Jump to content

Bora Čorba


Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ок. Нећу даље.

Сматрам да је тај потез био низак и није примерен.

Чак и када превазиђеш сâм људски аспект непримерености тог поређења(које јесте начињено), евентуално поређење њихове поезије (овде Борино писање само условно називам поезијом) је квалитативно немогуће.

a, sad mi je jasno, vise volis milana od bore, sto ne rece odmah. vrednost te informacije za diskusiju = nula, ne znam zasto si je izneo uopste. plu sto, opet kazem, to sto pricas nema veze sa tim sto je drasko hteo da kaze primerom. i to sam napisao vise puta, al covece ti si tvrdoglav za medalju. i da, sasvim je legitimno poredjenje, recimo, tenka i zabe u kontekstu toga da su zeleni. ili da su na zemlji. neki kvaliteti zabe i tenka se poklapaju. a neki italiano tenkista bi onda iskocio i drao se 'ej pa ne moze to tako, moj tenk jebe keve, jel tvoja zaba moze da puca granate'. kapiras da tvoje trolovanje nema veze s vezom?

pritom verovatno gotivim milanove stihove vise od tebe, a bora mi je gadniji nego tebi. ali nikad se nece izroditi diskusija dok god se ljudi budu rukovodili svojim malim osobama u istoj.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

ali nikad se nece izroditi diskusija dok god se ljudi budu rukovodili svojim malim osobama u istoj.

мој дубок наклон, г. Дулио.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

stvar koja mi smeta kod njega kao umetnika je sto dodje u emisiju sanje marinkovic i recituje humoristicke pesme od kojih od blama promenis kanal (ako vec nisi uradio to posto je emisija sanje marinkovic) a prostakluci su na nivuo paorskih viceva iz sveta i skandala.

on bi bar trebao da zna da tako odbija svoju publiku od sebe

edesi.org :)

Link to comment
Share on other sites

Evo šta je o Bori Đorđeviću i njegovim pesmama napisao Aleksandar Popović, jedan od najistaknutijih srpskih dramskih pisaca 20. veka:

Ova zbirka pesama na najbolji način pokazuje i dokazuje već ranije više puta i sa raznih mesta iskazanu pretpostavku da je Bora Djordjević prvi srpski ulični pesnik novije generacije. No, ovakva mišljenja iznošena su najčešće u oceni onoga što je B.Dj. radio sa svojim bendom. Naime, govorilo se da je snaga vrednosti njegovog uspeha upravo u pesničkom talentu autora i vodje grupe "Riblja čorba". Otuda smo sada, možda, prvi put u situaciji da svu svoju pažnju obratimo isključivo literarnom stvaranju ovoga po mnogo čemu izuzetnog i darovitog pesnika.

Bez preterivanja se može reći da poeziju Bore Djordjevića odlikuju sva ona najdragocenija obeležja takozvane ulične poezije, a to su jasnoća, žestina, sažetost i prepoznatljivost. Kao što su naprimer njegovi stihovi: "Ja nisam pesnik slomljenog srca"...

Posebne pesničke prednosti B.Dj. proizilaze iz njegove radoznalosti koja njegovu poeziju čini sveobuhvatnom, bez onog zastranjivanja kojih je bilo kod nekih svetskih uličnih pesnika, da se uvek i ispočetka nastoji na odredjenom broju tema. Kod B.Dj. imamo čitavu lepezu tema, od ljubavi do smrti, i od mržnje do svetskih političkih problema. Ako k tome dodamo onu staru krilaticu da iz sadržaja proizilazi i forma, onda možemo reći da i u gradjenju stiha ovaj iskreni i vrli pesnik podredjuje formu samoj suštini kazivanja.

Ono što objedinjuje sve ove pesme u jednu zbirku, to je jedan poseban, pomalo zajedljiv, najviše duhovit i uvek poseban način mišljenja o svekolikim pojavama, stvarima i protagonistima. Sigurno je da je ovaj i ovakav način mišljenja ide najbliže u susret mladim i najmladjim generacijama, što nikako ne znači da se u svemu tome neće naći ni oni stariji, ali dobri i marljivi.

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Ne, ne, ne... Dozvoli da utvrdimo konačno onda šta tvrdite, da li mi ovde raspravljamo o njegovoj umetničkoj veličini u apsolutnim terminima, dakle o onome šta će ostati iza njega kada umre ili samo o tome da po nekima u poslednje vreme baš i nije nešto?

Znači, šta... Svi se slažemo da je Bora Đorđević neporecivo veliki umetnik? Mislim, tako glasi naslov topika...

A nastavljamo diskusiju o tome, kakva mu je "kasna" faza?

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

E stvarno mi je više dokurčilo do vaše izvrtanje reči, rekao sam vulgarni stil izražavanja!!! Valjda se zna šta je vulgarnost.

Jebem mu miša, citirate me i onda se pravite ludi, ajde kad se diskutuje uživo, pa se čovek pravi da nije dobro čuo, ovde piše jbg...

Naravno da je rok prepun vulgarnosti...

A Doolio, nisam komentarisao ono sa sedmoricom mladih, jer mislim da prepuna Arena prilično mladih ljudi ne govori tvojoj tezi u prilog, da je Bora čovek iz nekog prošlog vremena i da se nije prilagodio. U stvari on se i nije prilagođavao, njegov stil je prosto vanvremenski i odlično korespondira za svakom sadašnjošću.

