Jump to content

DIABLO III pričajte - slobodna diskusija


Recommended Posts

Da nije, imali bi josh jedan KotoR, a to niko ne zeli. :D

Šta pa sad fali KotoRu?

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

kad sam video one meteore da padaju sa neba reko warcraft 3 opet ...

glup je filmic realno ne vidim zasto se lozite

@ nikola

sta ne fali :)

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

Ajde ne trolujte me sad, kotori su bili do jaja igre :D Nisu naravno sad neki krem de la krem poput rpg klasika, ali ih je bilo više nego zabavno igrati.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Па да, али забавно ко стрит фајтер што је забаван:)

(да не помисли неко да дисујем СФ, то је мени топ пет икада, али нема налепницу РПГ, да се разумемо:) )

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

naravno ako tako gledas, onda imamo tipa 5 rpg igara a sve ostalo su strit fajteri... ako tako gledas sada na pragu 2012 godine, onda ok to je tvoja perspektiva i za postovanje je, ali jednostavno nije tako... kotor je rpg bar kao sto je i nwn rpg

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

па котор је пет пута више рпг од невервинтера:)

Нећу да гледам тако као што су сви кренули да гледају, па нек и за сто година остане тих пет као цео жанр. Из простог разлога што ће нам на крају стрит фајтер СТВАРНО бити рпг. И онда ћеш ти мени да причаш тамо неке 2034. ''али дуле, па сад смо на прагу 2035. стрит фајтер је рпг бар колико и мортал комбат''. Мислим, метар је метар, није метар дваес, па нек сто пута престану да га користе. Онда нек га не зову метар. Ја сам се сјајно, ма фантастично, провео и уз невервинтер и уз котор, то су ми типа топ30 уживања у играма.

Али океј, сложићемо се да се не слажемо.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

mjok, toliko puta sam se razocarao u rpg u poslednjih 10ak godina, da sam postao svestan da onakve rpg-e koje zelimo necemo verovatno vise nikad videti (ako uopste i zelimo isto) ... i pitanje je sta je danas metar, jer to sto je bio metar nije vise metar u prethodnih ko zna koliko godina ? 10 ? koliko je igara izaslo a da se zovu rpg-om a u stvari to nisu po merilima nekih zlatnih naslova sa kraja 90ih... koliko su se ti novi rpg-ovi prodavali ? i na kraju koliko su novca doneli ?

eto igrom slucaja taj trend je cini mi se zaustavljen, koliko vidim sada svi beze od spominjanja RPG-a u svojim igrama i naslovima ... ko zna mozda i docekamo novu zlatnu eru ovog zanra

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Не верујем, просто није исплативо. Када игре нису биле уносан бизнис, програмери су имали другачије приоритете. И сви развојни тимови су у исто време били и издавачи. То је неки други вајб потпуно.

Можда и не желимо исто, али ја за РПГ какав ти желиш могу да кажем само ''не свиђа ми се овај РПГ'' или ''лош је овај РПГ'', али не и ''ово није РПГ'' :) Што је кудикамо другачије од ових сада наслова. Оно што ЦРПГ треба да ради је да се приближава РПГу, ту има много особина, ти бацаш акценат на неке, ја на неке друге, али то су те особине, ту нема збора. Ако се игра удаљава од РПГ концепта, она долази до тачке где више није РПГ.

Е сад, оно што је индивидуално, то је питање где је граница дефиниције РПГ. ''Игра играња улоге'' - кад погледаш тако, најшире гледано, свака игра је РПГ:) и у стрит фајтеру ја бирам јел сам Кен или Бланка и онда их играм у квесту да спасу жену/нађу кеву и притом имам на располагању њихове потезе, а не неке генеричке итд. Али просто знамо да то није баш тако и шта значи термин РПГ као такав, како је настао и који је најмањи заједнички садржалац свих РПГ система. И колико то може добро да се симулира и презентује на компу. Ако је неки наслов десет пута мање РПГ од потенцијала који може да постоји на компу, мени он више није РПГ.

А метар је метар, ено имаш у музеју шипку која је еталон, па увек може да се провери, није се метар никад мењао, исти је метар твог чукундеде ко и неки што ћеш да купиш у ''уради сам'' проџи:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

ako ces bas bukvalno nije se menjao metar, ali se jedinica za merenje duzine menjala ? i nije svuda ista ? i ne koristi se svuda ista jedinica za merenje? jel bolje poredjenje ?

