Jump to content

Ћирилични домен


  

70 members have voted

  1. 1. Koji je po vama najbolji ćirilični domen za Srbiju:

    • .ић
      7
    • .срб
      35
    • .сб
      2
    • .бре
      26


Recommended Posts

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja se iskreno nadam da će ovo biti strogo kontrolisano i sankcionisano i da neće moći bilo tek tako da bude internet domain registrar / reseller "internacionalizovanih" domena. Idealno, nadam se da ovo nikad neće da zaživi i da će obustaviti tu suludu ideju o Unicode domenima pre nego uopšte krene.

I ovako je situacija sa lažnim kompanijama, domain hijackingom, cybersquattingomg i phishingom alarmantna, a sa ovim će samo dodatno da eskalira. Kao da im Punycodiranje domena nije dovoljno (npr probajte da copy-pastujete www.➡.ws/誮 u address bar), nego moraju da prošire ludilo...

npr ni jedan od ovih domena

www.fаcеbооk.com

www.facеbook.com

www.faceboоk.com

www.facebооk.com

www.facеbооk.com

nije zapravo dobri stari latinični www.facebook.com

(feel free da iskopirate u address bar browsera).

A ako se ikada desi, imaću svoj lokalni DNS server koji će ignorisati sve non-latin-alphanumeric karaktere.

Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje cekam poentu. Ispadam seronja, ali jel ce to nesto da fercera brze ili da sevaju munje kada radi, brze ce Rusi da nalaze nase firme za saradnju, samo kucaju svou delatnost na ruskom i izbacu im nasu cirilcni domen. Nije tesko, nego vas ili mrzi da napisete nesto dobro ili nemate pojma ni sami vec samo bijete u grudi.

@Drale

Ajde za lelemude, ali i mene si ubacio u istu kotaricu sa njima. Da sam se ozbiljno uvredio mogao bih recimo da kazem nesto tipa .... sta znam ....

"Mozda bas to sto nemam potrebu da pisem cirilicom da bi dokazivao ko sam i sta sam, dokazuje da bar po pitanju osecaja pripadanja nekoj naciji i kulturi, ja sam jebeni dzin."

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

brze ce Rusi da nalaze nase firme za saradnju, samo kucaju svou delatnost na ruskom i izbacu im nasu cirilcni domen.

Google Search odavno podržava ćirilične upite, title html strane i Google snippet koji pretraga izbacuje takođe mogu biti ćirilični. U stvari jedino što trenutno ne može biti ćirilično je zeleni URL koji se ispisuje na kraju svakog search resulta. A stvarno ne vidim kako će to bilo šta da ubrza.

Link to comment
Share on other sites

@Drale

Ajde za lelemude, ali i mene si ubacio u istu kotaricu sa njima. Da sam se ozbiljno uvredio mogao bih recimo da kazem nesto tipa .... sta znam ....

"Mozda bas to sto nemam potrebu da pisem cirilicom da bi dokazivao ko sam i sta sam, dokazuje da bar po pitanju osecaja pripadanja nekoj naciji i kulturi, ja sam jebeni dzin."

добри мој Пекаре, тебе никако нисам трпао у кош са лелемудима. не ради се о томе што неко пише латиницом, већ о томе кад неко почне да сере по ћирилици из чиста мира, јер несрећно мисли да ће да испадне паметнији у друштву.

ћирилица је СТАРИЈЕ и САВРШЕНИЈЕ писмо и треба бити посебна сорта комформисте и комплексаша да би се тако агилно и поносно ширило сопствено незнање и шупљост.

СИРИЛИК РУЛЗЗЗЗ!

Ja se iskreno nadam da će ovo biti strogo kontrolisano i sankcionisano i da neće moći bilo tek tako da bude internet domain registrar / reseller "internacionalizovanih" domena. Idealno, nadam se da ovo nikad neće da zaživi i da će obustaviti tu suludu ideju o Unicode domenima pre nego uopšte krene.

