Jump to content

Ko reguliše semafore po gradu? :)


Recommended Posts

Svestan sam da ću potpuno zvučati kao penzioner koji ujutru zove radio Studio B da se žali na to što deca bacaju petarde noću u parkiću, but - ko se bavi pitanjem regulacije semaforske signalizacije u gradu? Ja znam da se tu nešto pita saobraćajni fakultet i oni kao prave studije i tako to, sigurno ima nekog upliva i sekretarijat za saobraćaj, ali blage veze nemam kome bi se neko mogao žaliti na primer ako nešto ne šljaka. A problematika je u semaforu kod Jagićeve ulice a na samom Bulevaru kralja Aleksandra. Možda neko i zna na koji tačno semafor mislim, ali to je jedan lepi semafor koji drži brat bratu 10 minuta. A najgluplja fora je što semafor služi samo za pešake, odnosno nema raskrsnicu. Tj. ima sa Jagićevom sa jedne strane ali je ona jednosmerna iz bulevara (pre rekonstrukcije bulevara je bila jednosmerna u suprotnom smeru) a sa druge strane je Đuke Dinić, opet jednosmerna iz bulevara.

A glavni problem je u tome što semafor ispod (kod opštine Zvezdara i Orla) kao i semafor iznad (kod Kosta kafe i Bombaja itd) šljakaju ok, i oni su na raskrsnicama sa automobilima. I sad zatvori se taj dole semafor, zatvori se gore, ali ovaj u sredini je i dalje otvoren, nema vozila nigde na vidiku ali "ne sme" da se pređe. Lokalci naravno to znaju pa prelaze i na crveno, a ovi što ne znaju uvek čekaju i lako se skupi po 30 ljudi na semaforu. I onda naravno svako malo se zabode pandur tu da smara kad pređeš na crveno, i eto problema.

Sad, nemam ja tu nikakvu želju da se nešto previše cimam, ali bih voleo da okrenem telefon ili dva da vidim ko može da se pozabavi rešenjem tog problema.

Link to comment
Share on other sites

Pa ima ono "kuciste" semafora verovatno negde sa strane ulice (na trotoaru) i to pandur lepo moze da podesi (saobracajac). Koliko sam upucen, a nisam mnogo nesto, on "gasi" semafore preko tih "kucista" tako na nekim raskrsnicama kada je zakrcenje da bi regulisao saobracaj. Tako da jedino po mom misljenju moze pandur da sredi to ako nije nesto zabo semafor :)

Link to comment
Share on other sites

Pandur možda može da reši to pitanje kad su gužve ili slično, ali ne verujem da je ovlašćen da petlja dugoročno sa semaforom, jer ipak postoje neka pravila (barem bi trebalo) koliko traje semafor, kada se pali i gasi itd, zbog protočnosti saobraćaja i opštih uslova vožnje. U ovom konkretnom slučaju verovatno niko ne bi ni izvalio, ali opet ne bi smeo pandur da dira :)

Link to comment
Share on other sites

Pa ne verujem da ce on dirati bez nadrzora ili icega drugog,ako ti vec "bode oci" obrati se panduru, neka ti da neki br telefona, na kraju krajeva on ce da pozove i ukaze na problem :)

A semafori po Nisu traju ~1 min crveno, ~1min zeleno, mislim da je tako :)

Edited by cetoNx
Link to comment
Share on other sites

U normalnim gradovima, semafore na glavnim saobracajnicama kontrolishe centralni komp, dok su sporedni autonomni i nameshteni da rade u odredjenom intervalu. Verovatno se kod ovog semafora neshto shlogiralo sa ovim tajmerom, a nisu josh doshli da ga srede.

Malo vishe o tome:

http://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_light_control_and_coordination

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

semi-offtopic rant:

nedavno su ovde kod mene probili ulicu koja ide duž bežanijske kose tako da sada izbija na surčinski put, koji vodi za ledine, surčin, jakovo i tako te. i sad, izgleda da je ekipa iz tog kraja skontala da im je brže da idu preko kose nego da se spuštaju na tošin bunar ili jurija gagarina. uglavnom, postala je ulica prilično prometna. ima samo dve trake, al bila je prilično prohodna zahvaljujući tome što su strajališta uvučena i što je imala samo jedan semafor, sve dok nisu stavili još dva (vrhunski nepotrebna) semafora jedan iza drugog. raskrsnica ispred moje gajbe je nekih 400 metara od tih semafora, taman dovoljno da se surčinci zalete, onako nervozni što su morali da čekaju. baš u delu oko moje raskrsnice ulica kreće malo nizbrdo i udesno, ne mnogo al dovoljno da se, u kombinaciji sa kolima koja se zbog nedostatka parking prostora parkiraju na trotoaru kraj same raskrsnice, uopšte ne vide vozila koja dolaze iz sporedne ulice.

