Jump to content

bezobraznost


Recommended Posts

Pa nije bas. Postoje zabranjena oruzja, tu spadaju gasni pistolji i sprejevi, izmedju ostalog. Znaci ako ti nadju gasni stoljpi, zatvorska kazna je 2 godine jacha nego za obican. Zvuci suludo zar ne, ali pazi sad. Gasni pistolj je zabranjeno oruzje, znaci ne smes da ga posedujes bez obzira na okolnosti, dok obican nije zabranjen, ali je za njegovo posedovanje potrebna dozvola. Kada te uhvate sa gasnim pistoljem, terete te za posedovanje nedozvoljenog oruzja, dok ako te uhvate sa pravim pistoljem, terete te za posedovanje oruzja bez dozvole, i tu je kazna dosta blaza. Tako da svakako ne preporucujem posedovanje zabranjenog oruzja, a sprej to jeste. Sad, kolike su sanse da te neko pretrese i slicno, to je druga prica... [xx(]

Link to comment
Share on other sites

Konkretno za suzavac mozes da dobijes do 5 godina zatvora, za pistolj bez dozvole maksimalno 3. Pa ti sad vidi dal' ti se isplati [:D] Pravno gledano nema razlike izmedju suzavca i gasnog pistolja (koji takodje ispaljuje suzavac ili neki bojni otrov - ova municija se legalno prodaje u EU i tamo ti ne treba nikakva dozvola za gasni pistolj btw, treba samo da si punoletan).

Link to comment
Share on other sites

Evo ga jedan veoma koristan tekst na tu temu - Blic (link)

Znaci covek je objasnio. Jedino sto nikada u zivotu nisam cuo da je neko nekoga u Srbiji gadjao surikenom ili izbatinao nun-cakama. [:D] [:D]

@ Doolio & Mrzitelj - koliko znam, upotreba pistolja je propisana zakonom. Ako ti neko bane na gajbu, prvo moras da mu izdas verbalno upozorenje (tipa "stani, pucacu"), zatim dva metka upozorenja (u vazduh), nakon cega imas pravo da pucas u njega. Znaci ako se neko zaleti sa nozekanjom ka tebi, prvo kazes stani ili pucam, ako ne stane, dvaput pucas u vazduh kao poslednji znak upozorenja, ako ni tad ne stane, pucas u njega. Na sudu je veoma jednostavno - da nije imao nameru da te zakolje, stao bi. Pitajte malo civilna lica koja imaju dozvolu za drzanje, zasto su prva dva metka u sarzeru corci...? [;)]

Па не залеће се он на тебе са четристо метара лол:)

Нож је ''јачи'' од пиштоља на малим дистанцама.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ma nisam te izignorisao PrimeAbuse, nego sam vec napisao da me pravne posledice ne interesuju mnogo u situaciji gde neko hoce da mi polomi glavu-kicmu-vilicu [:)] Ono sto znam, to je da nosenje samo po sebi nije kaznjivo, oko toga se vodila polemika na pocetku. A upotreba je toliko sirok pojam da i ne zelim da ulazim u neku dublju pravnu raspravu. Evo neki kazu da je potezanje noza automatski = pokusaj ubistva? OK, a pazi sad. Imamo snimak iz Decembra 2011 sa Niske pijace, gde su komunalni policajci prekoracili ovlascenje i napali starijeg prodavca pecenih bundeva, na sta je on odgovorio potezanjem noza. Kapiram da su svi vec videli taj snimak online. Isto imamo situaciju da je pijana Danijela Vranic u centru Beograda napala, tacnije pljunula i grebala patrolu policije, koja ju je zaustavila zbog bahate voznje. Ali u oba slucaja se terete za "napad na sluzbeno lice", iako je u prvom slucaju bilo potezanja noza - nema pokusaja ubistva kao krivicnog dela? Pa kako sad to...? [:p]

Ne secam se tog snimka sa pijace, ako ga imas, linkuj mi.

Ne, vađenje noža iz džepa i pretnja njime nije automatski = pokušaj ubistva.

Pazi, u krivičnom pravu imaš definisane pripremne radnje koje neposredno prethode pokušaju dela i uvek se nastoji razgraničiti pripremna radnja od pokušaja jer te dve stvari za sobom vuku kompletno različite pravne posledice - za pripremne radnje ne odgovaraš (ili odgovaraš za neko lakše delo čije se biće ostvarilo), dok za pokušaj odgovaraš i to isto kao za samo delo (za pokušaj ubistva i ubistvo ćeš dobiti kaznu u istom rasponu, 5 do 15 godina). Nekad je tu crvenu liniju razgraničenja lako povući, nekad ne.