I ovako je situacija sa lažnim kompanijama, domain hijackingom, cybersquattingomg i phishingom alarmantna, a sa ovim će samo dodatno da eskalira. Kao da im Punycodiranje domena nije dovoljno (npr probajte da copy-pastujete www.➡.ws/誮 u address bar), nego moraju da prošire ludilo...

npr ni jedan od ovih domena

www.fаcеbооk.com

www.facеbook.com

www.faceboоk.com

www.facebооk.com

www.facеbооk.com

nije zapravo dobri stari latinični www.facebook.com

(feel free da iskopirate u address bar browsera).

A ako se ikada desi, imaću svoj lokalni DNS server koji će ignorisati sve non-latin-alphanumeric karaktere.

ваљда ће да реше те проблеме...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Tako je, trebalo bi prvo da ih reshe pa tek onda da krenu u ovu pricu. Najblaze receno, bilo bi neozbiljno kada se prvo ne bi pozabavili tim problemom.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

да Стинже, увек треба претпостављати суштину форми.

дакле, иако ЈЕДВА ЧЕКАМ ћириличну еру интернета, мислим да она никако не сме да се појави на уштрб функционалности и/или безбедности.

Ma meni je ok da postoji domaći domen pa bude рур.ср или кланрур.ср, ili .рс, šta god, nego se "plašim" da će se tako domaćinski naziv raširiti (evo recimo draško prvi će tako da piše dalje po netu - "ја се бавим беседом на Кланруру". I sad kad neko hoće da pronađe taj neki klanrur, lupi search i ne dobije ništa ... posebno ako ime na prvu loptu ne možeš prevesti na latinicu, jer ti jezik tj. pisanije nije najpoznatije.

дакле, остаје ти само да нађеш начин да буде њњњ.кланрур.вс, онда ће да га нађу...

:)

везе немам са проблематиком, али зар је немогуће да се уведе јединствен код за оба писма? типа да и њњњ.кланрур.вс и www.klanrur.rs значе исто и да се претражују исто, тј. да је све једно на ком писму пишеш?

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

добри мој Пекаре, тебе никако нисам трпао у кош са лелемудима. не ради се о томе што неко пише латиницом, већ о томе кад неко почне да сере по ћирилици из чиста мира, јер несрећно мисли да ће да испадне паметнији у друштву.

ћирилица је СТАРИЈЕ и САВРШЕНИЈЕ писмо и треба бити посебна сорта комформисте и комплексаша да би се тако агилно и поносно ширило сопствено незнање и шупљост.

СИРИЛИК РУЛЗЗЗЗ!

ваљда ће да реше те проблеме...

Da savrshenije, poshto latinica asimilira tjirilicu sa sh zh tj ch a tjriilica asimilira latinicu sa...oh wait.

Edited by Dreadlord

poz voz 2011

Link to comment
Share on other sites

а чиме ћемо да заменимо њњњ?

морамо да имамо и то. ја предлажем ммм, као "моћна мултимедијална (мондијална) мрежа". типа да остану 3 иста слова у низу...

:)

Da savrshenije, poshto latinica asimilira tjirilicu sa sh zh tj ch a tjriilica asimilira latinicu sa...oh wait.

транскрипција ћириличних јединичних знакова у дифтонге је доказ несавршенства.

шта то имамо на латиници што ћирилица не може да напише? могу бре да пишем и енглески на ћирилици, 'оћеш да видиш???

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

а чиме ћемо да заменимо њњњ?

морамо да имамо и то. ја предлажем ммм, као "моћна мултимедијална (мондијална) мрежа". типа да остану 3 иста слова у низу...

:)

транскрипција ћириличних јединичних знакова у дифтонге је доказ несавршенства.

шта то имамо на латиници што ћирилица не може да напише? могу бре да пишем и енглески на ћирилици, 'оћеш да видиш???

:)

gief double v :)

poz voz 2011

Link to comment
Share on other sites

вв.

:)

шалу на страну, w се обично транскрибује онако како се чита, а то је обично У.

walls - уолз.

