Jump to content

Zeitgeist


Recommended Posts

evo ja dosao da postujem nesto sto mislim da bi svako trebalo da pogleda. u pitanju su dva filma (treci izlazi 15. januara, taman da se pripremite!) - zeitgeist: the movie (2007) i zeitgeist: addendum (2008). verujem da je dosta vas pogledalo, ali isto tako mislim da ima vise onih koji nisu.

prvi film je podeljen u tri celine: http://en.wikipedia.org/wiki/Zeitgeist:_The_Movie#Synopsis

(bonus, ko zeli da dopuni prvi part prvog dela, a i mnogo vise od toga, moze da procita ovo - http://207.238.133.56/Tibet.html )

drugi film detaljnije objasnjava part 3 prvog filma

ko pogleda filmove i to ga 'pogodi' neka procita ovo (zeitgeist vodic) - http://www.thezeitgeistmovement.com/The%20Zeitgeist%20Movement.pdf

jos pametnih stvari mozete naci na sajtu - http://www.thezeitgeistmovement.com/joomla/index.php?Itemid=50

tu je i http://www.thevenusproject.com/ koji je sastavni deo cele price

postoji i domaci sajt - http://www.tzmrs.org/

\o

The thing's hollow — it goes on forever — and — oh my God — it's full of stars!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pejo, upravo gledam prvi deo prvog dela (lol) i sve ono o čemu pričaju već znam, učio sam o tome još 2007-e na prvoj godini, nije to nikakva tajna , jedino što mnogi ljudi nisu upućeni i kapiram da je mnogima koji nisu upućeni prvi deo - oh my god, another conspiracy theory.

U nauci su odavno potvrdjene one stvari, mnogi momenti i religiozni/mitski motivi su zajednički za mnoge antičke zajednice, sem što autori negde malo preteruju da bi pojačali efekat, ali dobro :)

Ali je zanimljiv dokumentarac svakako, odličan za gledanje!

Edited by savke.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Tri puta odgledao zeitgeist :D

I ne znam dosta mi je otvorio oci tad kad sam ga gledao, definitvno cu odgledati i ovaj drugi deo posto me je posebno zainteresovao treci deo(CHAPTER III), prvog dela, nisam verovao da zaista tako funkionisu stvari. Neverovatno mi je TAD bilo da takav uticaj na drzavnu politiku ima novac.

Od ta tri puta, jednom sam gledao sa drugom koji je vernik, toliko je hejtovao svako recenicu u delu kad pricaju o veri(CHAPTER I), da je malo falilo da se posvadjamo. Znaci svaku recenicu je komentarisao .

There are no miracles, there is no such thing as fate. Nothing is meant to be.

Link to comment
Share on other sites

Drugi deo prvog dela, o 09.11 mi se jako svidja jer je prvi takve vrste koji sam video da zapravo vrlo logično i smisleno iznosi kontra argumente. Deo o prvom/drugom svetskom mi je opet lol, jer sve što su rekli nije nikakva tajna, svi se povodi i uzroci znaju. O perl harburu bi dodao još da je bilo najveće smejanje način na koji su ameri poredjali avione, bukvalno su bili nagomilani jedan do drugog što je strateški početnička i nejasna greška.

Nekako mi je više ciljna grupa za ovaj film prosečan amerikanac, mada i u našoj sredini ljudi sve više postaju isprazni bezvoljni zombiji kojima je samo površna zabava u glavi, jer ne znaju za bolje :(

Edited by savke.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Oba filma su dobra kritika modernog drustva ali impak nesto nedostaje. U drugom delu addendum-a, kada pricaju o the venus project, dosta se posvetilo paznje energetici i automatizaciji koje su, recimo, trivijalne ali nedostaje dosta informacija o uredjenju osnovnih drustvenih odnosa (pod kriminalom su predpostavili da ljudi samo kradu).

Energetska efikasnost ok to se moze postici sinergetskim efektom ali kako ce se postici izmena drustva je sve ofrlje ili je to malo teze naci, posto pricaju da imaju i neke planove koje izdaju.

Link to comment
Share on other sites

Oba filma su dobra kritika modernog drustva ali impak nesto nedostaje. U drugom delu addendum-a, kada pricaju o the venus project, dosta se posvetilo paznje energetici i automatizaciji koje su, recimo, trivijalne ali nedostaje dosta informacija o uredjenju osnovnih drustvenih odnosa (pod kriminalom su predpostavili da ljudi samo kradu).

Energetska efikasnost ok to se moze postici sinergetskim efektom ali kako ce se postici izmena drustva je sve ofrlje ili je to malo teze naci, posto pricaju da imaju i neke planove koje izdaju.

и ту се не исцрпљује шупљикавосз Цајтгајста.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Nekako mi je više ciljna grupa za ovaj film prosečan amerikanac

jeste, amerikancima se najviše obraćaju. to ne znači da nema ničega za ostale.

gledao sam cajtgajst odavno (čak mislim i da je bio topiks), i on je dobra literatura za uvod u sagledavanje istine iza trenutne svetske dogme (demokratija, ljudska prava, slobodna ekonomija). deo o religiji je možda suvišan, ili je prerano ubačen, jer sa "odčipovanjem" ne možeš početi od religioznosti, suviše je zapaljiva tema, i tema o kojoj se ne može debatovati (re: draškovi postovi na gsp vernici topiku).

deo o dolarskom perpetuum mobileu je manjkav, ne objašnjava da je dolar svetska rezervna valuta i šta to amerima omogućava.

najmoćniji deo cajtgajsta je za mene ono kad daju suve podatke o bogatstvu onih par klanova pre i posle drugog svetskog rata. to sve govori.

