Jump to content

kako je propao metal ?


killYg0r

Recommended Posts

Bilo je svima jasno, cak i nama ljudima iz ove zemlje koji su kada su prvi put dobili kablovske brzine 256k i brze (kada sam prvi put mogao da pustim pesmu bez da pritiskam pauzu dok se skine), jos pre 5 godina, da ce youtube da bude jedna od najvecih investicija u svetu ekonomije, mass control-e, promovisanja i slicnih stvari koje su sada vodece u ovom dobu force-ovanog marketinga.

I u odnosu na to, neko proslo vreme ovog sveta i sveta interneta ( naravno da sam svestan cinjenice da je ovo samo jedan primer u moru slicnih) ako se uporede neki bendovi, pesme, odredjeni albumu tada i sada i to samo na ovom jednom sajtu, za koji su sad vec odavno culi i keva i cale svakog ko ima vise od 10 godina, vrlo prostim rezultatima se dolazi do jos jednostavnijih pitanja.

Ako je recimo pre 6 godina jedan bend, recimo ensiferum kao primer, imao za odredjenu pesmu do par hiljada pregleda/klikova/share-ova za istu. I ako cak ostavimo sa strane infromaciju da je to u pitanju folk metal, za koji verovatno vecina ljudi odma pomisle da je neka glupost sa frulama i motikama, koji je tada tek bio u razvoju i naravno dobijen kao rezultat nacionalnih osnova, obicaja i istorija odredjenih populacija na odredjenim prostorima (a to je takodje potpuno druga tema u odnosu na nase paganske obicaje :D) i naravno tek se kao pravac bio razvio od nekih slicnih tematskih grupa koji jos pre 15-20 godina pocinjali sa slicnim temama.

Danas njihova jedna pesma sa poslednjeg albuma dostize cifru od 2 miliona i vise

Pa recimo primer slucajne obrade vrlo poznate pesme i benda koji postoji godinama pa im je pala ova ideja na pamet i sada glume neke poznate licnosti zato sto su im rasprodati koncerti a inace uzivo zvuce kao pokvarena ploca.

Cuveni Dragon jebeni force sa skoro 43 miliona pregleda pesme ?????

Hammerfall 10miliona puta je kliknuto na ovo ?

Neka mi neko kaze da su ljudi napravili botove koji otvaraju odredjene linkove na odredjeno vreme jer u suprotnom ove brojke pokazuju jedno cinjenicno stanje u kome ako neki bend ima ovoliko cifara online i da je dovoljno da samo 10% tih brojeva uzme i kupi 1 do 2 njihova albuma pa vrlo lako moze da se izracuna, i sa svim porezima makar smanjili direktnu zaradu za 50%, koje pare se tu obrcu i zasto niko ne prica o tome.

Nisam tacno ni ja siguran da li me potresa to sto dok su neki ljudi (pre svega na sebe mislim) slusali sve ovo dok su ti albumi izlazili, to sto je ocigledno toliko lako kontrolisati vece populacije ljudi jeftinim marketingom ili pitanjem sta se dogodilo sa onim metalci su prljavi i ne kupaju se ili to vise kul pricati

Jasno mi je takodje da su ovo neki primeri grupa koje su generalno opste poznate u tim vodama, da su neki od njih cak i totalno gej ali ako ove cifre govore bilo sta onda je verovatno vec kasno da se govori da je to vec postala meta danasnjih ekonomista i uloganja sredstava. A svi znamo sta ce da se dogodi kada se uposle pr menadzeri da promovisu underground jebeni metal u kome pevaju o macevima i konjima ... Jer ipak masa tupsona je to kojima treba nesto da se proda

Link to comment
Share on other sites

kili hipster.

a sta mislis, dragon force i hammerfall ne vole pare? nigga pliz. neko ostaje underground samo zato sto nije dovoljno dobar da se izgura u mainstream, ne zato sto nece.

a pametni ljudi ulazu pare u sve za sta vide da ce da donosi pare, bio to hammerfall, deonice, ili rur forum :tf:

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem poentu pošto se često rasplinjavaš, šta si ti tačno iskritikovao ovde? Zbog jutjuba i brzog interneta grupe sada imaju 100x veću publiku, pa više snimaju komercijalu jel im nije dobro od projektovane zarade? Ili šta? Sažmi u jednu do dve rečenice plx.