једини проблем је заправо члан а. за тај глас можемо да користимо оригинални знак из енглеске фонетске транскрипције или можемо да посветимо рецимо љ (пошто Енглези немају глас љ) или неки други.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ВВ :Д

Kao da nam treba W u srpskom jeziku, sluzhi samo da ga pishu retardirane klinke, nema ga u govoru.

Edit: preteko me draza :(

Niko nije ni reko da nam trebaju, nego se pricha o tome da

ch sh tj zh tj lichi na neshto

dok je Виндоуз...prosto ne, ali ne.

Nauchi da chitash pre nego shto uopshte diskutujesh o pismima.

Izbriso sam ostatak, jer je to jedna od tema gde sam krajnje hajlhitla nastrojen (skoro pa ko prema samoindukovano glupim ljudima) shodno tome ne mogu da se racionalizujem sa nekim a da ga ne izvredjam.

poz voz 2011

Link to comment
Share on other sites

Nemam ništa protiv, neka bude na ćirilici (sa opcijom latinice, recimo), smatram da je mnogo praktičnije (i sa stanovišta korišćenja, i sa stanovišta interneta kao medija) koristiti latinicu, ali me interesuje po čemu je ćirilica "savršenije" pismo od ta dva? (samo sa stanovišta pisanja se izlomim kad pišem ćirilicu, zbog silnijeh kuka i motika, mada po pravilu ispadne čitkije nego kad pišem latinicom :)) I ne slažem se da se glas w može čitati kao obično u ili v (nije ni vols, ni uols, nego nešto između)

I koliko je bizarno kucati њњњ samo zato što nemamo w u jeziku, lol.

Edited by Pipboy

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je rasprava o savrshenstvu Latinice ili Cirilice promashila forum. Moze biti da se o tome prica na stormfrontu ili nekom forumu koji posecuju zaista strucni ljudi za tu temu, ali ovde teshko da se moze doci do smislenog zakljucka. Ne radi se o savrshenosti ili nesavrshenosti vec o pravu naroda (bilo kog na planeti) da koriste Internet u potpunosti jednako na svom jeziku ili bilo kom drugom. Siguran sam i da bi primena i korishcenje Interneta drasticno porasla u nekim zemljama ako bi se nashao normalan, promishljen i dobar nacin da se domeni i ceo sistem prebaci na lokalni jezik i pismo.

Iz istog razloga zbog koga Nemci sihronizuju filmove ili mobilne kompanije pruzaju opciju biranja vishe jezika.

edit - mi hvala bogu imamo tu prednost dva pisma pa nam je dosta lakshe.

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Sve, sve, ali kako iko može da spominje nemačko sinhronizovanje filmova u pozitivnom kontekstu?

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Pipboy bolje procitaj josh jednom shta sam napisao. Ako si ti mislio na holivudske blokbastere i shpanske serije to je tvoja greshka.

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

добри мој Пекаре, тебе никако нисам трпао у кош са лелемудима. не ради се о томе што неко пише латиницом, већ о томе кад неко почне да сере по ћирилици из чиста мира, јер несрећно мисли да ће да испадне паметнији у друштву.

ћирилица је СТАРИЈЕ и САВРШЕНИЈЕ писмо и треба бити посебна сорта комформисте и комплексаша да би се тако агилно и поносно ширило сопствено незнање и шупљост.

СИРИЛИК РУЛЗЗЗЗ!

ваљда ће да реше те проблеме...

CIRILICA JE GIMP NA INTERNETU!!! Ti i sting i ostatak ekipe imate problem. Zasto je gimp? Jel ti se desilo ikad da ti gugl izbaci kineski sajt na kineskom? I sta ti da radis sa tim? Gubi se cela poenta interneta gde su informacije iz svih delova sveta dostupne u svakom delu sveta. Sta meni znaci informacija na kineskom? Moze slobodno da bude sifrovana. Kako ce neki stranac da otkuca sajt na cirilici? Sta mu znaci sto postoji verzija na latinici ako je on video negde reklamu ili tako nesto na cirilici. Sta se dobija time osim vaseg busanja u grudi? Klasicni kompleksi, po svaku cenu forsirate nesto sto bi zeleli da vas predstavlja, a u stvari ste eonima daleko od toga. Pismo postoji da sluzi coveku, a ne covek pismu.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Vama je svima izgleda malo oštećen mozak.

