Jump to content

53. međunarodni beogradski sajam knjiga


Recommended Posts

  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Stator

Ne znam kako si ti sad svojom teorijom objasnio koliko je trziste knjiga u Srbiji? U stvari jedino sta si rekao kao odgovor na moju konstataciju koja ti se nije dopala je da su knjige u Americi jeftinije (i to bez ulaska u to da li sam ja govorio o apsolutnoj ili relativnoj skupoci knjiga).

Ali da ne spekulisemo brojem citalaca, posto ga ne znamo ni ti ni ja, i da uzmemo da je tvoja teorija tacna, jasno je da u praksi postoji mnogo vise faktora koji uticu na cenu proizvoda na trzistu, pri cemu necemo da cepidlacimo. Konkretno, kada su knjige u pitanju, cena u Srbiji zavisi od monopola koji drze knjizare i veliki izdavaci. Da, rekao sam monopol mozda nepravilno, da ne bih rekao neku ruznu rec.

Evo ti maleni primer. Ako ti i ja hocemo da izdamo knjigu, moramo da imamo u vidu da cemo da ih prodajemo. Postoji 2-3 knjizare (lanca) koje knjige prodaju i oni ti lepo kazu, mi se ugradjujemo toliko i toliko %, proizvoljno naravno, a posto smo mi novi i ne znamo nikog, nama ce reci 50% na primer. Onda cemo ti i ja da formiramo cenu racunajuci i njihov procenat. E sad, posto niko ne ulaze u citalacku publiku kod nas jer svima odgovara da naprave tiraz od 1000 primeraka sa cenom od 1000 dinara, umesto 10000 sa cenom od 100 dinara, onda ti dobijes knjigu koja kosta 1000 dinara. Pri cemu, ne treba zaboraviti da cena stampe nece biti drasticno veca za tiraz od 10000 i od 1000, i to ne pricam o ceni po komadu nego ukupnoj. Naravno, izdavac ce uraditi 10000 tiraz, drzavi prijaviti 1000, a ostalih 9000 prodavati na crno. Itd. itd.

Nadam se da me sada malo bolje razumes sta mislim kada kazem da su u Srbiji najskuplje knjige na svetu. Dakle, nije nikakav problem formirati trziste knjiga jer ima ljudi koji ce ih kupovati, po razumnim cenama, ali posto svima u lancu ishrane odgovara trenutna situacija, onda imamo skupe knjige.

I posle deca dolaze na sajam da bi pobegla od skole. Pa naravno da beze od skole kada imaju profesore kakve imaju i naravno da im ne pada na pamet da kupe knjigu kada je preskupa.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Dakle, nije nikakav problem formirati trziste knjiga jer ima ljudi koji ce ih kupovati, po razumnim cenama, ali posto svima u lancu ishrane odgovara trenutna situacija, onda imamo skupe knjige.

kod nas 40% ljudi nikad nije prochitalo knjigu, 15% je nepismeno, a 200k ljudi se potpisuje za X

o kakvom trzhishtu ti prichash [roflmao]

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

Ma on je samo malo ostario pusti ga =).

@G nemoj se ljutish brate, nisam znao da su dovodili klince preko vikenda, rekli su da je cetvrtak za to. Zato i kazu, da ostali ljudi izbegnu i da ne bude velika guzva. Izvini :*

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Samo da citiram:

"Naime, reč je o funkcionalnoj pismenosti, ne o broju razreda školovanja, nego o upotrebi sposobnosti da se pročita, nešto i da se razume. Istraživanja koja su kod nas organizovana, i pre deset godina i pre dve godine, pokazuju čak i da na tom nivou mi imamo problema. Završeni osnovci pokazuju to, jer je 30% njih funkcionalno nepismeno. To znači da kad im se da tekst, oni mogu da ga pročitaju, ali ne razumeju poruku teksta i nisu u stanju da na osnovu tog teksta izvuku osnovne zaključke."