Ja mislim da je srž problema u tome što su skoro sve grupe koje su imale nekoliko kvalitetnih albuma shvatile to što rade kao posao kojim će se baviti do kraja života, što je pogrešan pristup, jer ovo nisu više sedamdesete i osamdesete.

Prvo, jako jako JAKO mali broj muzičara uspeva da ima kreativnost na visokom nivou duži niz godina (a naročito kad prevali određen broj godina). Pritom mislim konkretno na kreativnost u vezi sa određenom muzikom kojom se bavi. To što je neko sa 20-25 godina pravio fenomenalni metal iz razloga što je bio zbog nečeg frustriran i bilo mu je teško, ne znači da će isto raditi i sa 35. Sa 35 će možda fenomenalno praviti nešto drugo jer više nije frustriran, ili je frustriran mnogo manje jer se u međuvremenu u nečemu ostvario.

Drugo, metal je uvek ciljao na mlađu publiku i sad se prosto prilagođavaju trenutnim mlađim naraštajima. Tinejdžeri su i dalje frustrirani, foliraju se, imaju krizu identiteta i traže sebe, a još su sada pride bombardovani neviđenom gomilom nepotrebnih informacija i propagande tako da su veći retardi nego ranije, pa je i muzika gora.

Treće, šta koji kurac slušaš novi Hammerfall i Dragonforce, šta bre očekuješ od toga kad su i stari albumi bili na ivici gotivnosti, jebena ciguligu muzika. Imaš lepo odlične underground grupe koje snime dva-tri super albuma, vide da su rekli šta su imali i da života od muzike nema nego samo životarenja (osim ako nisi MTV zvezda ili radiš u simfonijskom orkestru) i vrate se faksu, regularnoj šljaci, štagod, a pritom imaju čega lepog da se sećaju umesto da nastave da žive imitaciju onog što su živeli. Lajk a bajsez.

I uglavnom, novi albumi popularnijih grupa su govno jer mlate mrtvog konja i nemaju više šta da kažu na tu temu, što je potpuno normalno. A i toliko ima postojećih odličnih albuma da ja nove i ne skidam.

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

U walltextovanju sam probao da izdvojim tvoju osnovnu misao koju si hteo da podelis sa nama, reci mi da li sam u pravu:

Ako je recimo pre 6 godina jedan bend, recimo ensiferum kao primer, imao za odredjenu pesmu do par hiljada pregleda/klikova/share-ova za istu. [...] Danas njihova jedna pesma sa poslednjeg albuma dostize cifru od 2 miliona i vise

Ako je to poenta, lako se da objasniti:

1. Mnogo vise ljudi sedi na netu danas nego pre 6 godina

2. Mnogo ljudi besciljno klikce po YouTube-u

i najbitnije po meni:

3. Gube se granice izmedju zanrova, ljudi vise nisu toliko iskljucivi kao ranije. Pogledaj samo onaj Underworld (inb4 lol underworld ko jos ide tamo), gde dolaze ljudi koji bi pre 10 godina bili "okoreli metalci", a danas uvijaju tela uz neki electro-gothic-shit. Jebena MTV muzika koja ubacuje dubstep u svoje hitiće (

), itd ...

E sad mozda si hteo ovo pod 3. da razradjujes al ja nisam dobro skapirao, jer u svakom slucaju je ovo pod 1. i 2. dosta jasno samo po sebi.

Cuveni Dragon jebeni force sa skoro 43 miliona pregleda pesme ?????

pre svega zbog Guitar Hero ja bih rekao, a i pesma jebeno sabija [yeahdude]

Link to comment
Share on other sites

Вуду:

Тај рад. Додао бих и то да је метал публика углавном врло уско оријентисана и ''не прашта'' врлудања (не мислим овде на самосвесне маторе људе типа Вудуа лол, већ на тинејџ клинце који су се нашли у субкултури), што је још један терет на бендовима јер, шта год да изаберу, велика је вероватноћа да ће да буду анатемисани. Погледајмо Металику.

