Jump to content

priprema za stampu/stampanje brosure


evgeniy

Recommended Posts

odradio sam tri-fold brosuru u Illustratoru (ako je uopste i bitno), pa bih da je odstampam u ~100 primeraka.

posetio sam danas Copy Studio da bih odstampao probni primerak i video kako izgleda, ali sam se malo razocarao u krajnji rezultat.

dakle, riba koja mi je stampala je odmah u startu rekla da nije zaduzena za ovo, al' nisam bas bio u fazonu da cekam koleginicu da bih odstampao samo jedan madrfaking list papira.

dakle, dimenzija brosure je klasican A4 (297x210mm), a odstampani primerak je imao po ~5mm margine sa svih strana, sto je iseklo samu brosuru. kazem ribi da iskljuci te margine, jer mi je dimenzija brosure = dimenzija papira, na sta je ona odgovorila sa "bolje da stampamo na A3, pa da secemo...". tu sam prestao da je slusam. je l' PDFovi imaju neku internu marginu koja se ne moze iskljuciti, sta, ne kapiram? pre ce biti da riba nema pojma.

drugo, postoji mala razlika izmedju prednje i zadnje strane od fazon ~1mm, cime dolazim u situaciju da ne mogu da zatvorim prednju stranu. kako uopste eliminisati to pre nego da odem da stampam? ili zavisi od stampaca do stampaca i "kalibracije papira", ili cega vec?

ono, stampaju se vizit karte bez tih belina, ocigledno postoji resenje.

tl;dr

u stampu se ne razumem uopste, pa bih da pitam RUR elders kako da odradim sve potrebne pripreme pre samog procesa stampanja, da bih sebi ustedeo vreme i zivce jer mi vec idu na polni organ, jelte. takodje, stampano je na masnom papiru od 135gr. taj jedan primerak sam platio 70 dingera, pa ne znam da li je okej cena jer se nisam raspitivao u drugim stamparijama. ofkors, kapiram da je tu i neki popust na kolicinu.

ovako to otprilike izgleda:

tri-fold-1.jpg

tri-fold-2.jpg

i da, kapiram da je najbolje da sacekam tu PRAVU ribu koja radi ovu vrstu posla i da se lepo raspitam, ali bih ipak odradio sve potrebne pripreme sam, pre nego sto opet odem na nedeljnu dozu brejnfaka. gracias!

Edited by digrejzö
Link to comment
Share on other sites

Priprema deluje ok, sa slike bar ne bi trebalo da bude problema. Problem s marginom je sto kopir na A4 papiru ne moze da odstampa pun format - riba je bila u pravu, da je stampala na A3 pa sekla ispalo bi normalno. Takodje to sto postoji greska u pozicioniranju papira, tj odstupanje jedne strane od druge je posledica fotokopiranja, fotokopir nije uredjaj koji to moze odraditi precizno. Trebalo bi to sve da ispadne ok kad ga das u stampariju a ne u kopirnicu :) Samo naravno vidi da ti se u Ilustratoru sve gadja kako treba, stavi guideove neke da proveris.

Elem, imas recimo ovde neka uputstva (uz ogradu da nikada nisam radio s tim ljudima, nego ima otprilike da ti pojasni sta i kako treba). Sto se cene tice nisam siguran kako se krecu ovih dana, ali uzmi u google ukucaj digitalna stampa Beograd i pitaj za cenu dvostrane A4 brosure u punom koloru (4/4) sa dva biga (presavijanja).

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

@Zwerko:

tenks for d input bro, mach aprisiejtid!

da dodam i to da sam odvojio dovoljno prostora za svaki list brosure (glavna strana veca od srednje, zadnja maalo manja od srednje, itd.), ali mi te nepravilnosti pri pozicioniranju papira sjebu sve na kraju. Cili je takodje preporucio Byzart, pa cu da svratim ovih dana da vidim sta ce ljudi da kazu.

@Cili

o /

Link to comment
Share on other sites

da dodam i to da sam odvojio dovoljno prostora za svaki list brosure (glavna strana veca od srednje, zadnja maalo manja od srednje, itd.), ali mi te nepravilnosti pri pozicioniranju papira sjebu sve na kraju. Cili je takodje preporucio Byzart, pa cu da svratim ovih dana da vidim sta ce ljudi da kazu.

