Jump to content

Okupacija Kosova?


Recommended Posts

Hajde da pogledamo rešenje Kosovskog pitanja sada malo sa druge strane. Evo da se okrenemo od stava da smo protiv nečeg, u stav za nešto i da vidimo u čemu bi tu bio problem.

Koje je bi moglo biti stabilno i dugotrajno rešenje ovog i čak i nekih drugih problema i potencijalnih žarišta u budućnosti.

Evo piremera:

Kosovo bude nezavisno pod sledećim uslovima:

-DA SE DOZVOLI REPUBLICI SRPSKOJ IZJAŠNJAVANJE O SOPSTVENOM STATUSU

-Nama se vrati opština Leposavić i eventualno celo severno Kosovo gde su skoro čista većina Srbi, ostali Srbi ako žele pristupaju "humanom preseljenju" koje finansira EU

-Šiptarima se da opština Preševo, ali ne i Bujanovac (gde je odnos 56-44) ni Medveđa (65-35)

-Glavni manastiri sa par okolinih kvadratnih kilometara su eksteritorijalnost Srbije, pod zaštitom stranih vojnih snaga koje plaća Srbija, ostala kulturna dobra pod zaštitom UNESCO-a

-Za eksploatacij rudnih bogatstava se osnuje novo namensko preduzeće sa pravima na eksploataciju u narednih 200 godina, u kome Kosovo ima kotrolni paket od 51%, mi 49%

-Naš spoljni dug u iznosu oko 5 milijardi dolara se ili prebaci na Kosovo ili se otpiše bilo njima ili nama

Mislite da Šiptari ne bi sutra ovo prihvatili, mislite da bi imao neko sa Balkana nešto protiv ovoga? Ovo bi bilo, stabilno, dugotrajno, i lekovito rešenje za Srbiju, Kosovo, Bosnu, a samim tim za ceo Balkan.

Zašto se ovo NE DOPUŠTA? To je ključno pitanje (a znamo ko to ne dopušta).

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

zato shto americkim poreskim obveznicima ne pada na pamet da placaju 5 milijardi dolara nekoj drzavi za koju ni ne znaju gde je.

ali ipak resenje je odlicno

Negde približno 4 milijarde dolara Srbija je kroz fond za nerazvijena područija investirala u Kosovo, a direktno se zadužila napolju za oko milijardu i po. U krajnjoj liniji, ne mora da se otpisuje dug, neka se prebaci na novu Kosovsku državu, pa danas je svak država zadužena, što bi Kosova imala početak od nule kao da su pali sa Marsa. Poenta je da bi bilo krajnje idiotski da mi plaćamo po sistemu "nit luk jeo, nit luk mirisao, a luk platio".

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

I da se odvoji iz budzeta N.A.T.O. za kupovinu novog televizora u koloru za moju babu.

Ne razumem tvoj "konstruktivni" komentar. Ovo je jedna ilustracija mogućeg PRAVEDNOG rešenja mnogih problema na Balkanu. Kada kažem pravednog, ne mislim na ono što vi podrugljivo zovete "kosmička pravda", mislim na rešenje koje bi pre svega bilo STABILNO i opšte prihvaćeno, jer se niko tu ne bi osećao poraženim. Čitajte malo Kanta i njegovu teoriju večnog mira/rata.

Nije fenomen Hitlera nastao zato što su Nemci mnogo povodljiv, glup, i zločest narod, već zato što su Versajskim mirom kojim se zaključio I svet. rat bili poniženi do maksimuma, te je taj mir predstavljao samo PRIMIRJE.

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Ako mislis da ce svi Srbi i Albanci da budu zadovoljni sa takvim resenjem, onda shta da kazem. Za nas u ovoj situaciji to bi bilo extra. Ali bojim se da je to samo spisak zelja.

mislis da Albanci ne bi bili zadovoljni onim shto je Klinac naveo(osim dela shto se tiche duga)?

Ameri zele da se pitanje Kosova shto pre resi. Pitanje je samo ko ce prvi da predlozi ono shto je Klinac naveo i to bi bilo opste-prihvaceno resenje.

...ali kod nas svako tera svoju pricu. Tadic recimo ima teoriju da celo Kosovo da Albancima a da Srbi gistro dobiju otpis dugova i ubrzan prijem u EU i NATO. A to je u stvari neverovatna laz koju zele da poture Srbima. (Ameri ce da uzmu da otplacuju srpski dug? - aaaaaaaahaaaa).

Gomila mediokriteta nas vodi... Kosovsko resenje ce biti porazno po nas kao shto je i pomenuto versajsko bilo po Nemce.

