Jump to content

"Sve tribine Srbije"


Formica

Recommended Posts

Kakva je po vasem misljenju navijacka scena Srbije?

Koja je najorganizovanija navijacka grupa? Koja grupa daje najvecu podrsku svom timu?

Pored Delija i Grobara koja navijacka grupa je najbrojnija, najbolja...?

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

pa najorganixovanije su delije i grobari. moxda smo mi (delije) korak ispred grobara sto se koreogradija i samog navijanja tice (pesme & stuff).

sto se tice vernosti tu se, pored pomenutih, isticu united force, firma, taurunum boys u poslednje vreme, i navijaci novog paxara, ne xnam kako se xovu.

nadam se da se ovaj topic nece pretvoriti u prepucavanja.

Link to comment
Share on other sites

Delije su najbrojnija navijacka grupa kod nas... samim tim u poslednjih 10 godina imaju primat u odnosu na grobare koji su podeljeni u dve frakcije...JF i 1970.

Sto se tice koreografija delije su tu no.1 ali Grobari od kada postoje nikada nisu znali da ih prave... to je jednostavno tako zato su ih retko ranije pravili... medjutim zadnjh godina se trpaju tamo gde im nije mesto. Grobarski slogan od kada su postali je "SRCE, GRLO, DLAN".

Radovci su definitivno grupa koja je najorganizovanija... tu su i Varvari koji su nedavno gostovali u bg-u. Pazarci su grupa koja igra na etnickim razlikama. Oni su muslimani ovi su Srbi... pa se sakupi njih 500.. slicna stvar kao sa Hrvatim samo jos gora! Kad su oni dosli na mec Hemofarm - Dinamo(M) da bodre Mirsada Turkdzana... van svake pameti!

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem zasto mi je obrisana poruka ovde inace ?

Molim za objasnjenje.

"Sto se tice koreografija delije su tu no.1 ali Grobari od kada postoje nikada nisu znali da ih prave... to je jednostavno tako zato su ih retko ranije pravili... medjutim zadnjh godina se trpaju tamo gde im nije mesto. Grobarski slogan od kada su postali je "SRCE, GRLO, DLAN"."

Sta pricas bre ti nesreco ? Zadnjih godina se trpaju tako gde im nije mesto ?

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem zasto mi je obrisana poruka ovde inace ?

Molim za objasnjenje.

"Sto se tice koreografija delije su tu no.1 ali Grobari od kada postoje nikada nisu znali da ih prave... to je jednostavno tako zato su ih retko ranije pravili... medjutim zadnjh godina se trpaju tamo gde im nije mesto. Grobarski slogan od kada su postali je "SRCE, GRLO, DLAN"."

Sta pricas bre ti nesreco ? Zadnjih godina se trpaju tako gde im nije mesto ?

Wait, I don't understand?

Nisi razumeo ili sta?

Trpaju se tamo gde im nije mesto.

Objasnjenje: Koreografije nisu njihov fah.

Sad ti je jasno?

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Jos malo o grobarski "koreografijama":"

Nikada necu zaboraviti istorijsku utakmicu finala Kupa 1989, kada su nasi sa 6-1 upropastili mostarski Velez i prvi put posle 32 godine osvojili Kup. Malo je reci da sam toga dana bio impresioniran onime sto sam video na Stadionu JugoslovenskENarodnEArmije. Nekoliko detalja mi je ostalo urezano u secanju, verujem zauvek, pri cemu ne mislim iskljucivo na fudbalske velemajstorije Usketa Vucicevica i kompanije.

Otvaranje SFRJ prema zapadu je vec otpocelo, ali niste bas svaki dan vidjali na ulicama mladice umotane u britanke, sa neurednim dugim kosama, sisane na nulu ili cirokance (svejedno), likove obucene u spitke, Dr.Martens i imperijalisticki jeans nabavljen ko zna odakle. A ja sam sve to video na Jugu bas kao i manijacko here-we-go talasanje, najneverovatnije crno-bele salove i suvenire, potpuno anarhicne transparente (HCBG na primer, naravno tada nisam imao pojma sta to predstavlja), ljude spremne da urlaju do iznemoglosti nezavisno od aktuelnog rezultata ili plasmana Partizana na tabeli.

