Jump to content

Shutter Island (2010)


Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

na stranu sto shutter island nema deus ex machina plot... sam si i rekao da ti je od starta prepoznao da je on to umislio (sto ti ja zapravo ne verujem, to jest, ne verujem da si imao povoda da razmisljas u tom pravcu od starta, osim ako nisi iscitao spojlere negde), sto znaci da nije deus ex machina jer nisu objasnili plot nikakvim novim i iznenadnim uticajem na pricu.

Link to comment
Share on other sites

na stranu sto shutter island nema deus ex machina plot... sam si i rekao da ti je od starta prepoznao da je on to umislio (sto ti ja zapravo ne verujem, to jest, ne verujem da si imao povoda da razmisljas u tom pravcu od starta, osim ako nisi iscitao spojlere negde), sto znaci da nije deus ex machina jer nisu objasnili plot nikakvim novim i iznenadnim uticajem na pricu.

"on je lud" ti kao novi element priche (koji ti "nisi mogao znati") ne razreshuje potpuno ceo film?

a predpostavljao sam od starta da je lik lud jer postoje u storytellingu (pogotovo u filmovima) shabloni.

evo, npr svi ste svesni onog shablona filma u kom je glavni karakter neki jadnik pun zhelja i snova kom sve krene nabolje i onda se popne na vrh svog malog sveta ali zbog nechega (novac, zhene, droga, pice) on krene da se srozava i cela druga polovina filma je u fazonu "jao pa ne mozhe gore od ovoga" i onda bude josh gore, i kada, na kraju, hittuje rock bottom - onda mu se ipak da malo odushka u fazonu nije bash sve crno.

npr scarface, rebound itd.

isto tako postoji shablon (machinist, sweet insanity i josh sijaset drugih horora) u kom je lik sve umislio a ti imash, kroz film, 0 jakih dokaza da to skontash ali imash nekih mini momenata na koje se kasnije vratish i kazhesh "jao jao kako sam ovo propustio bash me je dobro rezhiser zajebao".

oba shablona super rade kada ih prvi put odgledash, drugi put je vec meh, treci put je "give me back my money"

ako vam je super da gledate isti jebeni film sa drugim naslovom po deseti put, sa sve deus ex machina razreshenjem - uzhivajte

a ja naravno sve ovo pishem jer sam pametniji od svih vas i hocu da se osecam posebnim, a ne zato shto to zaista mislim

skroz ste me provalili

dobro deder aj ti meni glupom sad pojasni sta si ti to u prvih da kazemo 10 minuta filma izvalio da je umislio?

nisam ja ni po chemu provalio da je on umislio osim po tome kako se pricha pricha

iznad sam napisao da postoje shabloni i postoji odredjeni setup i nachin prichanja priche za svaki shablon a ovo se savrsheno uklapalo u to

jedini drugi ishod koji je mogao da izadje iz onakvog storytellinga do dvadesetog minuta jeste da su se panduri i ludaci "zamenili mesta" tako da kazhem, a posle dvadesetog se sve vec uklopilo u "jao jao sve je ustvari to produkt njegove imaginacije" shablon

nije chak ni problem to shto je predvidivo, iako mene to jako smara, ali me do jaja nervira to razreshenje niodakle

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

ja retko koji film pogledam vise od jednog puta, a jos legendarno su retki oni koje gledam vise od dva puta... tako da sto se mene tice za skoro svaki film cu posle treceg gledanja reci "give me back my money". mislim da nije fer da tu demistifikaciju usled ponovljenog gledanja uzimas kao argument protiv kod ove vrste filmova, posto isti vazi za 99% filmova koji izadju.

mislim da je problem sto ti ne volis ovaj tip filma, to jest, nisi mu ciljna publika. sto je legitimno, samo me onda zanima kako ocenjujes ostatak filmskog opusa danasnjice? jel si podjednako surov prema svim tipovima filmova i njihovim sablonima, ili samo prema onima koje licno ne mirises zbog necega.

mislim da projektujes malo to za posebnost. i ne verujem da ovo pricas zato sto si pametniji. zapravo me ni ne interesuje. samo mi ide na penis kad neko uleti sa "ma vi svi nemate pojma, ovo je sranje" pausalnim komentom, pa bilo to i od ex trola. a posebno mi je zapalo za oko ono "u prva 3 minuta sam odmah provalio sta je i rekao drugarima". jednostavno ti ne verujem da si provalio a da nisi znao NESTO (bilo kakav spojler koji bi te naveo u kom pravcu da razmisljas) o filmu pre gledanja. jeste da ima tih mini momenata kako kazes, i sam sam ih provalio tokom gledanja sve... ali provaliti da je nesto znacajan momenat, i znati sta tacno znaci taj momenat su dve potpuno razlicite stvari. primer moze da bude chakova predaja pistolja na kapiji. cim pandur ne ume lepo da izvadi svoj pistolj iz holstera to je "cudno"... ali koje je objasnjenje?

