Jump to content

Smrtni gresi


Recommended Posts

Poražavajuće mi je nekoliko stvari povodom ovoga...

Nije problem što svi možemo da kažemo da smo grešili, nego je problem taj manir "checked" - u prevodu, "baš me briga što sam grešio, to samo dokazuje koliko je taj spisak sranje, jer je očigledno nemoguće odupreti se".

Druga poražavajuća stvar mi je što se (pogrešno) PREVODI OVAKVO NEŠTO sa jebenog engleskog, a Ćirilo i Metodije bili nam u poseti pre više od MILENIJUMA...

Treća stvar, ako već pričamo o nečemu što ima veze sa verom, a nesumnjivo pripadamo pravoslavno-vizantijskom kulturnom modelu (namerno neću da kažem da smo svi pravoslavci), prosto je činjenica da živimo u zemlji kojoj živimo, trebalo bi makar da znamo da u pravoslavlju ne postoji 7 smrtnih grehova, da su u pravoslavlju svi grehovi smrtni. Preciznije rečeno, svaki nepokajani greh je smrtan.

Nije škrtost nego srebroljublje - velika razlika. Nisam siguran da i ovi gresi koji su dobro prevedeni, da su svima jasni, npr. gordost?

Pravo pitanje svima nije šta ste zgrešili, nego protiv čega se trenutno aktivno borite?

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"1. Neumerenost u PICU i jelu" definitivno ne iako bi na prvi pogled neko rekao da jeste posto imam 120kg. Jedem 1 max 2 puta dnevno, moja gojaznost je odraz "2. lenjost". Trece "3. gordost", zavisi od situacije. Onda "4. pozuda" definitivno manje kako vreme prolazi. Da vidimo, "5. srebroljublje"? Sta je ovo ... da sam prodaja? A skrt nisam za druge ali za sebe jesam, to da. Uzrocno posledicni "6. zavist" i "7. gnev". Zavistan sam na provodu i vremenu koji drugi imaju za sebe i gnevan sam na sebe sto to nisam sebi obezbedio. Uglavnom sav gnev je usmeren ka meni jer sebe krivim za sve lose izbore i dogadjaje do sada.

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

можда зато што су грехови женског рода?

хмммм...

:)

да, Клинац је у праву, пропустих, не шкртост, већ среброљубље, у ствари - робовање материјалним добрима.

такође, сваки неокајан грех је смртан, и ту је у праву. само покајници пролазе пред Богом (гледасте ли Индијану III? :)), а покајање и опрост је оно што даје надмоћ Добру над Злом.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

izvinjavam se na losim prevodima, u pitanju su prozdrljivost (neumerenost u jelu i picu, da budem precizniji) i srebroljublje.

наравно Двини да је онај ко је саставио листу знао човека врло добро... Творац, нпр.

:)

такође, Двини, ти греси, иако ингерентни свима нама, су оно против чега сви треба да се боримо до истребљења. правити "пакт" са својим демонима није пут прочишћења, нити разлог због ког је ова листа састављена. уз то, и помисао на неки од ових грехова је грех.

е сад, Пип, праведнички гнев има право да испоручи једино Бог, као врховни судија.

а прождрљивост је, у ширем смислу, неумереност у храни и пићу, тј. прекомерно уживање у храни и пићу, не само гојазност.

hm, ti ga sad ganjas do budizma :) kako ces da istrebis pozudu, zavist, srebroljublje? po meni, oni su sastavni deo svakog coveka, dok god covek moze da ih kontrolise.

Poražavajuće mi je nekoliko stvari povodom ovoga...

Nije problem što svi možemo da kažemo da smo grešili, nego je problem taj manir "checked" - u prevodu, "baš me briga što sam grešio, to samo dokazuje koliko je taj spisak sranje, jer je očigledno nemoguće odupreti se".

Druga poražavajuća stvar mi je što se (pogrešno) PREVODI OVAKVO NEŠTO sa jebenog engleskog, a Ćirilo i Metodije bili nam u poseti pre više od MILENIJUMA...

Treća stvar, ako već pričamo o nečemu što ima veze sa verom, a nesumnjivo pripadamo pravoslavno-vizantijskom kulturnom modelu (namerno neću da kažem da smo svi pravoslavci), prosto je činjenica da živimo u zemlji kojoj živimo, trebalo bi makar da znamo da u pravoslavlju ne postoji 7 smrtnih grehova, da su u pravoslavlju svi grehovi smrtni. Preciznije rečeno, svaki nepokajani greh je smrtan.

Nije škrtost nego srebroljublje - velika razlika. Nisam siguran da i ovi gresi koji su dobro prevedeni, da su svima jasni, npr. gordost?

Pravo pitanje svima nije šta ste zgrešili, nego protiv čega se trenutno aktivno borite?

uh, koja si ti picajzla. stvarno je porazavajuce sto sam lose preveo pojam :)

elem, treca stvar, rekao sam da je ovo rasprava u konceptu sedam smrtnih grehova, ne o pravoslavno-vizantijskoj verziji istog (niti je iko pominjao da jeste? :). ako bi da pricas o pravoslavnoj verziji ovoga, mozemo, ali na drugoj temi:)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Pa nije to pravoslavna verzija ovoga, to je verzija kulturnog modela u kome si rođen, prosto isto kao što nemamo gotski stil građevina itd...