Niko ko se iole razume pisma neće poreći da je ćirilica savršenije pismo, dabome za srpski, ne za engleski. Za početak zato što je za razliku od latinice fonetsko pismo što je kvalitet koji se ne objašnjava, tj. ne dovodi u pitanje.

Uopšte mi nije jasno odakle potiče toliko akumulirani hejt prema sopstvenoj kulturi, u ovom slučaju prema nacionalnom pismu??

Sta meni znaci informacija na kineskom?

A da li bi ti značila ista ta informacija da je transkribovana latinicom na kineskom? Naravno da ne bi! Dakle, problem svodimo na jezike, a ne na pisma kojima se pišu. Pa šta onda treba, zabraniti na internetu sve jezike osim engleskog?

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je rasprava o savrshenstvu Latinice ili Cirilice promashila forum. Moze biti da se o tome prica na stormfrontu ili nekom forumu koji posecuju zaista strucni ljudi za tu temu, ali ovde teshko da se moze doci do smislenog zakljucka. Ne radi se o savrshenosti ili nesavrshenosti vec o pravu naroda (bilo kog na planeti) da koriste Internet u potpunosti jednako na svom jeziku ili bilo kom drugom. Siguran sam i da bi primena i korishcenje Interneta drasticno porasla u nekim zemljama ako bi se nashao normalan, promishljen i dobar nacin da se domeni i ceo sistem prebaci na lokalni jezik i pismo.

Iz istog razloga zbog koga Nemci sihronizuju filmove ili mobilne kompanije pruzaju opciju biranja vishe jezika.

edit - mi hvala bogu imamo tu prednost dva pisma pa nam je dosta lakshe.

Iz istog razloga prosecni nemac ne zna da gukne engleski sto ja smatram jako retardiranim i velikim nedostatkom. Mozda je to nekome ovde na forumu plus, ali ja se vodim nekom logikom da je poenta jezika i pisma komunikacija i ako ti engleski pruza najvise mogucnosti za komunikaciju onda je esencijalno makar njega znati.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

CIRILICA JE GIMP NA INTERNETU!!! Ti i sting i ostatak ekipe imate problem. Zasto je gimp? Jel ti se desilo ikad da ti gugl izbaci kineski sajt na kineskom? I sta ti da radis sa tim? Gubi se cela poenta interneta gde su informacije iz svih delova sveta dostupne u svakom delu sveta. Sta meni znaci informacija na kineskom? Moze slobodno da bude sifrovana. Kako ce neki stranac da otkuca sajt na cirilici? Sta mu znaci sto postoji verzija na latinici ako je on video negde reklamu ili tako nesto na cirilici. Sta se dobija time osim vaseg busanja u grudi? Klasicni kompleksi, po svaku cenu forsirate nesto sto bi zeleli da vas predstavlja, a u stvari ste eonima daleko od toga. Pismo postoji da sluzi coveku, a ne covek pismu.

брате мили, лепо сам одговорио да се надам да ће да реше постојеће проблеме, да се учини могућим коришћење ћирилице и латинице по јединственом коду. да Д буде D, како год га откуцао. ћирилица има 30 знакова, латиница нешто мање, али се могу увезати за српски да не праве проблем никоме...

ово око кинеског сајта си толико лупио да немам речи... зар си стварно мислио да ће енглески да буде тај језик? као оно "крај историје" фазон. учи сад кинески, ваљаће ти.

уместо што се залетиш као берсерк међ' гомилу са својом горљивом жељом да победиш "неправду", покушај да са мало мира саслушаш саговорника.

мени МНОГО значи што на РУРу могу да пишем ћирилицу и то обилато користим. можеш да кажеш да је и то бесмислено, и да користим ЗАИСТА гимп глупости као што су tj уместо ћ, zj уместо ж, ch уместо ч итд.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...