Jump to content

Prvi klanrur space program


Recommended Posts

ја сам пре пар недеља звао пар продајних места са овог списка:

http://www.messergroup.com/cs/Lokacije/Prodajna_mesta/index.html

и од свих сам добио исти одговор - Хелијума нема ни за лек (буквално, пошто је хелијум јако битан за рад магнетних резонанци на пример)

Можда се у међувремену променила ситуација, ако је неко докон нек узме докреће ове бројеве

Link to comment
Share on other sites

alfa pokupovao helijum da ne ubijete nekoga!

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

alfa pokupovao helijum da ne ubijete nekoga!

морам све учинити да бих прекинуо масакр!

али не само због тога, уосталом прочитајте овај чланак:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2118232/The-world-running-helium--thanks-party-balloons-warns-research-scientist-uses-gas-pioneering-experiments.html

прогнозирају да ће нестати хелијума за 20-30 дина, због балонџија и осталих астора...

а ја сад купујем залихе хелијума, да бих се за 30 дина обогатио!

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Okej, januar polagano odlazi, evo ga februar.. u martu radimo projekat...

Boca helijuma je pronadjena, samo da dogovorim cenu.

Trebaju mi ljudi koji ce se zauzeti u pronalazenju GPS-a, solidnog balona i naravno ono sto je most wanted, foto aparat, mobilni telefon ili kamera.. nesto od ta 3 mora i da ima izdrzljivu bateriju. Cim naidjete na nesto, slobodno mozete nazvati i pitati za cenu toga sto pronadjete, pustajte poruku ovde ili na 061/149-60-62, lako cemo rezervisati to i da krenemo konacno sa donacijama i prikupljanjem opreme.

Link to comment
Share on other sites

gde si nasao helijum? meni treba za jos neke stvari pa mozda mogu da uzmem ja i dogovorim cenu za bocu, izacice nas jeftinije ili ako je neka mala razlika mogu ja sve da pokrijem sto se tog dela price tice.

Mogu ja da pozajmim jednu GoPro kameru ali nisam siguran za bateriju, mada kapiram da mozemo da nabudzimo nekako spoljnu, dodatnu bateriju. To sve pod pretpostavkom da nam se ne zagubi kamera negde pa da posle moram da refundiram :)

Link to comment
Share on other sites

@trupsi, bas zato nam i treba taj GPS da mozemo pratiti kretanje aparata pri povratku na zemlju i uz to laptop naravno, kako pratiti bez lapa? :) A sto se tice boce helijuma, nasao sam preko rbds odnosno ona ima nekog prijatleja naucnika picke materine, ne znam ni ja vise sta je.. covek je voljan da da ali da naravno ucestvuje u programu.. Sto da ne ? :)

Bitno je samo da je baterija na aparatu istrajna da moze fotkati duze vreme ili snimati w/e .

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li gopro ima neku varijantu da se smanji FPS, recimo da snima 2 frejma po sekundi, pa da to u suštini budu fotke. Druga varijanta koja mi pada na pamet je da fotografiše android telefon, jer sigurno postoji neka timelapse aplikacija. DSLR sigurno nećemo da šaljemo gore, a obični fotoaparati mislim da nemaju tu funkciju.

Za GPS opet android telefon.

Link to comment
Share on other sites

Trebace nam skoro idealni uslovi, bez vetra. Aparat ce stajati u kutiji potpuno izoliran, nece biti mogucnost smrzavanja gore a pad ce biti ublazen i doveden na minimum.. Potrudicu se da se potpuno izolira ..

Onda jedina mogucnost je android telefon ali svakako nam treba laptop. Nadam se da neko poseduje isti i da ce poneti za ovu svrhu.

Sto se tice medju-ljudskih odnosa to me uopste ne zanima. U ovo ulazimo zajedno i hocu da se uradi bez ikakvih problema, varnica i tome slicno.. Ovo je da se malo druzimo, da uradimo nesto zajedno i da se reklamiramo, svi zajedno.

Link to comment
Share on other sites

Има опција за тајм лапс на ГоПро, али нема потребе, јер у 720п резолуцији он може да снима сигурно 10 сати са овом мојом картицом од 16гб. А батерија ће исто да траје дал снимаш, фоткаш или једноставно држиш апарат упаљен. Има да се купи неки наставак који продужује живот батерије за дупло, али није јефтин

Гопро има до јаја јако кућиште, али још мало заштите није на измет.

Link to comment
Share on other sites

немам појма, снимао сам 2 сата константно и онда ми се изгасио. А једном сам га држао упаљеног (заборавио да га угасим) радио је око 3 сата, ако и толико, и онда се изгасио. Имам ја 2 батерије, али слаба вајда од тога када се пошаље у свемир

Link to comment
Share on other sites

DSLR je previse tezak svakako

Nisam ispratio zasto nam tacno treba laptop, ja mogu da donesem svoj mada baterija drzi jedva sat vremena

Sada sam pricao malo sa ovim hardverasima kod mene u MS

- GoPro moze lako da se poveze na eksternu bateriju, samo nam treba baterija koja daje 5v, ili elektronika koja ce to da prebaci na 5v (sto opet povecava tezinu)

- Oni su napravili modifikaciju za GoPro gde su stavili fish-eye lens sa mnogo sirim uglom

- Takodje imaju varijantu sa 2x GoPro koje snimaju istovremeno i softver koji to spaja u panoramsku sliku

- Ovo sa panoramom u svemiru jos niko nije radio koliko mi znamo

- MS bi (za sada nezvanicno) bio voljan da pozajmi opremu ako dobro isplaniramo projekat (i naravno da se tu negde pojavi logo Microsoft Development Centra Srbija :)

Jel imamo neku procenu do koje visine bi stigao balon?

Kada cela ta skalamerija krece da pada? Balon pukne ili kako? Koliko traje ceo proces penjanja a koliko traje proces spustanja? Kapiram da to moze da se izrazi u nekoj funkciji od mase i kolicine helijuma?

Trebaju nam sto precizniji podaci kako bi mogli da isplaniramo lepo koliko video materijala moze da se snimi, da li bi isao timelapse ili cak da se napravi kombinacija (prvih n sekundi video a onda timelapse)

Link to comment
Share on other sites

ГоПро има већ фишајобјектив који снима скоро 180 степени (тачније 170) што је сасвим довољно. Ако би, као на овом снимку што је едит поставио, ишли до 27000 м за 70 минута, верујем да би батерија издржала до тамо и да се спусти

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...