Jump to content

Roboti


peja_

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

To je sad manje-više poznata stvar dži, tj. ako su očuvani dovoljno nervi u ostatku uda ili u ramenu ili čak i na leđima (za noge i hodanje) :)

Testovi se rade na zdravim ispitanicima i analiziraju se eng signali pri voljnim pokretima, pa se to onda koristi za stimulaciju u ovakvim slučajevima. Simply put, samo zato što neko nema ruku, ne znači da ne može da "želi" da je pomera; neretko ljudi koji i nemaju ruku osećaj bol u istoj ("fantomski bol"), mozak se igra sa nama jer je sam nervni sistem za inervaciju motornih jedinica očuvan, u dovoljnoj meri :D

Problem je što se ni ovo još uvek ne radi kako treba, pošto "tumačenje" emg/eng signala i dalje nije najbolje pa ni "štelovanje" ruke nije idealno. Pacijent mora da se potrudi jako i nije dovoljno da samo zamisli kako pomera ruku, kako je to nekad radio dok je i imao, već je taj mentalni napor veći i ponekad ne mora ni da ima veze sa originalnim tokom misli (sećam se kako je jedan lik pričao kako je morao da zamišlja da otpušta i ispravlja ruku ako je hteo da je kotrakuje, što nije lako jer je potpuno neintuitivno).

:-)

Link to comment
Share on other sites

To je sad manje-više poznata stvar dži, tj. ako su očuvani dovoljno nervi u ostatku uda ili u ramenu ili čak i na leđima (za noge i hodanje) :)

Testovi se rade na zdravim ispitanicima i analiziraju se eng signali pri voljnim pokretima, pa se to onda koristi za stimulaciju u ovakvim slučajevima. Simply put, samo zato što neko nema ruku, ne znači da ne može da "želi" da je pomera; neretko ljudi koji i nemaju ruku osećaj bol u istoj ("fantomski bol"), mozak se igra sa nama jer je sam nervni sistem za inervaciju motornih jedinica očuvan, u dovoljnoj meri :D

Problem je što se ni ovo još uvek ne radi kako treba, pošto "tumačenje" emg/eng signala i dalje nije najbolje pa ni "štelovanje" ruke nije idealno. Pacijent mora da se potrudi jako i nije dovoljno da samo zamisli kako pomera ruku, kako je to nekad radio dok je i imao, već je taj mentalni napor veći i ponekad ne mora ni da ima veze sa originalnim tokom misli (sećam se kako je jedan lik pričao kako je morao da zamišlja da otpušta i ispravlja ruku ako je hteo da je kotrakuje, što nije lako jer je potpuno neintuitivno).

jeste da se ovo radi vec duze vreme, ali ja sam se odusevio kad sam prvi put video...slicna stvar postoji i za slepe ljude, gde prave vestacku retinu koju povezuju sa optickim nervom pa ljudi mogu da vide makar obrise...meni je to fantasticno, direktno povezivanje elektronskih uredjaja sa ljudskim nervima i tumacenje i prenos signala u oba smera...ali sto da ne, ljudski nervi nisu nista drugo nego provodnici elektricnog signala u nekom obliku...jebeni ghost in the shell, najezim se kad pomislim sta ce se sve raditi za 50 godina

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

kontam te, ponekad mi je i žao što sam oguglao na taj "jeeebote" faktor; sad kad gledam takve eksperimente pomalo sam u fazonu "cool story bro" :D ali taj faj, sve to napreduje neviđenom brzinom, pogotovo dizajni samih elektroda, da ne pričam o samim metodama obrade signala.

mada, i dalje se baš naložim kad god da vidim one cuff ili intramuskularne elektrode koje idu na jedan jebeni nerv ili u mišična vlakna (za razliku od ovih emg/eng govana koji se snimaju na površini kože pa i samim tim snimaju superpoziciju raznih potencijala), ili, npr. što se tiče tih vizuelnih proteza, kad uzmu one utah matrične elektrode i nabiju ti jebeni 2D češalj u moždanu koru pa ga onako zašrafe i onda snimaju pojedinačne some kako okidaju akcionim potencijalima... mda, na to i dalje stand in awe-ujem :D

:-)

Link to comment
Share on other sites

meni je prosto tesko kad vidim dokle je stigla nauka u nekim oblastima...sa jedne strane bih zeleo da zivim 500 godina u buducnosti i zao mi je sto neke stvari nikad necu videti, a sa druge strane mi je zao sto ne mogu da ispratim napredak tehnologija ni u medicini, a kamoli nesto sire...al dobro, valjda cemo uskoro moci da downloadujemo sve direktno u mozak! :D

btw, sta radite vi tamo na biomedicinskom inzinjeringu, jel ima nekih zanimljivih stvari da se vide...kada cemo da pravimo bionicke ruke i nanomasine za preciscavanje krvi! :D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

ma šta radimo, drkamo kurac :D što je do jaja zapravo, jer sad npr. radim projekat klasifikacije pokreta ruke pomoću akcelerometara i žiroskopa, a u stvari blejim u labu sa ortakom i kasnije ćemo da pikamo wii koji je potreban za eksperiment, krucijalan štaviše! :D

ali ono, ponekad se i uradi nešto do jaja i korisno, mada, čini mi se da se sad ide na brain-computer interface i suzbijanje tremora najviše. ima sve ovde :D

Edited by Mr. Nobody

:-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...