Ако неки руски паган блек бенд са 50 година сконта да имају по троје деце и да гледају срећне људе по цео дан и да им је до јаја да праве неки блуз, они имају два избора: да наставе као пре или да праве тај блуз. Оба су често пут ка фејлу и љутим фановима, први зато што ће да избаце срање (дет магнетик ениван?:) ), други зато што ће их спалити бијесни фанови због издаје и нетруости:) Ово је, наравно, присутно и у другим жанровима, али далеко, далеко мање интензивно него у металу и сродним жанровима (харкор и слично).

И то је сасвим океј, замислимо да Џордан и даље игра, која би то спрдња била. Просто није он тај лик. Може да игра шах и да ''разочара вјерне фанове баскета и да буде издајица'', што би била паралела са паган блек бендом који свира блуз. А то је једино што може да ради, поред тога што може да навуче дрес у НБА и да се избламира за све паре.

Али то је углавном Вуду и рекао, само сам додао овај један аспект.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Cuveni Dragon jebeni force sa skoro 43 miliona pregleda pesme ?????

pre svega zbog Guitar Hero ja bih rekao

+ beskonacno

Taj Dragonforce je takvo prodavanje magle ljudima, strasno jbt, napravise od njih

ne znam kakve muzicare i kakav bend, kao da je to do sada nevidjeno u univerzumu...

Mislim, sve je to upakovano produkcijski cakum-pakum, ali na live nastupima gde i treba da blistaju

pokaze se pravo lice, a to je da su samo dobar primer pravog i kvalitetnog marketinga.

I uglavnom, novi albumi popularnijih grupa su govno jer mlate mrtvog konja i nemaju

više šta da kažu na tu temu, što je potpuno normalno. A i toliko ima postojećih odličnih albuma da ja nove i ne skidam.

+1

I ne mislim da bilo koji od bendova pomenutih u prvom postu mlati neke silne novce, kao sto si pomenuo

gore na primeru prodaje diskova, jer su cifre na jutjubu los pokazatelj posebno zato sto se njegovom pojavom

izgubila potreba za kupovinom diskova ( bar vecini kojoj nije bitan kvalitet i format u kojem slusaju mjuzu), iz razloga

sto yt je na neki nacin legalna piraterija i tamo mogu da nadju sve i odmah .

Ja prvi, od kako imam net sam prestao da kupujem diskove, a imam preko 50-60 (metal) orginala, dok bi danas kupio eventualno

neki stari proveren album na disku koji sam propustio (99% to ne bi ni bio metal) jer nema razloga da dajem pare za 100 puta

recikliranu pricu HFall-a, Sonate, Rhapsody-a i ostalih.

A vecina tih bendova je kao sto si rekao nesto najpoznatije, najslusljivije (lol rec) i najnormalnije sto moze da se ponudi siroj masi, pa

otuda i njihova "popularnost". Primer, moje drugarice koje slusaju samo komercijalu (house,r'n'b etc) su se razbijale od slusanja

Kamelot-a (Karma) , a da je bio u pitanju Deeds of Flesh ,Suffocation ili nesto slicno tesko da bi se tako nesto desilo. :)

"I think that gay marriage should be between a man and a woman."

Arnold Schwarzenegger

Link to comment
Share on other sites

@krule

tvoj prvi deo posta je isti kao deo vudu-ovog

dakle ne zalim se ja to sto neki bend nije ostao tr00 underground, to uopste nije poenta. koristio sam neke bendove i polu rantove da bi pokusao da budem jasniji o cemu govorim, posto sebi ocigledno jesam :D

ono o cemu govorim je da bend kao sto dam neki primer, za koji kazem da je do pre 5 godina bio apsolutno nepoznat "javnosti" kao i ceo taj pod zanr metala pa na povrh svega toga buni deo u kome uopste ima toliko ljudi koji slusaju metal pored izjava poput metalci su sekta. NE MOGU DA BUDEM JASNIJI OD OVOGA poz