Ali to je potpuno nevazno za ono sta sam ja napisao, jer sam ja spominjao faktore koji uticu na cenu knjiga na nasem trzistu, a nijedan od njih nije velicina trzista. Odnosno, kod nas se cena knjiga ne formira na osnovu velicine trzista i to je bila poenta.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Ali to je potpuno nevazno za ono sta sam ja napisao, jer sam ja spominjao faktore koji uticu na cenu knjiga na nasem trzistu, a nijedan od njih nije velicina trzista. Odnosno, kod nas se cena knjiga ne formira na osnovu velicine trzista i to je bila poenta.

E sad, posto niko ne ulaze u citalacku publiku kod nas jer svima odgovara da naprave tiraz od 1000 primeraka sa cenom od 1000 dinara, umesto 10000 sa cenom od 100 dinara, onda ti dobijes knjigu koja kosta 1000 dinara.

koja si ti mentolchina.

naravno upravu su za deo monopola. samo nije toliko samo u izdavachkim kutjama (jer njih ima dovoljno za broj pisaca) nego to shto njih vishe su drzhani od strane odredjenog lobija koji su podelili zone interesa, pa je faktichki monopol. al daleko od toga da je kod nas trzhishte ogromno pa da mozhe da se isplati neka konkurencija.

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

@Ivan

Izvini matori, idem ponovo na sajt cije, posto se sve u Srbiji vrti oko b92.

@Maud

Mogao si da me quotujes i nekako drugacije, ne znam sta si ovime pokazao.

Posto smo se slozili oko nabijanja cena sad mozemo da predjemo na velicinu trzista. Sto se tice velicine trzista, to sto ti mislis da je malo ne znaci da jeste. Cena ima veze sa velicinom trzista, ali na cenu uticu mnoge druge stvari. Kada je trziste kakvo je nase, velicina trzista nema gotovo nikakav uticaj. A kako bih ilustrovao svoju tezu navescu i jedan primer.

Jedan od nasih najtiraznijih pisaca, ako ne i najtirazniji, Vuk Draskovic, je svoju poslednju knjigu izdao u 50000 primeraka i knjiga kosta 100 dinara. Njegove knjige imaju visestruke tiraze. Da li i dalje mislis da je trziste malo? Ili mislis da knjige treba da se izdaju samo u Americi?

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

komplikujesh previshe. stvar je jednostavna. kod nas se najvishe prodaju knjige koje su "popularistichke" vishe zbog ljudi kojih su ih pisali nego zbog njihovog kvaliteta kao pisca ili kvaliteta same knjige. naravno tu su i knjige koje udaraju na nacionalnu muku koje prodaju same sebe bez obzira na gore pomenute pokazatelje. evo npr. najprodavanija knjiga u poslednje vreme je "grabljivica", pricha o sponzorushi koja je se kreshe sa domatjim dzetsetom. tu knjigu mozhesh da kupish na trafici za 200 din. prodata je u 140k primeraka i josh pichi. slichno je bilo za legijin "olovni rov" i ona druga. tu sad bi morali da udjemo u definiciju shta ko smatra za knjigu, a neko za ukorichenu zhutu shtampu.

sa tog aspekta kad pogledash bash taj primer koji si naveo, vuka drashkovitja, koji je (po meni) solidan pisac, koji dodushe puca na "nacionalnu muku", ispada smeshno.

ne znam kako idalje mozhesh da branish stav da je kod nas trzhishte veliko kad imash podatake koji govore toliko suprotno pochevshi od shkola do toga koliko starijih ljudi stvarno chita. ako uzmemo josh chinjenicu da knjiga kod nas da se odshtampa koshta oko 30-50 dinara, a prodaje se po 500+ dinara, a 2x prosechne plate nisu dovoljne za prezhivljavanje, gde statistika govori da nas ima 7 miliona (50k od 7 mil je 0.7%), prichati da je nashe trzhishte knjiga veliko gde za primer uzimash vuka drashkovitja je stvarno neukusno.

