Jump to content

Mad Men - spojleri nisu sakriveni


alfa

Recommended Posts

Слажемо се Коле! Али сам морао ономад да кажем да мислим да Дон није толико лош човек колико је оштећен :)

Овај конфиликт са ћерком, који је имао Роџер у последњој епизоди, а и пре, ми говори да је он био више "донаст" кад је био млађи :) А јако ми је тужно било кад му је ћерка оно одбрусила, колко се сморио... једноставно је скапирао колико је она у праву и да он ту ништа не може више.

Што више гледам серију, то сам убеђен да показују преко више ликова одрастање једне просечне особе у адвертајзингу...

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

On nema veze sa Donom kad je bio mlad. Rodžer je bio bogat kad je bio mlad, bio je plejboj, bio je u ratu i uz nevericu mnogih nastavio je da zarađuje u advertajzingu koji je tad tek počinjao. On je ostao isti, nije se promenio. Njega je boleo kurac za ćerku, ali ne u smislu da je nije voleo, nego jednostavno, to nije njegova stvar, ona ima svoju majku i to je to. Kao i on kad je bio mlad, ni njega otac sigurno nije gledao. Takvo je bilo vreme, a takvo je i u seriji, žene su kod kuće, muževi rade. Ono šta mu je ćerka rekla je dokaz njene slabosti, nemogućnosti da reši svoje probleme, odnosno da preuzme kontrolu nad sobom, što je jasno činom "bekstva" iz civilizacije. Ona tamo nije srećna, ona je srećna tamo kao što je narkoman srećan kada se upravo upucao u venu. Njeni roditelji je nisu provalili, pravili su je onakvom kakvom su njih pravili a ona je prsla. Brak nije rešio stvari, jer, iako je došao moderniji muškarac, neko ko će da je voli, da brine stalno o njoj i detetu, ona to nije htela od njega, jer je ona dete, a ne žena, nego je htela od svojih roditelja. Tako da je Rodžer digao ruke, ne kao keva, koja ne može da prevaziđe nepoštovanje ćerke, nego kada je video zašto je ona zaista tu. Ta komuna će trajati određeno vreme i ona će se vratiti osim ako tamo ne umre i ćaos.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Мени није деловало да је тек тако диго руке...него да се баш разочарао у себе и да је свестан свог фејла. Уосталом, има и дете са Џоан са којим је покушавао да има неки контакт чисто да би се додворио њој, бар је мени тако деловало. По изразу његовог лица након свега што му је мала рекла делује ми да га је све то погодило, али то ћемо видети тек у наредним епизодама (нисам одгледао данашњу).

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

Зашто онда читаш овај топик? Мислим због спојловања :D

zar nije kod Rodžera mnogo jači id nego ego?

Јесте, вероватно и због онога што је Боле рекао, да је од рођења био добростојећи.

Само не могу да повежем то и досадашњу причу око њега? :>

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

@Kole (a možda i Alfi pošto tvoje pitanje nisam razumeo)

 

Nije id iz dva razloga, prvo jer ne koristim Frojdovu terminologiju, nego Jungovu, drugo, zato što je ego veza između ida i super ega, odnosno ima od oba po malo (sad koristim Frojdovu terminologiju). Da pojasnim malo. Persona je Jungov pojam koji označava nas onakvim kakvim bismo hteli da nas drugi vide. U tom smislu se razlikuje od superega, jer superego predstavlja pritiske spolja/društva od kojih jedna od posledica može biti persona. Ali suština je u tome što je persona direktan proizvod ega i sa njime je najviše povezana, iako na stvaranje persone utiče spoljašnost. Id je nešto što je nemoguće kontrolisati i jedino šta možemo da uradimo je da uticaje ida ublažimo kroz sublimaciju. Ego je svojim velikim delom svestan sebe, odnosno ja sam svestan sebe i kad sednem u stolicu i razumišljam o sebi mogu da dođem do solidno tačne analize samog sebe.

 

U kontekstu serije to se najbolje vidi kod Dona. Kada je sam on je sjeban jer je napravio niz stvari u životu za koje on smatra da su greška i koje ne može da prevaziđe i zato pije. Onda, kada ode u društvo, postaje Don-persona, jak, zajeban, kreativan, moćan, jebač, svi ga poštuju i svi mu se dive čak i kada napravi sranje. Pošto je svaki čovek u manjoj ili većoj meri takav, onda nam je lako da se sa njim identifikujemo čak i ako smatramo u mnogim situacija da je gnjida i ološ.

