Jump to content

Komp za kancelarijske potrebe


Lucky

Recommended Posts

Daklem, sta mi treba ... Komp za kancelarijsko/redakcijske potrebe. Isao bih na nove racunare, sa nekim aktuelnim plocama/procesorima, ali mi ne treba nista supermegagiga da tera quake4 i fear u isto vreme.

Funkcije koje komp treba da obavlja:

- Net / surf

- Citanje PDFova, eventualno prelom (mada tesko),

- Svi drugi "Office" poslovi (Word / Excel / Powerpoint)

- Pregled slika

- Ne bunim se ni ako mozhe da pokrene pokoju noviju igru, makar i sa minimumom detalja, ali mi ovo nije od presudne vaznosti.

Ono sto mi treba od komponenti:

- Plocha (po mogucstvu da ima grafiku / zvuk / mrezhu integrisanu)

- Procesor

- Memorija

- Hard

- Kuciste

Ne trebaju mi flopi, CD/DVD, modem, monitor, tastatura, mish i bilo sta drugo (osim ako nisam zaboravio neku vaznu komponentu ;))

Nemam nikakve detaljne zahteve osim da ima 512MB rama, kapiram da je to neki minimum, hard mozhe biti od 80GB jer se manji ni ne prave vise ako se ne varam, a i usteda je minimalna, procesor neki sempron ili sta vec, plocha koju god da preporucite.

Ono sto mi znachi od vas treba jeste preporuka za pomenute komponente, okvirne cene ako znate iz glave, plus naravno neki savet u fazonu "e bolje idi na ovo, ili nemoj ovo" samo da to ne utice posebno na cenu u smislu podizanja iste vise od 10ak posto ukupno. Ako je vazno, naravno da mogu te kompove sam da sastavljam i instaliram OS i sve, ne jurim gotova resenja, ali se ne bih bunio ;)

Hvala :)

Link to comment
Share on other sites

ja bi isho na

MBO: ASRock K8NF4G-SATAII (55e) [s754, sata2, PCI-E i vga, sb7.1 i lan onboard]

CPU: Sempron64 2500+ s754 (60e) [moze i 2800+ - 78e]

RAM: NCP 512mb ddr pc3200 (35e) [moze i 2x 512 ^^]

HDD: WD 80gb/7200rpm/8mb S-ATA (58e) [ili isto od 120gb - 70e]

CASE: ASUS TA-210 360W (59e)

total: 267e

Edited by rev
Link to comment
Share on other sites

drugar je bash skoro uzeo za slichne potrebe i za sad ima samo rechi hvale. i po onome shto sam chitao u zadnje vreme, asrock se pokazao sasvim solidno pogotovo za svoju cenu. a i nije bash neki izbor s754 plocha za integrisanom grafikom.

Edited by rev
Link to comment
Share on other sites

Matori, moraš da kažeš, makar okvirno, i lovu kojom raspolažeš... tako je mnogo lakše. Elem, ja bi tu bez pogovora išao na intela, recimo: (a pazi koliko bi značilo da se zna lova:-)

ploča sa i945G chipom (mada bi ti to možda bilo preskupo, one su oko 100-110e, a ovo G ti je oznaka za integrisanu grafiku) kucaj 945G na pcberzi, pa vidi gde ti cena najviše odgovara, i koji model. Iskustva ljudi kažu da Gigabyte modeli predstavljaju odličan izbor.

Najverovatnije će ti više odgovarati i915 ploča, a moguća kupovina je recimo:

Gigabyte GA-8I915MD-GV (LGA775, I915GV, FSB 800/533, Int. VGA, PCI-E X16, 2xDual Channel DDRII, 3PCI, SB, Lan 10/100, 2xSATA, 1xPATA, mATX) 71-72e

Ubodeš neki 64bit celeron, jer računam da će ti Pentium biti preskup.Recimo

Celeron D 336 2.8GHz-samo pazi da uzmeš 64bit verziju (EM64T je oznaka koju mora imati), a cena je oko 70e

U ovu ploču možeš da bodeš DDR2, evo ti neke ideje

NCP 256 DDR2 533 je 20-25e-možeš i dve,ali ploča ima samo dva slota, pa se pazi ako budeš hteo da proširuješ kasnije

NCP 512 DDR2 533 ti je 40-45. Mada neki opasno mrze ovaj NCP, ja nemam iskustva s njim, ali čini mi se da je najjeftiniji. Ako se odlučiš za neku skuplju memoriju, računaj +5e max za 256, a recimo +10e max za 512mb modul.

