Jump to content

PRAVDA ZA MUZIKU


Recommended Posts

Ne, strejtedz mi je ono sto jeste strejtedz ... minor treat youth brigade youth of yoday ssd itd itd.

A i ja sam nasao da pricam o muzici sa covekom kome je ceo jedan zanr gej, a pritom peva u pop-rok bendu.

A stiv vai je kompleksas jer muzika nije fizicki vec mentalni skil.

da, da, da, muzika ala bed relidzn je skroz strejt. Matori, i robi vilijams radi pop, pa zna da ima vise muda od 90% JEAHARKORMACORI scene

stiv vai je jedini od tih "tehnicara" koji zapravo svira nesto sto nije samo pisanje po skalama... mislim da je cak odsvirao i par tema iz megamena sinoc

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

stiv vai je jedini od tih "tehnicara" koji zapravo svira nesto sto nije samo pisanje po skalama

Не бих се сложио. Ако мене питаш, чак и Сатријани је ''емотивнији'', док ми чак и Петрући прави смисленију музику.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

volim sto ovaj svira teme iz megamena i metal slaga, eto

secam se da sam gledao neki snimak iz skc-a, i onda dolazi onaj retardirani bane jelic i svira neko blablblblblbllnrrdrdblblblblblblblbdrdrdr na 500bmp-a, i ovaj mu pruza ruku, a bane nece da se pozdravi sa covekom... ne verujem da neko ko zna da pruzi ruku kolegi ima neke velike komplekse...

da... ukusi su kao dupeta...

mohi i ja bi mogli da razglabamo po ceo dan koliko se njemu svidja prvi i drugi album korna, a koliko meni neki dejvid bovi ili brajan feri imaju vise muda, ili koliko se njemu svidja ovaj ili onaj youth i koliko su meni bolji sciencisti, treshmeni ili ankl esid...

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

-Јесу ставови и наравно да зависи од човека до човека колико су ти ставови екстремни, ја само кажем да код соц-репа (и код бунтовне социјално ангажоване музике) то не би требало да се одваја тако лако, док код неког попа или више фантази музике (са неким пренесеним или фантаз темама) може, јер је прво као да правиш документарац о лошој влади (а гласаш за њу), а друго као да, не знам, правиш акциони филм о бетмену, а боли те курац за бетмена, ал ето, добар си режисер.

Нпр. ако Чола не воли нет, а има песму ''јеј јеј ајмо на фејс сви да се јебемо ја и ти'', ја сам у фазону тај рад чоек забавља људе, ај куднт кер лес.

Док ако Пера репер прича како је тај живот на улици зајебан (из личне перспективе, не као ''пролазим поред, па видим''), а тата му пазарио ферарија и платио сорбону, онда сам у фазону нек једе говна. Зато што та врста уметничког изражавања у тој ниши, што музичкој, што социјалној, је ипак ''резервисана'' за музички еквивалент демонстрација на тргу, а не ларпурлартизам или ''забаву''.

Укратко, код извођача који ''хоће нешто да ми каже'' и који се ангажује и музику користи као полигон за своје филипике, РЛ доследност је битна за интегритет, док код ''пјесника ради пјесне'' није.

Е сад, мислим да тебе буни део што је ово потекло од приче о Ајс Тију. Онда да кажем да нисам мислио на Ајс Тија него на сам концепт. За Ајс Тија конкретно ми је сасвим нормално, успео човек, добио паре, крено да се дружи са холивудским фацама, оматорио итд итд итд. Нормално да му се мењају и перцепција и ставови, иако је био чру генгста нига из блока кад је ''био мали''.

Исто тако, ствар је и у интензитету ''гажења својих трипова'', нпр. ако сам ја у фазону да је човечанство геј што загађује, а имам комп (који троши струју која захтева одређена постројења итд итд итд) онда је то превише фар фечд.

