Jump to content

Automobili bez vozacha


ZerBah

Recommended Posts

Upravo sam na tomi hardveru naleteo na interesantno shtivo: http://www.tomshardware.com/game/20050713/index.html.

Ovi automobili ne samo da mogu da idu sami nego imaju i AI koji ih kontrolishe nezavisno od choveka. Naravno sve je pochelo od US Army experimenata. Najvishe mi se svideo ovaj pasus:

"While there should be no misconception that the ultimate goal of DARPA is to turn autonomous vehicles into killing machines, other more noble goals are possible. Senior citizens who are too old to drive themselves could be transported by robotic cars. Mr. Schoenmeyr says, "The problem with our Social Security is not money. It doesn't matter if you have tons of money, but you can't even go to the store and buy groceries. Robots are the answer to giving people the services they need.""

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

ne verujem da bih u skorijoj buducnosti poverio kompu da me voza po gradu, mada sam gledao neku emisiju u kojoj neki minitaxi vozilima upravljaju kompjuteri (da ne kazem AI jer bio onda bilo vrlo zajebano :) i delovalo je vrlo realno

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

kompjuteri već danas upravljaju avionima bolje nego što su ljudi to u stanju, tako da nema nikakvog razloga da (malo savršenije verzije, zbog većeg "haosa" u drumskom saobraćaju) to čine i sa automobilima.. a onda će konačno da se otvore vrata i za ubrzanje saobraćaja iznad današnjih "50 po gradu 130 po autoputu 250 u nemačkoj" ograničenja..

Link to comment
Share on other sites

jel to ono kad uleti u šumu? to je bio neki prototip, ja pričam o sistemima koji danas postoje na avionima i koji sve umeju da urade, a pilot je tu samo ako nešto krene po zlu.

Link to comment
Share on other sites

Chinjenica je da u poslednje vreme avionom za vreme krstarenja upravlja komp (tj. "inercioni sistem" kako se to struchno zove). Medjutim ima josh dosta mesta za usavrshavanje - u principu za komp je najvaznije da moze u realnom vremenu da obradjuje informacije sa senzora i istovremeno modifikuje konfiguraciju krila, upravlja gasom motora i uzima u obzir aerodinamichka kolebanja uslovljena izvlachenjem tochkova. Interesantno je da vecina bespilotnih letelica ili nema tochkove ili ima "fixed" tochkove.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

čujte, ne raspolažem opipljivim podacima, ali sam čitao raspravu jednog kontrolora leta i dvojice-trojice amatera (padobranci, sportski piloti itd) na sezamu baš o tome dokle su dogurali sa autopilotom.. dobro se sećam da je pomenuti kontrolor leta rekao da u novim boinzima autopilot ume da uradi sve, čak i da taksira do unapred zadatog gejta na svim bitnijim aerodromima.

pa ako su lagali mene, i ja lažem vas..

Link to comment
Share on other sites

naravno, ali to za našu priču nije ni bitno. bitno je da već danas možeš da isprogramiraš avion da se odveze od određenog gejta u londonu (minus šlepanje unazad) do određenog gejta u njujorku..

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro jedna greska FBW-a, naspram zillion ljudskih  [:o)]

Inace u zvanicnom izvestaju pise da je greska pilota, petoro ljudi je zavrsilo u zatvoru, ali su posle dokazali da je FDR zamenjen/editovan itd  [V]

Pa sad... prilikom sletanja u CATIIIc (iliti zero ceiling / zero visibility)  vremenskim uslovima nemas sta da ostavljas pilotima... AP radi sve  [;)]

Naravno na CATIIIc sertifikovanim pistama, avionima i posadama :) 

Koliko sam upoznat u 773ER/2LR postoji dodatni screen sa jeppesonovim mapama aerodroma, ali teskoo da bi AP taxirao sam, jer nisam siguran koliko je TCAS pouzdan na zemlji i malim razdaljinama ;) ... mozda moze da taxira kad nema drugih aviona....  [8)]

ATC ne moze zahtevati ukljucivanje autopilota, pilot-in-command je vrhovni zapovednik vazduhlopova, i on ce na osnovu (npr) metar-a doneti odluku (ATC ga eventualno moze savetovati) da li ce sletati sa AP-om ili ne...

Ej, ne znam, kada je krenuo topic na početku sam neke stvari rekao napamet i onda re

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Pa u principu i sada postoje roboti koji mogu da raspoznaju lica ljudi, tako da mislim da nece biti problem da prepoznaju objekte koji ugrozavaju bezbednosti vozila. S druge strane kapiram da bi najtachniji bio neki eho lokator.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...