Edited by Formica

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Juče sam gledao neku emisiju o Kosovu neke nezavisne produkcije, i tu sam čuo da je albanska dijaspora do sad uplatila samo u penzioni fond od 99 do danas oko milijardu evra plus za ostale stvari van tog fonda. Takođe u donacijama što od strane SAD, što od EU je stiglo oko 2 milijarde. Pa tako kontam da im ne bi teško pao taj dug koje i jeste NJIHOV, a i kad ga prebace na njih, i njima bi kao i nama nešto otpisali i tako...

U tom slučaju Srbija bi imala najbolji kreditni rejting u nezapadnoj evropi, čak i u konkurenciji ovih novih članica EU, da ne komentarišem šta bi to značilo za našu privredu.

Što se tiče ležišta lignita i to bi bilo fer, jer smo mi svih ovih 90 godina upravljanja Kosovom znali za njih a eksploatisali smo ih samo za svoje potrebe, skoro da nismo uopšte prodavali, dakle štedeli smo, a mogli smo da ih ispraznimo i uzmemo kintu.

A nije baš tačno da i naši političari ne spominju to, svi su spominjali RS, ali su svuda posle toga dobijali diplomatske packe.

Svi znamo da se svako rukovodi svojim interesima. Moj tužni zaključak je da je u interesu EU i SAD iz nekog razloga da ovde bude nestabilno i krizno područje. To onda vodi do zaključka da nismo mi generator kriza kao što nam se pripisuje, već da smo naterani da igram taj tango koji niti znamo, niti želimo da igramo...

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Evo najbrzeg/najlakseg resenja za Kosovo.... i SVE ostale probleme:

143845diKH_w.jpg

Samo jos da doznam kako da ga dozovem... a onda... svaka moja rasplinula

cestica ce urlati od smeha sto smo konacno nestali sa lica zemlje na kojoj

ni ne zasluzujemo da zivimo.

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

^^

prilikom posete Washington-u Tadicev savetnik je plan koji sam naveo prihvatio i tamo izjavio da to treba zaviti u lepo pakovanje da bi Srbi to lakse progutali...

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Jedini je problem sto je ovo spisak lepih zelja, a ne ozbiljan predlog, a sada cu obrazloziti i zasto.

Prvo ovaj predlog ti je kontradiktoran sa idejom resavanja nekih drugih problema, jer onda bi po toj logici i Kosovo u celosti imalo pravo na saoopredeljenje (sto se kosi sa sledecim tvojim predlogom), a takodje i recimo Raska oblast, Vojvodina itd. Vec bi sama nezavisnost KiM u medjunarodnim odnosima stvorila veoma opasan presedan, a ovo bi ga mnogo pojacalo.

Oko Kosova u celosti:

Pa stvar je u koracima tj. u samom sporazumu. Dve države mogu da razmenjuju teritorije kako hoće, to se dešavalo 100 puta. Ovde bi se samo u istom sporazumu predvidelo da Kosovo postaje država, i da istovremeno sa Srbijom menja teritorije.

Oko Raške

Ona nije nikakva oblast poput Kosova i RS (kraj),

Oko Vojvodine

Ona jeste oblast poput Kosova ili RS i neka se slobodno izjasni o nezavisnosti (u njoj živi oko 70% Srba)

Oko presedana

[roflmao] Kad je na našu štetu onda je OK, a u našu korist već je puno, pa ništa neka onda Kosovo ostane u Srbija a nek dozvole RS demokratsko pravo izjašnjavanja, je l' onda neće biti prejako?

Ovo se kosi sa dva od tri osnovna nacela koja je dala Kontakt grupa, a vec sam ih navodio ovde: Nema vracanja na status pre 1999, nema podele Kosova i Metohije po etnickom principu i nema spajanja KiM sa drugim teritorijama i drzavama u regionu. Tako da je ovaj predlog ozbiljan koliko i moj da mi sutra daju posao od 500K evra u Holandiji.

Ne vidim nikakvu vezu ove moje ilustracije sa vraćanjem na stanje pre 1999, sa spajanjem KiM-a takođe, za podelu sam objasnio gore. A u ostalom, zar nisu ti principi i doneti sa ciljem da se olakšaju i usmere pregovori. Šta su ti principi, Sveto pismo? Ako se mi na obostrano zadovoljstvo dogovrima tet-a-tet sa Šiptarima, šta tu imaju da se mešaju njihovi princip?? A, svejedno i ne vidim da se tu išta kosi.

U slucaju nezavisnosti KiM ce se dug deliti na ravne casti, koliko smo mi uzeli toliko cemo mi i da vracamo, koliko je KiM uzeo toliko ce oni da vracaju. Oko toga nema pogodbe, bankari sve tamo zapisuju ko je sta uzeo, a nema politicke volje da nam jos duga otpisuju.

