Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Финац..

Едит, лупио сам име, ал нисам сигуран зато боље едит.

Едит2, било би ок напоменути да је Британски ас био Јужноафриканац и међу асове бих сврстао и Румуна Константин Кантакузенеа са 60 победа, и Хрвата Мато Дуковаца са 40.

Edited by iguman11
Link to comment
Share on other sites

tako je, u pitanju je finac Ilmari Juutilainen...zanimljivo je i to da je on bio jedan od retkih pilota koji nikada nisu izgubili wingmana u borbi (time su se mogli pohvaliti jos legendarni Erich Hartmann i Saburo Sakai)...takodje prica se da je zavrsio rat bez ijednog metka od neprijateljskih lovaca u svom avionu...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aj ja cu, da se vrati topik malo u zivot. :)

Kako se zvao nemacki ratni brod iz prvog svetkog rata koji je plovio 1914 godine u Indijskom okeanu i pravio pakao za britanske trgovacke brodove (kojih je potopio oko 30) ?

Kasnije su ih razotkrili dok su unistavali radio predajnike na malom koralnom ostrvu oko 1k kilometara od Sumatre, i posada tog broda je poznata po tome sto su se vracali preko Arabijske pustinje do saveznicke Turske i odatle do Nemacke.

Ako treba, dacu hint i ime Kapetana. Mada mislim da neko sigurno zna. :)

Link to comment
Share on other sites

Јесте, 16. јула 1054. је била кулминација односа између Рима и Цариграда где су једну хришћанску цркву поделили на Римокатоличку и Православну цркву. Један од главних разлога је што је Папа хтео да има апсолутну јуриздикцију, док се на истоку сматрало да не треба да има првог већ да су сви црквени поглавари једнаки. Значи, за пример, Руски патријарх није изнад Српског и обратно. Такође, и сам српски патријарх ако жели да служи литургију у другој епископији мора да тражи дозволу од одговорног епископа.

Било је још неслагања око Светог духа, да ли потиче и од Сина или само од Оца.

Link to comment
Share on other sites

krenuli su konjicom na nemce? :D

to u stvari nije bas bilo tako, vise je saveznicka propaganda:)...'39 poljaci su imali samo nekoliko konjickih jedinica, ali nijedna nije aktivno ucestvovala u borbi sa nemcima...tako da su one price o konjici koja jurisha na panzere ma koliko paljevinski zvucale ipak preuvelicavanje:)...a s obzirom na slabo poznavanje nase istorije ne verujem da znam odgovor na barcasovo pitanje:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dobro jutro(?) dobri ljudi :)

Elem, pitanje je bilo malo vague ali do sad ste se vec navikli da ja ne umem da postavljam pitanja - sry <3

Tacan odgovor je ime operacije. Naime i invazija na Poljsku i Bitka na Neretvi su bile sifrirane imenom Beli Slucaj ili Case White ili Fall Weiss (dok je npr. sledeca ofanziva protiv partizana bila sifrirana imenom Fall Schwarz (Schwarz - Crna)). :)

Link to comment
Share on other sites

to u stvari nije bas bilo tako, vise je saveznicka propaganda:)...'39 poljaci su imali samo nekoliko konjickih jedinica, ali nijedna nije aktivno ucestvovala u borbi sa nemcima...tako da su one price o konjici koja jurisha na panzere ma koliko paljevinski zvucale ipak preuvelicavanje:)

Zapravo Dule, nisi u pravu. Jeste nemačka propaganda, ali je zasnovana na istinitom događaju:

Elementi Pomorske konjičke brigade su izvršili juriš na nemački pešadijski bataljon u veče 1. septembra 1939. Poljaci su potisnuli Nemce u povlačenje, kad su im u pomoć priskočila oklopna vozila naoružana mitraljezima ili automatskim topovima. Povukli su se, izgubivši oko 80 od prvobitnih 250 ljudi.

Ratni reporteri su dan kasnije došli na poprište borbe i pogrešno povezali leševe sa tenkovima koji su pristigli u toku noći.

Aj ja da postavim malo opuštenije pitanje:

Žene u antičkoj minoanskoj kulturi su imale jedan specifičan detalj u oblačenju koji zapada u oko svima. Koji je to detalj?

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

Zapravo Dule, nisi u pravu. Jeste nemačka propaganda, ali je zasnovana na istinitom događaju:

Elementi Pomorske konjičke brigade su izvršili juriš na nemački pešadijski bataljon u veče 1. septembra 1939. Poljaci su potisnuli Nemce u povlačenje, kad su im u pomoć priskočila oklopna vozila naoružana mitraljezima ili automatskim topovima. Povukli su se, izgubivši oko 80 od prvobitnih 250 ljudi.

Ratni reporteri su dan kasnije došli na poprište borbe i pogrešno povezali leševe sa tenkovima koji su pristigli u toku noći.

Aj ja da postavim malo opuštenije pitanje:

Žene u antičkoj minoanskoj kulturi su imale jedan specifičan detalj u oblačenju koji zapada u oko svima. Koji je to detalj?

da, ali mislim da nikad nije doslo do direktnog sukoba konjice i neke tenkovske jedinice...a postoji cak i crno-beli snimak toga, koji je fejk i koji su englezi koristili kao propagandu...mrzi me da trazim sada, pominjao je to brue negde na onom topiku

a ovo za minojke nemam pojma, cini mi se samo da sve na onim slikama imaju pundju ili tako nesto:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zapravo Dule, nisi u pravu. Jeste nemačka propaganda, ali je zasnovana na istinitom događaju:

Elementi Pomorske konjičke brigade su izvršili juriš na nemački pešadijski bataljon u veče 1. septembra 1939. Poljaci su potisnuli Nemce u povlačenje, kad su im u pomoć priskočila oklopna vozila naoružana mitraljezima ili automatskim topovima. Povukli su se, izgubivši oko 80 od prvobitnih 250 ljudi.

Ratni reporteri su dan kasnije došli na poprište borbe i pogrešno povezali leševe sa tenkovima koji su pristigli u toku noći.

Aj ja da postavim malo opuštenije pitanje:

Žene u antičkoj minoanskoj kulturi su imale jedan specifičan detalj u oblačenju koji zapada u oko svima. Koji je to detalj?

Sve su nosile tunike koje su otkrivale jednu sisu :)

Link to comment
Share on other sites

i sise im vise :D

Tako je - Obnažene dojke su bile ponosni simbol materinstva, ali koliko znam nosile su obe na HUD-u :D

SPj sledeći

da, ali mislim da nikad nije doslo do direktnog sukoba konjice i neke tenkovske jedinice...a postoji cak i crno-beli snimak toga, koji je fejk i koji su englezi koristili kao propagandu...mrzi me da trazim sada, pominjao je to brue negde na onom topiku

Naravno. Konjica se u tom dobu ionako borila peške, osim u izuzetnim slučajevima. A i procentualno su sami konjanici bili 10% konjičkog bataljona - ostatak su bili pešadinci, artiljerija, AT i AA odeljenja, itd.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...