rpg klasici su bas to klasici, i posvemu sto smo do sada videli i po najavama za buducnost necemo videti nesto slicno... tako da opusteno se moze reci da oni nisu odrednica rpg-a, na kraju jos ispde da su oni izuzetak a ne pravilo, i to ono nervira bas icon_smile_dead.gif

eno nam ga mass effect -rpg danasnjice

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Za naših života neće postojati "AAA" naslov koji može ama da prismrdi starim RPGovima. Sa druge strane, neka indie renesansa je malo verovatna jer je, između ostalog, ono što odvaja stare RPGove od današnjih polu-proizvoda i "i can't believe its not a real RPG" style govana upravo AAA production values u segmentima priče i rpg gameplay-a koji su debelo neisplativi danas kad je gaming kupljen od strane "entertainment" nekrofila koji specijaliziraju u kasapljenju ideja i šivenju simulacija originalnog sadržaja u "serijskom" formatu. A i to "zlatno doba" nije prošlo bez posledica, niche audience koji je ionako brojčano smešan je razvio "ukus" i dočekuje svaku novu stvar na nož, jeli su se tartufi kašikom i birkala se vrsta i način pripreme pa sad besne kad im neko servira "low-fat non-dairy namaz sa aromom tartufa" u one size fits all porciji sa aplikatorom sumnjivog oblika za "streamlined" konzumaciju, oralno il analno :p

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

ako ces bas bukvalno nije se menjao metar, ali se jedinica za merenje duzine menjala ? i nije svuda ista ? i ne koristi se svuda ista jedinica za merenje? jel bolje poredjenje ?

rpg klasici su bas to klasici, i posvemu sto smo do sada videli i po najavama za buducnost necemo videti nesto slicno... tako da opusteno se moze reci da oni nisu odrednica rpg-a, na kraju jos ispde da su oni izuzetak a ne pravilo, i to ono nervira bas icon_smile_dead.gif

eno nam ga mass effect -rpg danasnjice

Није боље поређење, мислим, прочитај опет шта си написао управо у тој реченици:)

Ако се јединица за мерење мења, то нема везе са тим што метар увек остаје метар, па макар и не био у употреби. Можда ће неко за хиљаду година учити у историји ''стари народи су мерили метром, то је јединица која је износила 2.34 садашњих џингабаната'', али метар је увек метар, онолики колики је и био.

Није метар слот, па да га попуниш било којом мерном јединицом и кажеш ''ово је сада метар''. РПГ је РПГ. Ако више не постоји РПГ као жанр, онда нек буде тако, шта да се ради. Али не може, не знам, табачина да скочи у ципеле РПГ жанра јер је остао празан слот.

Онда нек буде ''био једном један жанр и звао се РПГ. Њега карактерише то, то, то и то. Да видимо, јел се уклапа нека игра у последње седамдесет и четири године у то? Не? Добро, констатоваћемо да је РПГ жанр мртав или успаван последње седамдесет четири године. Жанр који је данас најприближнији РПГ жанру је жанр икс.''

Наравно, могу да дођу ликови на конференцији у Женеви и да одлуче да је жанр икс сада легитимно звати РПГ жанром, али јасно је да то срозава РПГ концепт. А и то се још није десило, дакле РПГ као концепт постоји, дефиниција и карактеристике нису промењене, тако да је сасвим океј вршити анализу по том мерилу.

РПГ је одредница РПГа:) Ти класици су само јако добро преносили РПГ концепт на комп. Ове данас игре то не раде. РПГ као концепт је старији од компа, тако да не можеш да користиш његову ''комп децу'' као еталон. Имаш комп, имаш могућности, имаш РПГ концепт. Видиш колико је комп успео да га исфура. Оцениш игру као РПГ или као неРПГ.

НАРАВНО, око овога можемо да се не слажемо и верујем да се многи неће сложити са мном, али по мени је то једини ваљан поглед на ствари, јер ако узмеш цРПГ као сопствену одредницу, онда он може сам себи да диктира развој који може бити потпуно независан од РПГ концепта и на крају ћемо добити да је стрит фајтер пример цРПГ жанра.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Dobro Dulio, ti sad ideš u neke krajnosti, po tebi ispade da sve što nije tvrdokorni hardcore tr00 madafaka rpg, zapravo ni nije rpg. Rpg je prilično rastegiljiv pojam, koji se u današe vreme često zloupotrebljava, ali zna se šta su neke osnove. A po tim a i dosta širim osnova KotoR je svakako rpg, a ne neka hehe hihi vesela tabačina. U KotoRu na najtežim nivoima krv sam prolivao pri taktiziranju u borbama, bukvalno posle svakog poteza je bilo stop, sagledavanje situacije šta dalje. Priča je ok, sloboda kretanja je tu, itema sasvim dovaljno, izgradnja lika je sasvim na mestu, kvestovi po planetama su zanimljivi, npcovi sasvim korektno odradjeni... pa šta je ako nije rpg?

