Jump to content

Placanje u USA sa nasim karticama


Recommended Posts

te konverzije se rade po deviznom kursu (a ne po kursu za efektivu) što znači da su povoljnije od toga da nekako ovde obezbediš dolare u kešu. jedino ako si crnogorac i izdaješ kuću rusima ili tako nešto :D

Link to comment
Share on other sites

:fp:

 

Za razliku od korišćenja platnih kartica u zemlji, pri korišćenju u inostranstvu poslovne banke naplaćuju više provizije za sve vrste korišćenja platnih kartica.

 

Tako, provizije za podizanje gotovine na bankomatima u inostranstvu se kreću od 1 do 3% ili se naplaćuju fiksne naknade od 3-5 evra po transakciji. Za istu uslugu na šalteru banke u inostranstvu se naplaćuje provizija od 3-5%, odnosno, od 3-5 evra po transakciji.

Čak i za plaćanje robe kupljene u trgovinama u inostranstvu se naplaćuju provizije i one se kreću oko 1%. Kod pojedinih platnih kartica je moguće da se pri transakciji naplaćuje kombinacija provizije i naknade, npr. 0,25%+2 evra za podizanje gotovine ili da postoji minimalna naknada, npr. 3%, min. 3 evra po transakciji.



 

ponesi keš druže, manje će te boleti glava oko procenata

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

te konverzije se rade po deviznom kursu (a ne po kursu za efektivu) što znači da su povoljnije od toga da nekako ovde obezbediš dolare u kešu. jedino ako si crnogorac i izdaješ kuću rusima ili tako nešto :D

Nikad nisam uspeo da "provucem" svoju MC/Vizu/AMEX a da mi Inteza "skine" dolare, vec mi je uvek skidala u EUR. (mozda numem da vezem karticu za USD racun?)

Tako da, po mom iskustvu:

- Ako imas EUR, stavi ih na racun i placaj karticom

- Ako imas RSD, promeni u USD i placaj kesom

- Ako imas USD, ponesi i placaj kesom

Edited by trpr
Link to comment
Share on other sites

čovek je pitao za scenario gde ima evre a treba da plati u dolarima, ja rekoh da je to najbolje preko kartice jer se onda konverzija vrši po deviznom kursu koji je povoljniji od efektivnog (koji ti obračunavaju kad dođeš na šalter sa gotovinom). 

 

ako ima dinare, onda je svakako bolje da preskoči jedan korak u konverziji i direktno kupi dolare i ponese ih u kešu

 

ako ima beloruske rublje, onda je najbolje da ode u belorusiju i tamo kupi dolare od uličnih dilera

 

ako je marsovac, onda će ga u americi ugostiti za džabe pa mu ne trebaju dolari

 

u svakom slučaju, majebeni da napusti sahranu

Link to comment
Share on other sites

Hteo sam da izbegnem da nosim kes tamo da me ne niguju. U svakom slucaju mi treba na racunu para zbog vize tako da cu u evrima staviti.. Jos samo da proverim za svaki slucaj, sa nasom vizom elektron koja je vezana za devizni moze tamo da se placa normalno?

Link to comment
Share on other sites

čovek je pitao za scenario gde ima evre a treba da plati u dolarima, ja rekoh da je to najbolje preko kartice jer se onda konverzija vrši po deviznom kursu koji je povoljniji od efektivnog (koji ti obračunavaju kad dođeš na šalter sa gotovinom). 

 

ajde pročitaj još jednom pitanje

"U kojoj valuti treba otvoriti devizni da bi placanje bilo bez naknada?" - što ne postoji

Čovek je pitao dal' da kupuje evre uopšte...

I da, obračnaće mu banka ~70 para niži kurs i uterivati kurac na svaku transakciju.

http://www.raiffeisenbank.rs/code/navigate.aspx?Id=290

 

 

Hteo sam da izbegnem da nosim kes tamo da me ne niguju. U svakom slucaju mi treba na racunu para zbog vize tako da cu u evrima staviti.. Jos samo da proverim za svaki slucaj, sa nasom vizom elektron koja je vezana za devizni moze tamo da se placa normalno?

