Jump to content

Hosting


banman

Recommended Posts

Interesuje me, poshto se bash ne razumem u datu materiju, kakva je situacija na ovom polju kod nas. Znachi zhelja je da se namesti stranica, malo toga za download i to bi bilo to. Za celu stvar je vishe nego dovoljno 50 MB. E sad sa vremena na vreme bilo bi dobro uploadovati na datu stranu materijal do 10 MB chisto ako to ima neke veze sa zhivotom. Koje su cene kod nas, godishnje naravno. Shta znachi godishnje, da li do kraja godine ili 12 meseci pa seci?

Edited by banman
Link to comment
Share on other sites

12 meseci pa seci, malo bi bilo glupo da je godisnje, pa kao uplatis u decembru ;) Najjeftiniji je jos uvek naravno Verat, ali je samim tim i nesto manje kvalitetan nego sto bi dobio na skupljem hostu, al' sta sad. Od stranih resenja imas veliki broj istih, ali si ti pitao za kod nas :)

Link to comment
Share on other sites

Imam neka "ne prijatna" iskustva :) Ipak, verovatno mi kod vecine domacih provajdera ne bi ni izasli u susret u tom slucaju ali dobro. Ono, neke vec napredne stvari im ne idu od ruke. Dok trazis da ti ne znam, kazhu koliko ce im trajati upgrade ili koliko tvoj sajt pravi protoka (lupam) uvek odgovaraju brzo. Kad treba da rese sto ne mozes da primis neki e-mail ili zasto nije dovoljno zasticen server od napada, nema ih ni da se jave.

btw, obratite samo paznju kod loopie, sve se zivo platja. Iako recimo rade backup, uzece vam tipa 1000 dinara za slucaj da trazite da vam vrate backup na sajt, i tome slicno.

Link to comment
Share on other sites

E sad, shta to znachi kada intervenishesh prvi put(postavish sajt uploadujesh and things) da li se to placa? Ajde Lucky neke favorite, ili iskustva, pa da znam odakle da pochnem. Pitam za domace jer ako budem imao kasnije neshto vece da uploadujem da mogu njima disk u ruke a ne ja sa "56k" da placam nekom telekomcu letovanje. Ako vec placam onda bih ih poslao u tursku, palestinu, i upshe taj kulturno i vizuelno potresno bogat istok.

Link to comment
Share on other sites

neshto vece da uploadujem da mogu njima disk

Ovo tek mozhes da zaboravis :)) Instant. Znaci ja za sve vreme selidbe sa hostinga na hosting, sa mesta na mesto i slicno nisam video da ti neki provajder daje da pridjes na manje od 10 metara od samog servera, a kamoli da guras neki CD u njega. Opet, serveri za host obicno ni nemaju CD a ne daju USB flash disk konekciju. Povrh svega, koliko ti to mislis da u/lujes kad ti dial up nije dovoljan? Vishe od 100MB ti nece dati nijedan provajder bez dokupljivanja.

Link to comment
Share on other sites

za 10MB tek nece hteti da ti izadju u susret, a i realno, to mozes da uploadujes kod bilo koga sa kablovskim/adslom za tipa 5 minuta :) U svakom slucaju Loopia je ok, ali eto recimo, ni kod njih neces bas moci da ides da im odneses CD, osim ako ti se ne cima do Nisha. I Sezam ima finu ponudu za hosting, nesto tipa 100 dinara mesecno, ali dobijes 5MB prostora samo. Znaci Verat je jos uvek ok izbor, al' ne racunaj na preveliku podrsku.

Link to comment
Share on other sites

Drugari treba mi hitno par odgovora!

Loopia nudi dva paketa. Razlika je (pored prostora i protoka) u tome sto jeftiniji nema besplatnu MySQL bazu podataka. Za sta bi mi ona eventualno trebala?

Takodje, jeftiniji ima samo brojac a ne kompletnu statistiku. U cemu je razlika?

I nije mi jasno racunanje protoka. Sta se pod tim terminom podrazumeva?

Link to comment
Share on other sites

A zato si me jurio na ircu :)

1. SQL baza podataka ti je potrebna za sve komplikovanije "zahvate" na sajtu, recimo postavljanje foruma, postavljanje nekih php skripti koje trazhe bazu i tome slicno. Isto tako, obicno uz SQL oni i daju PHP+ASP a ako ne uzmes bazu mozes da koristis samo HTML.