Такође, има разлике између карикираних ставова типа ''све пандуре треба побити'', а оно, замисли, не идеш улицом са сачмаром и не пуцаш у сваког пандура на кога наиђеш, а и стриц ти је пандур и готивиш га, и између блатантне лицимурности, типа имаш песму која је у фазону ''никад се нећу дрогирати пушите ми курац'', а гудраш се сваки дан.

-погрешно сам ја испричао то што сам тео:)

Не мислим да заправо има репа у непанк хардкору, него да у одређеним елементима деле сличан вајб, у смислу ритмике и ритмичног стејтмента, како да се изразим. А то да, касније је то отишло у те нове метале. Дакле, хардкор без панка у називу је мени бар, оно што иде ка металу, али задржава простије ритмичке деонице које често и успори - а онда оне крећу да добијају обрисе хоп ритмике.

Онај твој пример нисам успео да отворим, али ево рецимо моји примери за оно што хоћу да кажем:

http://www.youtube.c...h?v=mX-dXGvr0gs

Дакле, није више танананаан као у панку него је џџџџџџџ, али и тај џџџџџ није рецимо као у трешу - мелодичан, него се више иде на ритам као носилац, а тај ритам је често хип хоп - као рецимо у никад никад, то је чист хоп ритам (наравно, не држи хоп тапију на њега, капирам да гомила Шуберта и Менделсона имају композиције у том ритму, али знаш шта хоћу да кажем).

Pa dobro moja sustina je bila da ice-t nije blatantni licimur, da je tad bio u tom fazonu samo malo karikiranom jer nije ubijao pandure, a vremenom se i amerika promenila u odnosu prema crncima itd itd. Tako da se ako sam dobro razumeo slazemo jer je moje poredjenje sa dying fetusom bilo da pokaze kako se ne treba shvatati to doslovce. I jeste "tezi" stav kada pricas o socijalnim tekstovima u muzici u odnosu na zmajeve i dijeve, ali opet i tu treba imati u vidu razliku izmedju karikiranja i licimurisanja.

Sto se tice hop ritma u ne punk hardkoru, to je opet do benda ali da, oseca se ritam kod nekih. Kod propejna recimo vise ali u onome sto sam ti okacio, ne ili ja ne provaljujem. Evo drugog linka

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

ne, nemoj pogresno da me shvatis, nego da mi je danasnji rep, nekako, pretenciozan, barem to je ono sto osetim u glasu

i da mi taj isti icp ima lepo slozenu muziku, i podseca me na sir mixalota i ostale genijalce i da zna da mi privuce paznju, iako nisam ljubitelj tog zanra, i da me ubedi da su oni zaista u tome

ne znam o cemu i ko drvi, ali kapiram da je to vama bitnije

edit: Ukusi,ukusi,ukusi

Edited by majebeni-marko

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

jednostavno, ako vec imas neku tvrdnju o necemu, probaj bar da uradis domaci i da se informises i apdejtujes malo. u roku od 2 posta si bacio takve 2 predrasude da prosto bode oci koliko je lol

danasnji 'rep' koji ti pominjes je ustvari pop i meni se, takodje, ne svidja

imas jos uvek nebrojeno hip hop mc-a i dj-eva koji prave muziku odlicnog kvaliteta

Link to comment
Share on other sites

Мохи:

Тако некако. Ако се социјално ангажујеш, тј. ''ставовно'', макар то било и кроз музику, опет треба да имаш неки интегритет и одговорност (не сад не знам колико ригидне, али опет), док ако пишеш поЈезију о маслачцима, лажи да их волиш, није то поента приче, поента је да је та песма о маслачцима лепа. Док је у овоме првом поента манифест и више је социјална, него музичка категорија у неким случајевима.

