентни, а процениш да можеш кроз црвено и тако даље... Мислим, ово су моралне дилеме левел основна школа, а дете у основној школи се и не пита овакве ствари, него једноставно живи. Ти си изгледа разјебан у сазревању.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Па лицемерје, ваљда. Ал ако ти је јасно, онда или почни да поступаш онако како мислиш да је морално или коригуј ставове. Шта очекујеш да ти неко од нас каже, да ти да смернице неке кроз живот? Пре ћеш наићи на хејт.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Uvek ostani svoj ako je moguce, zabole te qrac sta ce ljudi da kazu ili pomisle. Nijedan "veliki" covek se nije "stapao", pocevsi od Nikole Tesle pa nadalje. Ako mene pitas, nemoj da radis ono sto mislis da ne treba, osim ako nemas izbora. "Stapanje" se svodi na to da jedes govna i svima pricas da jedes kavijar, mada dobro znas da to nije kavijar. Na svetu imas dve vrste rabota - 1) lakse, 2) ispravne. Lakse odluke su retko ispravne, to zapamti. Da li nesto radis zato sto ti je tako lakse, ili zato sto je tako ispravno? Nisi otisao ortaku na zurku, nisi pomogao komsiji da promeni gumu, niti nahranio zivotinju na ulici - da li zato sto smatras da nisi trebao, ili zato sto smatras da ti je tako bilo lakse? Ako si osoba od morala, onda nema kompromisa izmedju "tako mi je lakse" i "tako bi trebalo".

Link to comment
Share on other sites

Али онда ја немам права да се буним? То је суштина мог питања. Ако серем о нечему и радим баш то, шта је то?

pa iskreno, lupanje u ovom slučaju. sve same dosledne Dalaj lame ovde :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Uvek ostani svoj ako je moguce, zabole te qrac sta ce ljudi da kazu ili pomisle.

Ništa lično, ali mi to zvuči kao jeftino life-coach jedenje govana. Treba biti principijelan, ali treba obratiti pažnju i na savete ljudi oko sebe, jer uvek postoji astronomski mala šansa da je i neko drugi u pravu.

Osim ako si Mohi i Draško, u tom slučaju se peta dimenzija krivi oko tvojih stavova i rekonstruiše preostale četiri dimenzije po tvom nahođenju [:D]

Link to comment
Share on other sites

Protose, evo ti jedna lepa prica, sazeta je, ali tu ti je sustina :)

One evening an old Cherokee told his grandson about a battle that goes on inside people. He said, "My son, the battle is between two 'wolves' inside us all.

One is Evil. It is anger, fear, envy, jealousy, sorrow, regret, greed, arrogance, self-pity, guilt, resentment, inferiority, lies, false pride, superiority, and ego.

The other is Good. It is joy, peace, love, hope, serenity, humility, kindness, benevolence, empathy, generosity, truth, compassion and faith."

The grandson thought about it for a minute and then asked his grandfather: "Which wolf wins?"

The old Cherokee simply replied,

"The one you feed."

I procitaj malog princa, to je isto super knjiga :)

Edited by majebeni-marko
  • Upvote (+1) 1

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Ništa lično, ali mi to zvuči kao jeftino life-coach jedenje govana. Treba biti principijelan, ali treba obratiti pažnju i na savete ljudi oko sebe, jer uvek postoji astronomski mala šansa da je i neko drugi u pravu.

Osim ako si Mohi i Draško, u tom slučaju se peta dimenzija krivi oko tvojih stavova i rekonstruiše preostale četiri dimenzije po tvom nahođenju [:D]

Ја мислим да си избуквалисо шта је хтео да каже:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...