Ali kontam u tom konkretnom slučaju, da ako je dedica bio u naročito razdraženom stanju i tada se latio noža i uzeo da mlatara samo po vazduhu njime (ne znam dok ne vidim klip) je opet drastična razlika od situacije iz koje se nedvosmisleno vidi da je on zamahnuo na komunalnog policajca nožem sa namerom da ga probode, to bi se već kvalifikovalo kao pokušaj ubistva, ovako su verovatno procenili i kvalifikovali blaže krivično delo, tipa napad na službeno lice, ometanje u vršenju službene dužnosti i tako dalje.

Link to comment
Share on other sites

Ne, nego bi vest bila jos bolja da je trudnica posle izvadila noz i izbola ga. To je definitivno super!

Ja sam ti rekao kakvo je slovo zakona, linkovao sam ti zakon, ti si uspeo da ga procitas kako tebi odgovara (ok, ocekivano) i ja te zaista molim da u sledecoj frci kad na tebe krene jedan pesnicom ti mu vratis ubodom noza. Onda ces ti imati referentni sistem da uporedis svoje iluzije sa stvarnim zivotom. Uzgred, ti sve vreme pricas i o tome kako ti zakon dozvoljava da nosis noz i kako ti dozvoljava da nekog izbodes (po tvom misljenju u svakoj situaciji gde dolazi do konflikta) i o tome da bi to uradio uvek. Daj da svedemo to na apsurd. Umesto noza imas pistolj, imas vazece dozvole i za nosenje i posedovanje, ja krenem ka tvojim kolima, sutnem ti auto, otvorim vrata i ti me upucas. Je l' sad ti shvatas koliko to sto pricas nema veze sa vezom?

Konkretno, kad ti se javio pravnik koji te je schoolovao kako ces najebati - krenuo si sa pricom kako te to ne zanima (a od pocetka furas fazon kako ti smes i kako ti niko ne sme nista zakonski).

Posto je suzavac zabranjen, dezodorans sigurno nije - a ima skoro isti efekat.

Poz.

Edit:

U situaciji gde me ti upucas verujem da ce ti pomoci odbrana sto ja nisam mogao da dokazem sta sam hteo kad sam krenuo ka tvojim kolima i sto ce biti tvoja rec protiv moje.

Edit2:

Evo citam, krivicna prijava i kazna 6mes do 5 godina. Hmmm... zamisljam kako se to tebi desava, on izlazi, udara te, ti vadis noz, ubadas ga, vest u novinama: obojica od 6mes do 5 godina. On za nasilnicko ponasanje, a ti zbog nanosenja teskih telesnih povreda. News update: vozac umro u bolnici. Prekvalifikovano delo u nanosenje teskih telesnih povreda sa smrtnim ishodom. Oh 10 do 20 godina.... jao jao.

Edited by BarcaS take 2
Link to comment
Share on other sites

@ Doolio & Mrzitelj - koliko znam, upotreba pistolja je propisana zakonom. Ako ti neko bane na gajbu, prvo moras da mu izdas verbalno upozorenje (tipa "stani, pucacu"), zatim dva metka upozorenja (u vazduh), nakon cega imas pravo da pucas u njega. Znaci ako se neko zaleti sa nozekanjom ka tebi, prvo kazes stani ili pucam, ako ne stane, dvaput pucas u vazduh kao poslednji znak upozorenja, ako ni tad ne stane, pucas u njega. Na sudu je veoma jednostavno - da nije imao nameru da te zakolje, stao bi. Pitajte malo civilna lica koja imaju dozvolu za drzanje, zasto su prva dva metka u sarzeru corci...? [;)]

Ne, ne, ne, decko, pogresno si razumeo :) To sto si ti naveo kao koriscenje vatrenog oruzija se odnosi na to kako policajac sme da koristi vatreno oruzije, i propisano je Zakonom i odgovarajucim pravilnikom MUP-a. Dakle POLICAJAC sme da upotrebi vatreno oruzije ako prvo kaze "Stoj, policija, pucacu", pa onda ispali hitac u vazduh, pa tek onda upotrebi vatreno oruzije prema nekoj osobi. U izuzetnim situacijama to naravno moze biti preskoceno, ali se kasnije moraju dokazati izuzetne situacije. Civilno lice ni u jednoj situaciji nema dozvolu za upotrebu vatrenog oruzija, i to je jasno navedeno u Zakonu o oruziju i municiji, koji smo vec ovde citirali u clanu 35, pod prekrsaji:

