Jump to content

Jagged Alliance 3


G!!!

Recommended Posts

Vidim nema ni spomena 🙂

 

Igra izlazi danas, preorderovao sam - juce ! 

Posle brojnih igara koji su imali jagged alliance u naslovu, svi su mahom digli ruke od ideje da ce nesto kvalitetno ikada izaci. Razvoj 3. dela se spominjao jos skoro pre 20 godina, nekoliko pokusaja da se igra uradi je propalo, da bi tek 2021. godine objavljen zvanican razvoj ovoga sto imamo sada. Razvoj igre je odradio bugarski Haemimont Games AD, iza kojih je najpoznatiji naslov tj serijal Tropico i desetak drugih igara medju kojima ima i poteznih. Od starta je igra zamisljena da zadovolji hardcore fanove ja2 

 

Jagged alliance Rage, koja se pojavila krajem 2018.  nisam ni probao jer je previse licila na konzolnu igru, i uglavnom je bila ocenjena da kao igra kojoj je trebalo godinu dana ili dve razvoja dok sam probao Jagged alliance online, mobilnu igru koja je u to vreme bila zanimljiva na nekih pola sata do sat

Izgleda da ovo nece biti  lose 

Evo ga jedan mini rivju 

 

  • Like +1 1

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iznolajfovao sam fazon 20 sati u poslendja 2 dana u coopu. Ima tri tezine, normal, hard i harder. Igramo na hard i dosta je neprijatno. AI igra poprilicno dobro + valjda cheatuje ? Tipa go liku rupi, 3 metra ispod mog lika vertikalno sa default dedinom shotkom koja radi 22 dmga upuca mog lika koji ima full light armor (30% dmg reduction na svim delovima tela) za 35 dmga, ja njega sa highgrounda shotkom koja radi 3x23 za 13. Kakva je tu carobna matematika u pitanju pojma neam. Pokusavam da nesto racunam, gledam sta nose u rukama, mikrujem, medjutim kurcu ne vredi, da li mobovi imaju random perkove (koji ima fazon 50-60+ u igri) ili sta je fora ne znam.

Igra je podeljena na Sat View i combat area map, odnosno sat view je grid celog sveta i igrac pomera squad iz kvadratica u kvadratic, svaki kvadratic je combat area map. Na mapi ima raznih stvari, bolnica, portova, gradica, rudnika... generalno je fora zauzimati rudnike i gradice najblize svakom rudniku. Svaki grad ima loyalty (0-100%) i profit najblizeg rudnika je direktno proporcionalan loyalti-ju. Questovi vezani za grad, koji su u glavnom u kvadratima oko grada udaljenosti 1-2 dizu loyalti.  Treba citati wtf se dogadja i kakva je atmosfera u gradu, ako roknes lika koji pravi sranja dize se loyati, ako ubijes nekog, lupam, trgovca oko kog se ceo grad vrti onda pada minus.  

Sami playable mercovi se unajmljuju na 5-14 dana, na sto vise dana ga uzmes to je bolja cena, odnosno jeftiniji je hire. Tako da kad pocne igra, ima se para za mozda 4 neka noob lika na fazon 7 dana i teraj, snadji se, moraju nekako da se zarade pare u tih 7 dana za refresh ugovora 😄 Igra ima 'real time' da kazemo, sve sto se radi progresuje vreme, same tuce (kad se udje u mapu) mi se cini da ne guraju sat unapred, al kretanje izmedju zona da. Sta je smor je sto skoro uvek, kad ti merc popije stetu on dobije wound (-10 hp perma) a u proseku likovi imaju ~65-100 hp-a i onda kad se zadesi da se izjebes ili ti izlete neki krimosi iza coska pa ispamprche tvog lika na 5 woundova (ako uopste i prezivi) onda mora da se provede dosta vremena na "treat wounds" ili "R&R" u gradu da bi se woundovi skidali, tipa od 12h do 36. Sve naravno kosta i sve operacije, odnosno crafting, treat wounds, rest and relaxation, train mercenaries, train skills itd se rade na Sat view-u (world mapi), R&R je moguc samo u gradu za pare, treat wounds bilo gde al trazi meds, crafting samo tamo gde ima workshop (u glavnom u gradovima), itd. Sve operacije se scaluju sa skillom onih koje ih izvrsavaju, tipa postoje tri non-combat skilla - medicine, explosives i mechanical (doduse explosives utice na rukovanje eksplozivima u combatu, bacanje granata, pucanje iz RPG-a, defuse mina/bombi/sranja, hae). Svaki od tih skillova utice na odgovarajucu operaciju, i likovi se assignuju na task i skill odredjuje trajanje, mechanic sa 50 skilla ce popravljati dve puske tipa 24h, mechanic sa 80 ce zavrsiti posao za 12h.... 