Edited by Никола В Савић

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Па нисам ја рекао да КОТОР нема РПГ елементе. Механика је д20 механика, па је таква изградња лика и комбат систем. По мени је КОТОР на граници жанра, не бих рекао да није РПГ, али бих рекао да је јако лош РПГ, док је као игра добар. Не видим ту ништа нелогично, као што је коца (поз даки) нездрава, али је доброг укуса.

РПГ елементи су присутни, али погледај њихову имплементацију рецимо. Прича која је практично линеарна, имаш неке изборе, али су опет везани за један ток приче, тј. више су квазиизбори јер прича тврдоглаво иде ка свом разрешењу уз твоје повремене упадице, што је одлика авантура или, ако баш оћу да будем гадан, романа:)

Скилови нису имплементирани како треба, а пола скилова није имплементирано уопште, јер је игра јако ограничена.

У борби има тактизирања на нивоу неке стратегије са јединицама рецимо, али нема напредне РПГ тактике која ће укључивати скилове и активно коришћење истих, као и однос са окружењем и однос са противником.

Дијалози су присутни да дају илузију живућег света и то је њихова главна улога. лоши су, предефинисани превише и на крају крајева не гранају се довољно и не утичу на даљи развој у довољној мери да не би случајно нарушили поменути роман. Дијалози, уместо да буду концепти који редефинишу догађаје, су ту као нека врста чекпоинта, па после десет минута већ кликћеш на било какве одговоре и настављаш да гледаш у квест лог да видиш шта још има. Игра би се исто одвијала и да дијалога уопште нема него да су, ко у Фејту, квест НПЦови означени неким маркерима, кликнеш на њих, појави ти се квест, онда идеш даље.

Кретање није слободно, планете се откључавају ко у Пангу:) локације су невервинтарсти лавиринт ходника, а не слободне локације, затворене су и тачно постоји шта треба да се уради и ко треба да се побије и увек је тако. Невервинтер је исти овакав рецимо.

Е сад, ако узмемо да релативизирано најстрашније, па упоредимо са масовним ефектом, видећемо да је МЕ исти такав само још ограниченији, па онда КОТОР испада мега баја РПГ. Али ја се са тим не слажем, што сам и написао у претходним постовима, јер на крају ће се дефиниција толико разводнити да неће имати смисла. По мени је став ''е, па ако гледамо као ти, онда постоје два и по РПГа на компу'' погрешан. Шта ја могу што постоје два и по РПГа на компу?:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

А јесмо сморили лол, ал овко је на сваком РПГ топику:)

Ја и рачунам или на тиху смрт дискусије коју ће најавити неки нови диабло њуз или на сплит, мада, боље диабло њуз, вртимо ове приче већ десет година отприлике и свако прича свој став сваки пут:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Skajrim je imao ogromne predispozicije da bude najbolji rpg i mnogo šire od godine, ali su nekako uspeli totalno da zaseru igru, prava šteta, onako bogat i raznolik svet, a onako dosadna igra, koja uspeva da mi zadrđi pažnju u dozama od po sat do sat i po igranja.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

А јесмо сморили лол, ал овко је на сваком РПГ топику:)

Ја и рачунам или на тиху смрт дискусије коју ће најавити неки нови диабло њуз или на сплит, мада, боље диабло њуз, вртимо ове приче већ десет година отприлике и свако прича свој став сваки пут:)

Pa kad ti nećeš da napraviš i ilustruješ RPG i da zabodeš cepljikav kolac u prkno šljamu iz marketinških odseka mainstream publishera!11

"Standard" za vernost RPG konceptu, priču i smislenu slobodu je trenutno toliko nizak da možeš da se sapleteš dok vezuješ pertle i da ga preskočiš slučajno :tf:

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Pa kad ti nećeš da napraviš i ilustruješ RPG i da zabodeš cepljikav kolac u prkno šljamu iz marketinških odseka mainstream publishera!11

Зато што више волим прави РПГ:)

А може ако ћеш ти да програмираш, Риста може да прави правила са бројевима [:D]

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Није боље поређење, мислим, прочитај опет шта си написао управо у тој реченици:)

Ако се јединица за мерење мења, то нема везе са тим што метар увек остаје метар, па макар и не био у употреби. Можда ће неко за хиљаду година учити у историји ''стари народи су мерили метром, то је јединица која је износила 2.34 садашњих џингабаната'', али метар је увек метар, онолики колики је и био.

Није метар слот, па да га попуниш било којом мерном јединицом и кажеш ''ово је сада метар''. РПГ је РПГ. Ако више не постоји РПГ као жанр, онда нек буде тако, шта да се ради. Али не може, не знам, табачина да скочи у ципеле РПГ жанра јер је остао празан слот.

Онда нек буде ''био једном један жанр и звао се РПГ. Њега карактерише то, то, то и то. Да видимо, јел се уклапа нека игра у последње седамдесет и четири године у то? Не? Добро, констатоваћемо да је РПГ жанр мртав или успаван последње седамдесет четири године. Жанр који је данас најприближнији РПГ жанру је жанр икс.''