2. Kompletna statistika (ako umes lepo da je desifrujes) ti daje info oko broja posetilaca dnevno, nedeljno, mesecno, pa gde su oni isli po tvom sajtu, sta su skidali, koliko su se zadrzhali itd itd.

3. Protok ti je saobracaj koji ti sajt napravi. Ako uzmemo da ti je osnovna stranica sajta 1MB (iako je tesko i stoti deo toga ali cisto uzmimo) a provajder ti daje protok od 10MB onda ce sajt da ti se otvori 10 puta i moraces da saceas sledeci mesec da ti se kvota resetuje. Sad u malo komplikovanijem primeru, ako imas recimo 100MB protoka a stranica ti pravi 1KB istog, onda ne moras da brines da ces probiti limit, ali ako okacis novi spot neke grupe od 10MB, njega ce moci da skinu korisnici maksimalno (teoretski) 10 puta i tada ti se opet sajt "gasi" jer nemas protoka do sledeceg meseca.

Link to comment
Share on other sites

Thx, lideru. :)

Loopia nudi i windows i linux nalog za istu cenu. U cemu je razlika?

Kazu da nude 100 mb prostora. Sad kad sam malo detaljnije proceprko po sajtu dosao sam do ovoga:

Prostor na disku/MB 50

POP3/IMAP prostor na disku/MB 50

Zbunise me! Prosvetlite me, plz.

Jos ovo da mi kazete pa da znam sta da uzimam. :)

Edited by noodle
Link to comment
Share on other sites

Loopia nudi i windows i linux nalog za istu cenu. U cemu je razlika?

Kazu da nude 100 mb prostora. Sad kad sam malo detaljnije proceprko po sajtu dosao sam do ovoga:

Prostor na disku/MB 50

POP3/IMAP prostor na disku/MB 50

Zbunise me! Prosvetlite me, plz.

Jos ovo da mi kazete pa da znam sta da uzimam. :)

1. Najprostije receno, Windows ti daje MsSQL + ASP podrsku, Linux ti daje MySQL + PHP podrsku. Opet da uzmemo primer foruma, na Windows mozes da stavis na primer Snitz forum, na Linux mozes phpBB. Ima tu jos razlika ali to je to.

2. To znaci da za stavljanje fajlova na sajt imas 50MB slobodno, dok ti je ostalih 50MB rezervisano za mailove koji ti stizhu u mailbox domena (ime@domen.com).

Link to comment
Share on other sites

CSS nema veze sa ovim sto pricamo ovde, njega mozes gde hoces. Sto se tice tvog pitanja, ono je malo komplikovano. U teoriji ti na win mozes da postavis php kao i na linux asp ali je pitanje da li to hosting provajder kod kojeg ides podrzava.

Link to comment
Share on other sites

^^Evo racunice:

Privatni hosting paket: 50 din.

Domen: 800 din.

PDV: 153 din.

Evo sta sam ja dosadasnjim cackanjem saznao.

Loopia:

» Click to show Spoiler - click again to hide... «
Dobra ponuda za hosting, isplati se uzeti dok traje snizenje (jos dan, dva) i pod uslovom da imate domen.

Ja nemam domen i najverovatnije cu ih preskociti.

eHost:

» Click to show Spoiler - click again to hide... «
Apsolutni best buy privatni hosting paket.

35 jevreja godinu dana, 500 mb prostora, 50 gb protoka, sve zivo podrzano, u cenu ukljucen internacionalni domen.

Izgleda mi predobro da bi bilo istina. Nisam uspeo da pronadjem gde im se nalaze serveri pa sam im poslao mail. Tehnicka podrska ok, odgovor stigao za 1 dan. Evo sta kazu:

Osnovne informacije o mrezi:

Serveri su lolocirani u nasem server racku u Sjedinjenim Americkim Drzavama, Hjuston, Texas.

Koristimo HopOne usluge. NOC (Network Operations Centre) nadgleda servere 24 sata dnevno, 365 dana godisnje.

Napajanje elektricnom energijom osiguravaju dva power grida (dve nezavisne kompanije za distribuciju el. energije), a tu su i heavy-duty UPS sistemi.

Dva AC sistema osiguravaju serverima radnu okolinu bez prasine i konstantnu temperaturu od 18

Edited by noodle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...