 

Rodžer, o čijoj prošlosti ne znamo ni približno kao o Donovoj, je čovek koji je prihvatio svoju personu i sa njom se identifikovao. Da li je to dobro ili ne nije važno, ali on je najkonzistentniji lik u seriji. On se u svom privatnom i javnom životu ponaša isto, sabija retoriku, zna da proda, voli da proba nove stvari, inteligentan je, ima veliko životno iskustvo, ali je na prvu loptu i plitak pošto ne ulazi u mnogo razmišljanja. To ne znači da njemu nije žao ćerke i da je ne voli, on je njome razočaran. On čak i da vidi svoj neuspeh, njemu je to sekundardno jer je on imao iste, ako ne i gore uslove od nje i izborio se, zašto ona nije? Uostalom treba biti iskren, ako neko svali svu krivicu svog životnog neuspeha na nekog drugog onda tu nešto opasno nije u redu (govorim o uobičajenim životima). Pre bih rekao da je Rodžer digao ruke, nego što ga je njegova ćerka pogodila svojom, bar po meni, kretenskom pričom koja je imala samo jedan cilj a to je da povredi oca.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Dunno, meni Rodzher ostavlja utisak čoveka kome je tokom dogadjaja iz serije na prvom mestu zadovoljavanje želja i cool je sa tim...on je svoje "odradio" u 2. sv ratu i smatra da zaslužuje sve što poželi...ipak, na nekom nivou nije sretjan situacijom, zato i stalno trazi novi kik, novo ispunjenje koje ne dolazi...ne mislim da serija nudi apsolutan odgovor na to da li je njegovo hedonističko ponašanje rezultat velikog premišljanja ili samo praćenja impulsa...a da je kuler i da je dosledan, jeste.

 

 

@ cerka

to što Rodžer ima snage da ode od ćerke nakon što ova otkrije da efektivno uništava svoj život samo radi osvete njemu (odnosno da krivi roditelje za svoju situaciju) ne mora da znači da je digao ruke, već samo da je svestan da je za neke stvari potrebno vreme i da ne moze da postigne ništa silom sada pa bolje da iskulira...

 

a preterani simbolizam oko valjanja u blatu je, po mom misljenju, upravo to, za Rodžera je cerka uprljala njegovo viđenje njihove veze, no to ne znači da je za Rodža sve gotovo u toj priči nego da je to be continued

Link to comment
Share on other sites

dobra epizoda, mada nije na nivou prethodne

imam totalno nelagodan osećaj od toga što sam se smejao ginsbergu za to što se ponaša otkačeno (i lol scena odiseja-style sa čitanjem sa usana osoba u kompjuterskoj sobi) da bi se ispostavilo da lik ima potpuno ozbiljno psihičko stanje =o(

takođe, čudan kraj, jer to što je don uradio je off script i diurektan kontakt sa potencijalnim klijentima tako da po smernicama ustanovljenim pre 2 epizode katler bi mogao da ga otpusti...verovatno don igra na to da je njegovo uplitanje imalo pozitivan efekat i da bi katler sad izgledao loše da krene zbog toga da vija dona (mada mislim da bi u ovom trenutku i dalje rodžer bio jedini koji bi podržao dona na zvaničnom sastanku partnera)

jos samo 2 epizode pa godinu dana pauze =o(

Link to comment
Share on other sites

Дон је онако реаговао зато што је знао да нема шта да изгуби, тј. могао је да чека да га отпусте или да Филип Морис искулира причу са њиховом агенцијом. Углавном, добри стари Дон...са тим потезом, како је "измузао" Крејна и наравно тројка :D Гинсберг је одувек био прсотина, ово је једноставно морало да се деси :с Добар ми је био и онај прелаз где се Сали напушава са кевом, а у следећој сцени Дон са болом у круцу у ЛА...исто после кад Сали са братом лежи у кревету, две сцене после тога Дон на "послу ван посла" и у тројци. Док све то време Бети и Хенрија занимају тотално пете ствари. Јадна та деца.

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Одгледај опет :D

Породица је у првом плану. Прелетали су по више породица и испада да Џоан има најздравију, иако је можда у најтежој ситуацији. Дон се дефинитивно променио и скапирао је колико му Меган значи (Меган или цео тај породица трип, пошто су њих двоје реално пукли), е сад питање је да ли је то због губитка моћи. Најбоље би било да ускоро поново постане моћан па да видимо како се понаша, да ли ће писци бити из фазона да је скапирао ствари или да моћ уништава и да нема спаса од тога :)

И на крају она сцена где Пит, Пеги и Дон седе у Бургер шефу...права породична сцена! Где је Дон не неку руку ћале и Питу (оно кад му је показао да је мусав :))) ) и Пеги, а при томе Пит и Пеги имају дете :DD

yxYLmDz.jpg

Edited by алфа

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

Sve se slažem sa tobom osim da se Don promenio. Don se nije promenio, Don radi ono šta je radio sa Pegi, krenuo od nule. Međutim, život i nečija ličnost nisu ono šta je razvijanje neke ideje. Ja mislim da se Don trenutno guši u svom potiskivanju, ali pošto sublimira kroz samopregorni rad (radi najviše ikad u seriji) onda to prolazi. Megan ga ubija u pojam isto kao i mene (!) (mada iz drugih razloga) i razlog zašto je s njom je potpuno isti kao što sam gore rekao. E sad, meni je sve to ok, ali je prošlo mnogo epizoda u tom fazonu za mene i to me nervira.