Hard svejedno, kunu se ljudi u Seagate, a može i Maxtor, i WD... Možeš da uuzmeš SATA verziju, od 80G, a u svakom slučaju to računaj 60-70e. Ustvari, možda može da se nađe SATA HD od 80G i ispod 60e. Pomuči se malo:-)

Kućište neko smešno jeftino, 20-25e, izvadiš mu napajanje koje ne vredi ni 10e,(OBAVEZNO!),baciš ga, i ubaciš neki kvalitetan Cheftec, Cooler master isl.

Cheftec od 350w je 35-40e

@govmust: imam ja isti problem na Gigabyte GA k8ne, a miš je mx500 u USb portu.

Mislim da to nije krivica asrocka:-) već je možda do miša, ili nf4, ili gremlina...

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

'fala rev za predlog ... Igor mi je dobacio na PM nesto slicno, sta vise mislim da otprilike isto i kosta. I ja sam u glavi imao NF4, i otprilike slicne komponente. Jedino sto sam za kuciste hteo da dam 13 evra ;) a ne 60, posto mi neka vizuelna dopadljivost istih nije od posebne i presudne vaznosti kada gledam da nesto kupim.

Milance, mislim da bih isao na AMD varijantu, pa mi Intel u tom slucaju u bilo kom obliku otpada.

mogao bi da pogledash shta se nudi od 'bare bone' modela, oni su dizajnirani za kancelarijsku upotrebu. jedini downside je shto su svi brand name.

Nije ni to loshe, ali me oduvek malo smaralo da nemam preteranu mogucnost izbora kod tako nekih stvari, na fazon, jedan 5.25 uredjaj, ide ona mala plocha, moras da pazis koju graficku kasnije eventualno ubacujes, etc etc. Al' da su lepi, lepi su :)

Link to comment
Share on other sites

ajmo redom.

1. Insistiras na 64 bitnom CPU za office uporebu? Ne znam da li znas sta donosi 64-bita u odnosu na 32...

2. Tvoja konfiguracija je sqplja za +50 e za maticnu plocu cpu za -8 e (dakle jeftiniji za 8 ovra od AMD parnjaka) i memorija ti je oko 10 e sqplja.

3. Posto bi se ovde koristili BOX kuleri atlon64 je neverovatno tisi od intelovog pulena. A to mu dodje mozda cak i vaznije za office od performansi...

dakle onaj gore napomenuti atlon 2800+ je brzi od tog celerona nesto sitno ali ajde da kazemo da su jednaki po brzini pa zasto onda dati 50 e vise?

Edited by Stator
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nije ni to loshe, ali me oduvek malo smaralo da nemam preteranu mogucnost izbora kod tako nekih stvari, na fazon, jedan 5.25 uredjaj, ide ona mala plocha, moras da pazis koju graficku kasnije eventualno ubacujes, etc etc. Al' da su lepi, lepi su :)

ima nekih asus barebone kod informatika.com. ima tih sa jednim 5.25 i sa vise. graficka vise nije toliko ogranicena, mogu da idu i neki jaci modeli, u ovom slucaju pravljeno je za asus, ima i amd i intel verzija ... ne znam koliko kesa, ima valjda cenovnik dl link na glavnoj strani :)

na komponente ako ides, pre kupi kuciste od 40+eur, neki chieftech ili tako nesto, jer najveci ubica uredjaja u kucistu je napajanje :) pa ako ti je neophodno i neku prednaponsku zastitu i tako to ...

Never underestimate the power of human stupidity. Robert A. Heinlein

God is subtle but he is not malicious. Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...