Jump to content

geografske pitalice


Dule_smor

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Prvo da rascistimo da London nije, a nije ni Vavilon (Vavilon je prvi grad koji je dostigao 200.000 stanovnika, zato sto mu je procvat bio izmedju 17. i 18. veka pre nove ere).

Rim je diskutabilan, neki ljudi kazu da je Rim imao preko milion stanovnika vec u prvom veku, ali posto se taj broj zasnivao samo po broju odraslih, muskih glava onda to nije toliko sigurno...

Grad koji ja trazim je zasigurno imao preko milion stanovnika.

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Bravo za Reva i Ivana, Bagdad je prvi grad koji je prebacio milion stanovnika i to vec u 8. veku.

London je dobio svoj prvi milion tek posle 1800. godine, a u 8. veku je imao oko 20.000 stanovnika...

Postavljaj Reve.

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Ispašće da sam ovde neka policija, ali se tako potrefilo da slučajno znam nešto o tome. Prvo Bagdad nije u 8. veku bio milionski grad, nego u desetom:

http://en.wikipedia.org/wiki/Baghdad

Drugo, sećam se dok sam slušao neka predavanja o Kini da je grad iz koga je kretao put svile imao preko milion stanovnika.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chang%27an

mada ovde kaže da je to bilo tek oko 750 godine nove ere.

E sad, ja sam mislio da je to bilo daleko ranije pošto se sećam da je Kina bila neuporedivo mnogoljudnija od Rima kada je Rim bio na vrhuncu moći, tako da treba prokopati malo još o prvom milionskom gradu. Uopšte gledano, malo toga se uči i zna ovde (mislim na zapadnu civilizaciju) o Kini jer je takva nasa kultura, a logicno je da najstarija živa civilizacija ima najviše toga da ponudi.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

I ovo je direktan quote iz Wikipedije, deo Ancient times.

Similar administrative, commercial, industrial and ceremonial centres emerged in other areas, most notably medieval Baghdad, which according to George Modelski, later became the first city to exceed a population of one million by the 8th century instead of Rome.

While David Kessler and Peter Temin consider ancient Rome to be the largest city before 19th century London, George Modelski considers medieval Baghdad, with an estimated population of 1.2 million at its peak, to be the largest city before 19th century London. Others estimate that Baghdad's population may have been as large as 2 million in the 9th century.

Tvoja i bilo cija ispravka je sasvim na mestu, posto vecina dolazi na ovaj topik da nauci neku novu zanimljivost. Meni licno je ovo pitanje palo na pamet pre nekih mesec dana, pa sam potrazio odgovor na prvom logicnom mestu. Posto se moje 'znanje' iz ove oblasti svodi na gore dati tekst, svaka dopuna je dobrodosla...

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

nisi nijednu pogodio, shta vishe od tih zemalja koje si nabrojao jedino je irska bivshi chlan, a ona je bila jedna od prvih koju su englezi kolonizovali.

kao hint ne mozhe broj jer je to pitanje, ali recicu da su u pitanju jugoistochne africhke zemlje.

Link to comment
Share on other sites

Drugo, sećam se dok sam slušao neka predavanja o Kini da je grad iz koga je kretao put svile imao preko milion stanovnika.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chang%27an

mada ovde kaže da je to bilo tek oko 750 godine nove ere.

ha, jel sam rekao da je kineski!:)

a ovo revovo nemam pojma, mada znam je od jugoistocnih mozambik bio portugalska kolonija, znaci otpada...kenija i tanzanija mozda, amda su one vise istocno

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Znaci ja sam potrefio ono? Egipat, Irska, Iran, u. emirati i sad mozambik...

Belgijska kolonija... uh braindead... Neko govance tu jeste... :D

edit: fial ne vidoh. :P

Edited by TheJack

There are people who almost never smile but are almost always happy.

Link to comment
Share on other sites

nisi ti nishta potrefio druzhe :D rekoh da nijedna od tih zemalja nije chlanica komonvelta, jedino je irska bila ali je bila i deo britanske imperije.

tachan odgovor su mozambik i ruanda. nek bane postavi.

Edited by rev
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...