Jump to content

Kako se kaze rukovodilac u zenskom rodu?


Recommended Posts

Jezik se nesrazmerno odnosi prema polovima. Postoje imenice koje označavaju pripadnika muškog pola i nosioca zanimanja muškog pola, a koriste se za označavanje ženskog pola: rukovodilac, nosilac, prevodilac, stručnjak, pedagog; ali: advokat/advokatica; ministar/ministarka (što se može tumačiti i kao ‚‚ministrova žena'' i kao ‚‚žena ministar''. Za ovo drugo se predlaže oblik ‚‚ministresa''). Oblici profesor/profesorka, nastavnik/nastavnica, učitelj/učiteljica, prihvatljivi su, ali postoji nijanse koje unose razliku u značenje i shvatanje ovih imenica - ako se kaže ‚‚Ona je profesor.'', to nosi uzvišenije značenje nego ‚‚Ona je profesorka.'' = ona obavlja posao profesora. Ženski naziv profesije često ima niže hijerarhijsko značenje nego muški (a uostalom, oblici ženskog roda se i jesu razvili dodavanjem nastavaka za ženski rod na imeničke osnove muškog roda), npr., ‚‚Ona je doktor nauka'' i ‚‚‚Ona je doktorka.''

"Odvajali se mi ili ne, mi smo vec odvojeni!" - Dj. Balasevic

Link to comment
Share on other sites

Nema veze sto sam citirao gramatiku, bitno je da je rukovoditeljka, nositeljka, prevodteiljka i strucnjakinja.

Губиш се реално. Рекао сам да неће погрешити ако остави руководилац, али је руководитељка наведено као могући облик женског рода у "Правописном речнику српског језика" Милана Шипке.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

sta ovo uopste znaci?

ovo:

Губиш се реално. Рекао сам да неће погрешити ако остави руководилац, али је руководитељка наведено као могући облик женског рода у "Правописном речнику српског језика" Милана Шипке.

poz voz 2011

Link to comment
Share on other sites

meni je nekako na keca i "rukovotkinja" zazvucalo ok

Edited by dvnitycker

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Da li neko zna?

КУРОВОДИЛАЦ!

meni je nekako na keca i "rukovotkinja" zazvucalo ok

И ЕВО ГА!!!!

погодили сте га у родни живац.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Kako je sve to meni retardirano. Prvo, to proseravanje o rodnoj ravnopravnosti koju stvari samo chini gorim - ispada da je zapravo bitno kog je pola neko ko obavlja određeni posao.

Da se ja pitam ne bi postojala uopste odrednica za pol

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Kako je sve to meni retardirano. Prvo, to proseravanje o rodnoj ravnopravnosti koju stvari samo chini gorim - ispada da je zapravo bitno kog je pola neko ko obavlja određeni posao.

Da se ja pitam ne bi postojala uopste odrednica za pol

da al trenutno postoji.

ne znam za vas al ja bih imao ogroman problem kad bi se moja pozicija zvala "Programerka"

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Да, али то је одлика нашег језика, мало укорењенија од пуког трипа са половима и занимањима. Рецимо, питаћеш ''кога си видео'' невезано за факторе. Исто тако ћеш рећи ''срећан је онај ко воли''. ''деветорица ликова'' и ''девет жена''.

Ја лично мислим да ми не би сметало да ми је позиција ''програмерка'' ако је то присутно од кад сам клинац, типа спремао сам се за ''програмерку'' цео живот, престао бих да анализирам језички трип тога, а мислим да би и ти. Осим ако то не би био вентил за неки его фруст, што је друга прича.

Kako je sve to meni retardirano. Prvo, to proseravanje o rodnoj ravnopravnosti koju stvari samo chini gorim - ispada da je zapravo bitno kog je pola neko ko obavlja određeni posao.

Da se ja pitam ne bi postojala uopste odrednica za pol

Отприлике тако некако. Али ја ово (до)садашње стање тако и посматрам, увек сам на називе занимања гледао као на ''бесполна'' иако су граматички у мушком роду. Као што је ''пијандура'' у женском, па не замислим одмах пијану жену, већ особу. Хех, па и кита је женског рода, па се не збуњујем:) нити мислим да је погрдно или девалвирајуће.

