Jump to content

Pomoć za nameštanje POUZDANE WiFi mreže u kući


Recommended Posts

E ovako, mislim da sam pre 2 godine pokrenuo sličan topic, ali ne uspevam da ga pronađem, pa pokrećem novi.


Dakle, u kući na moru (podrum, prizemlje + 2 sprata, jača armatura), potrebno je da podesim, pre svega, POUZDANU WiFi mrežu, kako bi se gosti kačili na internet.

 

Trenutna konfiguracija je ovakva (slika je u prilogu kako bi bilo jasnije):

 

http://img7.imageshack.us/img7/1130/20130424191846.jpg

 

- ADSL Ruter dobijen od provajdera stoji u prizemlju

- TP Link ruter radi kao WDS na prvom spratu

- TP Link ruter radi kao WDS na drugom spratu

 

Ne znam tacan model TP Link rutera, kostali su oko ~3.000 RSD pre 2 godine, imaju jednu antenu koju sam zamenio jacom (mislim da je 5 ili 8 dB).

 

E sad, ovo radi OK, svaki WDS pokriva svoj sprat, mada apartman koji je na drugoj strani sprata ume da ima slab signal, ali je bitno da radi.

Najveći problem je što se, kao po pravilu, na okvirno svaka 4 dana sistem zaglupi (konkretno WDS na 1. spratu), i onda naravno net puca i na drugom. Ovo mi pravi puno problema pošto ima gostiju koji zahtevaju 24/7 pristup netu, i sve u svemu deluje neozbiljno.

Još veći problem je što WDS na prvom spratu stoji u apartmanu u kojem su gosti, a da bih ga restartovao, dešava se i da moram da ih cimam, budim itd... Znam da je ovo moja greška (mogao sam verovatno da ga postavim u hodnik između apartmana), ali bih svakako voleo da eliminišem kompletan problem.

 

Raspitivao sam se zašto dolazi do pucanja, neko priča firmware (i posle apdejta se dešavalo isto), neko kaže da nije dovoljno dobar izbor rutera, neko kaže da je ruter defektan, neko kaže da je zbog velikog broja konekcija i malih paketa (bude i 30 user-a zakačeno, 90% su mobilni telefoni).

 

Ovo poslednje mi deluje najlogičnije, a čuo sam i da postoje neki posebni ruteri/acces pointi koji su napravljeni baš za hendlovanje velikog broja konekcija sa malim paketima. Lik u prodavnici mi je preporučio DAP-1360 http://www.expertreviews.co.uk/wireless-routers/279064/d-link-dap-1360 , uz jače antene. Kaže radiće 100%, čak i nudi da probam pa da vratim ako bude problema.

 

Dajte neki savet, poludeću ako i ovo leto budem čekao da me iscimaju na drugom spratu u 2 ujutro da im ne radi net...

Takođe, kao što vidite na slici, morao bih i u podrumu, koji je pretvoren u mali apartman, da imam net. Možda će biti dovoljan i ovaj glavni provajderov ruter koji je u prizemlju, ali to još nisam proverio pošto smo tek ove godine renovirali podrum.

Pare nisu bitne, bitno je da radi i da ne opada kosa od zračenja :)

Edited by Failure.Sanitarium
Link to comment
Share on other sites

Ovo je tip problema koji nema baš jasan odgovor, moraš dosta da iscimaš i isprobaš sve varijante. Ja bih da sam na tvom mestu se prvo uhvatio najlakše, a to je DLink ruter što ti je lik ponudio da testiraš. DLink je sigurno bolji od TP-a. Pa onda sedi na jedno mesto tik uz ruter i prati protok neta sa nekim wifi uređajem (fon, laptop). Ako to radi kako treba, probaj onda u najdaljoj tački isto to. Ako i tu radi kako treba, onda si rešio problem novim ruterom. 

