Jump to content

Punjenje klime - eko gas?


Leonardo DyStopio

Recommended Posts

Poz, oslabila klima, pa odnesem auto do 3rd party servisa za dopunu klime, gde čovek otvori, pogleda i kaze u cudu da "nema nastavak za ovo punjenje" i da je "ovo nesto novo".

Put pod noge, pa okrenem jos par servisa gde me samo jedan pita koji je gas - eko (14k) ili običan (3k)? I tu shvatim da je ovaj eko, al' ipak - ne razumem se. A razlika u ceni 5x.

Wth? Sta je taj eko gas i mora li bas taj?

Edited by Praso
Link to comment
Share on other sites

Ovo mi deluje kao ono kad neko se najede kao prase i onda uzme coca colu zero 🙂

Klima uređaji u gradu, već sami po sebi mega zaprljani, vrte prašnjavi vazduh iz doma u klimama gde filter nikad niko nije čistio, itd ali imaju eko gas! 

 

Freon R-32 predstavlja novu generaciju rashladnih gasova koji ima manji uticaj na životnu sredinu od prethodnih gasova. U nastavku, predstavićemo vam ovaj gas, njegovu razliku u odnosu na ostale gasove i uticaj na životnu sredinu.

Razlika između R-32 gasa i R410a?
Radna supstanca R-32 zapravo nije nikakva nepoznanica pošto većina postojećih klima uređaja na tržištu za rad koristi mešavinu R-410A koja je sastavljena upravo od plina R-32 (50%) i R-125 (50%). Značajna razlika leži u činjenici da je jednokomponentni plin R-32 ekološki daleko prihvatljiviji i njegova GWP vrednost iznosi samo 675 dok je ona kod mešavine R410A 2088.
GWP broj (potencijal globalnog zagrevanja tj. Global Warming Potential) je broj koji izražava potencijal uticaja koji bi određena supstanca imala na globalno zagrevanje ukoliko bi se ispustila u atmosferu. 

 

Link to comment
Share on other sites

Na zalost, auto ipak prima samo eko gas. Tacnije, to je freon r1234yf, umesto do sad ustaljenog r134a. Jednostavno, kolicine tih gasova (se mere u gramima) nisu kompatibilne jer sistem (kompresor, cevi, filter) nisu isti i ne mogu menjati jedan drugog. Zato i jeste drugaciji prikljucak Za dopunu, kako ne bi doslo do pogresnog punjenja i potencijalnog osetecenja sklopki: kolicina r1234yf je dosta manja od r134a.

 

Problem je sto je r1234yf uveden pre manje od 10 godina i jos se nije toliko odomacio.

Edited by Praso
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Praso said:

Na zalost, auto ipak prima samo eko gas. Tacnije, to je freon r1234yf, umesto do sad ustaljenog r134a. Jednostavno, kolicine tih gasova (se mere u gramima) nisu kompatibilne jer sistem (kompresor, cevi, filter) nisu isti i ne mogu menjati jedan drugog. Zato i jeste drugaciji prikljucak Za dopunu, kako ne bi doslo do pogresnog punjenja i potencijalnog osetecenja sklopki: kolicina r1234yf je dosta manja od r134a.

 

Problem je sto je r1234yf uveden pre manje od 10 godina i jos se nije toliko odomacio.

jel ti ovo potvrdio i neki "obični" servis za klimu, da ne bude samo da ti ovi zvanični kažu da mora tako jer su zvanični jelda.

Link to comment
Share on other sites

Obican, najobicniji servis. Zvanican ne mozes ni da dobijes telefonom.

Kontaktirao sam jos jedne, isto me pitali koji gas i koji Mk Fieste, 5 ili 6. Onda jos potrazio informacije po netu na vise mesta i sastavio informacije...

Otisao u Servis klima Sale, popricao, oni otvorili, pogledali prikljucak i objasili mi sta nisam saznao sa neta. Toeto...

Edited by Praso
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Praso said:

Obican, najobicniji servis. Zvanican ne mozes ni da dobijes telefonom.

Kontaktirao sam jos jedne, isto me pitali koji gas i koji Mk Fieste, 5 ili 6. Onda jos potrazio informacije po netu na vise mesta i sastavio informacije...

Otisao u Servis klima Sale, popricao, oni otvorili, pogledali prikljucak i objasili mi sta nisam saznao sa neta. Toeto...

samo narodu pare da uzmu, ako mene pitaš.

postalo prejeftino puniti klimu pa moraju da smisle nešto novo.

Link to comment
Share on other sites

И ја сам прошле године платио 8000 пуњење климе тим другим гасом и мислим да га још није напунио до краја, иде нешто фазон на "грамажу", ако ме нису одрадили

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...