Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evo savet od mene: Upiši fiziku (koji god smer, po rastućoj težini poređani su ti: profesorski, industrijski, istraživački) (reč je o faksu u BG). A evo i razloga:

- Garantovano upadaš na budžet

Što se učenja tiče, odgovorno garantujem da je fiziku mnogo lakše završiti nego npr. medicinu, prava ili ekonomiju

- Najveći ispit ima 250 strana

- Pošto je fizika hijerarhijski dobro organizovana nauka stvari se recikliraju, tj. isti pristup problemima imaš u različitim oblastima pa osim ako baš nisi retard, trebaš samo jedanput da naučiš kako da ga primeniš. Tako npr. ako si položio kvantnu teoriju polja, imaš automatski spremljeno jedno 50% ispita iz čestica

- Vrlo malo stvari zapravo moraš da pamtiš, naravno, opet pod uslovom da nisi retard i da si razumno matematički pismen

Što se posla tiče:

- Ako hoćeš da radiš kao profesor, posao ćeš odmah naći

- Ako hoćeš da ideš na phD, relativno lako ćeš naći poziciju, bilo na faksu, bilo na Institutu za Fiziku. Plata za phD-ja je oko 45000, pri čemu možeš da izvučeš dodatna sredstva ako radiš na istraživačkom projektu koje finansira Ministarstvo Nauke. Takođe, imaš priliku da ideš na konferencije i letnje škole o trošku države (neki put pokriju 100%, neki put manje, zavisi)

- Ako hoćeš da ideš napolje na phD u ekspresnom roku ćeš naći nameštenje (meni je trebalo cca 2 meseca - išao sam na dva intervjua i na oba su me primili). Pare nisu nešto ekstra, ali možeš da imaš pristojan život, pri čemu imaš bonus plaćenih konferencija, seminara i letnjih škola širom sveta

- Kada završiš phD (ovo važi za inostranstvo) u privatnom sektoru su ti otvorene pozicije gde su plate $80K+ godišnje.

Edited by tomkeus

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

ta fizika je znači baš do jaja, a?

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Nisam video to za matu jbg. Ali, opet, ne znam šta ljudima toliko smeta ta matematika. Trebaš samo jedanput da je naučiš i posle toga više nikada ne moraš ništa da pamtiš. Za sve ovo ostalo, moraš da gruvaš gomilu stvari stalno ispočetka, kao Sizif.

E da, kada pomenu bankarstvo, gomila fizičara odlazi u banke i osiguranja da radi na analitici i finansijskom inžinjeringu, tako da ono, hint, hint. Jedan kolega iz Poljske koji je završio phD prošle godine je otišao u Commerz banku. Radi za neke besne pare. Odgovoran posao doduše.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

a krekiju nećeš ništa da kažeš, a ?

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Jel ovo važi i za meteorologiju? Tamo mi sestra pa da znam šta da joj kažem :D

Ne znam o meteorologiji ništa. Znam samo da što se fizike i matematike tiče imaju isto što i ovi sa profesorskog smera tako da su svi ti ispiti lagani. Ne znam ništa o meteorološkim ispitima. Isto tako ne znam ništa o tome kako se zapošljavaju i gde.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Da ne otvaram novu temu, prikljucicu se ovoj.

Bitno je da je u Novom Sadu i da nema mnogo veze sa matematikom.Nesto sto je moguce upisati na budžet ako sam bio odličan u gimnaziji i sabijem prijemni i veza sam bez. Takodje nesto sto ima makar neku perspektivu to jest' mogucnost pronalaska posla nakon zavrsenih studija :)

Razmisljao sam o svemu i upravo iz tog razloga se raspitujem na sve strane pa ne vidim zasto ne bih i ovde kod rur drugara :)

Trenutno razmisljam o žurnalistici...

Nemoj žurnalistiku. Time možeš da se baviš sa bilo kojim faksom. Samo ćeš da se nerviraš kad shvatiš da u Srbiji skoro uopšte ne postoji novinarstvo.

Ja sam npr. završio komunikologiju na FMK-u (Fakultet za Medije i Komunikacije) (Leško je na putu i mislim da je elle) takođe završio) i mogu da ti kažem da je to mnogo bolji smer od žurnalistike jer imaš mnogo traženijih i zanimljivijih predmeta i manje će ti veze trebati kao za novinarstvo. Učiš dosta o marketingu, kreativnim strategijama, istoriji medija, PR-u etc. Treba ti dobro "opšte znanje", a pošto si išao u Gim. onda će ti dobro leći.

Sa druge strane, na žurnalistici imaš neko online novinarstvo, opšte novinarstvo, radijsko novinarstvo, kreativno pisanje i ta sranja koja može sigurno usput da naučiš, šta god da upišeš.

Gledaj najbolje predmete, prouči ih. Pogledaj ko ih predaje i onda u skladu sa svojim finansijskim i intelektualnim kapacitetima izaberi ono što ti se dopada.

Nemoj da se ložiš da upisuješ ETF, FON i te menadžerske, "volim kompjutere" fakseve jer će ti isisati život ako nisi spreman da učiš kao vo.

E sad, koliko ja znam, u Novom Sadu nemaš državni faks na kom postoji neka žurnalistika ili mediji uopšte, (ispravite me ako grešim) tako da ćeš to teško tu upisati i upasti negde u budžet. To su mahom privatni faksevi. Moj predlog kao alternativa je da upišeš pravni u Novom Sadu ako ne gotiviš matematiku, hoćeš u budžet i gimnazijalac si. Sa takvim faksom možeš u novinare i medije opušteno.

Just my 2 cents...

peja i dj voodooman!

:*

A ako si mega pametan onda kao mohi budi samouk! :tf:

"This deck of cards is a little frayed around the edges, but then again so am I and I've got fewer suits..."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...