Овај твој линк, мени је то мање ''хопастично'' од про пејна рецимо, али ми ипак има ту црту, рецимо бубњеви који су конкретнији у односу на панк и тако те форе. Али добро, ово је већ сад у доменима интертвајновања свих живих музика и оно, није толико ни битно на крају крајева:)

Марко:

Није све у укусима. Доста ствари јесте, али нису све. Нпр. квалитет и муда не можеш оспорити ни Пинк Флојду ни Тупаку, какво год да ти је ''музичко опредељење'' и да ли ти се нешто од тога свиђа или не.

Мислим, можемо да одемо у неко зен обесмишљавање свега, онда је све укус, али нема сврхе то радити.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

i navedi mi sta recimo u ovoj pesmi ne valja

ne valja to što su usrali jako dobru stvar ubacivanjem ovog pripadnika niže rase. Bonobo je car i nema nikakve veze sa rep muzikom, ne znam uopšte kako ti je palo na pamet da ovaj klip kačiš kao neki etalon za merenje piša sa markom...

Link to comment
Share on other sites

nemam zvuk na poslu, ali imam osecaj da je veliko sranje, jel da?

Марко:

Није све у укусима. Доста ствари јесте, али нису све. Нпр. квалитет и муда не можеш оспорити ни Пинк Флојду ни Тупаку, какво год да ти је ''музичко опредељење'' и да ли ти се нешто од тога свиђа или не.

Мислим, можемо да одемо у неко зен обесмишљавање свега, онда је све укус, али нема сврхе то радити.

da, razumem te, ali... kako ja da objasnim koleginicama koje se loze na karleusu, sta je pink flojd uopste, tupaka bi mozda i svarila... da, pre 4 godine bi bio u fazonu "treba je spaliti zbog toga", ali sad mi je zaista zao da mrzim nekoga zato sto je "glup" na svoj nacin, kao sto sam ja "glup" na svoj nacin. Mene samo iritira pretencioznost. Ako si idiot, barem budi do kraja idiot. Eno, acu lukasa nisam mogao da svarim kao mali, sad mi je ono sjajna zajebancija, ko da gledas neke folk dorse, da ne pricam da su to vrhunski sviraci. E sad, sto ne znaju da promene boju na klavijaturi, to je druga stvar.

Isto tako ce ti doci neki mali gitarski shreder i da se ispisa po pink flojidu, "brate, ono moja baba moze da svira". Sto i jeste. Ja drljam gitaru mozda 6-7 meseci, pre toga sam drljao klavijature, nisam neki genije, alii mogu to da sviram i pevam u isto vreme. Ali, opet, taj sreder gleda to sa tehnicke strane, dok ja gledam to kao skupinu ljudi koja je napravila VRHUNSKU pop muziku i njegov argument je validan koliko i moj.

Ne znam, to je beskrajna rasprava.

Zapravo, ne. Nastalo je tako sto su im po zatvorima nisu davali kaisheve da se ne bi besili i mlatili jedni druge sa istima.

pssst bre :P

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

И није толико бескрајна. Бескрајна је само ако немаш довољну перцепцију. Или ако оћеш да идеш у детаље у компарацији, типа ''јел бољи тупак или пинк флојд'', па ће да буде непотребног једења гована, јер су оба до јаја. И кад је неко добар, онда је добар, а од укуса зависи да ли се неком свиђа или не.

Тај шредер може то да каже, али онда нисте започели дискусију из истих фундамената, тј. нисте установили о чему се дискутује, о генералном квалитету извођача или о техничкој виртуозности, као и у коликом делу она учествује у оцени. Није ту ништа тако компликовано, само људи серу.

Ако то може моја баба да свира, онда га лепо исправиш тако што кажеш да лакоћа свирања нема толико везе са квалитетом коначног продукта. Ако то неће да прихвати, онда прекинеш разговор.

Али то не значи да је све у укусима.

Не заборави, ја овде не причам о томе да ли може да се прича са људима, већ да није све у укусима. Јесте код ствари сличног квалитета јер се квалитет не може толико тачно пинпоинтовати, па онда остаје да се види шта ко више воли.

