Jump to content

рур.срб


Debeli

Recommended Posts

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

draško, informiši se o aktulenim kretanjima na polju interneta i slobode na istom, garantujem ti da ovo nećeš gledati istim očima, ma koliko voleo ćirilicu. evo ti iz glave par ključnih mesta:

1. net neutrality - internet provajderi su se izborili da mogu da određuju kojim sadržajima na internetu korisnici mogu da pristupaju punom brzinom, odnosno da imaju pravo da umanje brzinu samo određenih servisa ili sajtova. prvi korak ka cenzuri.

2. ACTA - ovo sam pročitaj šta je i koje su implikacije po internet, pošto je malo komplikovano da ja tu prepričavam

2. SOPA/PIPA - ameri pokušali da donesu zakon koji bi im omogućio da blokiraju pristup sajtu za koji neka korporacija (universal studios i sl.) kaže da je piratski, i to ne samo za svoje građane nego za ceo svet (mohi kaže da nisu svi root DNS serveri u americi ali nisam siguran da nisu svi u NATO zemljama tako da isti kurac). zakon nije prošao jer se javnos pobunila, ali proguraće iste uredbe u drugom pakovanju za pola godine.

verovatno sam štošta zaboravio, al samo ove tri stvari menjaju perspektivu, garantovano.

i da:

0. gomili stvari na internetu već danas ne možeš da pristupiš ako nisi iz prvog sveta. za sada se to svodi na filmove i muziku ali presedan je tu.

Link to comment
Share on other sites

ja mislim da su svi root dns u USA. 12 komada bese, al ovo je od pre info.

U svakom slucaju to sto ce kinez moci da surfa po kineskom sajtu je ok :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ali to što sajt postoji i na latinici pored kineskog pisma ne znači da taj neko nadalje mora tako da ga linkuje, i onda prosto link već sam može biti na kineskom pismu i naziv sajta na kineskom pismu i ti možeš da ideš na taj sajt iz ovog ili onog razloga a da nikada ne znaš kako se zove niti možeš nekome da izdiktiraš niti da nekome uživo kažeš na kom si sajtu bio itd.

Link to comment
Share on other sites

jel sam ja lud ili Chrome i dalje ne podržava unicode domene? Kada ukucam кланрур.срб u address bar on to konvertuje u stari punycode format (http://xn--80atdjpau.xn--90a3ac/) koji je radio i pre cele ove retardirane price o "boljim lepsim domenima koji cuvaju nase kulturno nasledje" ...

edit:

nevermind, nisam lud, evo i official doc-a http://chromium.org/developers/design-documents/idn-in-google-chrome

koji je interesantno štivo generalno, savetujem svima da pročitaju, a pogotovu Draletu :)

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

Ali to što sajt postoji i na latinici pored kineskog pisma ne znači da taj neko nadalje mora tako da ga linkuje, i onda prosto link već sam može biti na kineskom pismu i naziv sajta na kineskom pismu i ti možeš da ideš na taj sajt iz ovog ili onog razloga a da nikada ne znaš kako se zove niti možeš nekome da izdiktiraš niti da nekome uživo kažeš na kom si sajtu bio itd.

е то је то, Лале ме разуме.

зато сам и споменуо Марка Пола на интернету.

Мохи, Шеки и Иван мислим да само превише укорењују себе у досадашњем искуству интернета. некако мислим да је 21ви век нешто ново и на интернету.

а не мислим да је ово пут у ропство или контролу, напротив, једно нестандардизованије окружење је далеко теже обујмити и контролисати.

Драганче (и Мохи), мислим да је питање времена када ће да се појаве програмерски језици и конвертори на кинеском/хинду/руском, баш кодови у хијероглифима или на ћирилици.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

draško, informiši se o aktulenim kretanjima na polju interneta i slobode na istom, garantujem ti da ovo nećeš gledati istim očima, ma koliko voleo ćirilicu. evo ti iz glave par ključnih mesta:

1. net neutrality - internet provajderi su se izborili da mogu da određuju kojim sadržajima na internetu korisnici mogu da pristupaju punom brzinom, odnosno da imaju pravo da umanje brzinu samo određenih servisa ili sajtova. prvi korak ka cenzuri.

2. ACTA - ovo sam pročitaj šta je i koje su implikacije po internet, pošto je malo komplikovano da ja tu prepričavam

2. SOPA/PIPA - ameri pokušali da donesu zakon koji bi im omogućio da blokiraju pristup sajtu za koji neka korporacija (universal studios i sl.) kaže da je piratski, i to ne samo za svoje građane nego za ceo svet (mohi kaže da nisu svi root DNS serveri u americi ali nisam siguran da nisu svi u NATO zemljama tako da isti kurac). zakon nije prošao jer se javnos pobunila, ali proguraće iste uredbe u drugom pakovanju za pola godine.

verovatno sam štošta zaboravio, al samo ove tri stvari menjaju perspektivu, garantovano.

i da:

0. gomili stvari na internetu već danas ne možeš da pristupiš ako nisi iz prvog sveta. za sada se to svodi na filmove i muziku ali presedan je tu.