sve u svemu, na toj mojoj raskrsnici bude po dva sudara nedeljno, uglavnom sa manjom štetom i za sada bez povrede. najgori do sada je bio pre neki dan, kad je padala neka kiša, i kad je lik u nekom dostavnom vozilu (gle čuda) razvalio lika koji je izlazio iz sporedne ulice i bacio ga na jedan od nepropisno parkiranih automobila (koji su glavni krivac za situaciju zapravo). panduri su već nekoliko puta izlazili na scenu, i sigurno će se u nekoj statistici negde pojaviti ta raskrsnica kao problematična. to me tera na dva zaključka, i zbog njih sam zapravo besan:

1. pitanje je da li će se setiti da nešto urade tim povodom pre nego što neko završi sa povredama ili mrtav. ima dosta i pešaka tu, frka je da se pređe ulica, a u najgorem slučaju bi neki kreten mogao da uleti u baštu lokalnog kafića

2. vrli putari će prosto uzeti i staviti još jedan semafor, umesto da stave neke stubiće tako da mamlazi ne mogu da se parkiraju tako da ometaju vidljivost, i onda ćemo na potezu od kilometar imati pet semafora i sedam ležećih.

eto tako, ne znam zašto sam ovo napisao al morao sam da izrantujem

Link to comment
Share on other sites

@ Srba - Ma ovaj semafor tako radi mesecima, nije da "nisu stigli".

@ Ivke - Kapiram da dok slučaj ne dospe u novine, nema ništa od toga. To ne mora nužno da znači da neko pogine, ali može i oko kao, "automobil udario u kafić", srećom tad je bio zatvoren, i tako te šeme.

Link to comment
Share on other sites

I ja pizdim od semafora po gradu

Ovi za pesake svi redom suvise kratko traju, na mnogima cim se upali zeleno normalnim hodom se upali crveno pre nego sto stignes da predjes ulicu, plus ovi sto imaju odbrojavanje se vec na 10-15 sekundi pretvore u crveno i onda pesaci dolaze situaciju da sacekaju naredno zeleno jer ovi majmuni sto voze su spremni da zgaze pesaka ako je na sred pesackog kad se upali crveno

Dajte stvarno nekog da zovemo povodom ovoga

oO

 

Link to comment
Share on other sites

semi-offtopic rant:

nedavno su ovde kod mene probili ulicu koja ide duž bežanijske kose tako da sada izbija na surčinski put, koji vodi za ledine, surčin, jakovo i tako te. i sad, izgleda da je ekipa iz tog kraja skontala da im je brže da idu preko kose nego da se spuštaju na tošin bunar ili jurija gagarina. uglavnom, postala je ulica prilično prometna. ima samo dve trake, al bila je prilično prohodna zahvaljujući tome što su strajališta uvučena i što je imala samo jedan semafor, sve dok nisu stavili još dva (vrhunski nepotrebna) semafora jedan iza drugog. raskrsnica ispred moje gajbe je nekih 400 metara od tih semafora, taman dovoljno da se surčinci zalete, onako nervozni što su morali da čekaju. baš u delu oko moje raskrsnice ulica kreće malo nizbrdo i udesno, ne mnogo al dovoljno da se, u kombinaciji sa kolima koja se zbog nedostatka parking prostora parkiraju na trotoaru kraj same raskrsnice, uopšte ne vide vozila koja dolaze iz sporedne ulice.

sve u svemu, na toj mojoj raskrsnici bude po dva sudara nedeljno, uglavnom sa manjom štetom i za sada bez povrede. najgori do sada je bio pre neki dan, kad je padala neka kiša, i kad je lik u nekom dostavnom vozilu (gle čuda) razvalio lika koji je izlazio iz sporedne ulice i bacio ga na jedan od nepropisno parkiranih automobila (koji su glavni krivac za situaciju zapravo). panduri su već nekoliko puta izlazili na scenu, i sigurno će se u nekoj statistici negde pojaviti ta raskrsnica kao problematična. to me tera na dva zaključka, i zbog njih sam zapravo besan:

1. pitanje je da li će se setiti da nešto urade tim povodom pre nego što neko završi sa povredama ili mrtav. ima dosta i pešaka tu, frka je da se pređe ulica, a u najgorem slučaju bi neki kreten mogao da uleti u baštu lokalnog kafića

