Jump to content

Zabrana prelaska u drugu firmu?


Recommended Posts

Dobio sam otvorenu ponudu jace i bolje firme da predjem kod njih, koju sam normalno prihvatio.

Po saopstavanju trenutnom poslodavcu dobio sam odgovor "razmislicemo".

Da bi me danas pozvali i rekli da ne moze to tako, da ce se pozvati na to da ja 2 godine ne mogu da radim na istim ili slicnim poslovima.

Ja znam za tu odredbu u zakonu, ali koliko shvatam odnosi se na lica i polozaje od odgovornosti. Takodje to mi u ugovoru u radu nigde ne stoji. 95% sam siguran da je to zastrasivanje, ali ipak da proverim. Mozda bi bilo pametno da im napomenem da zakon o radu sigurno ne predvidja rad od 24h non stop, a da sam tako radio 6 meseci?

Link to comment
Share on other sites

Па ако си потписао неки додатни уговор онда могу да те држе.. Знам кад' сам се ја цимао око неке праксе, другар је морао да потпише да наредних 5 година неће радити ни у једној конкурентској фирми..

Све може да се реши уз адвоката, или бејзбол палицу :)

Ћирилизација интернета!

Link to comment
Share on other sites

Najbitnije ti je da ponovo proveriš svoj ugovor o radu, koji ti je otkazni rok i sl, da li postoji neka takva glupava odredba (mada zapravo mislim da bi takva odredba suštinski bila protivzakonita). U Zakonu o radu sigurno ne stoji tako nešto, jedino što stoji a vezano je za slične ili iste poslove je da kada te poslodavac otpusti kao tehnološki višak onda narednih 6 meseci ne sme da zaposli nikoga na sličnim ili istim poslovima, ali to nije tvoj problem.

To što si radio 24h šest meseci možeš sad da okačiš mačku o rep, jer je suštinski skoro pa nedokazivo, a i neće ti doneti nikakvu korist. Ako hoćeš da pređeš u drugu firmu obično je otkazni rok 15-30 dana i samo napravi formalni papir na kome navodiš da daješ otkaz ugovora o radu, odneseš ga kod sekretarice (ili ko već zavodi takve stvari) da ti to primi i da na tvojoj kopiji napiše datum kad je zavedeno i primljeno. Ako neće da primi zoveš inspekciju rada. Ako primi i posle tog otkaznog roka neće da ti daju radnu knjižicu (i platu i sve što proističe iz dotadašnjeg radnog odnosa) zoveš inspekciju rada i oni u tim slučajevima relativno ekspeditivno reaguju. Poenta mog pisanija je to što si im rekao da ćeš da ideš okači mačku o rep ako oće da te zajebavaju, lepo napismeno s dokazima, to ti je onda pravni osnov za bilo kakvo dalje delovanje.

Edit: Pa čovek je rekao da tako nešto ne stoji u njegovom ugovoru o radu?

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pazi, ja nisam baš pravnik, ali sam rekao da mislim da bi bila protivzakonita, ne mora da znači da jeste. Slažem se da firma treba da zaštiti svoju intelektualnu svojinu, ali s druge strane ne bi trebalo da može da ograniči zaposlenog da može da promeni firmu. Naravno da može da stoji šta je poslovna tajna, intelektualna svojina i sl, i kako se to može koristiti dok je zaposleni i firmi i nakon što je napusti, ali mislim da je nemoguće da ograniče zaposlenog da može da napusti firmu. Ono što on ne sme da uradi jeste da na nedozvoljeni način koristi intelektualnu svojinu i poslovne tajne firme koje je koristio dok je radio u toj firmi i koje su bile predmet ugovora. Ako to radi onda firma može njega da tuži, ali opet ne može tipa da mu ne da radnu knjižicu ili tako nešto što kapiram da bi bio prvi impuls većine srpskih firmi.

Naravno imaš ti i raznorazne druge ugovore, koji nisu direktno ugovori o radu, a iz kojih proizilaze neke obaveze. Eno onaj vlasnik Dinama iz Zagreba je napravio ugovore s nekolicinom igrača da moraju da njemu lično plaćaju po 20% od svake svoje zarade dok god igraju fudbal. I sad se tamo onaj neki što prelazi u Real buni jer za pet godina treba ovom bilmezu da plati 5 miliona evra :) A opet je pitanje da li će to moći da obori, jer to nije ugovor o radu, to je njihov medjusobni privatni ugovor.

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Реч ништа не вреди, и слажем се са Зверком - колико данас предај званични документ и да ти ставе заводни број на то. Један примерак њима, један обавезно остави себи и носи кући... да не испари у међувремену.

Ово све ако те у другој фирми очекују сигурно, без обзира колико ће ти времена требати да средиш ствари у тренутној. Уколико постоји тамо временски ограничен услов, пре било каквог подношења горе поменутог документа, сврати са Уговором о раду крај неког адвоката (по могућству специјализованог за ово).