a)nije pandur

b)nije pandur nego je psihijatar

c)guster

d)mega iskusan pandur koji nikad ne predaje pistolj pa se ne snalazi

f)nesto peto, ili pedeseto

tek posle nekoliko takvih mini momenata, i uz njihov cross reference, dobijes ideju da je on lud. ali dobar kasting, odlicna rezija, i par trikova zanata, i eto dobre voznje do kraja filma, cak i za one koji su naslutili gde sve to vodi. naravno, ako podrazumevamo da nemas predrasude koje ti imas.

ako vam je super da gledate isti jebeni film sa drugim naslovom po deseti put, sa sve deus ex machina razreshenjem - uzhivajte

mislim da gresis i oko toga da je isti jebeni film, i oko deus ex machina plota. mislim da ce rasprava na tu temu biti uluda, pa necu da je sirim. nek ostane na mom neslaganju.

Link to comment
Share on other sites

Deus ex machina je kada se zavrsi drama raspletom tipa :"a onda me je mama pozvala na rucak i morao sam da prekinem da se igram"

U shutter ostrvu ne vidim taj momenat.

A svako ima pravo da mu se film svidi ili ne pobogu

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

o kakvom mi to deus ex machina kraju uopste prichamo kada sitnih dokaza o njegovom mentalnom stanju mozemo naci od pocetka filma?!? Deus ex Machina kraj je samo kada se iz cista mira nesto objasni, bez ikakvog uvoda, odjednom....sto uopste nije ovde slucaj. Ja ne znam kakav si ti, Lag, film gledao i sta je za tebe deus ex film.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Da, isto važi i za Machinistu, tokom celog filma se pred gledaoca bacaju hintovi i detalji koji se na kraju razjasne u jednoj tački (tačci?)

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

tachno, "bacaju se hintovi" po kojima ti nishta ne mozhesh da zakljuchish ali kada se uvede "sve je to u njegovom umu" obrt onda se ti hintovi tek uklope.

takav pristup ima smisla kada ga ubacish u u sredinu priche (ako je neko chitao imajicu ili gledao blistavi um) tj kada to nije poenta i kulminacija filma ali pridoda celoj prichi kao neki obrt.

kada sat i po vremena gledash film i realno te stalno navode na to da on nije lud i onda na kraju ispadne lud - to je jednostavno losh storytelling

film ima super atmosferu koja te uvlachi u sebe ali moramo ovde razgranichiti da li film gledash zbog atmosfere ili zbog priche

u ochiglednom i predvidivom avataru sam mogao da uzhivam jer je to kameron i jer je to film koji se ide gledati zbog 3d-a

ovo su skorseze i leonardo di kaprio i neshvatljivo mi je da je pricha tako jadna i da se oslanjaju na elemente koji nisu ono shto treba da bude srzh jednog ozbiljnog i dobrog filma

http://en.wikipedia.org/wiki/User:T1980/List_of_deus_ex_machina_examples

Examples in plot

* Possibly the least satisfactory deus ex machina to the audience is the revelation that all or large parts of what has gone before were "all a dream".

s tim shto u ovom sluchaju nije all a dream (kao shto je npr u machinisti) nego je all a play

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

Hm, šta je tačno u Machinisti dream? (to naročito nije kraj, ako na to misliš).

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

kada sat i po vremena gledash film i realno te stalno navode na to da on nije lud i onda na kraju ispadne lud - to je jednostavno losh storytelling

prica se odvija tako da mi pretpostavljamo od starta da on nije lud (jer zasto bi pretpostavili da jeste u filmu o kom ne znamo nista?), ali navode hintovi da jeste lud zapravo.

ovo je 100% drugacije od toga sto si ti napisao, a ja bih rekao i objektivno gledanje na plot.

masinista nije all a dream. dok je u shutteru sve zaista play, ali ne tako da mi sve vreme mislimo jedno a onda nam na kraju reziser kaze da je zapravo sve vreme bilo nesto drugo. kao sto smo prezvakali vec milion puta, sve vreme (u pocetku sporadicno i jako sporo, ali kasnije sve ociglednije) nam se film gradi u pravcu da je on lud.

ni jedan ni drugi nisu deus ex machina filmovi, iako masinista mozda flertuje u izvedbi malo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...