Ma pazi, i to su ti finese, normalan stampar ti to odradi i bez toga da ti tu nesto cickas, ja sam za takve stvari uvek slao sa sva tri dela koji su tacno po 1/3 strane, iole normalan stampar ti to sve sredi kako valja, tj samo je pitanje gde on lupi da ga presavije.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

kao sto je vec receno, ne mozes na a4 papiru odstampati ceo a4 (osim ako se nesto nije promenilo)

al pazi sad!

ne mogu da se setim kako se zove stamparija...kod beton hale je - od one okretnice tramvaja ispod kalemegdana se spustis malo nazad, predjes prugu i prva vrata iza coska. sta je fora kod njih:

- nenormalno su jeftini

- moras da doneses dan ranije, sto tebi koliko vidim nije problem

- stampaju na rolni od 70cm ja mislim, duzina koliko hoces

dakle uzmes lepo te tvoje a4 i postavis ih na 70cm (naravno minus margine, zaboravio sam koliko na tom njihovom stampacu treba, ali recimo 5mm sa obe strane).

i tu ces morati da seckas, ali (opet, ako se nesto nije menjalo) ces platiti mnogo manje nego da si stampao na a3 u copy centru ili tako negde.

i imas da biras mat ili sjajni papir :D

probacu da izguglam za ime, a negde imam i vizit kartu, ali jbg :c

evo ga, zajkon print

http://www.digitalnastampa-zajkon.com/index.html

pa najbolje sa njima vidi sta i kako

The thing's hollow — it goes on forever — and — oh my God — it's full of stars!

Link to comment
Share on other sites

Ne možeš A4 da štampaš iz A4 papira zato što mašina ima, aj da kažemo, margine po kojima seče koje su manje od A4. To ti je kao što u štampaču ne možeš da isprintaš ceo A4 format. To konkretno znači da ako hoćeš da imaš BAŠ A4 format oni moraju da ga štampaju iz većeg formata od A4. Tebe može to da ne interesuje, ali štampa može onda da bude skuplja. Ako hoćeš da štampaš baš iz A4 formata onda bih ti preporučio dimenzije 200x280mm.

Takođe, oni kad štampaju štampaju iz većeg formata na koji slažu tvoj format jer je tako, normalno, isplatljivije. Pošto imaš standardne formate papira koje štamparije kupuju onda je najjeftinije da štampaš onaj format koga najviše staje na jedan tabak papira. To isto važi i za rolnu jer i ona ima ograničenje, što reče Peja. Dakle, ako insistiraš baš na A4 papiru, svi to mogu da urade, ali imaju veći škart, tj. ti moraš da platiš za papir koji je neiskorišćen, a na ukupnu cenu najviše utiče papir, sama štampa (boja) je mizeran udeo u štampi.

Moj savet nije da sam slažeš brošuru kako ti je Peja predložio, jer to nećeš umeti (niti je to tvoj posao nego njihov), nego da je smanjiš dovljno da može da izađe iz A4, a ovi u štampariji će to složiti za tebe. Zwerko je u pravu kada ti kaže da pogledaš specifikaciju štamparije što se obreza tiče i tako i uradiš, jer se obrez računa u format. To isto znači da kad radiš pripremu, treba da je "prepustiš" preko margina u obrez da ne bi imao beline pošto mašina ne seče u mikromilimetar po tvom dizajnu. Za tvoj konkretni slučaj važno je da pozadinu ostaviš kako jeste, ali srazmerno postaviš linije po kojima treba da se savija papir, a tekst i slike uvučeš po, kao što reče Peja, 5mm (ili 3mm) sa svih strana i onda neće biti problema da se štampa iz A4.

Bizart je odličan jer u njemu rade carevi, ali nisu najjeftiniji. Oni sigurno mogu sve ovo da ti objasne i veoma su strpljivi, ali prvo moraš da se oslobodiš od toga da ne slušaš ljude koji znaju o čemu pričaju.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Oni sigurno mogu sve ovo da ti objasne i veoma su strpljivi, ali prvo moraš da se oslobodiš od toga da ne slušaš ljude koji znaju o čemu pričaju.

nisam ja nikada ni bio u tom fazonu, ali kad na pitanje "je l' mozes da iskljucis margine?", neko ko se bavi stampom odgovori sa "aj da stampamo na A3, pa da secemo", prvo sto je meni u glavi je gomila skarta i neiskoriscenog papira koji takodje ima cenu. ono, mogla je da odvoji max 20 sekundi i objasni mi zasto te margine postoje, kao sto ste vi ovde rekli. ali dobro, nije ni bitno.

poseticu i Byzart i Zajkon, da uporedim cene i ko god ostavi bolji utisak - eto njemu para.

hvala na odgovorima, carevi ste!

Edited by digrejzö
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...