Друга ствар, ти не можеш да одрадиш ниједан Гилморов соло како ваља ако свираш пола године. Ти си свео технику на брзину, техника је много ствари.

Трећа ствар, ако је све у укусима, зашто ја сматрам за гомилу бендова које не подносим (значи, не не волим, него не подносим и много ми је лакше да слушам ето ту карлеушу кад би ми пустили него њих) да су ултра квалитетни?

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Da, razumem te. Ali ti verovatno posedujes odredjenu svest o muzici, dok imas gomilu dece mojih godina, koja se prze na neki Drim tiater, a king krimson im je sranje. Iako je ovo drugo preteca ovog prvog. Kod mene je obrnuto, ali opet postujem tu drugu stranu, koja mi je pretenciozna. Znas vec "e ajde da napravimo bend koji je kao ono, ali komercijalnije". I pritom da tvrdis da si ti zaista u celoj toj prici.

Isto kao sto kris kornel odradi saundtrek za kazino rojal, i onda dodju neki poets of fol, i odradi to u nekoj gej HIM varijanti, sto se meni gadi zbog tog "to moze svako" glasa. I sad, koliko je njima gej ovo sto ja volim, toliko je meni gej ono sto oni vole. Isto kao i prica za saundgarden vs alis in chejns. AIC je meni pretenciozan, a SG je nesto na sta ne padas na prvo slusanje, ali ces ga slusati sa 40 dina (ne ova nova sranja). I onda ce doci 20ti lik koji ce reci, ma vi ste pederi, ja slusam burzum i kanibal korps, zato sto je to njemu definicija muskosti u glavi.

Isto kao sto ti se gomila dece lozi na ovu adelu, a meni je florence and the machine deset puta bolji u tom svetu.

Dosta zavisi od razloga zasto ti slusas odredjenu muziku. Verujem da se svako povezuje sa tekstom i percepcijom istog, odnosno, kako je taj tekst napisan. Svi drve o nebeskoj pravdi/nepravdi, jebanju, itd, itd, ali na onaj ili ovaj nacin, kao sto cu i ja pre da procitam "zagrcnut" nego nekog harija potera. Kao sto mi se sere da slusam pesme "ona me je ostavila, secem vene jao jao". E sad, ja ocigledno ne znam dobro da se izrazim, ali to je po meni ukus, prirodna selekcija, kako god.

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

nigga pls

pa ne, realno, zar nisam u pravu?

to je kao kad bi se ovde vodila rasprava "dubstep vs metal", i ja dođem i okačim džastina bibera koji na polovini pesme ima 15 sekundi nekog "dubstepa" i kažem "evo vidite, dubstep je vrh!" WTF?. E upravo to si ti uradio u onom postu.

Link to comment
Share on other sites

Ali ti verovatno posedujes odredjenu svest o muzici

Опет се враћаш на трип да ли са људима може да се разговара и колико су упућени. Ја не кажем да сад неки лик са три разреда основне може да води музичку расправу са Шубертом. Ја кажем да постоје нека општа мерила и да није све у индивидуалном свиђању. А то што је теби нешто геј, а овом другом је нешто тамо мудолико а теби није, то је друга прича и то јесте укус. Покушаћу да ти објасним шта хоћу да кажем примером:

ја волим да слушам плави оркестар и то нема везе са тим што је то срање бенд објективно.

ја не могу да поднесем прпле и то нема везе са тим што је то квалитетан бенд објективно.

Ја сам јако дуго у музици, што пасивно, што активно, а и овако сам у зен фазону, тако да јако добро могу да гледам објективно на то. Али то нема везе са тим да ли је нешто добро или не. Не своди се све на личну перцепцију - мислим, може, наравно, али онда причамо о неким филозофским теоријама, а то ипак овде није тема, ово је ипак нека конвенционална спика. Дакле, све и да ја лупам у шерпе и дерем се да је пинк флојд срање и пишем петнес дисертација како је срање, то не мења чињеницу да је пинк флојд добар бенд. Дакле, постоји категорија квалитета независна од укуса. У тој категорији бенд може бити добар или лош без обзира да ли се тај бенд мени свиђа и, пази сад, без обзира заправо шта ја мислио о томе (можда не мислим тачно).

