Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Despot Vuk Branković, koji je ratovao za Mađare.

Sad tek videh duletov sig (pošto su mi inače ugašeni sigovi), i pade mi na pamet pitanje:

medical_symbol1.jpg

Kako se zove ovaj simbol i zbog čega je pogrešno koristiti ga u vezi sa medicinom?

HINT: malo grčke mitologije na pomolu ;)

Link to comment
Share on other sites

Lici mi na Merkurov stap : )

Bravo Gotti, mada je to Hermesov štap, Merkur je njegova rimska kopija.

E sad, vratimo se duletovom postu: Eskulap je u grčkoj mitologiji bog medicine i zdravlja. Eskulapov štap je simbol medicine, ali on izgleda ovako i nikako drugačije:

Rod_of_asclepius.png

Ali kako onda da se Hermesov štap pojavljuje na sve strane? Zbrka je nastala odavde:

US_Army_Medical_Corps_Branch_Plaque.gif

Američki armijski sanitetski korpus je 1902. usvojio ovaj amblem misleći da je varijacija Eskulapovog štapa (ipak izgleda zajebanije od pravog). Logo se proširio po svetu medicine pre nego što je neko otkrio grešku, posle čega su neki vratili Eskulapa na logo. Ostali su ukopali pozicije i izgradili teoriju da je Hermesov štap simbol neutralnosti saniteta, tako da je još uvek u značajnoj meri prisutan u Severnoj Americi, kao i u državama koje su u njihovoj zoni uticaja.

Postoji i čuvena gravura na kojoj Eskulap ne da Merkuru i Hermesu da napastvuju njegove tri ćerke, koje predstavljaju tri aspekta medicine

esculap2.jpg

edit: dodat vremenski okvir kada se sve ovo dešavalo

Sise Gotti sledeći!

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

признајем, слаб сам са историјом Рима после 1. в.н.е.

хајде Готи, поново постављаш питање.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

skandinavska plemena?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

al moram priznati da i mene iznenađuje tvoja zainteresovanost starim rimom, posebno zbog toga što sam se jedno vreme plašio da ti ne uraste tarzanka, ako smem tako da se izrazim. pozitivan pomak, u svakom slučaju; samo nastavi!

Link to comment
Share on other sites

Aman ljudi, ne ucim stare rimljane jer u cetvrtoj godini srednje elektrotehnicke skole ni nema istorije, a frizura nema nikakve veze sa mojim interesovanjima, ja sam oduvek voleo istoriju (bas zbog toga mi je i zao sto se nisam ranije opredelio za Filozofski fakultet), a pogotovo Starorimsko carstvo i Fasisticki period.

Uostalom, ovo je kviz, ili postavite neko konkretno pitanje ili fuck off.

Od kako igram sa Krekijem, moja zena vise ne hrche.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...