 

Druže...

"Vrlo je važno znati da ako bankomat „proguta“ karticu u inostranstvu, istu ćete dobiti tek po povratku, u ekspozituri svoje banke u Srbiji."

 

Ako ne želiš da imaš toliko keša kod sebe, Western Union košta fazon 1-5$ za iznose do 3k$.

Što se tiče para na računu za vizu, stavi ih na račun, izvadi potvrdu. Digneš te pare, i nek ti šalju tvoji po potrebi.

E sad ako hoćeš da daješ pare bankama, onda jebiga

 

  • Downvote (-1) 2

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Ako ne želiš da imaš toliko keša kod sebe, Western Union košta fazon 1-5$ za iznose do 3k$.

Što se tiče para na računu za vizu, stavi ih na račun, izvadi potvrdu. Digneš te pare, i nek ti šalju tvoji po potrebi.

 

Ako sam ja dobro shvatio ti pricas o Western Union tarifama da ti neko salje pare odavde? Ako je to u pitanju mnooogoo su vece tarife - prvo sto imas limit na 200k dinara dnevno, a drugo pocetna tarifa je 800 dinara, ako saljes do 8400din, posle progresivno raste, pa je za iznos od 200k dinara negde oko osam ipo hiljada. Dakle WU krece od 10%, a posle se tarifa smanjuje do nekih 4%, ne racunajuci pritom trosak konverzije po kursu Poste (jer samo od njih mozes da saljes i samo u dinarima). WU sluzi samo kad si nesto bas zaglibio s parama i hitno ti treba jer deru, naravno pozitivna strana je sto su pare istog trenutka na raspolaganju. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

U sustini, retko koja firma ili ustanova u USA i Kanadi prihvata platne kartice izdate na nekom drugom kontinentu, pa ti je ipak najsigurnije da poneses kes sa sobom. Postoje odredjene situacije gde MORAS da upotrebis karticu, npr. kad placas nocenje u hotelu, ali to se resava "zaobilaznim" putem (kupis prepaid Visa ili Mastercard karticu na licu mesta). Sto se konverzije tice, pretpostavljam da to uglavnom zavisi od same banke, pa moras nju i da pitas...

Link to comment
Share on other sites

retko koja firma ili ustanova u USA prihvata platne kartice izdate na nekom drugom kontinentu,

bullshit. U US sam placao u cetiri razlitice drzave sa tri razlicite platne kartice (Visa Inspire, MasterCard Hit, AMEX Blue), sve izdate u (srpskoj) Intezi.

Ni jednom nisam bio odbijen.

Primaju je svuda od benzinskih pumpi, preko supermarketa i mekdonaldsa do outleta, restorana i aviokompanija.

Edited by trpr
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

bullshit. U US sam placao u cetiri razlitice drzave sa tri razlicite platne kartice (Visa Inspire, MasterCard Hit, AMEX Blue), sve izdate u (srpskoj) Intezi.

Ni jednom nisam bio odbijen.

Primaju je svuda od benzinskih pumpi, preko supermarketa i mekdonaldsa do outleta, restorana i aviokompanija.

 

Pa ne znam, onda moguce da i to zavisi od banke do banke. Ja sam odredjene kartice koristio po Evropi bez problema, ali kasnije tim istim karticama gotovo nista nisam mogao da kupim u Kanadi, mada sam banku unapred obavestio da idem u inostranstvo. Znaci bukvalno odem u restoran, pitaju me da li imam "neku drugu" karticu, porucim neke delove sa tigerdirect.ca i zovu me sutradan i kazu: "ne primamo evropske kartice". Visa kartica je bila u pitanju, na njihovom sajtu savetuju da se takvi prodavci prijave [link], ali jbg... Te tvoje Inteza kartice, jesu bile kreditne ili debitne...?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...