Dosta zavisi od razloga zasto ti slusas odredjenu muziku. Verujem da se svako povezuje sa tekstom i percepcijom istog, odnosno, kako je taj tekst napisan. Svi drve o nebeskoj pravdi/nepravdi, jebanju, itd, itd, ali na onaj ili ovaj nacin, kao sto cu i ja pre da procitam "zagrcnut" nego nekog harija potera. Kao sto mi se sere da slusam pesme "ona me je ostavila, secem vene jao jao". E sad, ja ocigledno ne znam dobro da se izrazim, ali to je po meni ukus, prirodna selekcija, kako god.

Јесте. И ја не говорим о томе:)

Ајмо овако. Ти си наставник српског. Даш деци састав. Ти волиш кратке саставе, енергичне, дркаш на њих, а бацаш пеглу од широког писанија. Имаш малог Достојевског у разреду. Он напише ВоТ састав. Ти му даш пет. Имаш малог цигу у разреду. Он напише кратак динамичан састав. Ти му даш два зато што је састав срање. Е, то је оно о чему причам.

А ако се ради о некој конкретнијој вредности, онда је лепо дефинишеш, па опет може да се утврди без осврта на укус. Нпр. квалитет вокала. Или квалитет поетике.

А ако имате спорни елемент, просто одрадите варијанту ''са'' и ''без''. Нпр. ако је спорни елемент укључивање наслеђа, урадите трип са и без укључивања наслеђа.

Мислим, сад и ми разглабамо о небитној ствари сто вотова, ал ето, чекам неку блеју, па седим за компом лол

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

pa ne, realno, zar nisam u pravu?

to je kao kad bi se ovde vodila rasprava "dubstep vs metal", i ja dođem i okačim džastina bibera koji na polovini pesme ima 15 sekundi nekog "dubstepa" i kažem "evo vidite, dubstep je vrh!" WTF?. E upravo to si ti uradio u onom postu.

tu pesmu sam slusao u trenutku kada sam postovao, mogao sam zilion drugih

a ima mnogo vise elemenata hopa od 15 sekundi. pravi hip hop ima u sebi jako puno elemenata jazza, i uopste, jako je sirok pojam da bi ova pesma olako mogla da ispadne iz toga iako nije klasicni hop

svidja mi se i tekst pesme

mada mozda sam mogao npr ovo da mu okacim

postovao sam ovde jer nisam pristalica odvajanja muzike po zanrovima u smislu 'ovaj zanr je dobar, ovaj je los i sve u njemu je lose' npr, ne slusam Blockout ali nikada ne bih rekao da su sranje jer prepoznajem kvalitet u njihovim pesmama, ali mi ne lezi taj vajb

Link to comment
Share on other sites

hahahahha nisam citao nista, posle cu, ali sam naleteo na nikitin koment da je neko napisao da je icp jedino sto valja od repa? for realz?

edit:

@marko

aj skini recimo jazzmataz (bilo koji) od gurua ili nasov illmatic, il tupakov random album, il nesto od wu tanga...(ovako mogu do sutra) i odslusaj bez tog "kucke kola kes" stereotipa pa reci da ne valja nista

Inace potpisujem sve sto je dulio rekao. Bez obzira na zanr, ukuse i sve to kvalitet je nekim delom i objektivna stvar. A u kvalitetu se prepoznaju muda i emocije i sve uneto u taj produkt, bez obzira da li je on tvoja soljica caja ili ne, i samo mi je malo cudno da vi malo matoriji morate o tome da raspravljate

hi hi hi

Edited by Shoocky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...