А то за 24овни рад, ако је доказиво кроз папире (нпр нешто си потписивао, вршио набавку, радио штагод што је видљиво по времену) и те како можеш да искористиш.... опет, консултуј адвоката.

Link to comment
Share on other sites

Dobio sam otvorenu ponudu jace i bolje firme da predjem kod njih, koju sam normalno prihvatio.

Po saopstavanju trenutnom poslodavcu dobio sam odgovor "razmislicemo".

Da bi me danas pozvali i rekli da ne moze to tako, da ce se pozvati na to da ja 2 godine ne mogu da radim na istim ili slicnim poslovima.

Ja znam za tu odredbu u zakonu, ali koliko shvatam odnosi se na lica i polozaje od odgovornosti. Takodje to mi u ugovoru u radu nigde ne stoji. 95% sam siguran da je to zastrasivanje, ali ipak da proverim. Mozda bi bilo pametno da im napomenem da zakon o radu sigurno ne predvidja rad od 24h non stop, a da sam tako radio 6 meseci?

Ja sam bio u sličnoj situaciji, i preko prijatelja u jakim advokatskim kancelarijama sam do sitnih detalja istražio opcije.

Postoji pravna odredba koja se zove zabrana konkurencije, gde se obavezuješ da zbog posebnih znanja, kruga poznanstava i/ili poslovnih tajni nećeš odlaziti u konkurentsku firmu koja je obično geografski određena.

Šta to zapravo znači:

Recimo da si inženjer u Boingu i radiš na novom avionu. Normalno je da će te firma sprečiti da se spakuješ i odeš da radiš u Erbas jer poseduješ tajne koje se mogu iskoristiti na erbasovom prototipu. Ili te je npr. Boing poslao u Rusiju na obuku održavanja Antonov putničkih aviona, a onda te vrbuje konkurencija koja hoće da upadne u isti posao. Poenta je da si iz nekog razloga NEZAMENLJIV.

U tom slučaju se stavlja u ugovor o radu pasus o zabrani konkurencije. Bez ove stavke u ugovoru NE MOGU DA TI ZABRANE DA ODEŠ GDE HOĆEŠ.

E sad, recimo da imaš tu stavku u ugovoru. I to je mrtvo slovo na papiru ako firma nije ispunila određene kriterijume u sastavljanju ugovore:

  1. Moraju tačno da navedu zašto si nezamenljiv za kompaniju. To što si dobar radnik je nebitno. Kao što sam naveo gore mora u ugovoru stajati zašto si TAČNO nezamenljiv.
  2. Moraju da navedu koliko će te plaćati naredne dve godine ako napustiš firmu. Da, oni moraju da te plaćaju naredne dve godine što ne radiš u svojoj struci, i moraju unapred na navedu tačnu sumu.

Čak i kad ugovor ima gore navedene kriterijume često se dešavalo u našem pravosuđu da sudije stanu na stranu radnika. Mnogo firmi stavlja ovu stavku u ugovor iako znaju da ne mogu da je sprovedu u delo, jer je to TAKTIKA ZASTRAŠIVANJA na koju nažalost mnogi u Srbiji padaju.

Sve možeš videti u Zakonu o radu, članovi 161 i 162

http://www.svos.org.rs/pdfs/zakon_o_radu.pdf

BTW ako misliš da je nova firma veoma zainteresovana da te dovede obrati se njihovoj pravnoj službi. Veće kompanije se često sreću sa ovim problemom i ozbiljnije zvuči kad gomila pravnika pripreti zakonom nego da se ti busaš u grudi.

Link to comment
Share on other sites

Zbog slicne situacije - koliko znam cak i da imas izmenjen ugovor o radu kod vas -on ne sme biti losiji po tebe. Takodje mogu da ti zabrane rad ako si naucio neke specificne stvari kod njih koje inace nisu opste dostupne (a toga je malo). i naravno sve sto je poslovna tajne ne smes da koristis u novoj firmi.

gerenalno ne sekiraj se, predji u novu firmu a ovi nek te tuze ako nesto ne odgovara.

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Bio sam kod advokata, sve je reseno i sve sto je cali napisao je tacno od reci do reci. Sve je naravno kao sto je pretpostavljeno - taktika zastrasivanja.

Za one koji ne citaju, klauzule nema u ugovoru.

Mislim, sve je jedna glupost, uopste nisam ocekivao ovakve pretnje i sranja. Bez obzira sto sam tamo radio i po 24h, (sto je lako dokazivo jer smo se prijavljivali policiji pri svakom ulaskuizlasku, spiskovi ulaza su u policiji + sve je pokriveno kamerama) ne mislim da ih tuzim, jer mi je tamo bilo ok.

Naucili su me puno, placali su redovno i posteno, uzvraceno je radom i profesionalnoscu. Sve ovo je posledica rivalstva i sujete mallih ljudi koji verovatno

ne znaju kako da prenesu sefovima da im radnik odlazi u rivalsku kompaniju za daleko vecu platu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...