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

Cekaj, znaci mi imamo i nemamo veliko trziste (relativno, ne u odnosu na Ameriku)? Ili hoces da kazes da je opravdano da knjiga kosta 1000 dinara jer je vrhunskog kvaliteta, a da "zute" knjige kostaju 100 dinara je nisu? Ili samo hoces da kazes da lose knjige imaju vece tiraze i zato su jeftinije?

Moras da se odlucis, i vidi da ne uvodis kvalitativne promenljive jer onda necemo daleko dogurati.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

@Ivan

Izvini matori, idem ponovo na sajt cije, posto se sve u Srbiji vrti oko b92.

spusti loptu, deda. skrivena (?) poruka je da nas b92 pljuje više od cije. verovatno ima više od 2-3% nepismenih, ali 30%? pa nismo u africi...

Link to comment
Share on other sites

Cekaj, znaci mi imamo i nemamo veliko trziste (relativno, ne u odnosu na Ameriku)? Ili hoces da kazes da je opravdano da knjiga kosta 1000 dinara jer je vrhunskog kvaliteta, a da "zute" knjige kostaju 100 dinara je nisu? Ili samo hoces da kazes da lose knjige imaju vece tiraze i zato su jeftinije?

Moras da se odlucis, i vidi da ne uvodis kvalitativne promenljive jer onda necemo daleko dogurati.

- da, nemamo veliko trzhishte (relativno).

- i da loshe knjige imaju velike tirazhe i zato su jeftinije.

- i da kod nas ljudi (ogromna vetjina) tje pre prochitati grabljivicu nego neki mustread klasik, ustvari pre tje prochitati SAMO tresh bez da su chitali neshto kvalitetno.

mada poslednja nije toliko bitna iz prostog razloga zato shto se tresh lakshe prodaje (iz vishe razloga od kojih je medju najbitnijim cena), a drzhava, izdavachke kutje, obrazovanje, mediji, drushtvo ne daju push da se stvari promene. shto je najchudnije u celoj prichi najmanje razumem izdavachke kutje jer da se potrude, vode kampanju i rizikuju mogli bi da uvetjaju profit, al apatija je ovde sveprisutna.

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

zato shto ta sigurica na duzhe staze (kao shto se vidi u poslednjih 2 godine) dovodi do toga da uopshte netje biti trzhishta.

ne volim da kvoutjem al evo:

BEOGRAD - Danas se otvara 53. Međunarodni sajam knjiga na Beogradskom sajmu. U zemlji, u kojoj su knjižare zatvorene u većini mesta, a u gradovima, u kojima ih još ima svedene na simboličan broj (sve slabo posluju), uprkos sivom tržištu, nazovi, sajmova knjiga kojih ima na svakom ćošku i organizuju se tokom cele godine, barem 150.000 do 200.000 posetilaca plati (220 dinara pojedinačne i 150 dinara kolektivne) ulaznice da bi dobili pristup u najveću knjižaru na svetu, jer za sada se još uvek na svim štandovima, osim onih na kojima izlažu druge države (ove godine ih je 25), prodaju knjige.

"Dolaze oni koji tačno znaju koju knjigu žele da kupe, a ne mogu je naći u svom mestu gde ili nema uopšte knjižara ili su veoma slabo snabdevene, a dolaze i oni koje zanima da vide šta su nam doneli strani gosti i šta se nudi na štandovima izdavača iz bivših republika Jugoslavije", daje, jedno od mogućih, objašnjenja Zoran Kolundžija, vlasnik novosadske izdavačke kuće "Prometej".

Na osnovu uvida u ovogodišnju književnu produkciju u Srbiji primećuje se da je manja nego prošle godine, iako je u registru Narodne biblioteke Srbije zabeleženo za hiljadu više nalova nego 2007. godine.

Podneto je nešto više od 13.000 zahteva za dobijanje CIP-a, ali time su obuhvaćene i stručne publikacije, udžbenici, separati, muzički zapisi, a samo se, možda trećina, odnosi na beletristiku, dokumentarističke knjige humanističkih oblasti i sve ono što se iznosi na Sajam knjiga.