Novčanom kaznom do 50.000 dinara ili kaznom zatvora do 60 dana, kazniće se za prekršaj lice koje:

7) upotrebi oružje na javnom mestu ili na mestu na kome se upotrebom oružja može ugroziti bezbednost ljudi ili objekata (član 13);

Dakle u momentu kad si upotrebio oruzije na javnom mestu, makar da pucas u vazduh, ti imas kaznu (malu doduse, ali kaznu).

Sve ovo nije toliko bitno, jer je nebitno kakvo ti oruzije koristis u sukobu, to moze biti pistolj, noz, kljuc za zavrtanje tockova, cekic ili prosto kamen koji si nasao na ulici, vecina toga se vrlo regularno nalazi u svakodnevnom zivotu i nema nikakvih prepreka za nosenje. Cak ti mozes da budes i neki kung-fu majstor i da ti ne treba nista od toga nego da ubijes coveka golim rukama. Poenta price jeste, ako ti naneses drugome povrede, pogotovu ako se govori o teskim telesnim povredama, a ne mozes da dokazes da si to radio iz krajnje nuzde (a vec su stavljali ovde sta to podrazumeva i ima vrlo formalne parametre koji moraju biti dokazivi), ti ces odgovarati za to. Ili bi bar trebalo... Naravno, ovo je banana drzava i uvek postoji varijanta da podmitis sudiju, da ovo, da ono, ali pravno gledano je tako.

I na kraju dolazimo do slucaja s trudnicom, kako to dokazuje tvoje stanoviste? Trebala je trudnica da nosi noz da ga iznabada ili mozda bolje pistolj? Ili da neko od prolaznika to isto uradi? Taj problem se resava tako sto se poostri kaznena politika i da se taj lik osudi na tipa godinu dana robije s uslovom da se angazuju crnci s velikim kurcevima koji mu nece davati nocu da spava...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Алти брате, па не можеш тако да се шеташ по контекстима. Причаш о једној ствари (да ли смеш да избодеш неког ко те напао), а онда одеш на другу (да ли је свет опасно место или да ли неком мајмуну треба јебат матер). Није то у реду, шеташ људе лево-десно како ти се дигне. Дакле, ако хоћеш поштено да дискутујеш, поштуј тему коју си набацио.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Алти брате, па не можеш тако да се шеташ по контекстима. Причаш о једној ствари (да ли смеш да избодеш неког ко те напао), а онда одеш на другу (да ли је свет опасно место или да ли неком мајмуну треба јебат матер). Није то у реду, шеташ људе лево-десно како ти се дигне. Дакле, ако хоћеш поштено да дискутујеш, поштуј тему коју си набацио.

Naravno da ce da seta levo-desno kad instinktivno zna da nije u pravu. Niko ovde ne spori da ces se braniti kako znas i umes pogotovo kad si uplasen za svoj zivot (i svojih bliznjih) ali ne pricamo o tome.

Link to comment
Share on other sites

Ma sve je to lepo sto pisu pravnici ovde, ali je cinjenica da jedinstvena sudska praksa u slucaju potezanja noza jednostavno ne postoji. Zasto bi upotreba noza tokom afekta bila problem, ako se zna da prekoracenje nuzne odbrane usled straha ili afekta rezultira (ili moze da rezultira) oslobadjajucom presudom? Zasto bi se upotreba noza prilikom odvracanja od napada automatski tretirala kao pokusaj ubistva? Osim puke teorije, ajde dajte malo i neke linkove sa sudskom praksom, pa da vidimo... Znaci slucajevi gde je osoba tokom samo-odbrane zadala jedan do dva uboda napadacu, ajde da vidimo sudske presude ako ste strucnjaci...

Link to comment
Share on other sites

Sve je lepo sto pisu pravnici ovde ali dajte sudsku praksu da vidimo? Ocu piskim, necu piskim?

