Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Čuvena mangulica, mislim da u Mađarskoj ima status zaštićene vrste. Inače Miloš Obrenović, koji je upleo prste u sve moguće poslove svog vremena, dobar deo svog bogatstva duguje trgovini mangulicama.

Jedno malo pitanje u skladu sa novootvorenom postavkom: Kako je Kula Nebojša dobila ime?

I combo pitanje: Koja joj je bila namena pre nego što su Turci počeli da je koriste kao tamnicu?

Link to comment
Share on other sites

pa mislim da je ime od toga shto je kao bila neosvojiva, tj-kula koja se ne boji nikoga? tako neshto mi je u glavi a siguran sam da nije po nekom nebojshi...a pre tamnice je bila glavna kula za odbranu pristanishta poshto je tad nivo reke bio vishi, pa su odatle gadjali brodove...znam, mogli su i sa ove razdaljine da pogode brod, samo kazem

Link to comment
Share on other sites

Kula Nebojša je generički naziv kojim se u srednjevekovnim utvrđenjima zvala centralna (i najviša) kula u utvrđenom kompleksu. Kada su Turci zauzimali Beograd sravnili su sa zemljom centralno utvrđenje koje je stajalo otprilike na prostoru današnjeg vojnog muzeja (edit: nisu ga direktno srušili, već je eksplozija barutnog magacina ili srušila ili učinila kulu nestabilnom), današnja Kula Nebojša je preuzela titulu najviše odbrambene strukture. Kao što im ime kaže, ovo su bile najbolje branjene strukture pa su tako i dobile ime nebojša.

Drugi deo je Nikola tačno odgovorio: Kula Nebojša je izgrađena na ulazu u pristanište koje se protezalo od kule do podnožja tvrđave. Sa osam topova je štitila ukotvljene brodove od napada sa vode.

Nikolino pitanje sledeće:

carigrad je osvajan 4 puta, navesti godine i ko je bio osvajac

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

Mozda vam fali ono prvo opsedanje, gradjanski rat grckih kolonista, koji su prvi i naselili tada Vizantion? (~200. godine)

Tada je grad isto bio razrusen, ali se brzo oporavlja, osvojio ga je Septimije neki.

Onda ide Konstantin Veliki. 330.

Pa krstasi. 1204.

I na kraju turci. 1453. :)

Moguce da sam negde lupio nesto, jos kafu nisam dobio. :)

There are people who almost never smile but are almost always happy.

Link to comment
Share on other sites

ne ja sam mislio na bash zauzimanje, uz proterivanje predhodnog elementa skroz, i rusi su u 19 veku ushli u predgadje carigrada i praktichno ga kontrolisali ali ga nisu skroz osvojili...barcas je u pravu z 3. osvajanje, paleolozi preuzimaju grad od zapada, a prvi put pre 1204. i isto su krstashi u pitanju

Link to comment
Share on other sites

ne ja sam mislio na bash zauzimanje, uz proterivanje predhodnog elementa skroz, i rusi su u 19 veku ushli u predgadje carigrada i praktichno ga kontrolisali ali ga nisu skroz osvojili...barcas je u pravu z 3. osvajanje, paleolozi preuzimaju grad od zapada, a prvi put pre 1204. i isto su krstashi u pitanju

Ako misliš na 1203. onda nisi u pravu, jer krstaši nisu zavladali gradom - tokom opsade car (Aleksej 3. ili tako nešto) je zapalio u Trakiju, a narod je izvukao njegovog oslepljenog oca iz zatvora i smestio na presto. Najbolje što su krstaši mogli da urade je da proglase njihovu marionetu, Aleksija 4. za suvladara.

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

bash sam 1203 imao na umu, a i mislim da sam u pravu...moj izvor je istorija vizantije od georgija ostrogorskog a pogledao sam na netu, pa ako su oni pogreshili onda sam i ja...

1195. aleksije III andjeo svrgava sa vlasti svog brata isaka, oslepljuje ga, baca u tamnicu i uzima krunu. 1200. aleksije andjeo, sin oslepljenog isaka bezi iz tamnice, zajedno sa svojim ocem i odlazi prvo kod pape inocentija III, a onda kod svog zeta filipa shvapskog. filip svog shuraka shalje krstashima koji se nalaze u tek osvojenom zadru(vec je bilo o tome neshto, ja samo da dodam da je zadar tada pripadao ugarskom kralju, koji je ucestvovao u kr ratu, a osvojen je i opljackan bez obzira shto je istakao belu zastavu), kojima obecava gomilu novca i podrshku u krstashkom ratu ako ga vrate na presto(tj njegovog oca), a papi obecava uniju sa rimom. 1202. potpisuju ugovor i krecu na carigrad, koji prvi put osvajaju 1203, s tim da car aleksije III bezi u trakiju sa delom vojske i drzavnim blagom. sad na presto dolaze zajedno slepi isak i njegov sin, sada aleksije IV, ali imaju mali problem shto se tice isplate krstashima za njihove usluge, i sa narodom kome su doveli bedu(iste te krstashe) za vrat...u CG izbija pobuna, aleksije gubi i krunu i glavu, a jadni slepi isak opet odlazi u tamnicu, dok presto uzima zet aleksija III, aleksije V duka murzufl(nije greshka-murzufl)...krstashi, koji sve vreme dok cekaju svoje pare bleje ispred zidina, ovaj put krecu u opsadu, ali za svoju dushu i 13 aprila 1204 drugi put osvajaju konstantinopolj...

treci put je 1261 za vreme mihaila VIII paleologa, neki vizantinski general je poslat na bugarsku granicu i dok je prolazio pored carigrada izvalio je da u njemu nema skoro nikog poshto je bilo neko primirje izmedju latina i vizantije, pa ga maltene bez borbe osvaja...izvinjavam se shto je ovoliki post, cali next

Edited by nikola kralj
Link to comment
Share on other sites

pa ne bash, dao si 3/4 tacno samo shto si mislio da sam ja pogreshio. shto i jesam, poshto je zwerko u pravu, jesu ih saveznici osvojili posle WWI, sad proverio, mada sam ja misliio na period rimske vladavine kad sam postavio pitanje...my bad :) a nebitno nek pita ko ima neshto zanimljivo

Edited by nikola kralj
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...