Jump to content

Dekriminalizacija droga


Recommended Posts

MEXICO CITY - Mexicans would be allowed to possess small amounts of cocaine, heroin, even ecstasy for their personal use under a bill approved by lawmakers that some worry could prove to be a lure to young Americans.

Those quantities are sometimes eye-popping: Mexicans would be allowed to posses 2.2 pounds of peyote, the button-sized hallucinogenic cactus used in some Indian religious ceremonies.

Police would no longer bother with possession of up to 25 milligrams of heroin, 5 grams of marijuana (about one-fifth of an ounce, or about four joints), or 0.5 grams of cocaine

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

da, ali pazi koji je to paradoks. zabranjena je prodaja, ali je dozvoljena mala kolicina za licnu upotrebu. da uberes malu kolicinu sa drveta?

ne gotivim droge i ovo je bas sranje sto su dozvolili, ne zbog smaog meksika, nego sto ce i ostali svet da se ugleda. mada dobro, meksiko je uvek bio raspad.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

otvorio si nam ochi migsha...

edit:

alkohol nije poguban za mozak? znam klince od 18-19 koji piju nekoliko godina i zatupeli su k'o tocila.

Edited by kruko

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Po jedinici zapremine? Sta lupash bre ti, poredis po jedinici zapremine dve skroz razlicite vrste supstanci.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Brate, pucaj se i ti u venu svaki dan pa ćeš umreti za mesec dana. Nije poenta što su oni zatupeli, nego koja materija proizvede veću štetu po jedinici zapremine.

Osim što bi imao poteškoća oko prelaska ulice i sabiranja preko 20.

ahaha,obrazlozi ovo poslednje keve ti

salt wat fish fresh wat fish?

Link to comment
Share on other sites

evo stijo, tjile ti je objasnio zasto je to lose. a i pise u tekstu.

vudu, glup ti je argument "po jedinici zapremine", a i prilicno nejasan.

kako bi bole rekao "obrazlozi"

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

E, neću da se raspravljam. Vi ako mislite da je marihuana manje štetna, izvol'te varite pa se vidimo za par godina.

(upućeno bedniku i urošu, bjeli mi upade u post)

vudu carino nisam ti trazio ne znam ni ja sta,samo da obrazlozis ono sto si rekao?!dakle ne zelim da se svadjam,nego vidim da ti znas nesto sto ja ne znam,pa rekoh aj da me naucis

salt wat fish fresh wat fish?

Link to comment
Share on other sites

Taj zakon je pure shit.

PRvo zbog gorenavedenog paradoksa .... stvarno, odakle da kupis tu malu kolichinu? LOL, zamisli da grunu drogu po apotekama... hahhaha, i kao ono..

- Dacete mi 25 miligrama kokaina.

- Jel meksicki ili kolumbijski?

- Ma sve jedno je, treba mi za cerku, slavi 18. rodj.

Kapiram da duvan sjebava plutja, alkohol sjebava jetru (i kako neko reche ubija sivu masu samo tako). Poznajem likove koji vec tolko godina vare, piju, gutaju sve i svashta i onda dodjes i pitas ga kolko ima sati a odgovor je ovakava (bukvalno):

"errrrr, (pauza od 5-10 sekundi), brate .... ovaj....(pauza od 20 sekundi)....(pogleda na sat)... ovaj.... errr... (pauza od 10 sekundi)...ne znam, evo pogledaj sam"

  • Upvote (+1) 1

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

-obozhavam one price, Ma cigare su shtetne a vutra nije.

-to me odmah podseti na nekog dilera koji ubedjuje klinca da kupi.

-slobodno nek se ubije onaj koji tako razmishlja.

brandstack.com/users/portfolio/logos/gligorov \\ behance.net/gligorov

99designs.com/people/gligorov \\ twitter.com/MarkoGligorov \\ upstack.com/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...