OK

VULGARNI STIL IZRAZAVANJA NIJE ODLIKA ROKA!

Jel sad bolje?

VULGARNI STIL IZRAZAVANJA JE ODLIKA POJEDINCA I NJEGOVOG VASPITANJA.

Jel sad jasnije?

A istina, biti seljacina jeste vanvremenski.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

umetnost = kada neki zanatlija dovede svoj zanat na toliko visok nivo da on nekoga ko razume taj zanat mozhe da inspirishe i probudi u njemu osecaj zadovoljstva (znachi ne samo prijatnosti jer to spada u kich onda)

bora djordjevic je itekako umetnik. to shto ne pishe fancy shmancy duboke rechi koje nemaju smisla (ali poshto ih ne razumete tripujete se da je to neshto duboko) to nema vese zaista sa time da li je to godlike pjesnik ili ne.

pikaso se vishe od pola zhivota trudio da crta stvari kao dete neko bedno i ima mali milion "crtezhica" koji su danas smatrani mega master artom. zashto? zato shto vam je neko rekao da je on mega master artist (shto i jeste), ali da vam nije to niko rekao i da vam je random brka dao neko njegov neki rad, stavili bi ste ga u blok broj pet, pored vashih crtezha iz mladjih dana, i lezhao bi tamo zaboravljen do marine smrti.

razmislite malo zaboga. izbacite se iz kalupa "da bi bila umetnost mora da..."

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

umetnost = kada neki zanatlija dovede svoj zanat na toliko visok nivo da on nekoga ko razume taj zanat mozhe da inspirishe i probudi u njemu osecaj zadovoljstva (znachi ne samo prijatnosti jer to spada u kich onda)

bora djordjevic je itekako umetnik. to shto ne pishe fancy shmancy duboke rechi koje nemaju smisla (ali poshto ih ne razumete tripujete se da je to neshto duboko) to nema vese zaista sa time da li je to godlike pjesnik ili ne.

Sjajno objašnjeno! Jednostavno i nepretenciozno!

A ovi što misle da upotrebe narodnog jezika = seljačizam... NO COMMENT

Mislio sam da je ta malograđanština u Srbiji prevaziđena još početkov XX veka kada se odustalo od postavljanja Pobednika u centru grada, jer mu se video KURAC!

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

umetnost = kada neki zanatlija dovede svoj zanat na toliko visok nivo da on nekoga ko razume taj zanat mozhe da inspirishe i probudi u njemu osecaj zadovoljstva (znachi ne samo prijatnosti jer to spada u kich onda)

bora djordjevic je itekako umetnik. to shto ne pishe fancy shmancy duboke rechi koje nemaju smisla (ali poshto ih ne razumete tripujete se da je to neshto duboko) to nema vese zaista sa time da li je to godlike pjesnik ili ne.

pikaso se vishe od pola zhivota trudio da crta stvari kao dete neko bedno i ima mali milion "crtezhica" koji su danas smatrani mega master artom. zashto? zato shto vam je neko rekao da je on mega master artist (shto i jeste), ali da vam nije to niko rekao i da vam je random brka dao neko njegov neki rad, stavili bi ste ga u blok broj pet, pored vashih crtezha iz mladjih dana, i lezhao bi tamo zaboravljen do marine smrti.

razmislite malo zaboga. izbacite se iz kalupa "da bi bila umetnost mora da..."

Slazem se delimicno, a sta ako nekoga uopste ne inspirise neko?

sine nikita, postao si nik kejv
 
Vagine 90 posto zena sveta su ti otvorene 
Link to comment
Share on other sites

Onda je taj koji ne nalazi inspiraciju u drugima mrtav iznutra :)

Ne stvarno, inspiracija je samo glorifikovana rec za reakciju na nesto. A svako reaguje. Stoga svako je i inspirisan. Sad sto vecina ocekuje da dozivi neke dubike emocije, prosvetljenje ili da dodje do nekog konkretnijeg saznanja o svom zivotu gledajuci u sliku, slusajuci muziku ili citajuci dobru knjigu je zabluda modernog drustva. Nastojanje nabedjene manjine narcisoidnih priucenih kretena da nas ostale prosecne i nezanimljive "everyday Joe" likove ubede da treba da budemo kao oni kad dozive emocionalni orgazam kad vide,cuju ili procitaju nesto.

Edited by Pekarman

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Onda je taj koji ne nalazi inspiraciju u drugima mrtav iznutra :)

Ne stvarno, inspiracija je samo glorifikovana rec za reakciju na nesto. A svako reaguje. Stoga svako je i inspirisan. Sad sto vecina ocekuje da dozivi neke dubike emocije, prosvetljenje ili da dodje do nekog konkretnijeg saznanja o svom zivotu gledajuci u sliku, slusajuci muziku ili citajuci dobru knjigu je zabluda modernog drustva. Nastojanje nabedjene manjine narcisoidnih priucenih kretena da nas ostale prosecne i nezanimljive "everyday Joe" likove ubede da treba da budemo kao oni kad dozive emocionalni orgazam kad vide,cuju ili procitaju nesto.

Brate meni se svet okrenuo naopacke kad sam odgledao Fight Club [:D]

sine nikita, postao si nik kejv
 
Vagine 90 posto zena sveta su ti otvorene 
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...