Sa izdavačke scene je sišlo više izdavackcih kuća ili su se neke, kao što je slučaj sa "Narodnom knjigom", od mega preduzeća sveli na mikro.

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

spusti loptu, deda. skrivena (?) poruka je da nas b92 pljuje više od cije. verovatno ima više od 2-3% nepismenih, ali 30%? pa nismo u africi...

MA MORA DA SI SE ZAJEBAO MATORI ILI SI MISLIO 2-3 PROMILA ... ja ne znam koji uzorak ti gledash kad tako dizes nos sa pismenoscu ovog naroda ... jel ti palo mozda na pamet da je jedva 5-10% ljudi na internetu u ovoj zemlji a i tu imas nepismene posto kontam da gledas taj uzorak ...

I evo ti je cela ta b92 izjava koja je inace izasla na jos par mesta jer ju je objavio zavod za statistiku

Od oko 7,5 miliona građana Srbije, bez Kosova, više od 1,2 miliona nema osnovno obrazovanje, a 3,5 odsto potpuno je nepismeno, piše časopis "Biznis i finansije". Prema podacima Zavoda za statistiku, više od 227.000 žitelja Srbije potpisuje se palcem, 126.127 građana Srbije završilo je od jednog do tri razreda škole, dok 898.847 stanovnika ima između četiri i sedam razreda osnovne škole.

Ne znam za tebe ali ja se secam osnovne skole i secam se da ljudi koji su jedva zavrsili istu, ali ipak zavrsili primera radi nisu mogli da nadju kontinente na mapi sveta, a kamoli da napisu suvislu recenicu ... a 1,2 mil ima do 7og razreda osnovne ... a cak i ako se drzimo FULL nepismenosti (ljudi kojima su latinica i cirilica gore nego meni i tebi kineski) i toga ima 3.5% tj vise od tvojih 2-3 ...

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

spusti loptu, deda. skrivena (?) poruka je da nas b92 pljuje više od cije. verovatno ima više od 2-3% nepismenih, ali 30%? pa nismo u africi...

U pravu si, nije ni trebalo da komentarisem tvoj post koji nema veze sa diskusijom.

@Maud

Slazem se (osim za velicinu trzista), ali to sam vec sve rekao u prethodnim postovima. A da trzista ima, ima ga, mozda je tebi malo, a meni ne, ali si i sam rekao da bi trebalo uloziti u isto. To sto nece niko da ulaze, nema nazalost samo veze sa kratkorocnim gledanjem, vec su to neke stvari koje zalaze u politiku, a ovde nije mesto da o tome pricamo, niti cemo stici do znacajnog zakljucka.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

@bole: ti si 30% nepismenih upotrebio kao argument za ne znam šta, i ne vidim šta se sada buniš toliko. evo, čak ti je i mohi rekao da ih je deset puta manje.

@mohi: 227 hiljada je oko 3 posto stanovništva, što ja i pričam sve vreme, tako da ne znam šta si se razgalamio.

Od oko 7,5 miliona građana Srbije, bez Kosova, više od 1,2 miliona nema osnovno obrazovanje, a 3,5 odsto potpuno je nepismeno, piše časopis "Biznis i finansije". Prema podacima Zavoda za statistiku, više od 227.000 žitelja Srbije potpisuje se palcem, 126.127 građana Srbije završilo je od jednog do tri razreda škole, dok 898.847 stanovnika ima između četiri i sedam razreda osnovne škole.
Link to comment
Share on other sites

Ja sam ti lepo gore napisao, a i bole je ... to sto neko prepoznaje da je rec o tekstu i mozda cak naslucuje dal je cirilica ili latinica ga ne cini pismenim ... tako da je sustinska nepismenost bliza ovoj cifri od 1,2 mil iliti 15% ...

Inace ako te zanima da na realnom uzorku proveris i svoje i moje tvrdnje idi lepo redovno u vojsku pa razgovaraj o shekspirovim delima sa drugarima tamo, ako to ne bude islo mozes da vezbas potpisivanje sa njima.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...