2. vrli putari će prosto uzeti i staviti još jedan semafor, umesto da stave neke stubiće tako da mamlazi ne mogu da se parkiraju tako da ometaju vidljivost, i onda ćemo na potezu od kilometar imati pet semafora i sedam ležećih.

eto tako, ne znam zašto sam ovo napisao al morao sam da izrantujem

Па ти си тамо код оне нове школе. Онај семафор код максија вам је најјачи, сваке недеље се одједном сјебе и остане у једној позицији:) и онда не извалиш одмах јер си стајао на црвеном ионако и док ти сконташ да је то црвено предуго, изблејао си пет минута:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

лооол то мора да је било сјајно:)

Мени се једном то десило у Јурија Гагарина код пирамиде и Младости, замало се не побих са таксистом пошто смо могли да згинемо један другог. Тотално ствар која не би смела да се дешава, поготово ако није гужва, па ови што имају талас већ пиче осамдесет.

Ал ово са црвеним је још боље, зато што ако вас је више, онда иде психологија групе, нико неће да крене сто година, кад си сам онда и кренеш сам брзо, овако црпиш ''снагу за блеју'' од групе:) И онда обично онај који испизди и крене је десети на семафору, што је својеврстан лол јер треба да направи сто педесет прекршаја зато што је овај што је први пичкица:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

mene nervira to shto ne gase semafore (ukljuche zhuto svetlo) posle 0X:XX casova (ne mislim bash na neke glavne raskrsnice, poshto provalih da su nashi ljudi nesposobni da voze i da budu oprezni u saobracaju, vec neke manje raskrsnice, ulice itd.)

iritantno mi je da stojim na semaforu 1-2min kad nema nikog, nit peshaka nit kola (pricham za vechernje casove kad nema zhive dushe na ulici)... (jbg. ne prelazim preko crvenog, u paranoji sam da sve snimaju svuda [:D] )

kome da se zhalim za to, il da krenem da unishtavam semafore po kraju?:)

( [;)] )...

Link to comment
Share on other sites

лооол то мора да је било сјајно:)

Ne veruješ koji trip. A sve se desilo kao u nekom hororu, pošto je tad bila neka velika oluja, ali još nije stigla "do nas". I tamo negde u daljini vidiš seva ali ovde još uvek "vedro". I ja bukvalno prvi-drugi na semaforu, crveno, crveno i ovim drugima i odjednom - svima zeleno. I svi kreću i kao - wtf, i ja srećom pošto sam bio prvi-drugi iskoristim tu situaciju da prođem, posle ko zna kako je to izgledalo sve. A pet minuta kasnije ono pada mrkli mrak u 2 popodne i kreće takva oluja neviđena.

kome da se zhalim za to, il da krenem da unishtavam semafore po kraju?:)

To jeste malo glupkasto što se ne dešava, ali imam utisak da je iovako previše nesreća, još kad bi ugasili semafore ... ali je glupo što recimo na takvim mestima nemaju one semafore sa dugmetom za pešake, i kad pritisneš a ono ako je posle 21h na primer, trenutno ti se pali zeleno za pešaka (tj. posle sekund-dva).

Link to comment
Share on other sites

meni je genijalan semafor za pešake kod YBC-a. ima to dugme, koje svi uredno pritisnu (ono ko kad čekaš lift pa svaki novopridošli pritisne dugme za oba smera), a onda pređu na crveno čim se stvori prilika. i onda se 90 sekundi kasnije otvori za pešake, pa kola stoje minut ispred pustog pešačkog :D

Link to comment
Share on other sites

meni je genijalan semafor za pešake kod YBC-a. ima to dugme, koje svi uredno pritisnu (ono ko kad čekaš lift pa svaki novopridošli pritisne dugme za oba smera), a onda pređu na crveno čim se stvori prilika. i onda se 90 sekundi kasnije otvori za pešake, pa kola stoje minut ispred pustog pešačkog :D

Izgleda da je taj jedan od one "fele" kao sa bulevara. Tamo čitavom dužinom imaš te što kao "naznačiš da si tu", ali to služi samo da kada dođe tajmer da prelaze pešaci, on zapravo upali zeleno za pešake. Ako nikoga nema da pritisne dugme, on pušta automobile ali crveno za pešake ostaje crveno. Ne znam tačno gde je tu logika, ali eto.

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro ima tu logike na nekim mestima gde retko ima pesaka da se takvi semafori implementiraju, ne znam kako je na drugim mestima ali u Nemackoj, Austriji, Holandiji sam vidjao to na dosta mesta i po meni to ima smisla.