Ma kakve ravne časti i ostalo, nije se AP Kosovo i Metohija zaduživala u inostranstvu nego ili Republika Srbija, ili Jugoslavija, ili SFRJ. A što se tiče fonda za razvoj nerazvijenih područija, tu sve lepo ima koliko su građani ostatka Srbije davali para za KiM, ne vidim zašto bi se to oprostilo? Da nisu možda investirali u nezavisno Kosovo?

Oni ne bi prihvatili, zato sto im nije dovoljno, pogotovu ako se uzme ekonomski aspekt. Medjunarodna zajednica tek ne bi prihvatila, jer ne zele da prave nove granice po etnickom principu, uradili su to u BiH i nije bas dobro uspelo.

Prvo nikada Tadic to nije izjavio, niti je iko ozbiljan iz Medjunarodne zajednice to izjavio. To su izjavljivali neki ludaci tamo i ovamo, ali niko ozbiljan, i niko nece prihvatiti da pravi neke kompenzacije za Kosovo, bar ne tako javno.

Tadić jeste o tome pričao i čak je bio mini diplomatski skandal vezan za njega. Nije pričao o nečemu ovako konkretnom, ali je pričao o principima koje u slučaju nezavisnosti moraju da se primene i na drugim mestima.

I nerviraš me opet sa tvojim izigravanjem ludila i gluposti. Međunarodna zajednica, ništa nije slučajon pravila pa ni Republiku Srpsku. Ona je stvorena da bi Srbi potpisali mir u Dejtonu i sa idejom da se kako vrem odmiče ona polako gasi i da se stanje vrati na ono zbog koga je i počeo rat - unitarna BiH, što nas opet vraća na priču da oni ovde jednostavno žele NESTABILNOST.

E i još nešto, ajde Zwerko, zajebi se nekad pa imaj svoje mišljenje a ne Lajonovo, znači rekao si sve od reči do reči što se može čuti od njega, jedino si zaboravio ono: "RS je tvorevina nastala na etničkom čišćenju".

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Rashka josh uvek nije 'aktuelan' problem, ali koliko drugi ispiraju usta s njom, uskoro ce postati problem...

Zato shto vlast nema chrstu ruku u reshavanju teritorijalnih problema, vec beskichmenjake kojima nije nishta sveto sem stolice u koju zavale bulju, i para na koje su alavi... Muslimani to koriste maximalno...

Meni je neshvatljivo kako je mogao da bude priznat jezik boshnjachki!!

Skoro sam listao po Net-u neke informacije o svom kraju, i naleteo na razlichite podatke (npr. grad Rashka nije deo "n.pazarskog sandzaka", ali na odredjenim mestima je namerno svrstavan u sandzak!)...

Kada sam kasnije pogledao ko su autori takvih textova - naravno, bili su muslimani... Da ne pominjem tek shto oni tek koriste mashtu kod kreiranja svojih korena... Skoro smo se chudili albancima kako prisvajaju Nemanjice, a sada josh ovo...

I onda dodjem ovde, vidim koliko su tek nashi omladinci upuceni...

Jbg. vec sam se pomirio da cu kao i cale da budem slat na ratishta...

Ovaj put, ratishte ce biti mnogo blize nego ranije :(

Link to comment
Share on other sites

oko KiM ne sme da se odstupi ni za milimetar tokom pregovora. ovo je igra zivaca. posto ne znaju kako da nam ga uzmu, a da ne naprave sranje, nagovaraju nas na razne nacine da se slozimo sa nezavisnoscu. evo i Ahtisari (!!!!!!!!!) je rekao da ce KiM biti nezavisno. nije nego, kad bi se on pitao... MKG trazi da se Srbiji nametne nezavisnost. sefcici po raznim ministarstvima spoljnih poslova (SAD, U.K...) takodje nesto sernjaju.

jedinstvenost tima je od presudnog znacaja za uspeh.

kakve odstete!?!?!?!? par milijardi... pfffffffff!

samo uglja ima 32 milijarde $. a gde je infrastruktura i industrijski kapacitet i privatna i crkvena imovina na KiM? pa to je 100 milijardi $!!!! mogu da nam ga sisaju.

samo treba biti dovoljno ostar, taktican, mudar i dosledan. moraju se SAD i UK dovesti da biraju hoce li da se konfrontiraju sa nama ili sa sipcima. iza nas su sve zemlje regiona, Italija, Spanija, Rusija delimicno i Kina totalno. to nam je dosta da mozemo da se kurcimo. nemaju nikakve poluge protiv nas. sankcije - nema sanse. bombardovanje ponovo - tek nema sanse. EU ce biti ljuta - nije tacno. pokusavaju da nas izvozaju dok smo ovako dezorijentisani. i to ko?!?!?!? lobisti koji su se progurali da nesto serendaju. pa sta su mislili?!?!?!? Rambuje2? e, pa nece moci bato. nije nam svima svraka jos mozak popila. nije ovo '99.

ovde se stalno prodaje prica da je KiM izgubljeno, da je to vec gotova stvar. time se zeli umrtviti javno mnjenje, da bi onda mogli da dodju nasima i da kazu: "vidite, ni vas narod nema nista protiv da KiM ode..." svi sto pricaju da je KiM otisla ili su neinformisani (ispranog mozga), ili su placeni da tako pricaju.