Наравно, могу да дођу ликови на конференцији у Женеви и да одлуче да је жанр икс сада легитимно звати РПГ жанром, али јасно је да то срозава РПГ концепт. А и то се још није десило, дакле РПГ као концепт постоји, дефиниција и карактеристике нису промењене, тако да је сасвим океј вршити анализу по том мерилу.

РПГ је одредница РПГа:) Ти класици су само јако добро преносили РПГ концепт на комп. Ове данас игре то не раде. РПГ као концепт је старији од компа, тако да не можеш да користиш његову ''комп децу'' као еталон. Имаш комп, имаш могућности, имаш РПГ концепт. Видиш колико је комп успео да га исфура. Оцениш игру као РПГ или као неРПГ.

НАРАВНО, око овога можемо да се не слажемо и верујем да се многи неће сложити са мном, али по мени је то једини ваљан поглед на ствари, јер ако узмеш цРПГ као сопствену одредницу, онда он може сам себи да диктира развој који може бити потпуно независан од РПГ концепта и на крају ћемо добити да је стрит фајтер пример цРПГ жанра.

heh, ti kao opet serviras aspekt koji tebi ili tebi odgovara ili pokusavas da "pobedis" sagovornika :) i naravno u diskusiju uvods babe i zabe u svom standardnom maniru coolface-1.png

prva recenica se odnosila na metar kao jedinicu koja se navodno vise ne upotrebljava, jeste metar ostaje metar ali niko nece vise da meri i da se igra tom jedinicom jer je obsolete ... svi ce da mere u stopama (dobar primer zapravo) tako je stari rpg ostaje stari rpg nenadjebiv i nenadmasiv i o njima ce se pricati sapatom pored logorske vatre, ali to je to, vise takvih igara nece biti, kada se kaze rpg, danas se ne misli na torment arcanum fallout i drugare, i niko se ne seca zbog cega su isti bili dobri... danas je rpg oblivion mass effect skyrim i slicno ... sutra ko zna, mozda i call of duty postane rpg

rpg je ono sto mediji kazu da jeste, rpg je ono sto lova kaze da jeste, rpg je ono sto milioni kazu da jeste, mozemo mi o tome da palamudimo i da se borimo protiv toga i sledecih 20 godina... ali ako korporativni i industrijski pristup ostane daleko od onog sto mi hocemo, mozda i vidimo to isto opet... u suprotnom bicemo matori prdezi koji ce da uzivaju u raspravi story driven rpg vs sand box, i to je ono superiska, ali ne menja stanje koje jeste

edit: ako cemo da odvajamo temu moze, recite, mada d3 je zakazan za q1, nema release date, jeste offtopik i u pravu ste :)

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

prva recenica se odnosila na metar kao jedinicu koja se navodno vise ne upotrebljava, jeste metar ostaje metar ali niko nece vise da meri i da se igra tom jedinicom jer je obsolete ... svi ce da mere u stopama

Извини, али исто тако сам те и схватио. Метар се више не употребљава, употребљава се стопа. Реци ми где сам ја то рекао другачије. Поновио си оно што сам ја рекао, метар је остао сто сантима, сада је обсолит.

rpg je ono sto mediji kazu da jeste, rpg je ono sto lova kaze da jeste, rpg je ono sto milioni kazu da jeste, mozemo mi o tome da palamudimo i da se borimo protiv toga i sledecih 20 godina...

Медији и лова могу да кажу да ја имам четири ноге, па немам. Па нек СВИ ОСТАЛИ мисле да имам, нек уведу у СИ систем да имам четири ноге, ја и даље имам две, шта им ја могу...

Међутим, овде није ни такав случај, а због ствари које сам исто рекао у прошлом посту. Концепт РПГа и даље постоји и даље је исти и није се мењао нити га медији мењају. цРПГ је подскуп РПГ концепта и може да отпадне од њега ако се удаљи превише. Ти поредиш РПГ компјутерске игре са РПГ компјутерским играма, ја ти кажем да постоји концепт који се зове РПГ и који НИЈЕ обсолит и није му се мењала концепција нити дефиниција ни од стране медија ни од стране лове. Тако да не, није у питању флуидна дефиниција јер је појам цРПГа везан за појам РПГ пошто је подскуп. Тако да ако се не мења РПГ као концепт, врло лако може да се пореди да ли је неки цРПГ у складу са РПГ концептом или не. Нећеш се равнати ваљда по субдефиницији, него по дефиницији. Ако медији и лова крену да ломе РПГ концепт и да га вајају, онда океј, промениће се РПГ у речнику и то је то. Међутим, то се није десило.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...