Jump to content

Krediti za stan ili iznajmljivanje


Recommended Posts

Ovde se ne bih slozio, mislim to je malo preterivanje. Tipa uzmimo za primer kredit na 25 godina za stan od 50k evra, to ti dodje ucesce oko 10k evra i oko 240 mesecno rata (pricamo bez bilo kakvih subvencija i sl, komercijalni stambeni kredit, evo primera). Takav isti stan mozes da iznajmis u slicnom kraju za 180-200*evra, dakle mesecno ti je usteda max 60** evra. Na 300 meseci je usteda je 18.000*** evra, plus onih 10k sto si dao na pocetku to ti izadje oko 30k**** evra, dakle manje oko 60% vrednosti stana. Pritom sam uzeo primer da se solidno favorizuje izdavanje.

 

Naravno, ima tu varijabli kao sto su kretanje cena nekretnina (tipa sad je mnogo jeftinije iznajmiti stan nego 2007, da je neko uzeo stambeni kredit tada a danas racunamo rentu primer bi bio daleko bolji u prilog renti), kao i kretanje EURIBOR-a i sl, ali nacelno gledano tvrdnja ne stoji.

 

I da, jos jednom pominjem komfor sopstvenog stana vs iznajmljenog, pogotovu ako tu planiras dugo da zivis.

WROOOONGGG!!!!!!

 

hihihihihi...

 

* stan od 50k evra vredi maks 120-150 evra mesečno, i to namešten (!),

 

**tako da je ušteda oko 100 evra u proseku mesečno MINIMUM.

 

***na 300 meseci je, prema relevantnim finansijskim tablicama (kada biste 25 godina mesečno polagali na račun 100 evra, uz neku prosečnu kamatnu stopu od recimo 3% konzervativno), taj iznos daleko veći od 18k i iznosi tačno 44.712,28 evra,

 

****dok onih 10k evra sa početka, posle 25 godina i iste kamatne stope iznose tačno 20.937,78 evra, zbir iznosi 65.650,06 evra.

 

do tad, ti si banci, za stan koji si platio 50k, i to sa 20% učešća, dakle za 40k evra kredita, dao prema onom modelu so-žea 71.400,00 evra (plus, dakle 10k, koje je posle tih 25 godina, videli smo, iznosi preko 20k evra, što ukupni bilans dovodi do preko 91.000 evra).

 

ovo je čist teorijski model. ljudi ne žive po čistoj teoriji i imaju svoje preferencije, i okolnosti i ograničenja. međutim, gola matematika je jasna.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ok, "malo" si preterao sa cenama iznajmljivanja, a ja nisam zaracunao da deponujes pare u banku, tako da je razlika manja.Mada opet, mozes da uplacujes i zivotno osiguranje na taj period pa ce ti prinos biti veci :)

Ali nebitno, kao sto si i sam rekao tu nije presudna matematika, vec stil zivota. Kad si momak mozes da zivis i u nekoj rupi za male pare, ali to ne mozes dugorocno..

Edit: nisam ja uopste protiv iznajmljivanja, pogotovu sto Igor kaze u ovom trenutku se vise isplati. E sad je pitanje sta se desava dugorocno - meni deluje da ce skakati cene nekretnina, dakle i iznajmljivanja. Sa druge strane moze da skoci i Euribor pa da kredit bude skuplji, sve je to kocka. Samo kazem da jedan i drugi model imaju i aspekte koji nisu cisto finansijske prirode...

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

to ce oscilovati, malo ce biti jedno malo drugo, 30 godina je dug put. Ali i dalje tvrdim da ko je disciplinovan, moze x godina da renta, da ostavlja razliku izmedju rente i kredita za istu gajbu na x godina sa strane.

Za x godina imace kes i moci da kupi takav stan.

 

Jedino sto inflaciju nisam ovde uzeo u obzir, ali mislim da ce porast iste uticati i na rentu/ratu, pa se uz neko orocavanje moze i to minimizirati.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...