KiM NE MOZE da dobije nezavisnost. NIKAKO. zato su ovi i glasni toliko. dobijamo ovo na keca. vidite kako se menja klima i oko Crne Gore. oslusnite malo i imajte makar malo vere u pobedu!!!

aj, ziveli! [:D][^]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

  iza nas su sve zemlje regiona, Italija, Spanija, Rusija delimicno i Kina totalno. to nam je dosta da mozemo da se kurcimo.

aj, ziveli! [:D]  [^]

a???

kina?

rusija?

zemlje regiona?

au....

jos samo da neko kaze "ke sera sera" :)

Link to comment
Share on other sites

nenenenene decko... [:D]

pa bas sam rekao da ovo nije '99. ni u kom smislu. medjunarodna slika je drugacija, ovde nema Slobe, mi smo "demokratska i stabilna" drzava, raste nam DP, ulaze se u Srbiju, top reformatori u svetu prosle godine, i tako to...

danasnji random hate po: Svilanovicu i Ch. J.

nastavak sutra.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Kini i Rusiji smo zanimljivi ne zbog naseg tradicionalnog poimanja interesnih sfera, vec zbog dramaticnih slicnosti problema KiM sa njihovim problemima sa kojima oni muku muce decenijama (Tajvan, Cecenija). ne postavljam ja medjunarodne odnose na principu emocija. samo kazem da nas Kina i Rusija podrzavaju oko KiM jer imaju istu muku.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, chak i da je tako, ignise, kao shto kazes shta imamo mi konkretno od toga?

Ja cu da ti odgovorim. Sjebanu kinesku ambasadu u Beogradu, puno kineza po pijacama, pijane Ruse koji pevaju na nashim trgovima, ruske brodove koji putuju sto godina od crnog do jadranskog mora i josh mnogo korisnih stvari. [V]

Secate se sigurno svi tih rusko, kineskih proseravanja, kao samo vi izdrzite a micemo vam pomoci, jer smo vashi prijatelji.

Link to comment
Share on other sites

uopste ne zelim da ulazim u pricu "Rusi nasa braca". ali, istina je da su i Rusija i Kina danas daleko uticajnije nego pre deset godina. podrska, makar i minimalna takvijh dveju sila, nam moze biti od ogromne koristi u planiranju i izvodjenju nase strategije.

sam zastupam misljenje da samo od Srbije zavisi buduci status KiM. ne mogu nam nametnuti resenje, a to ni sami ne zele. zele da nas ubede da ga dobrovoljno damo. zele da izgubimo zivce, nadu i volju. i na tome rade vec godinama.

vec sam pisao da postoje samo 2 nacina da KiM bude nezavisno. da Srbija to potpise ili da SB UN proglasi nezavisnost. u prvom slucaju dobijam uveravanja SVIH drzavnika da NECE potpisati tako nesto, a u drugom slucaju imamo najavljen kineski VETO u SB (napomenuo bih onima koji misle da je to prdenje u prazno da Kina nije Rusija i da se sa takvim stvarima kao sto je veto u SB ni jedna zemlj ne frlja olako).

treci nacin je da neke zemlje jednostrano priznaju nezavisnost. pitanje je da li bi to ucinila ijedna velika zemlja bez konsenzusa, ili bar nadmocne vecine u medjunarodnim okvirima.

kad kazem da od nas zavisi resenje mislim na kompromisno nenametnuto resenje. mnoge drzave se protive nametnutom resenju i njega gotovo sigurno nece biti.

moja taktika u pregovorima bi bila da igramo izuzetno ostro, ali ne i bezobrazno, tvrdo, ali ne i sumanuto. uvazavanje naseg stava bi se postiglo argumentacijom koja je 100% na nasoj strani. najtanji smo na terenu lobiranja, ali i to moze da se promeni sa par desetina ili stotina miliona $ koje bi valjalo uleteti na odredjena mesta. pa zar da kukamo kako nas teroristi razbise u lobiranju. njihova mafija ima obrt od 4 milijarde $, a nas DP je preko 27 milijardi...

kad se dodje do faze u pregovorima o konacnom statusu treba maksimalno zaostriti. sipci treba da izgube zivce pre nas, i onda su izgubili pregovore. i tu je sva mudrost. ko prvi trepne, pukao je. simple as that.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...