I tu su moje zamerke, odraz jacine skilla izgleda nije linearan scaling nego ima neku budj logaritamsku formulu, imam lika sa 90 marksmanshipa i 60 dexterity-ja koji je nesposoban da pogodi mrtvog vola koji lezi ispred njega.. Dok neka Mouse riba  koja ima 85 marksmanship i 97 dex ne masi apsolutno nikad, ma sa koje daljine, sa istom puskom kao i ovaj prvi bogalj...

Generalno solidna igra, dosta frustrirajuca zbog neobjasnjenosti funkcionisanja pola mehanika, takodje turnovi se igraju naizmenicno izmedju player squada i protivnika, simultanim pomeranjem svih likova proizvoljno, u coopu to malo zajebava jer ako ja planiram shot a moj ortak klikne move meni je sve suspendovano ili u nekim slucajevima izkenseluje mi sve, kao da sam stisnuo escape. Isto se dogadja i u inventary, ja uzmem da drag&dropujem iteme da sredim inventar, i dok dragujem item moj saigrac negde tamo klikne nesto na mapi, otvori neki chest il stagod, i meni se dragovan item skine sa kursora, jako smara.

7.5/10,

Ako ispatchuju ova sranja moze i do 9/10 da ide

Link to comment
Share on other sites

pa ono, igra ima dosta od legendarnog JA2 smeka tu, sve sto je shale nabrojao je tu bas kao u ja2 - sto se toga tice nista novo

pri tom mozes da napravis svog lika za 6k koji ne trazi placu, i mozes fino da ga izbalansiras 

nema prejeftinih placenika kao u ja2, sto je bas steta, jer ovako start moze da bude bas bas zajeban (pogotovo na tezim nivoima kada ti skupog placnika izresetaju)

E sad ja JA2 nisam igrao ima brat bratu 7-8 godina, verovatno vise pa sam i izgubio osecaj za filing sta je tacno bilo nekada i sta je tu sada

Igram na normal tezini, i dovoljno je izazovna i zanimljiva jer i na toj tezini imas koski gde moras bas dobro da isplaniras 

Mape imaju neliearan pristup problemu, sa 2-3 ili vise nacina kako da prisutpis neprijatelju, u zavisnosti i kako ti je ekipa opremljena

Nisam probao coop, ostao mi je poslednji kvadrant na prvom ostrvu 

Modifikovanje oruzja je laganezi uradjeno i fino funkcionise 

Ne znam kako lik sa 90 marks-om ne moze vola da pogodi, nisam se sa tim susretao, mozda ima neki perk ili nesto, ili je umoran ili mu je moral pao ili sta ti ja znam sta sve moze da bude. Taj nizak DEX ga mozda zeza. Na rust mapi kada odes u podrum, jedan od likova mi je prijavio da je klaustrofobican, i fazon preciznost i agility (aka akcioni poeni) su mu otisli na 60% 

Mercove mozes lagano da treniras i da im dizes statse 

Shale, jel ima negde kasnije da se kupuje/prodaje oprema

u prethodnom delu si mogao da narucis robu online, tek kada zauzems aerodrom i roba stize na aerodrom 🙂

Edited by G!!!

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

igra je, dobra 🙂

nije vrhunska, ne fali joj mnogo do toga al rekao bih da je u rangu vanila ja2, a daleko od 1.13

 

sa druge strane, jako je modabilna i postoji pregrst modova na https://www.nexusmods.com/jaggedalliance3/mods/ 

pola modova se moze okarakterisati kao cheat rekao bih , ali druga polovina su stvarno kvalitetne stvarcice 

kapiram da ce pola ovih stvari biti implementirane kroz patcheve, ali za sada odbijam da instaliram bilo sta, da zavrsim bar jednom igru na vanili 

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

haha, moram da skinem kapu za PR saopštenje :))

APPARENTLY, WE DIDN'T F**K IT UP!


Here's Jagged Alliance 3's Accolades Trailer - and the Demo!
Sofia, Bulgaria / Vienna, Austria, July 27th, 2023: Two weeks ago, Jagged Alliance 3 burst onto the gaming scene, captivating the hearts of thousands of players eager to embark on the mission to free Grand Chien. Haemimont Games and THQ Nordic are beaming with pride and relief as it seems we have struck the perfect chord. An impressive 84% of Steam-Reviews as of July 20th reflect the positive reception, and the game has garnered critical acclaim with an outstanding 81 on Metacritic.com

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...