 

Ako ne radi, u toj daljoj tački, onda moraš da se smaraš sa premeštanjem na bolju lokaciju, a to sam znaš gde je najpametnije u tom prostoru. Naravno, to je sve ako je prosto do jačine signala vs. zidovi. Ako je do nečer drugog, neće raditi ni na 10cm ni na 10m od tog rutera. Prveri sva podešavanja po tim ruterima i onom od provajdera.

 

Mislim, to sve ide preko jedne linije, a ljudi su stoka. Možda neko reši da strimuje u 2 ujutro 1080p film i zaguši konekciju ostalima ili slične nebuloze. Iskreno se nadam da je samo pitanje jačine signala jer se to najlakše rešava. Onda ili bolji/jači ruteri ili da kupiš neke jeftnije i strpaš ih u svaku sobu po jedan.

 

Kontam da će neko dati neko pametnije rešenje ali isključi u startu to najlogičnije, realno te ne košta ništa ako možeš da vratiš ruter ako nije do toga. 

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Ma i ovi daju ok signal, ali nisu pouzdani. Kao sto sam i napisao, to je najveci problem.

Treba mi solucija koja se NE ZABADA. Pogledacu sutra jos na poslu sta je najbolje resenje za tako nesto.

Pricali su mi i u radnji da je takva "tehnologija" testirana i koriscena na npr Exitu gde se kaci po 50.000 ljudi na free wifi (naravno mnogo skuplji i jaci Access pointi).

 

Kao ove regularne kucne najvise jebe velika razmena sitnih paketa u malom vremenskom periodu pa se zato zabodu.

Ali kako da se bas potrefi na svaka ~4 dana... Posle reseta mozes bukvalno da mu skaces po anteni, nece puci, ali zato cim prodje treci dan samo cekam...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Poz, evo radi se na resenju.

Zanima me samo jedna stvar. Uzeo sam TP Link, mislim da je ovaj model http://www.getprice.com.au/images/uploadimg/BimgTP-Link%20TL-WR941ND.jpg

Na prizemlju imam provajderov Gigaset SX 763: http://www.cheapnet.it/supporto/guide/hardware/Siemens-Gigaset-SX763-WLAN-dsl/img-loc/siemens-gigaset-SX763.jpg .

 

Kao sto vidite, provajderov ruter ima 4 LAN porta. 

Mene zanima sledece (pogledajte sliku kuce u mom prvom postu, kako bi se prisetili problematike):

 

1) Provuci jedan LAN kabl od Gigaseta u prizemlju do TP Linka koji ce biti na prvom spratu, i koji ce siriti WiFi mrezu na prvi sprat;

2) Provuci jos jedan LAN kabl od Gigaseta u prizemlju do TP Linka koji ce biti na drugom spratu, i koji ce siriti WiFi mrezu na drugi sprat;

3) Provuci poslednji LAN kabl od Gigaseta u prizemlju do TP Linka koji cu smestiti u podrum.

 

Jel ovo najbolje moguce resenje? Nadam se da ce eliminisati probleme WDS moda preko wirelessa, pucanje, losiji signal itd.

Takodje, ako svi kablovi idu od glavnog rutera, verovatno ce shering i ostalo biti lakse podesiti?

Dajte bilo kakav savet, ja sam naveo sve sto imam od komponenti (provajderov Gigaset i 3 TP Linka da sire mrezu).

Edited by Failure.Sanitarium
Link to comment
Share on other sites

Ja lično ne znam šta bih rekao sem da dok ne probaš nećeš znati ali u teoriji bi ovo trebalo da radi posao,... sem ako imaš armirane zidove obložene olovom :D

 

Znači utvrdio si da je problem do opreme, a ne do provajdera ili nečeg van tvoje da kažem "jurisdikcije"?

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Bitno mi je da nisam nesto prevideo ?

Dakle tri kabla mogu da idu iz glavnog Gigaseta, preko njih se sheruje net po spratovima ?
Sta mi je najbolje da podesim za shape protoka, da ne pojede sve prvi lik koji se nakaci ili nedaj boze torentuje nesto?

Verovatno ima neka opcija u samom Gigaset-ovom meniju ? Ili da to radim na svakom TP Linku posebno ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...