Везано за ово што сам написао Двинију, ''сликар'' је хомо сапиенс који слика и то је то. Граматички указује на мушкарца, али исто то раде и они примери са питањима и пословицама, па не мислимо да ''срећан је онај ко воли'' говори само о мушкарцима. Двини, ти би вероватно писао ''сликар/ка је хомо сапиенс/ица који/а слика'' :) А ако је сликар хермафродит, добијамо још веселију реченицу:)

Мислим да је све ово дебилно и непотребна фама, као и све остале тог типа, отпустиш геја зато што не зна да ради, попићеш тужбу, кажеш црнцу да је црнац, попићеш тужбу, лупнеш клинца кад је неваљао, идеш у творза...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Да, али то је одлика нашег језика, мало укорењенија од пуког трипа са половима и занимањима. Рецимо, питаћеш ''кога си видео'' невезано за факторе. Исто тако ћеш рећи ''срећан је онај ко воли''. ''деветорица ликова'' и ''девет жена''.

Ја лично мислим да ми не би сметало да ми је позиција ''програмерка'' ако је то присутно од кад сам клинац, типа спремао сам се за ''програмерку'' цео живот, престао бих да анализирам језички трип тога, а мислим да би и ти. Осим ако то не би био вентил за неки его фруст, што је друга прича.

Отприлике тако некако. Али ја ово (до)садашње стање тако и посматрам, увек сам на називе занимања гледао као на ''бесполна'' иако су граматички у мушком роду. Као што је ''пијандура'' у женском, па не замислим одмах пијану жену, већ особу. Хех, па и кита је женског рода, па се не збуњујем:) нити мислим да је погрдно или девалвирајуће.

Везано за ово што сам написао Двинију, ''сликар'' је хомо сапиенс који слика и то је то. Граматички указује на мушкарца, али исто то раде и они примери са питањима и пословицама, па не мислимо да ''срећан је онај ко воли'' говори само о мушкарцима. Двини, ти би вероватно писао ''сликар/ка је хомо сапиенс/ица који/а слика'' :) А ако је сликар хермафродит, добијамо још веселију реченицу:)

Мислим да је све ово дебилно и непотребна фама, као и све остале тог типа, отпустиш геја зато што не зна да ради, попићеш тужбу, кажеш црнцу да је црнац, попићеш тужбу, лупнеш клинца кад је неваљао, идеш у творза...

lepo si ti to sve razlozio, svaka cast. no opet ponavaljam, ja bih imao problem sa gramatikom koja sve obavljace poslova stavlja u zenski rod, i sa gramatikom koja je po difoltu kompletna u zenskom rodu, jer svaki put kad se prica o homo sapijensu prica se u zenskom rodu. ne mislim da je to ego problem, nego je to identitet. Ja sam programer, moja koleginica je programerka, i ne vidim zasto bi iko od toga pravio problem. to sto smo navikli i normalno nam je da je sve u muskom rodu je druga prica.

evo ti malog testa - idi na ana.rs i probaj da se registrujes i koristis sajt - sve je u zenskom rodu. pa javi ako ti to ne smeta :)

Edited by dvnitycker

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

- па управо ти кажем да је језик тако конструисан, а не да смо навикли. Ти да би мењао то, морао би да мењаш све, значи, морао би да кажеш ''кога/ју си видео јуче?'' или ''неко је прошао/ла овуда'' или да ставиш све у средњи род ''неко особа је прошло овуда''.