danas ista njihova pesma dostigne broj pregleda milionskih cifara. onda mene zanima ko je ovde blesav ovde, posto ako jedna jedina pesma ima milion pregleda ako samo 10% od toga kupi jednju njihovu majicu ili jedan njihov album a da bilo sta od toga kosta recimo 20 dolara. koliko onda oni para dobijaju od toga

dakle ne govorim o tome ko je tr00 ko nije ili ko je napravio koji rif. da li prostije moze da se objasni da ovde nesto smrdi ako random bend moze da skupi milion dolara za par godina jer postoje na youtubu i zato sto njihova pesma stoji promovisana sa strane u related-u i to po principu gugla da nema puno veze sa onim sto si trazio nego ko je platio vise njegov link prvi izadje

Link to comment
Share on other sites

dakle tebe killi buni kako neki nepoznati autor/bend ima milion pregleda na yt odjednom i svi ga kao slušaju a bend je realno sranje/osrednje drkanje/opskurni žanr.

Jel ti to planiraš da se probiješ pa tražiš hintove? :tf2:

Realno, nemam pojma, kapiram da ih neko čuje, kaže, ovo mogu da prodam anksioznim klincima sa first world problemima/ balavim klinkama koje vape za kurcem u društvu pod hrišćanskom represijom i tako to krene, daš pare firmi koja radi marketing, social network marketing, awareness kurci palci, imaš ljude po društvenim mrežama koji su "sponzorisani" od strane diskografskih kuća da ostavljaju linkove u svojim statusima/tweetovima/postovima da simuliraju prirodnu disseminaciju ideja kroz mreže etc... Grand Prodakšn!

"dabogda crko metal kad ga svako sluša"

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

evo ga, shek ubo poentu \o/

to sto je meni cudno je da je za sve to izabran metal i to bas levi sub-zanrovi i kako moze iz faze roar sviramo u pecini sa gitarama od 100e polako da se pretvori u pijemo sampanjac, ako se bude nastavilo tim putem a verovatno nije frka ako se pokaze profitabilnim sto ocigledno da jeste

Link to comment
Share on other sites

ono o cemu govorim je da bend kao sto dam neki primer, za koji kazem da je do pre 5 godina bio apsolutno nepoznat "javnosti" kao i ceo taj pod zanr metala pa na povrh svega toga buni deo u kome uopste ima toliko ljudi koji slusaju metal pored izjava poput metalci su sekta

Kili Elokvencija Kilić :)

Link to comment
Share on other sites

Није то само метал, то је све живо. Погледајмо хип хоп, па он је у краћем временском периоду то урадио. Него мислим да свако неки њему блиски жанр перцепира, тј. види фазе.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

evo ga, shek ubo poentu \o/

to sto je meni cudno je da je za sve to izabran metal i to bas levi sub-zanrovi i kako moze iz faze roar sviramo u pecini sa gitarama od 100e polako da se pretvori u pijemo sampanjac, ako se bude nastavilo tim putem a verovatno nije frka ako se pokaze profitabilnim sto ocigledno da jeste

Necu da skrecem sa teme ali nije samo metal, ok ti si taj "fenomen" restilizacije i ponovnog pakovanja za siroke narodne mase zapazio kroz metal, posto to slusas,ali evo pogledaj rep, to su jos gore zgrabili i iscedili. Ne postoji MTV summer sexy party people hit bez bar jednog "rep" versa u kom nabacaju crnacke slengove.

Znaci u oba slusaja imamo muziku koju je slusala specificna grupa ljudi gde dolazi do jednog vestog prepakivanja proizvoda kako bi bio privlacan vecem broju ljudi.

Verovatno se to desava i u ostalim zanrovima, recimo elektronske muzike, cija ekspanzija rekao bih da jos traje i da mozda je cak i najprimetnije to prepakivanje u nesto sto jako puno ljudi slusa. Al neko drugi bi verovatno mogao vise da napise sta se tu desava ko je vise upucen u tu vrstu..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...