Problem kod nas je druge prirode a to je kalibracija, naime da bi se pravilno kalibrisao rad semafora u svetu imaju vise rezima rada, pa tako imaju posebne rezime za svaki sat. To se ustanovljava tako sto se snimaju delovi grada gde dolazi do prometa vozila i pesaka, a onda se pravi kompjuterska simulacija realnog kretanja saobracaja i na osnovu te simulacije se kalibrira koliko koji semafor drzi i kako sve to funkcionise. Tim sistemom se posle upravlja iz jednog centra medjutim to kod nas nije tako. Ja mislim da kod nas ima fazon 3 semafora u Beogradu koja imaju 2 rezima instalirani su tamo osamdesetih kao test projekat i od tada do danas se na tom polju nije mrdnulo.

Daleko smo mi od bilo cega, inace time se bavi Centar za Automatsko Upravljanje saobracajem a pomaze im institut Mihajlo Pupin valjda, sve u svemu mrka kapa.

Po meni ako vec hoces da regulises semafor to mozes da uradis sam, postoji kutija na kojoj se vrsi to podesavanje vremena, samo malo prouci koji je semafor u pitanju i kako se vrsi podesavanje pa sam srafciger u ruke i podesi kako ti odgovara :)

Sad sam malo pogledao evo i neke vesti na tu temu od pre par goidna:

05. Januar. 2008 | (08:59 -> 09:04), Izvor : Studio B, Komentari: 0 komentari

U prostorijama Sekretarijata za saobraćaj otvoren je Centar za upravljenje saobraćajem u Beogradu, a posmatra se 98 raskrsnica u gradu. Uskoro i automatsko upravljanje svim semaforima

U prostorijama Sekretarijata za saobraćaj otvoren je Centar za upravljenje saobraćajem u Beogradu. Trenutno se iz Centra posmatra 98 raskrsnica u gradu, od ukupno 500, ali će automatsko upravljanje svim semaforima biti moguće tek kada se postave optički kablovi. To znači da će osim specijalizovanih softvera biti nabavljena i oprema za ulice, kako bi se zeleni talasi na raskrsnicama formirali prema broju vozila u saobraćaju.

Zovite lepo sekretarijat za saobracaj pa uzmite telefon od centra, a onda smarajte njih :)

Edited by De1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je taj jedan od one "fele" kao sa bulevara. Tamo čitavom dužinom imaš te što kao "naznačiš da si tu", ali to služi samo da kada dođe tajmer da prelaze pešaci, on zapravo upali zeleno za pešake. Ako nikoga nema da pritisne dugme, on pušta automobile ali crveno za pešake ostaje crveno. Ne znam tačno gde je tu logika, ali eto.

Zapravo si hteo da kažeš da ako niko ne pritisne dugme semafor ne pušta pešake, ali ipak zaustavi vozila. Logika zaustavljanja vozila je jasna - prorediti saobraćaj dalje na Bulevaru, kako bi se izbegla zagušenja na raskrsnicama, ali zašto da i pešaci ne pređu kada se već zaustavljaju vozila nikom nije jasno.

Plus što 95% ljudi ne zna da treba da se pritisne dugme i onda svi stoje iznenađeni što im je crveno, a vozila stoje. Ili su iskusniji pa znaju koliko traje crveno vozilima, pa masovno prelaze u tom intervalu iako im je crveno.

Mene neka simpatična gospođa napušila recimo na jednom od tih semafora, što sam pritisnuo dugme: "Zašto pritiskate to gospodine, pa to je za slepe lol!"

Na Bulevaru postoje jedno 3 baš retardirana takva semafora.

Jedan tamo gde su Idea i Simpo između Batutove i Lipovog Lada. Tu zeleno svetlo traje nekih 5 sekundi i ne može da se pređe ceo Bulevar nikako, pa neiskusniji ostanu zaglavljeni između dva tramvaja. :tf:

Ovaj što je Laki spominjao koji te drži dok ne umreš od starosti.

I svi semafori na raskrsnici kod Cvetkove pijace. Tu je pravi hit preći Bulevar zato što se isti sužava i onda i tramvaji prave zagušenje sa jedne strane, a sa druge strane ovi što skreću iz Gospodara Vučića u Bulevar često ne jebu pešake ni dva posto, iako je tu i semafor i pešački.

Hit!

FushiSigb.thumb.jpg.f75f13b0202c1af84974

Link to comment
Share on other sites

Zapravo si hteo da kažeš da ako niko ne pritisne dugme semafor ne pušta pešake, ali ipak zaustavi vozila. Logika zaustavljanja vozila je jasna - prorediti saobraćaj dalje na Bulevaru, kako bi se izbegla zagušenja na raskrsnicama, ali zašto da i pešaci ne pređu kada se već zaustavljaju vozila nikom nije jasno.

