Jump to content

Najinteresantnija stvar koju sam procitao ove godine


Makondo

Recommended Posts

nisam znao dule :(

corey ovo pod navodnicima je do jaja i deluje mi jezivo tacno, mnogo smo samozivi i sebicni i velika govna.

 Зато сам ја у неку руку присталица Зоо хипотезе, са надом да могућност далеког путовања могу да развију само бића више свести, а то што смо и даље овде значи две ствари, или је то тако, или у нашем делу космоса побеђују гуд гајси. 

tesko je pricati o stvarima koje ne mozemo ni da zamislimo ali iz primera sa nase planete mozemo da vidimo da bica vise svesti(da tako nazovem teslu, ajnstajna, budu) samo sluze da pomere granice mogucnosti i svesti grabljivaca(nas ostalih) da bi se to dalje koristilo za sebicne svrhe. za novo naoruzanje i nove nacine eksploatacija i slicno. ima i pozitivnih side effekta ali se vecina novca i energije ulaze u primitivne i debilne svrhe. ako i ti elijeni prate nas trend moze da se desi da budu retardi ko mi. znaci da par darovitih individua izmisli velike stvari ali da se one koriste u destruktivnu svrhu. ovo je samo pogled iz drugog ugla ovoga sto si napisao, nikako ne mislim da je tacnije od tvoje recenice ili bilo sta ali je iz naseg ugla jednako realno.

 

brate za ovo udruzivanje u tabore... kad vidim da neko "strastveno" navija za svoj tim ne znam odakle da pocnem da mu objasnjavam koliki je debil.. to za ulice i zgrade su manje vise svi prerasli ali ne kapiraju da je isto i sa navijanjem..

 

meni je, valjda i svima, motiv za susret sa drugom civilizacijom beskrajna radoznalost.. i najveca zelja mi je da to dozivim ili da imamo tehnologiju da me zalede i odmrznu kad se to desi :D

Link to comment
Share on other sites

bila je sjajna sf priča u politikinom zabavniku, o tome kako su došli alieni, ali su bića koja su "radio talas" pa nam izjedu struju, i mi se vratimo u 19 vek. i tako eto dosli alieni, a mi ne mozemo ni da ih vidimo, a oni ne e sa nama da pricaju, samo jedu struju, fml.

u principu, ako nemaju 3 prsta, alieni i ne moraju da dodju

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

 

meni je, valjda i svima, motiv za susret sa drugom civilizacijom beskrajna radoznalost.. i najveca zelja mi je da to dozivim ili da imamo tehnologiju da me zalede i odmrznu kad se to desi :D

 

ha, pa da zavrsis kao onaj lik u Lemovom Fiascu!

 

btw, jebeni Grahamnov broj, ko me terao da citam ovo:)

 

http://waitbutwhy.com/2014/11/1000000-grahams-number.html

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

tesko je pricati o stvarima koje ne mozemo ni da zamislimo ali iz primera sa nase planete mozemo da vidimo da bica vise svesti(da tako nazovem teslu, ajnstajna, budu) samo sluze da pomere granice mogucnosti i svesti grabljivaca(nas ostalih) da bi se to dalje koristilo za sebicne svrhe. za novo naoruzanje i nove nacine eksploatacija i slicno. ima i pozitivnih side effekta ali se vecina novca i energije ulaze u primitivne i debilne svrhe. ako i ti elijeni prate nas trend moze da se desi da budu retardi ko mi. znaci da par darovitih individua izmisli velike stvari ali da se one koriste u destruktivnu svrhu. ovo je samo pogled iz drugog ugla ovoga sto si napisao, nikako ne mislim da je tacnije od tvoje recenice ili bilo sta ali je iz naseg ugla jednako realno.

У овом тренутку Теслу и Ајнштајна не видим као бића (изузетно) више свести него што је просек, док ми је Буда под великим знаком питања. Све ово даље што си испричао, подразумева да разумеш то стање више свести и шта би неко у том стању чинио, тј. какав би био. Лично нагињем ка томе да то "чињење" није суштина, јер опет имамо примере и са "доње стране", велика чињења која су оставила иза себе катастрофу и пустош. Ако даље развијамо идеју више свести на тим темељима "чињења", испада да само високо технолошка друштва могу поседовати високу свест.

 

brate za ovo udruzivanje u tabore... kad vidim da neko "strastveno" navija za svoj tim ne znam odakle da pocnem da mu objasnjavam koliki je debil.. to za ulice i zgrade su manje vise svi prerasli ali ne kapiraju da je isto i sa navijanjem..

Исто је и са овим подфорумом, и озлоглашеним CS подфорумом нпр : ) ако смо свесни тих гличева, не значи да смо ослобођени од истих, јбг.

Изузетан француски филм на ову тему

http://www.imdb.com/title/tt0115650/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem zašto si stavio "činjenje" pod znake navoda (jer ne znam da li misliš tobožnje činjenje ili pravo činjenje, pošto iz priče deluje da je pravo, a stavio si pod navodnike što pretpostavlja da je lažno činjenje, tj. oportunističko, ako gledamo šta si pre toga pisao)?

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Знаш ме, дакле знаш боље од мене шта је нижи ниво, а за већи, рећи ћу ти ако стигнем тамо!

Чињење које сам имао на уму је оно коме се обично дивимо, чињење од чијих резултата многи добијају, чињење какво имају научници рецимо. Зашто не би могао да буде остварен онај човек који живи обичним животом, има породицу, децу, ради све што и други, не истиче се осим у томе што није променљиве природе као сви. 

