Jump to content

Zadatak


Formica

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

моје убого знање физике и теорије релативитета ми говори да брзина већа од с значи кретање кроз време, јер у простору не постоји брзина већа од с. мислим да је Ајнштајн то тако дефинисао.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Nisam basneki guru iz fizike ali ako bis e to desilo u vakuumu, nista neobicno sene bi desavalo to jest farobi normalno svetleli,

Jer ako ides vozom 60 km/h i bacis ispred nejga loptu koja ide 10 km/h ako nema trenja lopta ce ici 70km/h

Jeste moja fizika malo vise zardjala ali kapiram da je to tako :)

Ma jok. Brzina u odnosu na voz ide 10, o udnosu na nekog sa strane 70 dok je ne pokupi voz

Link to comment
Share on other sites

Statore, ta logika vazi samo za male brzine, za brzine koje se blize svetlosti postoje druge formule. Sve u svemu, po tvojoj logici, svetlo bi se kretalo brzinom 2c, sto je po teoriji relativiteta nemoguce :)))

Po nekom mom shvatanju, i auto i reflektovani fotoni se krecu istom brzinom, sto bi znacilo da bi sva svetlost ostala u farovima :))

gde je granica velike i male brzine? el 100m/s brzo? a 1000m/s a 10.000m/s kapiras me ne moze da za 200 km/h vazi jedan formula a za 199 km/h druga

Link to comment
Share on other sites

моје убого знање физике и теорије релативитета ми говори да брзина већа од с значи кретање кроз време, јер у простору не постоји брзина већа од с. мислим да је Ајнштајн то тако дефинисао.

to sa kretanjem kroz vreme nije ajnštajn nego SF, ipak :)

kao što napisah, oko toga se naučnici ne slažu, teorija relativiteta ima svoje pobornike i skeptike, i jedni kažu jedno a drugi drugo. u praksi ne možemo da proverimo.

Link to comment
Share on other sites

Verovatno je pod "konacna" mislio na maksimalna, tj hteo je kasti da verovatno postoje brzine vece od brzine svetlosti.

I svetlost je "dualne" prirode,bese? Tj i cestica i talas.

Link to comment
Share on other sites

teorija relativiteta je jos uvek vazeca...bilo je i nekoliko eksperimenata koji su potvrdili njenu ispravnost...jedan od njih je merenje skretanja sunceve svetlosti pod dejstvom zemljine gravitacije koje je pre par godina izvrsila nasina sonda...tako da lorencove jednacine jos vaze, tj v ne moze biti vece od c...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa brzina je C. to sto smo joj mi dodelili 300.000km/s pa izgleda ko da moze biti i 300.001 zvuci kul ali je ne moguce. nema tu objasnjenja... jednostavno je tako.

ali ako znate teoriju relativiteta, telo koje se krece brzinom C ima beskonacnu masu. zasto onda foton nema beskonacnu masu?

i telo koje se krece brzinom C nebi trebalo da ima duzinu (sirinu i te stvari) - to je prva lekcija iz teor. rel. koja se zove kontrakcija duzine

i telo koje se krece brzinom C bi trebalo da stoji u vremenu, zasto onda fotoni ne stoje u vremenu... i tako milion pitanja imam...

i ako je sila proizvod mase i brzine, ako te udari neko telo koje se krece konstantnom brzinom to znaci da ono nece delovati silom na tebe? i tako... aj teoretisite posto sam zbunjen oko nekih stvari...

Link to comment
Share on other sites

pa brzina je C.  to sto smo joj mi dodelili 300.000km/s pa izgleda ko da moze biti i 300.001 zvuci kul ali je ne moguce. nema tu objasnjenja... jednostavno je tako.

ali ako znate teoriju relativiteta, telo koje se krece brzinom C ima beskonacnu masu. zasto onda foton nema beskonacnu masu?

i telo koje se krece brzinom C nebi trebalo da ima duzinu (sirinu i te stvari) - to je prva lekcija iz teor. rel. koja se zove kontrakcija duzine

i telo koje se krece brzinom C bi trebalo da stoji u vremenu, zasto onda fotoni ne stoje u vremenu... i tako milion pitanja imam...

i ako je sila proizvod mase i brzine, ako te udari neko telo koje se krece konstantnom brzinom to znaci da ono nece delovati silom na tebe? i tako... aj teoretisite posto sam zbunjen oko nekih stvari...

Telo koje se krece brzinom svetlosti nema masu....

Kontrakcija duzine nema veze sa pitanjem....

Sila nije proizvod mase i brzine, vec promena impulsa za odredjeni vremenski period, po drugom njutnovom zakonu. Ukoliko telo krecuci se konstantnom brzinom udari na tebe, prenese ti svoj impuls za neko vreme, aka deluje na tebe odgovarajucom silom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...