Pa da ... s tim što sam ja mislio na vozila sa bočnih strana koja samim tim krenu da idu jer im se otvori semafor, a pešaci koji iz istog tog smera hoće da pređu imaju crveno jer neko nije na vreme stis'o dugme. Ali u suštini ništa time ne dobiješ. Jer ako je zeleno za pešake a nema pešaka, vozila neće biti usporena, jer nisam nikoga video da baš uspori kad je zeleno za pešake a nema nikoga u vidokrugu, ili obrnuto, da kad vidi crveno za pešake samo prošiša. A ako sa druge strane ima pešaka, sada su mahom svi već iskusni pa skapiraju da neko nije stis'o dugme i krenu da prelaze, i tad zapravo dolazi do još većeg problema jer kreće psovka sa vozačima :))

U odbranu babe, postoji nekoliko semafora koji su zaista za nagoveštaj da ulicu prelazi slepa osoba, kao recimo onaj na ćošku Nemanjine i Svetozara Markovića, i pritiskom na to dugme sa aktivira zvučna signalizacija, ali se ne pojavljuje zeleno brže. Čak su nakačili i tablu koja to kaže.

Link to comment
Share on other sites

Aha! Sad sam te skapirao. Ali ovaj prvi što sam pomenuo je mega retardiran, zato što čak i nije na raskrsnici, odnosno nema onih koji skreću iz bočnih ulica, pošto bočne ulice, jelte, ne postoje, odnosno udaljene su po 50 metara sa obe strane. :D

FushiSigb.thumb.jpg.f75f13b0202c1af84974

Link to comment
Share on other sites

Elem, nisam stigao da se ovde uključim ranije, ali da dam doprinos. Dakle za semafore Sekretarijat za saobraćaj i samo oni. Beogradput je tu da fizički podesi semafor, ali to moraju da imaju nalog od njih, a panduri nema šta da prčkaju oko semafora. I taj centar koji je neko pomenuo je generalno priča sa malu decu pošto mislim da ga ne koriste. I generalno gledano su oni poprilično problematična instucija za komunikaciju, šta god da ih pitaš ili ne može ili ti tako objasne da ne želiš da može. Eno recimo i FB stranicu su otvorili, ali su zaboravili da neko treba da odgovara ljudima na pitanja koja tamo postavljaju...

Uzmimo primer Ivketove raskrsnice, ja recimo od neke gospođe koja živi tamo malo malo pa dobijem mail gde su fotografije najnovijeg sudara (bez šale, imam jedno bar 2-3). I uredno krenem da kukam ovim debilima, da im šaljem to tamo, da ih cimam i evo već više od godinu dana ništa... Jebiga, odgovor je najčešće da nemaju para da postave semafor ili tako nešto. Ovo sa stubićima mi iskren da budem nije palo na pamet, pošto su uglavnom ljudi tražili semafor, ali eto mogu sad da pitam pa ako nešto uspem javljam, to je bar manja investicija... Inače suštinsko rešenje tog problema je da se završi Grčka ulica do Ledina (što bi kao trebalo da bude sledeće godine), pa bi onda svi ti koji idu iz Surčina išli njom umesto Nedeljka Gvozdenovića koja je realno mnogo mala...

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ajde ozbiljno probaj to sa stubićima, garantovano bi bilo manje sudara da nije toliko nepregledno. problem su doduše i nepropisno parkirana vozila na autobuskoj stanici, tu je neki kafić pa se skupljaju lobanje.

mislim, ionako je dvosmerna komunikacija suštinsko pitanje demokratije @JasnaMatic #tvitomanija [roflmao]

Link to comment
Share on other sites

Ahaha, znači strašno koliko ima priče o tim našim nazovi političarima, tviteru i drugim sranjima. Mislim ako je neko baš toliko voljan da komunicira dvosmerno s građanima može uvek da kaže da ima "otvorena vrata" tim i tim danom od toliko i toliko, pa kad mu se naklati 300 penzionera onda će da promeni mišljenje :) Nego su ovako kao pametni i moderni pa koriste tviter...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

s jedne strane je to dobar filter, jer ako mogućnost da komuniciraju s tobom ostaviš samo tehnološki pismenima, opašće količina gluposti na koje moraš da odgovaraš. s druge strane, domaći političari moraju najviše da se kurvaju upravo penzionerima jer su oni glavni glasači (dok im asptinencija pomenutih pismenih itekako odgovara jer je manja šansa da nasednu na tipične političarske spinove) te time pucaju sebi u nogu.

al siguran da će nadoknaditi isljučivanje penzionera iz ove konkretne priče neki slikanjem ispred renovirane fontane i klackalice :tf:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...