Cisto radi celokupne slike, pomenucu da su na istoj tekmi mostarski "Rodjeni" (pojacani ponekim ciganinom) na polupraznom severu sirili jugoslovenske zastave sa petokrakom, setali su po Beogradu Yassa jakne ba i ribolovacke kape ba, a u navijackom smislu nisu odmakli od neartikulisanih urlika "Crveni, crveni" i tome slicno.

Ukratko receno: Grobari su tada predstavljali navijacku avangardu i bili su ispred svog vremena!

Kada sam jos malo porastao receno mi je da je ono sto me je tog 10. maja 1989. fasciniralo i definitivno ubacilo u grobarski trip engleski navijacki fazon.

Nekako u isto vreme smo se preko "Tracksuit Managera" na smesnom Komodoru 64, raritetnih video kaseta "500 and one great goals" (i tome slicno) filmova, muzike i casopisa definitivno navukli i potpuno inficirali tim English sindromom.

Fascinacija engleskom navijackom kulturom i svime sto je ona podrazumevala rasla godinama da bi u poznom teenage periodu bila krunisana "akademskim posetama" Ostrvu, vecine ljudi sa kojima sam isao na utakmice.

Naprosto se vise nije postavljalo pitanje sta, ko i kako. Podrazumevalo se da volimo svoj klub iznad svega, bodrimo ga uvek kada je to potrebno, cepamo grla i dlanove, ljubav demonstriramo na najrazlicitije i najkreativnije nacine i to bi bilo to. Zastacu na trenutak.

Fast forward do dana 4.11.2003. kada je u Beograd dosao Real Madrid, najskuplji fudbalski klub koji je ikada postojao. Po svim objektivnim merilima ta utakmica je morala da bude najveci spektakl do sada vidjen u ovom gradu.

Necu se baviti razlozima zbog kojih od onog Juga koji sam zapamtio kao klinac nije ostalo nista sem imena. Zelim da napisem nekoliko reci o sceni koju sam te veceri zatekao unutar stadiona i koja me je duboko razocarala. Znacajan broj prisutnih je, dakle, na sebe navukao najlonske prsluke, a tokom veceg dela utakmice usta nije otvarao. Zbog toga, ali ne samo zbog toga za mene je ova utakmica umesto vrhunskog spektakla nesto sto zelim sto pre da zaboravim.

Ne umem da objasnim kako se pojavila ta perverzna fascinacija tim tzv. koreografijama. Posle smrti Najveceg Sina Naseg Naroda i narodnosti, vise nije bilo masovnih sletova zacinjenih prigodnim kulturno-umetnickim programom. Mozda nekome nedostaje Dan Mladosti, ali ja cenim da ko god ima trunku mozga u glavi moze samo grohotom da se nasmeje fotkama napupelih kineskih, severnokorejskih ili vijetnamskih pionirki koje utegnute u crvene, bele i zute trikoe mlataraju trakama, kartonima i ostalom scenografijom formirajuci rec "Tito", "Kim", "Ho", "Jao", "Mao" ili "Dzajka" svejedno.

Ne moram da podsecam koga je na ovim prostorima uvek fasciniralo poselo-selo-veselo, ko je uvek negovao kult licnosti i ko je (u skladu sa tim) stiropor, kartone, kurtone, PVC, djubretarske najlon navlake, balone promovisao kao deo navijacke ikonografije. Scene sa ulica Pjongjanga, iz spotova Djoganija Fantastika i crtaca sa malim, plisanim Mapetima postale su stadionska realnost dana kada se prvi cigan vratio iz svercersko-sanerske ture po Trstu sa ukradenim Supertifom u dzepu.

Onda su cigojneri krenuli u precrtavanja i nevesta kopiranja makaronara, Grobari su cuvali svoj progresivni identitet i boleo nas je kur**. 90-tih smo, iz iskrenog gnusanja prema svemu sto je taj iscaseni pozerski fazon predstavljao, imali puno pravo da se zajebavamo na racun propalog italijansko-ciganskog abortusa od nasih komsija.

Medjutim, sa opstim trendom raspada svega sto ima veze sa Grobarima, nestao je i taj nas, fudbalski, Brit-fazon i vise ne mozemo da im se smejemo

Iznenada je, i medu Grobarima, postalo bitnije mlatarati sarenim sranjima nego pustiti glas i pruziti podrsku igracima na terenu. Postalo je odjednom najvaznije pojaviti se na fotografiji u Supertifo-u ili nekoj slicnoj slikovnici za nepismene, a blam preraditi lepu melodiju ili pevati klubu. Strasno je ovo sto cu napisati, ali postali smo replika cigana i to iz onog najtrulijeg perioda.