- што се теста са ана.рс тиче, то је већ ствар навике и не, не би ми сметало да сам програмерка ако се то занимање тако зове. Ја кад чујем ''контролор'', имам реакцију да је то мушко или женско које обавља функцију која се зове контролор. Како не капираш да наша граматика није енглеска граматика, па да имамо ''бесполне'' трипове и средњи род за ствари, животиње итд. Кажемо ''пас'' и кад видимо женку пса, исто тако кажемо ''рода'' и кад видимо мушку роду, не видим никакав проблем са идентитетом ту. Морали бисмо да мењамо целу граматику, то задире у фундаменталну поставку језика. Сад ће неком да смета што је трактор у мушком роду, а ради се о ствари која нема пол, мислим, то је граматика, НИЈЕ биологија нити социологија. То је граматички женски род и има искључиво граматичку функцију. Просто ми делује ко да тражиш неки конфликт у свему томе. Мислим оно, ЈА НА МОЈОЈ ГИТАРИ СВИРАМ ЗАЈЕБАНЕ РИФОВЕ, ОЋУ ДА СЕ ЗОВЕ ГИТАР, А НЕ ГИТАРА, А НЕКЕ РИБЕ КАД СВИРАЈУ НЕК СЕ ЗА ЊИХ ЗОВЕ ГИТАРА

И да, постоји разлог зашто је на ана.рс све у женском роду побогу, па тамо се подразумева да је 99% жена, као кад би ми рекао ''е, пробај да одеш на сајт конгоанских рибара, па види да ли ти не смета што је све на чџш језику''. Окрећеш граматички трип на социјални. инб4 ''јесте социјални, мушкарци су радили тада кад се све то правило, па је то остатак од тада'' - океј, а шта ћемо са неодређеним именицама? Како ћу да питам где је нека особа (ох не, ''особа'' је женског рода) ако не знам је ли мушко или женско? Хоћемо ли уводити бројеве за женски пол (па нећемо рећи ''девет жена'' него ћемо да смислимо нешто ново), шта чемо са ''човек'', оћемо ли да правимо од тога ''човек, човечица и човече'' или ћемо само да ставимо у средњи род ''то човек'' јер су и жене људи, па је лоше да обухваташ жене именицом мушког рода?

Не знам, ја немам проблема са тим да будем ''та особа'' рецимо.

И још нешто за ана.рс, претпостављам да су те ствари које су у женском роду тип ствари које су у формуларима у оба рода ''годину уписао/ла 2009.''

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

''кога/ју си видео јуче?''

''пас''

''рода'

трактор

ГИТАРИ

ovo su sve imenice koje se ne odnose na ljude. sto znaci da siris pricu kad to nije poenta, i pokusavas da je svedes na izmenu kompletne gramatike :) a ja pricam o imeniteljima necije profesije, uloge u drustvu.

podvlacim, razumljivo je da ljudima smeta da su imenice koje se odnose na njih u rodu u kojem oni nisu. to sto tebi ne bi smetalo da se zoves bankarka, a ne bankar (cime se bavis ti btw? [:)] ), ne znaci da drugima ne bi. i ponovo kazem, da nam je ceo jezik u zenskom rodu (u smislu toga da je svaka profesija u zenskom rodu), mislim da bi drugacije pricali.

hajde da pogledamo trenutna postojeca zanimanja u zenskom rodu: medicinska sestra, spremacica, sekretarica, npr. da li si ikad upoznao musku osobu koja sebe naziva "sekretarica"? ili "spremacica"? mislim i da vecina muskih medicinskih sestara insistira da se zove medicinski brat (ja sam bar jednog takvog upoznao). sta cemo s tim?

s druge strane, imas zanimanja tipa uciteljica, profesorica, vaspitacica, doktorka.. ta zanimanja si navikao da koristis u zenskom rodu. ja sam imao uciteljicu. tako, ako postoji uciteljica, zasto ne moze da postoji direktorka? gde je tu standard? da li to onda znaci da bi trebalo sva zanimanja u oba roda na koja smo navikli trebalo srusiti na jedan rod?

И још нешто за ана.рс, претпостављам да су те ствари које су у женском роду тип ствари које су у формуларима у оба рода ''годину уписао/ла 2009.''

ne, ceo sajt je u zenskom rodu "Pocela si da pratis ovu temu, dobila si novu privatnu poruku" itd

Edited by dvnitycker

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Menjanje prirode jezika nije posao za birokratiju, to je nasilje nad onima koji taj jezik znaju i govore. Direktorka je uobičajena reč. Ana.rs je valjda forum za žene i sve koji se tako osećaju :tf: ( A možda postoji podešavanje pola u profilu? probaj da ne pristupaš sa ženinog naloga :tf: )

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...