Jump to content

google balončić


Recommended Posts

verujem da znamo, manje više, svi šta je.

ovde je objašnjeno :

http://www.youtube.com/watch?v=uX2MjRddXCA

pa me zanima koliko je to realno.

kapiram da bismo mogli svi da uradimo isto što i njegova dva ortaka i ostavimo skrinšot ovde, i vidimo koliko nam se razlikuju pretrage.

nisam baš siguran šta bi bilo najbolje za pretražiti u guglu, tako da možemo da probamo sa egiptom. ako neko ima bolji predlog, shoot !

takođe nisam siguran da li će nam se razlikovati ako tražimo egipat na engleskom, pa ću da ostavim dva skinšota.

jebi ga, ogromne su.

vaguE.png

===============================

vWwNW.png

Edited by prota_
Link to comment
Share on other sites

Mislim da lik prodaje glupu pricu da bi zaradio pare, dok su recommendation systemi (tj algoritmi) uveliko pospesili profit i popularnost velikih medijskih kuca tipa Netflix, Amazon Books, Google News, etc...

Ako ukucas egypt, a ti si turisticki vodic, a zaista te zanima kriza u Egiptu, pa ti ukucaj crysis in egypt.

Link to comment
Share on other sites

Nesporno je da sistemi pretrage filtriraju sve ovo sto on kaze, sad je pitanje da li je to dobro ili lose, ali je dobro ono sto on kaze da bi u perspektivi trebalo ostaviti korisniku da moze sam da prilagodjava parametre svoje pretrage, to bi bilo lepo s njihove stane.

Recimo meni je mnogo smesna situacija bila kad sam bio u Koreji, dakle ovo je screenshot sa b92 sajta od malopre gde stoji ono "Pominje se B92 na twiteru"

b92_BG.jpg

A ovo je ista ta slika, sa istog kompa, sa istog browsera, sa istim mojim navikama od pre jedno tri nedelje kad sam bio u Koreji

pominje_se_b92.jpg

Konkretno recimo da ja pratim taj twiter meni bi bilo potpuno retardirano ovo sto sam dobio tamo na osnovu lokacije jer nemam pojma kojim hjeroglifima pisu :) Ali tako filtrira algoritam sto rece covek, i da sam ja to mogao da podesim da on i dalje filtrira pominje se b92 iz Srbije to bi bilo ok, ovako sam se samo smejao.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Jebem mu misa, pa ti ostavljas footprint sta god da radis na netu.

Ako si registrovan i logovan na neki servis onda je jako lako. Uzecemo za primer Facebook. Ti kliknes na "Lose weight in 3 weeks" koji je tvoj drugar lajkovao. Zatim kliknes na "Najbolji tegovi za najvece misice" sto je vudu lajkovao. Zatim kliknes na "Najjetiniji americki proteini sa 104% kazeina" sto je Longley lajkovao. Sad, mehanizam u pozadini kao sto zna ko si ti i prikazuje ti tvoje slike i tvoj profil (to se zove sesija) u tu isto sesiju zapisuje na sta ti klikces. Kako Facebook zaradjuje? Sa reklama sa desne strane? Sta mislis, oce li sledeca reklama sa desne strane biti "Donate to save Kangooros in Australia" ili ce biti "XSport"?

Ako imas gmail imas i google account. Koristis ga za youtube pa ti nudi filmice slicne onima koje si gledao, vesti koje citas, rezultate na koje radje klikces.

E sad, malo tezi deo je vezati sesiju za neregistrovanog korisnika ali postoje i mehanizmi za to tipa kolacici.

Link to comment
Share on other sites

mislio sam zašto se moji rezultati razlikuju od npr. šukijevih.

Al zar ti nisam odgovorio na ovo pitanje? Pitanje dokle to moze da ide je glupo jer mi nemamo pojma koje algoritme koriste. Ali evo, generalno, moze da ide da dobijate potpuno iste rezultate i da dobijate potpuno razlicite i da ne dobijate rezultate uopste. Mislim, mogu da ti prikazu sta hoce.

Link to comment
Share on other sites

TED ima predobre talkove. Ova tema konkretno je dosta skakljiva, ima donekle smisla to sto covek prica, ali ne nudi nikakve odgovore niti resenja

jaoooooooooooo

da se razumemo, i ja često koristim strane izraze, i tolerantan sam po tom pitanju, ali ovo je čak i meni previše... jebote - talkove umesto govore, pa čak je teže i otkucati na tastaturi :)

Link to comment
Share on other sites

probao sam sad sa nekoliko termina na desktopu i laptopu, i stvarno postoje razlike. nisu neke suštinske, ali to je zato što se premalo parametara razlikuje (OS i browsing history).

primetio sam i da razlike postoje samo kod termina koji su povezani sa agresivnim marketingom i PR-om. za upite poput "libya" i "nokia lumia 920" sam dobijao različite rezultate, a recimo za "ubuntu automatic unmount" su bili identični.

zaključak: google se kurva sa raznim opinion giverima i solušn mejkerima. big fakin suprajz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...