Jump to content

Nasilje u crtacima


Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@offtopic: Batine su prirodna pojava. Jedino shto ne treba zloupotrebljavati istom - batine su poslednje reshenje koje roditelj moze da primeni ako dete ama bash nikako nece da slusha i pri tom one treba da budu vishe psiholoshkog karaktera, a ne kaish i slichno...

@topic: Shto se tiche crtanih, smatram da oni dorazavaju vreme u kome zivimo - gde je nasilje sastavni deo svakodnevice. Nije tachno da nema crtanih za decu koji su sasvim bez nasilja: npr. ruska shkola animacije nema skoro nijedan nasilni crtani (osim mozda "Nu pogodi" koji lichi na Tom & Jerry). I da, to shto se pushta po CN u poslednje vreme je uzas i znam da moje dete to nece gledati dok malo ne poraste.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

@offtopic: Batine su prirodna pojava. Jedino shto ne treba zloupotrebljavati istom - batine su poslednje reshenje koje roditelj moze da primeni ako dete ama bash nikako nece da slusha i pri tom one treba da budu vishe psiholoshkog karaktera, a ne kaish i slichno...

Videcemo kako ces to primenjivati u praksi uskoro :D

Edited by Longleyy
Link to comment
Share on other sites

eto, sad raspravljamo o batini kao legitimnom sredstvu vaspitanja... mislim da je "puca-laca" izuzetan vaspitni instrument, pogotovo za razmazenu decu. kada se iscrpe sve druge mogucnosti, naravno (redosled nije imao nikakvo znacenje - batine su weapon of last resort).

svakako da to NIKAKO ne bi trebalo da bude ventil za isfrustrirane roditelje (u tim slucajevima bih im sekao ruke). batine ubrzano gube na znacaju kako dete udje u pubertet, posle 15-te nemaju gotovo nikakav uticaj (cak mogu da budu kontraproduktivne), a najefikasnije su do 5-6 godine.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ovako... ni ja ne podrzavam batine kao sredstvo vaspitavanja male dece, ALI ih razumem...

sagledajte ovako:

dete je suvishe malo da skapira shta se to krije u stekeru a ne sme se ischachkati zicom...

roditelj nece (niti moze) nikada dozvoliti detetu da na kozi nauchi (princip "ringla" par poruka iznad) zashto i shta ce se desiti nakon igranja sa strujom...

stoga roditelj izmedju dva zla (batine ili stujni udar) bira manje... ako detetu vec ne moze objasniti shta je toliko opasno kod shtekera (strujni udar), onda ce mu bar staviti do znanja da ga chekaju batine i tako mu (dodushe nasilno) onemoguciti pristup shtekeru...

jbg. ni ja svoje dete ne bih udario da bi me bolje slushalo, ali ako budem ikada morao da biram izmedju neke packe koja ce ga (fizichki) boleti jedan dan ili oziljaka i trajni povreda (ili smrti chak), znam shta cu izabrati... i mene su tako vaspitali par puta, i razumem ih u potpunosti...

sad, pre nego shto neko "ospe" po ovom postu, nek ponovo prochita prvu rechenicu

Link to comment
Share on other sites

eto, sad raspravljamo o batini kao legitimnom sredstvu vaspitanja... mislim da je "puca-laca" izuzetan vaspitni instrument, pogotovo za razmazenu decu. kada se iscrpe sve druge mogucnosti, naravno (redosled nije imao nikakvo znacenje - batine su weapon of last resort).

svakako da to NIKAKO ne bi trebalo da bude ventil za isfrustrirane roditelje (u tim slucajevima bih im sekao ruke). batine ubrzano gube na znacaju kako dete udje u pubertet, posle 15-te nemaju gotovo nikakav uticaj (cak mogu da budu kontraproduktivne), a najefikasnije su do 5-6 godine.

wtf is puca-laca?

i zashto me ne razumete kao da pricham kineski?

"kada se iscrpu sve druge mogutjnosti"?? pa nema tu levo desno, ili si ga vaspitao od malena kako treba i nema potrebe za "last resort weapon", ili nisi bio dovoljno dobar roditelj i morao si da pribegnesh batinama.

blablabla

da si prochitao celu raspravu shvatio bi da ti "shteker" primeri ne sluzhe nichemu, kao ni "ringla"... za shteker chak i postoje nekakvi tamponi ('ebem ih kako se zovu:) koji se metnu u shteker i dete mozhe samo da gleda u to :)

isto tako mozhe da se napravi za svaku opasnu stvar (za dete) u kutji neka sigurnosna mera.

SVE ostalo dete mozhe da razume.

Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na crtace..... prica se o novijim crtacima a sta je sa onom starudijom od

prokletog Popaja, taj crtani su gledale sve generacije a NEMA VECEG NASILJA nego

u Popaju....sto kaze ortak, taj od pocetka do kraja crtaca konstantno nekog izuva,

pa onda na kraju popizdi, sune konzervu korenja pa upadne u berserk mod pa ih onda

izuva i pravi od njih perece istovremeno i razna slicna sranja... A kobajagi simpa lik,

dobrocudni mornar, ovo-ono...

zajebi, trebali su na vreme da misle o tome, a ne sada da kenjaju o nasilju u crtacima...

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

eto, sad raspravljamo o batini kao legitimnom sredstvu vaspitanja... mislim da je "puca-laca" izuzetan vaspitni instrument, pogotovo za razmazenu decu. kada se iscrpe sve druge mogucnosti, naravno (redosled nije imao nikakvo znacenje - batine su weapon of last resort).

svakako da to NIKAKO ne bi trebalo da bude ventil za isfrustrirane roditelje (u tim slucajevima bih im sekao ruke). batine ubrzano gube na znacaju kako dete udje u pubertet, posle 15-te nemaju gotovo nikakav uticaj (cak mogu da budu kontraproduktivne), a najefikasnije su do 5-6 godine.

Taj rad. Potpuno se sla

Link to comment
Share on other sites

nikad vreme nije bilo lako pa da deca budu mekushci...

dete od 5-10 god ne bi trebalo da gleda nasilje... mozda i stariji ali ovi sigurno...

ma bre, klinci '89 sve svakog petka i subote tuku sa izbacivachima, pandurima (da da baklje, palije, nozevi i sve na pandure) medjusobno... da da i sve 88, 89 i mladji

jedan lik '88 je prosvirao gazdi tog lokala metak kroz vrat (na srecu samo mu je malo koze zahvatio)

lokal gde se ovo deshava je Sport cafe na bulevaru ali ima to dosta mesta po gradu

jel to normalno? oni mekuschi sigurno nisu

pa nisma ja ni mislila niti rekla da deca treba da budu nasilna... htela sam samo reci da decu ne treba stavljati pod stakleno zwono i shtiti ih od swega... trebalo bi da znaju sa chime swe u ziwotu mogu da se suoche...

Code Realms

Evo je, bice nevolje...

Unutar svake normalne osobe postoji ludak koji se bori da izbije na povrsinu. Niko ne poludi brze od potpuno normalne osobe.

One... Two... Freddy's coming for you...

Three... Four... Better lock the door...

Five... Six... Grab a crucifix...

Seven... Eight... Gonna stay up late...

Nine... Ten... Never sleep again!!!

Link to comment
Share on other sites

Ne znam nisam prochitao bash ceo forum mozda je neko i spomenuo...ali...se secate kada je klinac u nekom selu u Srbiji posle par epizodaTeletabisa skochio u bunar o.O

misiiiiim....koliko mombril treba da budesh da bi to uradio....gledao sam i ja celo detinjstvo kako je dushko dugoushko trebao da skrene levo kod albukerkija pa nisam uzeo ashov i kopao tunele :P

Arbeit macht Frei.

Link to comment
Share on other sites

pod 1. anime nisu crtani filmovi za klince

pod 2. kao sto su neki rekli, u drugim animiranim filmovima koji jesu pravljeni za decu ima mnogo vise nasilja; transformersi koji se stalno peglaju, nindza kornjace koji cak seckaju robote koji su ljudskog oblika itd

nije nemoguce da (jeb*ga, ipak) ograniceni decji mozak skapira da je borac za pravdu i krene sa katanom da prepolovljuje ljude koji cekaju trolu kao "konan d lajbrerijan" tripujuci se da su androidi.

tu je uloga roditelja da svojoj deci malo pojasne te neke stvari. mozda je cak i bolje da gledaju anime (ili manga) jer tamo ima krvi pa je realnije prikazano sta moze da se desi.

btw, postoje anime koje nemaju nasilje ni u jednom kadru.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

pa ako cemo tako da gledamo nasilja ima i u Diznijewim crtanim filmowima... ne treba decu sklanjati od toga... ja sam to radila, a posle je moje dete imalo problema u obdanisht... jednostawno treba prihwatiti chinjenicu da je nasilje sastavni deo kako ziwota tako i tih crtanih filmowa... ali, moje dete ne waspitawa telewizija, nju waspitawam ja!!!

Code Realms

Evo je, bice nevolje...

Unutar svake normalne osobe postoji ludak koji se bori da izbije na povrsinu. Niko ne poludi brze od potpuno normalne osobe.

One... Two... Freddy's coming for you...

Three... Four... Better lock the door...

Five... Six... Grab a crucifix...

Seven... Eight... Gonna stay up late...

Nine... Ten... Never sleep again!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...