Prosto neverovatno koliko mladi narastaji navijaca energije trose na u sustini nebitne stvari. U pripremi koja traje danima ljudi rasipaju vreme i novac ne bi li naduvali nesto sto mora da bude odgovor na njihovo pateticno ciganjenje. Zasto???

"Koreografija" je bukvalno postala sama sebi svrha: to jest kada zavrsimo sa tim poslom u 3. ili 4. minutu utakmice mozemo 'ladno da se razilazimo jer je fotkanje zavrseno, a nas u sustini zabole za fudbal, rezultat i zbivanja na terenu.

I sve bi bilo daleko podnosljivije da se na te dvominutne cirkuske performanse bezumno ne trose novcana sredstva. Ovako, vise stotina eura lezi rascepano, razbacano, iskidano ili izbuseno po tribini, bez ikakvog efekta na igru, moral nase ekipe, bez ikakvog pozitivnog uticaja na ljude koji dolaze na stadion.

Zamislite samo koliko bi kreativnijih i korisnijih stvari moglo biti pokriveno novcem bacenim na jednu Zabarografiju koja na kraju krajeva ne moze ni da se unese na stadion.

Da skratim pricu: koreografije su otpadak iz socijalizma, besmislene su, beskorisne, kic, skupe su i nisu nasa prica. Ne postoji apsolutno nijedan razlog zasto bi na to sranje gubili vreme.

Gazza

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

jel si ovo ti napisao ili si prekopirao nechiji txt ?

Divi zadnju rec...

source: The PUP Zine, Numerus Septimus, Jan 2004

Evo jos jedan tekst jednog velikog grobara (nije bitno kog...):

---------------------------------------------------------------------

Iz Beograda sam, 20 godina staza na jugu: navijac, ali onaj pravi, iz srca, sto voli Partizan. Ja ne navijam, volim

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da imamo stvarno verne grupe, koji su spremni sve da urade za svoj tim, a najvishe bih izdvojio radovce koji pored zvezde i partizana mogu da predstavljaju neshto...

Iskreno, mislim da je zvezda najveci tim na svetu sto se tice koreografija...

"Zvezda je najveci tim sto se tice koreografija?"

Mislis Zvezdini navijaci? ;)

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

grobari udruzeni na derbiju???

bice zajebano. tesko da moze to da prodje bez zestoke tuce na jugu. samim tim i ulazak policije da "sredi stvar"... a svi znamo kako se to zavrsava.

idem na derbi, sever naravno, i nadam se da dobijamo sa sasvim zadovoljavajucih 2-0

Veruj mi da sam i ja o tome razmisljao ali kad sam vec uzeo kartu.... Sta znam da li ce biti tuce - Oni idu vec celu polusezonu na gostovanja zajedno ali ipak ovo je derbi tako da ko zna sta moze da se desi... Ja se nadam da nece biti nicega jer ako dodje do toga da udje policija bice RAMPAGE!!! [:D] . A imajuci u obziru da je zajebano bezati po tribini... celu utakmicu cu da "zevam" na ulazu [:D] ...

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

JF i Grobari 1970 ce da budu ZAJEDNO na juznoj tribini ?!?

na koju foru ?

Na ovu foru:

Na polusezoni dogovor je postignut da se na gostovanja ide zajedno a na domacim tekmama JF na Sever Grobari na Jug. E sad, posto je dosao derbi JF ne moze na Sever(ili moze [:D] ) i odlucili su da idu na JUG. Dogovor je pre nekoliko dana pao... JF ce biti do Istoka. Medjutim, jedna grupa JF nece da ide na JUG vec ce biti u "kavezu" ali bitnije je da ce ponovo zajedno od 1999. godine biti zajedno JF i Grobari 1970 na JUG-u.

Na kraju sezone vrlo je verovatno, cak i izvesno, da ce se konacno posle 6 godina ujediniti dve odvojene frakcije Grobara.

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

124. veciti derby zavrsen rezultatom 1:1...

Kako ocenjujete navijanje dve najvece navijacke grupe u SCG? Loodilo na kraju itd.

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...