Jump to content

grejanje u stanovima u bg


Recommended Posts

Planiram da iznajmim stan od ~50m2 u centru i zanima me koja je najbolja opcija sto se grejanja tice? Nisam znao da je centralno toliko skupo u bg(oko100din po kvadratu), a sto se tice etaznog i TA peci, nemam predstavu koliko to trosi struje? Koliko placate vi sto se grejete na struju? Sad sa ova varijanta sa TA peci ne znam kako bi funkcionisala u ovolikom stanu.. Morao bi neku dodatnu grejalicu za wc,spavacu sobu itd.. Etazno mi zvuci ok al me zanima da li bi me manje izaslo za ta 2 3 meseca od 12 x 5000din ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pesmo, cele godine se placa grejanje po ceni 100 din kvm.

primo, ta pex za toliki stan ne znam. meni je ta pec mnjeh obrni okreni.

centralno keva, etazno isto. u principu najjeftinije je na struju.

dakle centralno je najskuplje ali i najbolje, ta najjeftinije ali meni je grozno.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

istina, centralno je najbolje ali se placa tokom cele godine sto je bezveze, ali valjda su poceli sa ugradjivanjem daljiskog grejanja, ako se ne varam, to ce se obracunavati po potrosenoj kolicini, a ne fiksno kao do sada, jedino ako nisam nesto pogresno cuo.

to bi bilo vrhstra, posto mi je zimi i na -10c odskrinut prozor i pici grejanje, a blejim u majici i sorcu.

Link to comment
Share on other sites

ja sam na bezaniji, i koliko sam upoznat ptva smo zgrsda sa ovom opcijom. videcemo kako ce ici, za sad mi je mali racun, ali prkratak je uzorak

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ugradnja kalorimetra je obavezna za sve nove zgrade, sto je propis od pre 2, 3 godine, ne znam tacno...obaveza ugradnja je na investitoru lol...

Ostale zgrade mogu da ih uvode, tj. svaki stan moze da ga ugradi, ali sam uredjaj kosta oko 350 evra (valjda, ne znam sigurno) i moras sam da ga kupis ako hoces...

Inace, kakva katastrofa je ovo sa kukuruzom :(

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=12&dd=01&nav_id=665120

Edited by absolute

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Kod nas je grejanje na struju najisplativije, ali to je zato sto nam je cena struje nerealno niska i cuva socijalni mir. Manje je isplativo da nacepas drva i lozis ih zimi nego da se grejes na struju (neki Nemac ili Poljak bi se ubio da ovo cuje) ali to nece zauvek da bude. Dobra termoizolacija je obavezna, a na Bezanijskoj kosi je uglavnom lose uradjena. Ako se naknadno radi termoizolacija, obavezno se spolja radi. Kad se uradi iznutra, ispadne kao da nije ni radjena. U centru Beograda skoro da ne postoji centralno grejanje zbog starih zgrada (centar, a nema centralno heeee moruna.bmp) i TA peć je najbolja varijanta ili oni pločasti radijatori (norveski?).

Edited by Paramp
Link to comment
Share on other sites

ja, na voždovcu, imam kalorimetre, i kapiram da su kul stvar.

grejanje bukvalno do danas nisam uključivao, jer nije bilo potrebe jer zgrada ima do jaja izolaciju, pa kapiram da ću sešan račun da dobijem.

sem toga što plaćaš samo onoliko koliko potrošiš (što može i loše da bude, kapiram da grejanje na maksimumu sa kalorimetrima izađe skuplje nego bez njih), možeš i da doziraš količinu grejanja, pa ne moraš da se kuvaš kad napolju nije jako hladno.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Za stan od 50 m2 u centru, najbolje na struju. Ali pazi, ako je zgrada prikacena na toplanu, ima da placas preko infostana, bez obzira da li koristis njihovo grejanje ili ne. Jedino ako se cela zgrada otkaci sa toplane, onda ne placas. Ima situacija gde su (glupi) ljudi platili majstore da im skinu radijatore, jer su mislili da onda nece morati da placaju grejanje toplani... [:D] Fora sa toplanama je, sto je zgrada pravni subjekt, a ne stanovi pojedinacno. Znaci raspitaj se dobro kakvo je grejanje u celoj zgradi, a ne u stanu koji nameravas da iznajmis... [;)]

Naravno, dalje se postavlja pitanje, kakvo grejanje na struju. Inverter klima je najbolja opcija, grejanje je veoma jeftino, ali je ugradnja skupa, bas kao i sam uredjaj (1500 EUR). Onda idu tzv. norveski radijatori (paneli), nisu skupi, lako se ugradjuju, malo trose. Na kraju ti ostaju TA peci (350 EUR komad), uljani radijatori i grejalice. TA pec se tesko seli iz jednog stana u drugi, ali zato malo trosi, dok su grejalice jeftine, ali vise trose.

U tvom slucaju, kada se sve sabere i oduzme, verovatno bi par uljanih radijatora najbolje resilo problem. Oni trose vise struje od norveskih panela, ali ostaju topli nakon gasenja, znaci uzmes ugasis uljni radijator i on nastavlja da te greje, za razliku od norvezana... [;)]

Link to comment
Share on other sites

E da, zaboravio sam da si pitao i za cene [:)] Centralno (etazno) grejanje na struju ti je oko 40 evra nedeljno na tu kvadraturu, ako budes morao da grejes 4 meseca, nema nikakve ustede. Sve zavisi od toga koliko ce duga i hladna zima da bude. Ovakav tip grejanja treba da se puni vodom sa vremena na vreme, da bi pritisak bio kako treba, ako imas suvise vazduha u sistemu radijatori ce biti hladni, a trosices struju. Sve u svemu, cimanje.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

FAAAAAAK ZNAO SAM DA SE RADI O UŽASNOJ PLJAČKI!!!!!

'ladno ne mogu da verujem... 80k jebenih, toliko je grejanje za ceo stan za celu godinu preko Infostana, a oni nalupali u jednom mesecu toliko. čak sam i izolovao stan sa ciljem da nekad možda uzmem i kalorimetre, inače je jako toplo kod mene u stanu, ali posle ovih informacija...

meni ko dođe na vrata sa idejom o kalorimetrima ima da popije rejl u vugla. pederi užasni, sva intuicija mi je govorila da se ovo uvodi da bi mogli da nas šišaju, kao one jadnike koji su pukli silne pare da uvedu gas i kotlove, pa sad plaćaju najskuplje grejanje.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

kao one jadnike koji su pukli silne pare da uvedu gas i kotlove, pa sad plaćaju najskuplje grejanje.

Ja sam uveo gas, potez zivota iskreno, buduci da kod mene u kraju nema centralno. Oko 9k mesecno izadje u toku zime, topla voda 24/7, namestio sam tamo da se pali cim temperatura padne ispod 22 stepena

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...