Moja poenta je bila da je poražavajuće da nešto što smo imali kod kuće treba da nam dođe spolja da bismo pričali o njemu. Inače nema prepreke da nastavimo da pričamo ovde, nije da u pravoslavlju to nisu gresi... A pravoslavlje je i pogled na svet, a ne samo dogma, a valjda svako ima pravo na svoj pogled na svet, mišljenje, viđenje kakvo god bilo i da učestvuje sa njim u diskusiji?

Evo poštovali smo tvoju želju da ne raspravljamo o postojanju Boga.

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

hm, ti ga sad ganjas do budizma :) kako ces da istrebis pozudu, zavist, srebroljublje? po meni, oni su sastavni deo svakog coveka, dok god covek moze da ih kontrolise.

ма какав црни будизам... то је омиљени спорт погубљених Западњака (и то само због реинкарнације), немој да нам девалвираш хришћанство овде...

елем, наравно да су ти греси инхерентни сваком човеку, то сам већ експлиците написао, али је поента вере да се сузбију у корену или окају (у случају да нису сузбијени у корену), па потом сузбију.

нема оправдања за грех. то што је то део човекове природе, није оправдање за живот у греху (зато и имамо религије), је само последица његове дуалистичке природе, уосталом, цео универзум је успостављен на исконском дуализму.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Kako to sad odjednom, ceo univerzum je uspostavljen na iskonskom dualizmu. Ja evo kazem, ceo univerzum je uspostavljen na iskonskom monizmu. Ili pluralizmu. Iz hriscanstva ne izlazi da je ceo svet dualisticki, a da ne govorim o pravoslavlju gde dualizma nema ni u tragovima, ali o tome smo vec pricali.

@Dviny

Temu si pogresno postavio ako si mislio da ona nece otici u versko/religijskom pravcu, samim naslovom.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

не могу сад, Боле...

водим политичку борбу на УПТ, водим економску борбу на другом форуму, пишем извештај са терена на послу, уз то ми је у еРепу почео рат, па има пуно да се ради око корпорације, иако више нисам у Влади...

да оставимо ово за неки други пут?

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

не могу сад, Боле...

водим политичку борбу на УПТ, водим економску борбу на другом форуму, пишем извештај са терена на послу, уз то ми је у еРепу почео рат, па има пуно да се ради око корпорације, иако више нисам у Влади...

:)

zato ja stedim u evrima. A vi ?

;)

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Kako to sad odjednom, ceo univerzum je uspostavljen na iskonskom dualizmu. Ja evo kazem, ceo univerzum je uspostavljen na iskonskom monizmu. Ili pluralizmu. Iz hriscanstva ne izlazi da je ceo svet dualisticki, a da ne govorim o pravoslavlju gde dualizma nema ni u tragovima, ali o tome smo vec pricali.

@Dviny

Temu si pogresno postavio ako si mislio da ona nece otici u versko/religijskom pravcu, samim naslovom.

jeste pogresio, ali nije kriv, ako kontas sta hocu da kazem. ili je barem kriv zbog nedostatka percepcije, ali opet, teorijski, tema uopste nije morala da se zgovna, nego je jedino on trebalo da pretpostavi sta ce da bude. mislio sam da postujem ovde, ali sad mi ne pada na pamet kad vidim sta se sve pise.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe da ga branis, nije on kriv sto nije lepo cuo diktat :)

you are a mean old man

jebiga, htedoh da ostanemo van religije koliko je to moguce, jer mislim da ima dosta materijala za to - smrtni gresi nisu samo problem zbog toga sto se zbog njih ide u pakao :) jer se odnosi i na ateiste - time sto zaista zgovnaju zivot pojedinca.

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Meni onda najiskrenije, bez ikakvog sarkazma, nije ni malo jasno kako si ti zamislio ovu temu? Uzmeš 7 nekih stavki koje su pobrojali hrišćanski teolozi, još preuzmeš i ono "smrtni" i kažeš bez religije? Kao što su se ljudi već izjasnili, svi su "grešni" po svim tačkama, ne vidim da to dovodi do smrtnosti u vanreligijskom smislu. Hajde, baš objasni kako si zamislio temu, ja konkretno neću imati problem da poštujem okvire pokretača...

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

mislim da je dvini zapodenuo kul temu i da ima ovde materijala za raspravu, sad dal je pogreshan forum hehee...

u svakom sluchaju smatram, bili vernici ili ne, kad bi svi ljudi poshtovali zapovesti, ili jednostavno prestali da chine loshe drugima i da chine dobro raj bi upravo na zemlji sad bio

naveo ti je dvini kako pozuda moze biti losa po drugog

moze biti da odvede u pogreshan pravac, mada shto se konkretno silovanja tiche to nije po meni proizvod pozude vec wrath-a, i koliko ja znam mnogi struchnjaci se slazu sa tim, ljudi siluju prvenstveno da bi naudili toj osobi i iz tog povredjivanja dobijaju zadovoljstvo

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...