Да чујем сада твоје мишљење, везано за чињење, суштину, стање свести, нећеш се извући питањима!!?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nije kao da si se istakao objašnjenjima, a ja sam samo želeo da razumem šta misliš!

 

Зашто не би могао да буде остварен онај човек који живи обичним животом, има породицу, децу, ради све што и други, не истиче се осим у томе што није променљиве природе као сви.

Niko nije ni rekao ne može ili bar ja to nisam tako shvatio. Ali ovde si uveo nove pojmove - "ostvaren" i "promenljiva priroda", što sada dodatno komplikuje stvari. Ovaj drugi pojam ću da prenebregnem, jer ne mislim da je preterano važan. Međutim, šta je ostvaren čovek? Nije sad baš lako dati takvu jednu definiciju, jer da li to znači da je taj čovek srećan ili zadovoljan ili dosegao vrhunac svojih mogućnosti ili nešto deseto (ljudi pišu i propovedaju o ovome već desetinama vekova). Tako da ću i to da prenebregnem!!!

 

Meni je više začudilo ovo oko činjenja, ali pošto opet nisi nešto specijalno odgovorio, evo šta mi je privuklo pažnju. Činjenje ne mora da bude konkretizovano u materijalnom obliku, jer sam stekao utisak da ti baš na takvo činjenje misliš. Činiti nešto ne znači samo - otišao sam i nasekao drva, činiti valjda znači, na primer, održavati prijateljstvo ili promeniti kod sebe lošu naviku. Argument koji si potegao i nazvao ga "sa donje strane" nije baš neki argument, jer je validan isto kao i onaj "sa gornje strane", uzeo si ektremne primere i za svaki tvoj primer ja imam primer "sa gornje strane". Ali ok, hteo si da kažeš kako činjenje nije suština, a šta jeste suština nisi rekao i to nije ok!

 

Ovo oko svesti je možda, bar meni, najkompleksnije, jer se svest koristi u kontekstu koji je otprilike ovaj - čovek je na višem nivou svesti od životinja jer poseduje kognitivne funkcije (na primer). A životinje od biljaka jer mogu da se kreću i poseduje rudimentarni nivo zajednice (eto malo Aristotela). I tu je problem što mi ne znamo (što si ti i rekao) koji je to viši nivo svesti od čoveka, a da nije recimo Bog, odnosno nadbiće. I dobro, i to je dovoljno obrađeno u literaturi.

 

U stvari, opet se vraćam na moj problem sa tobom (!) jer imam utisak da ti nisi zadovoljan trenutnim stanjem svesti i nikako da objasniš zašto. Makondo je naveo tri velika čoveka i ti nisi njima zadovoljan. Mene interesuje zašto? Prvu dvojicu si olako odbacio dok ti je Buda možda viša svest (ako sam dobro razumeo), pa mi nije jasno po čemu je on u prednosti u odnosu na ovu dvojicu, naročito ako to povežem sa gorepomenutim ostvarenjem i ostvarenjem običnog čoveka. Na primer, zašto se Tesla nije ostvario, a Buda jeste ili Ajnštajn jeste, a Buda nije? Ne znam da li kapiraš moj problem?

 

Što bi rekao Dostojevski, ljubav mora da bude delatna!!!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Нисам задовољан тренутним стањем своје свести, што пројектујем на глобалу, али у теорији јесам, јер мора тако да буде, да не мора не би било! : )

Који проблем имам са примерима Маконда? Немам проблем са двојицом, већ са сва три примера, али највише са прва два. Читајући неке детаље из биографије прве двојице, који се тичу приватног живота, не видим неку драстичну разлику од већине по питању стања свести, дакле разлика постоји али ништа спектакуларно нити вредно да зажелим да сам на њиховом месту. Јесте вредно дивљења оно што су урадили у домену своје струке, да ме неко сада не хвата за то. Били су људи као сви ми, са одређеним цртама изузетно развијеним, које не доводим у везу са неким вишим стањем бића. Што се тиче Буде, он ми на папиру делује као неко ко није као ми, а какви смо то ми и са чиме ја имам проблем ћу описати. Да даље објасним, период у коме је он живео и начин на који се преносило оно што је причао оставља велики простор да се све то претвори у један романтичарски еп, а ла Марко Краљевић, а друго је то, што ми је његова метода тотално чудна и не могу да је укопчам са другим стварима о којима не бих сада да куцам и ширим тему.

Како нас, људе, видим? Променљиве природе, мислимо да имамо једну сталну личност, хватамо се за утицаје споља (а причамо да су они нас ухватили) који нас потом возају, што видимо као нешто што није у нама и да смо ми у ствари "такви и такви", само ето, тренутно нас је задесило нешто па када то прође онда смо они стари. То се најбоље види када причамо о себи, или у најмању руку размишљамо о томе, лепо се види како правимо селекцију и филтрирамо (у одређеној мери) оно што нам се не допада, што опет не приписујемо себи већ нечему ван нас. Све смо то ми, и онај весељак на журци, и онај депресивац који слуша тужну музику, само ово друго нам се не допада и одлучимо да то није део нас већ дошло однекуда. Тешко нам је да осетимо друге и да размењујемо међусобно, живимо у јуче или у сутра, планирамо много и истовремено очекујемо, стално се трудимо да нешто скаменимо у животу, да нешто средимо и доведемо у ред, док је живот вечни ток, динамика. У односу на ово дефинишем свој појам више свести и остварености, окрени све у овом пасусу и то је то. 

  • Upvote (+1) 1

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...