Link to comment
Share on other sites

добро сад, значи да треба да ме "кувнете" малко економијом и социологијом, да се откравим, пре него што почнете да ме одчипујете од Бога?

па мислим, стваааарно...

едит:

да будем конкретан око Цајтгајста:

добро је што је уопште тако нешто направљено.

одлично су лаицима објашњени монетарни механизми. обиље података о контроли свега и свачега, одлична критика данашњег друштва.

оно што не ваља је што не постоје конкретна решења, већ се баве општим местима. не нуде никаква решења како стићи из тачке А у тачку Б. такође, јасно је приметно слепило технолошко-научног приступа и покушаја да логика преузме све. сваки приступ који не уважава људску природу је странпутица. подсетићу да су комунисти имали "научни приступ" свему и свачему и критично фејловали у својим покушајима.

о критици религије уопште нећу ни да пишем, она се уклапа у покушај да се на силу направи једностран целовит научни приступ.

колико је критика постојећег стања добра, а у неким деловима и свеобухватна и брилијантна, толико су понека понуђена решења дечје наивна, а неки делови сувишно силовани да се уклопе.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

добро сад, значи да треба да ме "кувнете" малко економијом и социологијом, да се откравим, пре него што почнете да ме одчипујете од Бога?

па мислим, стваааарно...

едит:

да будем конкретан око Цајтгајста:

добро је што је уопште тако нешто направљено.

одлично су лаицима објашњени монетарни механизми. обиље података о контроли свега и свачега, одлична критика данашњег друштва.

оно што не ваља је што не постоје конкретна решења, већ се баве општим местима. не нуде никаква решења како стићи из тачке А у тачку Б. такође, јасно је приметно слепило технолошко-научног приступа и покушаја да логика преузме све. сваки приступ који не уважава људску природу је странпутица. подсетићу да су комунисти имали "научни приступ" свему и свачему и критично фејловали у својим покушајима.

о критици религије уопште нећу ни да пишем, она се уклапа у покушај да се на силу направи једностран целовит научни приступ.

колико је критика постојећег стања добра, а у неким деловима и свеобухватна и брилијантна, толико су понека понуђена решења дечје наивна, а неки делови сувишно силовани да се уклопе.

Da, resenja jesu naivna, nejasna i sam koncept tranzicije u odrzivo drustvo je nejasan. Cak bih rekao da menjaju nacin kako bi to trebalo da izgleda i na kraju se polemika zavrsi sa istinom tj. da ce biti silom-prilika. Hocu reci, price o osnivanju gradova koji bi funkcionisali u raznim zemljama kao primeri odrzivog drustva su tesko ostvarivi.

Samo bi bilo zgodno ako neko ima vise uvida u "ljudsku prirodu" malo to razjasni, posto se u dokumentarcu tvrdi da ne postoji usadjena ljudska priroda. To je bitan deo rasprave.

Sustina je odrzivost. Nebitno da li je to dobro ili lose za neku stranu. Odrzivos jeste problem modernog drustva na svim nivoima.

Link to comment
Share on other sites

(bonus, ko zeli da dopuni prvi part prvog dela, a i mnogo vise od toga, moze da procita ovo - http://207.238.133.56/Tibet.html'>http://207.238.133.56/Tibet.html)

Radi link, samo je ubacena Pejina zatvorena zagrada u URL. Evo linka http://207.238.133.56/Tibet.html'>http://207.238.133.56/Tibet.html ...

editovah i u prvom postu, hvala

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Da, resenja jesu naivna, nejasna i sam koncept tranzicije u odrzivo drustvo je nejasan. Cak bih rekao da menjaju nacin kako bi to trebalo da izgleda i na kraju se polemika zavrsi sa istinom tj. da ce biti silom-prilika. Hocu reci, price o osnivanju gradova koji bi funkcionisali u raznim zemljama kao primeri odrzivog drustva su tesko ostvarivi.

Samo bi bilo zgodno ako neko ima vise uvida u "ljudsku prirodu" malo to razjasni, posto se u dokumentarcu tvrdi da ne postoji usadjena ljudska priroda. To je bitan deo rasprave.

Sustina je odrzivost. Nebitno da li je to dobro ili lose za neku stranu. Odrzivos jeste problem modernog drustva na svim nivoima.

људску природу схватам као синтезу слободног избора и моралне ваге. то би било статички. још онда додамо потребе у динамичком смислу и имамо комплетан систем.

људска тежња ка задовољавању потреба у контексту слободне воље и моралних начела даје људску природу.

људска природа није усађена, односно предетерминисана, сваки појединац има своју личну природу, а људска природа би била "танка црвена линија" која нас све повезује, најмањи заједнички садржалац људског рода.

не можемо да очекујемо да било који део људксе природе буде искључен из једначине, а у овом контексту је најважнији део око задовољавања потреба. људи просто теже вишем, већем, бољем... е сад, има људи којима у тој тежњи морална начела условљавају (по заједницу) позитивније изборе, али такви људи су у мањини, а колоквијално се називају будале.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...