Jump to content

Kupovina servera


Sd D1ablo

Recommended Posts

Ovako, u mom domu planiraju da naprave novu mrezu, i umesto nekog krsh kompa, da ubace server koji ce sve to odrzavati. I onda ajde ti sine shto si sa etf-a, ajde ti se pobrini za sve to. Nemam pojma nishta o serverima i kako se to radi, ali moram do petka da upravniku dam ponudu za neki model do 500 evra.

Da li neko ima iskustva sa tim, i da li neko moze da mi preporuchi neki server? Mreza je za grubo 200 studenata.

Hoes before NGOes

Link to comment
Share on other sites

Prvo mi reci koja je generalno namena tog servera? Da li to samo gateway za internet

ili na njemu treba da stoji neka data baza, web server, mail server itd....?

Imas varjantu sa jakom makinom i centralnim switchem ili umesto wsitcha neki ruter cisco...

sad sve zavisi sta ce vam raditi taj server tamo...?

I reci mi jos kakav link imate napolje ka netu, obican neki adsl ili sten dovukli nesto ozbiljnije do doma?

Edited by fatboy

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, nisam siguran. Ne zna ni sam upravnik nishta o tome, u svakom sluchaju on hoce da:

-drzi stabilni net na 200 kompova

-da ima centralnu memoriju na koju ce ljudi moci da sharuju podatke

-verovatno ce da bude neka baza podataka ili mozda web server ali to nije za sada sigurno

-da se lako odrzava, i da kada nestane struja, da moze posle sam da se rebootuje

Nisam obaveshten kakav je net, znam da je to do sada ishlo samo preko jednog kompa koji je pravio probleme.

Glavna poenta je taj brzi net koji shiri po domu. Mislim da je neshto ozbiljnije, posto su brzine u domu poprilichno dobre (uglavnom od 2-10 MB/s download) tako da mislim da nije obichan adsl, ali opet ne znam. Gledao sam neshto na itsvetu, i vidim da ima tipa od 200-500 evra, koja je tu razlika i shta bi meni odgovaralo?

Hoes before NGOes

Link to comment
Share on other sites

NAS je network attached storage, odnosno fajl server sa diskovima kome se pristupa iz mreže. Pretpostavljam da vama treba pravi server sa mogućnošću nadogradnje i dodatnim funkcionalnostima.

Da.

Kazem ti, nemam pojma konkretno shta traze od mene, niti kako to upravnik zamishlja. Sutra ujutru idem kod trenutnog administratora da ga davim i da vidim shta zapravo sve treba i shta moze on da uradi sa tim. Ali moram sve da odluchim do petka, jer mi tad to trazi, pa cu u krajnjem sluchaju neshto da skarabudzim.

jel to treba da izgleda neshto ovako: http://www.adriatiko.com/Server-FTS-Primergy-TX100-S1-Dual-Core-E5200-1GB-DDR2-ECC-800-160GB-SATA-II-DVD-ROM-VFY-T1001SX010IN-7998-c38-view.htm

Edited by Sd D1ablo

Hoes before NGOes

Link to comment
Share on other sites

ako će ljudi tu da šeruju njihove gluposti (filmove, muzika i sl) RAID1 i nije baš toliko potreban, bolje da se važnije stvari bekapuju, a da se ne baci 4 TB na mirroring.

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

ako će ljudi tu da šeruju njihove gluposti (filmove, muzika i sl) RAID1 i nije baš toliko potreban, bolje da se važnije stvari bekapuju, a da se ne baci 4 TB na mirroring.

Sistem nikad ne mozhe biti previshe redundantan :)

Promatrajuci osobu maksimalnog znanja od te zajednice, sasvim je validna opcija da ce korisnici drzati jedine kopije na tom serveru. A bitnijih stvari kolko vidim nema iz opisa...

Edited by Dreadlord

poz voz 2011

Link to comment
Share on other sites

to je onda greška usera. Baciti tolike pare na diskove da bi neko držao filmove je suludo, još imajući u vidu da server treba da bude što jeftiniji. Ne izmišljajte toplu vodu, leba vam

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Ovako, u mom domu planiraju da naprave novu mrezu, i umesto nekog krsh kompa, da ubace server koji ce sve to odrzavati. I onda ajde ti sine shto si sa etf-a, ajde ti se pobrini za sve to. Nemam pojma nishta o serverima i kako se to radi, ali moram do petka da upravniku dam ponudu za neki model do 500 evra.

Da li neko ima iskustva sa tim, i da li neko moze da mi preporuchi neki server? Mreza je za grubo 200 studenata.

Ne mozes za 500 eura. Integrusa sa 4 gb ddr memorije i hdd-om i jednim network portom integrisanim ce brzo crknuti i zakociti.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Baciti pare ili se patiti jer su izgubljeni diplomksi kad je server otisao bye-bye ... nikad dovoljno backup potencijala, ko sto kaze fatboy :)

ko čuva svoj diplomski ili bitne podatke na mreži gde se ne zna ni ko je admin, i treba da ih izgubi :)

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Baciti pare ili se patiti jer su izgubljeni diplomksi kad je server otisao bye-bye ... nikad dovoljno backup potencijala, ko sto kaze fatboy :)

Sad josh ispadoh fatboy :D

ko čuva svoj diplomski ili bitne podatke na mreži gde se ne zna ni ko je admin, i treba da ih izgubi :)

Al kazhem ti ako uzmesh u obzir ko je najstruchniji u domu, mozhesh slobodno predpostaviti da tje 99% doma chuvati dimplomski na tom storeu i to kao jedinu kopiju...to shto su useri retardi znachi da okruzhenje treba da prilagodish njima...zar ne? :)

poz voz 2011

Link to comment
Share on other sites

Uvek može da se napravi kompromis i da deo diskova bude RAID1 a deo RAID0, čak i oni Intel Matrix kontroleri to podržavaju. I onda lepo svaki korisnik dobije npr 500MB mirrorovanog redudantnog storage-a, a ostatak se postavi u stripe...

Ako su korisnici retardi pa brišu/sjebavaju svoje fajlove to je njihov problem, mada i to može donekle da se ublaži nekim versioning file sistemom, tipa ZFS/Btrfs/NILFS

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

Može, možeš i Win2K3/2k8 domen da staviš, pa kvote i permissione na foldere i tako sve u krug, ali generalno za tim nema ama baš nikakve potrebe

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...