Jump to content

Formatiranje hard diska


47@mission

Recommended Posts

Kada upalis kompjuter pritiskaj F8 i onda ce ti se pojaviti meni za odabir rezima (Safe,Normal,bla bla...) i tamo valjda treba da odaberes Command Prompt,i onda dakle nece nastaviti da ucitava Windows nego ce te onako ostaviti i pojavice se samo C:> :)

i onda ukucas format C: pa yes yes i to je to.

Ronaldinho - - Henry - - Krkic - - Giovanni - - Eto'o - - Messi

Link to comment
Share on other sites

what -=*[barSel]*=- said...

F8 >> command prompt / dos mode >> c: >> format c: >> yes

FZ: I have a message to deliver to the cute people of the world...if you're cute, or maybe you're beautiful...

there's MORE OF US UGLY MOTHERFUCKERS OUT THERE THAN YOU ARE!! So watch out.

Link to comment
Share on other sites

Imam jos nekoliko pitanja:

1. Sta znaci nulovanje i posto sam novi na forumu sta znaci btw?? ? (za Intrudera)

2. Kako da napravim tu butabilnu-backup disketu i zasto mi ona treba? (za noodle-a)

Znao sam ja da postoji opcija za formatiranje diska (desni klik na drajv C:>Format), ali sam cuo da postoji neki program koji formatira disk i sam napravi butabilnu-backup disketu. Mislim da se zove nesto kao Easyformat.

Znaci kada formatiram disk, ponovo startujem comp i iz BIOS-a instaliram Windows, a zatim ubacim butabilnu-backup disketu koja obavi svoj posao. Zatim idu drajveri i to je to. ???

I jos nesto. Na starom compu imam Windows ME. Comp koristim prvenstveno za igranje. Zeleo bih da instaliram XP, ali imam 320 MB RAM-a, za koje mi neki ortaci kazu da je malo za XP. ???

Dosta se razumem u hardware, pogotovo graficke, ali posto mi nikad niko nije objasnio format hard diska o tome nemam pojma (sto se odmah vidi:-).

Unapred hvala. [:D]

Link to comment
Share on other sites

Znao sam ja da postoji opcija za formatiranje diska (desni klik na drajv C:>Format),

Tako je nemoguce formatirati C disk,osim ako ti Windows nije instaliran na nekoj drugoj particiji (E:,D: itd.) a 99,9% sam siguran da nije.Jer on formatiranjem brise bukvalno sve podatke sa te particije diska,tako da ne mozes ostati u sistemu a da ga on prethodno obrise.Ta opcija iz windowsa sluzi za formatiranje diskete ili neke druge particije na kojoj nema operativnog sistema iz kojeg se pokrece formatiranje.

Butabilna disketa ti je potrebna ako nemas butabilan disk (disk koji moze da pokrene instalaciju iz DOS-a,piratski 90%),a koja ti disketa treba zavisi od Windowsa koji zelis da instaliras.Ako hoces da instaliras XP idi na google i kucaj Download Windows XP boot disk,downloaduj taj fajl i trebace ti 5-6 disketa za to.Pa onda redom...

Format -> bootable -> instalacija (sve zajedno zavisi od velicine diska,operativnog sistema,ali otprilike 5sati)

Nije 320 malo,ali nije ni mnogo.

Ronaldinho - - Henry - - Krkic - - Giovanni - - Eto'o - - Messi

Link to comment
Share on other sites

Kada pritiskam F8 pri paljenju kompa, pojavi mi se normal mode, safe mode itd. ali nigde nema Command Prompta. Imam Windows ME. Ja mogu preko Start>Programs>Accessories>MS-DOS Prompt, da udjem u DOS, ali mi se pojavi C:\Windows\, i ja ne znam kako da vratim na samo C:\. ????

Znaci konacan redosled je ovakav:

1. Format

2. Ubacim butabilne diskete (redom) i one obave svoj posao

3. Ubacim instalacioni CD Windowsa XP (piratski naravno) i instaliram Windows

4. Zatim instaliram driver za graficku

To je to???

Link to comment
Share on other sites

Da bi se vratio iz C:\xyz zxy\xyz u cist C:\ treba da ukucas naredbu: cd..

2 puta jer se trenutno nalazis u jednom direktorijumu tj(xyz zxy) i u njegovom

pod direktorijumu xyz.

Ali mslim da tako neces moci da formatiras particiju.

Nego uzmes lepo program Partition Magic i on ti jednim kilkom resi problem

formatiranja.

I "btw" je skracenica od "by the way" sto na engleskom znaci "usput".

Neukrotljivi!

Link to comment
Share on other sites

alo bre ljudi sto ga komplikujete toliko ???

Kad se vec podigne win ne mozes da iz msdos-a formatiras disk!

VEc ti lepo ako imas butabilni xp lepo ubacis u cd i on te lepo pita oces upgrade ili oces da formatiras pa sve iz pocetka i eto problem resen bez mnogo mucenja!

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

Ej ljudi, hvala svima pogotovo Ivanu na linku. Objasnenje je opsirno i jasno, ali ja i dalje nisam siguran, jer ako nesto podje naopako ovde nema servisa. Najbolje da ja ponesem comp nazad u BG (bice malo zajebano oko prevoza, ali uspecu) i da ga dam prijatelju u servis da odradi posao. "Snimicu" kako on to radi da znam za sledeci put. Jos jednom HVALA SVIMA.

P.S.

Znao sam sta znaci "by the way" (znam engleski), ali nisam skonto da je "btw" skracenica od toga. [:D]

Link to comment
Share on other sites

Ja ovako radim.

Promenim u biosu da frst butabl devajs bude cd rom. Ubacim xp disk i klikcem next. Kad instalira xp, u biosu vratim frst butabl devajs na difolt (ono sto je bilo pre menjanja, valjda hdd). Posle instaliram drajvere i programe. A onda uzivam.

Probaj, nista te ne kosta. Ako nesto krene naopako, svejedno ces ga vracati za bg. Ako ti uspe, postedeces se cimanja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...