Opet ces da obrnes pricu negde, gde ces malo izmeniti fokus i opet mi treba nesto da ti dokazujemo? Posto cim ti se dokaze da nisi u pravu, to se desava. Ocigledno da pocinje da se desava opet.

Stvarno me mrzi ponovo da kucam koliko je nerezonska cela tvoja logika. Te on ne moze da dokaze zasto je dosao do mene, te moja rec protiv njegove na sudu kad sam ga vec izboo, te upotreba noza u afektu, te uboo sam ga 1-2 (u afektu? ostalih 40 puta si ga promasio?). Ne znam druze, da ne bude da sam te ja nesto lozio pa zavrsim u zatvoru kao i ti posle. Ako si toliki neverni Toma, idi pobij se, izbodi nekog i pricacemo posle o sudskoj praksi. Mada kako stoje stvari i tad ces tvrditi da si u pravu, pa cemo opet doci u pat poziciju dok ne izbodes i drugi put kad budes izasao iz zatvora. I tako u krug.

Link to comment
Share on other sites

Pa nego sta, sve one situacije gde neko nekoga izbode 10, 15 ili 30 puta su ekstremne, pa tako nemam nameru da ih uzimam kao referentne. Zalosno je sto ti smatras da si mi nesto dokazao, a pritom imas zvanicne izjave iz policije da skakavac ne spada u hladno oruzje (kao sto si tvrdio na pocetku), ili situacija gde si tvrdio da je nosenje noza samo po sebi protivzakonito, pa sam te demantovao tonom linkova i zvanicnih izjava. Naravno tvoj odgovor je da ja zakon tumacim kako mi odgovara [:D] Pa ajde onda da vidimo malo kako sudije tumace taj isti zakon, gde je problem...? [:p]

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ti naveo da u onom clanu stoji pored svega navedenog i sintagma "hladno oruzje" kao i sintagma "drugo oruzje". Pod tim se podrazumeva sirina da se svaki predmet protumaci kao hladno oruzje ako to praksa pokaze da jeste. Ergo noz jeste hladno oruzje ako ga upotrebis za ubadanje nekog (da li si se branio/napadao nije bitno). Pod tim TI SI podrazumevao da je ostatak u stvari samo navodjenje hladnih oruzja (iako se iz aviona vidi da to nije poenta clana). Znaci, izveo si zakljucak kako tebi odgovara i to je ok, samo uzivaj.

Ako te pandur pretrese i nadje ti noz u dzepu, budi siguran da se neces tako lako izvuci kao sto mislis da hoces, niti te zakon stiti na nacin na koji mislis. Pandur ce da pogleda, vidi da ima posla sa napaljenkom i da ti oduzme noz i napise kaznu, privede. Zakonski sme to da uradi i svaki normalan pandur bi to trebalo da uradi. Druga je prica da si ti domacica koja ide sa pijace gde je kupila set japanskih nozeva za neverovatnih 2999.95 dinara ili da si bilo koja druga kategorija ljudi za koju se iz aviona vidi da noz/eve nosi radi pecanja, kampovanja, rostiljanja ili na buvljak da ih prodaje.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, ne pratite, u krajnjoj instanci je potpuno nebitno sta si iskoristio kao oruzije ili nisi. Ako si nekome naneo teze telesne povrede, pa bilo to i obicnom pesnicom, najverovatnije ces zavrsiti u ozbiljnom pravnom problemu. Akcija "pogledao me mrko i hteo da me bije" ne pije bas vodu. Ako vec krene da te napada i za to imas svedoke onda se tek mozes pozivati na nuznu odbranu, ali opet i to vrlo tesko ako ga izubadas nozem ili ako ga prebijes na mrtvo ime.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, ne pratite, u krajnjoj instanci je potpuno nebitno sta si iskoristio kao oruzije ili nisi. Ako si nekome naneo teze telesne povrede, pa bilo to i obicnom pesnicom, najverovatnije ces zavrsiti u ozbiljnom pravnom problemu. Akcija "pogledao me mrko i hteo da me bije" ne pije bas vodu. Ako vec krene da te napada i za to imas svedoke onda se tek mozes pozivati na nuznu odbranu, ali opet i to vrlo tesko ako ga izubadas nozem ili ako ga prebijes na mrtvo ime.

crni pojas drugi dan... ruke si ti po automatizmu registrovane kao hladno oruzje... tako da ti dodje svejedno da li ga udaras ili bodes... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...