 

Epizoda jeste u znaku prodice, ali sve su porodice loše, nijedna nije bolja od neke druge, jer svakoj fali ključni element da budu kompletne.

 

Hm, ispade da se ne slažemo uopšte!!!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Слажемо се да су све породице лоше :) Она Питова ћерка не препознаје сопственог ћалета, чак га се мало и плаши...док јој је кева са неким трећим ликом на састанку.

Дон се дефинитивно променио, само је проблем да ли је то ствар прилагођавања, дугорочног плана или је једноставно други човек. Када се тек вратио видело се колико му смета тренутна позиција, док му већ сада не смета да му жена види у којој је канцеларији или да ради шта му Пеги нареди. Разговор са Фредијем му је доста помогао како ствари стоје.

Мислим да је само питање времена кад ће то са Меган све да се заврши. Једноставно она више себе не види у Њујорку, Дону је зајебано да оде због деце (коју истина и не виђа толико често) а и генерално се не проналази у ЛА. А и ово сада што је Меган дошла, дошла курва због оног фонду срања и одеће, не да види Дона :р

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

Mad Men' Creator Tears Into Self-Involved Baby Boomer Generation That's Probably Thrilled To Have Someone Talking About Them

In the process of explaining to Stephen Colbert why Mad Men is for the most part told from the perspective of the generation before the Baby Boomers, the show's creator Matthew Weiner ended up throwing a lot of shade at Sally Draper's contemporaries. "There was a generation that got asked very little of," Weiner said. "They got education. They got a lot of entertainment. They got a lot of spending money. They became the focus of the economy, of entertainment, of everything."

http://thecolbertreport.cc.com/videos/zopbx2/matthew-weiner

Edited by алфа

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

pogledao sa zakasnjenjem

vrhunska epizoda, efektivno the suitcase part 2

 

samim tim sve razlike u ophodjenju i pristupu izmedju dona i pegi pokazuju koliko su oboje na drugacijim mestima nego pre 3 sezone

 

also, super je sto je epizoda o "core" ekipi..pokazuje ovo dvoje + don i megan kako se i dalje udaljavaju  + pit koji kao da je konacno skapirao kakav je zapravo i sta zeli (a od toga je bezao mesecima u la) + genijalni deo sa dzhoan i bobm bensonom (koji izgleda nece biti player u zavrsnici, steta) gde pokazuje koliko dzhoan zapravo sve kapira i koliko je jaka da ga odbije (jer je ipak 69ta =o)) isto, cini mi se da u svetlu toga cela prica sa jaguarom govori koliko je ona bila svesna svega tj da nije bila victim koliko se ponasa da je bilo tako...fali rodzher jedino, ali epizoda je toliko utegnuta da bi ubacivanje par slaterijevih minuta mozda razbilo ritam

 

takodje, da je ovo bila poslednja epizoda u seriji ja bih bio sasvim zadovoljan jer postoji solidna zavrsnica odnosa izmedju njih dvoje

scena u kancelariji sa sinatrom je zakon (i moze da bude pokazatelj picvajza koji dolazi jer je don kao sinatra old skul ekipa i radi po svom)

isto je super scena na kraju sa pitom u burger chefu, sto alfa kaze pokazuje tu nuklearnu porodicnu jedinicu ljudi kojima su se okruzili na poslu jer nisu u stanju da funkcionisu sa "stvarnim" porodicama

 

trudi! o/ go alison brie ;o)

 

smeta mi samo sto ce ovako odlican momenat morati da pokvare vec u sledecoj epizodi jer nema boga da bez tenzije/neslaganja izmedju dona i pegi urade jos 8 epizoda...

 

sha mislite, na koliko epizoda ce da bude razvucen "rat" unutar agencije i da li ce poslednjih nekoliko epizoda da bude bunny hopping kroz vreme, ili ce mozda samo poslednja epizoda da bude na kraju cut na matorog dona u ~sadasnje vreme ili nas je met vajner lagao sve vreme ;o))

Edited by Kole
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...