а зар баш други интернети могу да наруше, односно да окрену наглавце тај тренд? можда зато што се "први свет" самоизолује, "други свет" изађе на прво место у неком времену. амерички/енглески интернет ће да постане цензурисан, други интернети теже и све теже (од стране САД; можда чак у овом веку будемо сведоци како Исток постаје уточиште идеја протераних са Запада - дакле један супротан процес досадашњем), отвараће се и сервери у другим земљама. све ће бити шареније, а информација ексклузивнија и скупља...

што ће да води повећаној борби за знање, што није лоше.

овако смо се улењили, као човечанство, почели смо интернет да користимо за дебилизме по јутјубу и мемее. то је стрампутица, а враћамо се на прави пут, као човечанство, биће чупаво, мораће се напред.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

мислим да техничких препрека нема, а ионако више људи пише санскритом (или ће писати у наредним деценијама), него латиницом.

:)

mogu oni da se pojave, al' pitanje je ko ce da ih koristi drale :)

20 милиона програмера у Индији, неке од будућих година?

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

самим тим ће њихови софтвери имати једну симпатичну баријеру и заштиту.

можда се појаве и различите школе програмирања, укорењене у неким традицијама, које ће да дођу до израђаја локализацијом интернета?

у сваком случају говорим о потенцијалним бенефитима, за сада танким назнакама, који могу да постану одлучујући и дефинишући трендови у овом веку. нет је стар само 20так година, а променио се драстично, замисли шта ће да се измени у наредних 20 или 50. говорим и о приступу ван самог техничког аспекта, говорим о културолошком импакту ових помака, потенцијалу...

ro fl :)))))

мислим да си пресигуран у трајност постојећег стања.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

pa nije punycode stari format per-se.. i dalje mora on da se koristi kad se setuje IDN domen na serveru :)

point taken, uglavnom sam gledao stvari sa klijentske strane. Ali čekaj samo, poguraće ziloti neki movement da named conf fajlovi moraju da podržavaju unicode, previše se gubi na kulturnom identitetu ako tvoj DNS zonе record nije na ćirilici / sanskritu / kanji-ju

Ja i dalje ne razumem poentu svega ovoga, kada će mi se i dalje 99.9% TLDova u browseru videti u latin, tj ascii formatu.

Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje ne razumem poentu svega ovoga, kada će mi se i dalje 99.9% TLDova u browseru videti u latin, tj ascii formatu.

ако ти тако остане, то ће само значити да си у перспективи осуђен само на "енглески интернет", што ће тебе, као јединку, учинити мање вредном. говорим о помацима који ће да трају деценијама, ако ме разумеш. твој свет, садашњи НАШ свет ће бити само један од подсветова, смањиће се у релативном смислу, изгубиће на значају. ја тако видим тенденцију у овом веку.

појавиће се више неких марка пола, гуруи више интернета. њихово знање и схватање ће да буде квалитативно неупоредиво са знањем данашњих гуруа. повратна спрега муке која је потребна за стицање знања даје квалитет сам по себи. то је датост, и то је добро. тако ћемо постати бољи, кроз муку, на дужи рок.

:)

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

zapravo obrnuto drale, tvoj sistem bi bio regresivan a ne progresivan.. decentralizacija mozhda dobro funkcionishe u politici/ekonomiji, al' u ITu bi samo usralo stvari.. upravo taj engleski jezik sklanja barijeru medju narodima i taj indijac mozhe da radi na istom projektu kao i trupsi u americi recimo ili ja u srbiji.. kad bi svi radili na svojim jezicima - sumnjam da bi ikakvog globalnog progresa bilo (mozhda eventualno lokalni)

Link to comment
Share on other sites

osim toga, internet može u nekoj budućnosti biti ključna alatka za izlaženje iz okvira nacionalnih država koje u svojoj osnovi ionako služe samo da se rajom lakše upravlja (zavadi pa vladaj). svetska elita odavno ne konstatuje nacionalnost (pitanje je da li je ikada to i radila s obzirom na to kada su nacionalne države nastale), pa će uskoro doći vreme i da raja prestane to da čini.

Link to comment
Share on other sites

да, биће успорен глобални процес, то сигурно.

а и докле је стигао? до онога што је вама бесмислено - локализација интернета на један, по вама смешан начин. докле је још стигао? до јутјуба и лонгкета. стагнација је последица учмалости, а не њен узрок. и сад, доћи ће до локалних развоја, што ће да буде индуктор будућег глобалног развоја, кроз судар локала. помаци су огромни и спори, али се једна ера управо завршава, а друга почиње.

:)

osim toga, internet može u nekoj budućnosti biti ključna alatka za izlaženje iz okvira nacionalnih država koje u svojoj osnovi ionako služe samo da se rajom lakše upravlja (zavadi pa vladaj). svetska elita odavno ne konstatuje nacionalnost (pitanje je da li je ikada to i radila s obzirom na to kada su nacionalne države nastale), pa će uskoro doći vreme i da raja prestane to da čini.

па кад раја изађе из националних оквира, тек ће онда бити спремна за глобалну владу? разумем твој мисаони ток, али се измести на супротно становиште, како су различитости брана глобалној влади, па ћеш видети како и то становиште има своју јасну унутрашњу логику.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...