Jump to content

Vazdusni pritisak


kruko

Recommended Posts

Bash me zanima ovaj fenomen, evo sad vidim dole u tulbaru da je 1013 i meni boli glava do jaja. Od cega zavisi vazdusni pritisak, i koji je vazdusni pritisak smatra visokim, a koji niskim? A koji je otprilike normalan ofkors.

Aha, evo infoa malo...

Na nultoj visini (visini mora) normalan vazdu

Edited by kruko

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Pa gledano globalno: Zemljina atmosfera je velika gasna lopta obmotana oko zemlje. Ona je jedan nehomogen sistem, tj. gustina, temperatura i hemijski sastav u datom trenutku nisu isti na celoj planeti. Budući da je stanje u kome je atmosfera homogena stanje sa ni

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

pa i ja gledam, i nista nisi zakljuchio ;)

Elem, kurko, vise smara nizak vazdushni pritisak nego visok, prvi obichno znaci nestabilno vreme, promenu, kishu, vamo tamo, a visok po pravilu znaci konstatno (i najchesce lepo, vedro) vreme.

Kad gledas prognozu, lepo vidis da u zoni niskog pritiska obichno ima kishe ili ce se promeniti vreme. A mene recimo cevanice otkidaju (mada nije pravilo, nekad su i neki drugi ligamenti) samo kad je nizak pritisak.

Link to comment
Share on other sites

Problem je sa niskim pritiskom je i zbog toga shto je vazduh razredjeniji - naprimer u Moskvi je vazdushni pritisak oko 1000 mb, a u Beogradu 1013 - izgleda kao da nije mnogo, ali se itekako oseti. Kada dolazim iz Moskve u BGD uvek se brzo naviknem na beogradski pritisak ali zato kada se vratim u Moskvu treba mi nedelju dana da se normalizujem (pogotovo ako je ciklon - niski pritisak, kisha, vetar itd.).

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

hehe, svidja mi se tomketova analogija sa balonom:)...to je manje vishe to kao sto je gore objasnjeno...ne znam da li te nesto konkretno zanima, da ne ulazim sad u detalje sa parcijalnim pritiscima gasova u plucima, krvi, kesonskom bolescu itd:)

p.s a ti wule slobodno okaci sta si napisao, mozda cu imati neke primedbe na tvoje objasnjenje:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...