Jump to content

Recommended Posts

Ok, nemalo puta sam bas na ovom forumu procitao nesto tipa "Jeste, procitao si na wikipediji i sad mislis da je tacno", ili "DA WIKIPEDIJA JE SIGURNO U PRAVU" i sl ('You get the picture, right?').

E sad, bas me jako zanimaju ti primeri gde ste skontali da wikipedija nije u pravu, tako da, paste-ujte neki link na taj deo i obrazlozite 'di gresi. Ili bilo kakav 'feed' ostavite sto se ove teme, jel, tice.

Link to comment
Share on other sites

wikipedia je vrlo korisna sto se tice informisanja i podataka, mada se mogu naci neke gluposti na sajtu, koje serviraju iskljucivo neki trolovi i ostale dokone budale

pre nekoliko meseci, u plejboju sam citao odlican text o wikipediji, tu su objasnili neku vrstu podele ljudi koji posecuju taj sajt, tipa, ljudi koji serviraju pogresne informacije u textovima, ljudi koji ispravljaju textove itd. uglavnom, uvek ce biti nekih majmuna koji moraju da kvare stvari, sto dalje implicira na izreku, u svakom zitu ima.. kukolja? ne znam kraj te izreke :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

sto se mene tice, na osnovu par iskustava, kad sam iscitavao nesto u sta se kao i razumem pomalo, uglavnom nesto oko muzike ili istorije, prilicno je sve to fino odradjeno. ponekad, doduse, malo slobodnije nesto interpretiraju ili ubace neko common misljenje bez ograde, rezerve, ali nista strasno. sto se mene tice, slobodno covek moze da se oslanja na vikipediju kao na pomagalo pri stvarima opsteg nekog enciklopedijskog reda velicine (tipa, ides da se podsetis sta su dorski, jonski i korintski stil), ali za neko ozbiljnije istrazivanje vec ne bih preporucio igranje sa vikipedijom.

moja dva dinara...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja svakodnevno provedem par sati na Wikipediji i IMDBu. Za ono shto nisam bio siguran da li je tachno, kada sam proverio ispalo je tachno u vetjini sluchajeva, ponekad dosta jednostavnije objasnjeno ali uglavnom tachno. Enivej, imash na Wiki oznacheno kada stranica/tekst nije proveren i postoji mogutjnost da su informacije netachne, takodje imash chesto na dnu stranice "References" gde mozesh da vidish odakle im pojedine informacije. Iz lichnog iskustva, nisam bio misinformed by Wiki verovatno nikada, bar shto se tiche tih stvari koje sam proveravao iz vishe "izvora".

Link to comment
Share on other sites

nashao sam prilichan broj subjektivnih tumachenja nekih tema koje to dozvoljavaju i mozhda 1 do 2 greshke za sve ove godine, al nije da sam ih trazhio. naravno to je jako mali procenat u odnosu na ono shto ona doprinosi tako da je shto se mene tiche rachunica jasna :]

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

sto se mene tice, na osnovu par iskustava, kad sam iscitavao nesto u sta se kao i razumem pomalo, uglavnom nesto oko muzike ili istorije, prilicno je sve to fino odradjeno. ponekad, doduse, malo slobodnije nesto interpretiraju ili ubace neko common misljenje bez ograde, rezerve, ali nista strasno. sto se mene tice, slobodno covek moze da se oslanja na vikipediju kao na pomagalo pri stvarima opsteg nekog enciklopedijskog reda velicine (tipa, ides da se podsetis sta su dorski, jonski i korintski stil), ali za neko ozbiljnije istrazivanje vec ne bih preporucio igranje sa vikipedijom.

moja dva dinara...

ovako i ja kapiram. s tim što u nekim oblastima vikipediji možeš verovati 99%, a za druge je ne vredi ni čitati. recimo, razne tech stvari, što kaže trooper, su tu često i bolje objašnjene nego na zvaničnim izvorima. onda, kad čitaš o nekom servisu ili proizvodu, u startu je lakše jer ne moraš da prevodiš sa marketinga na ljudski jezik.

s druge strane, bilo šta što ima veze s novijom istorijom, elemntima teorija zavere, ili bilo šta što se makar malo odnosi na politiku ne vredi ni čitati.

Link to comment
Share on other sites

ma kad su na wiki na strani za nezavisno kosovo okacili himnu kosova boze pravde, zastavu srpsku i sve XD

Nema tu nista vezano za nas mentalitet vec za mentalitet interneta i foruma gde je svako jak i svakome je pisa mnogo velika pa moze da se kurci jer zna da ga nece drmnuti neka pesnica iz monitora i sasuti mu sve zube niz grlo ( mlechne zube naravno ).

ovog dakija ovnuju svuda jebote
by Pesma-Mrtve-Dece
Link to comment
Share on other sites

Hhahaha, lol za Himena... :D

moja dva dinara...

Sugerisao bih da taj engleski idiom je daleko bolje preveden kao "mojih 5 para" s obzirom na genezu "my 2 cents". Kod nas je to ono "pet para ne da(m)" šta drugi misle.

A što se tiče wikipedije sve zavisi od članka do članka. Ako je članak dovoljno dugo izložen i dovoljno posećivan, bez obzira na vandalizme na kraju će se prirodno iskristalisati dobar članak, još samo da ako je u pitanju neka škakljiva tema ima i odgovarajući stepen zaštite.

Sve u svemu, mislim da je pogrešno donositi sud o wikipediji kao celini jer kao takva nije ni pisana, dok je ispravno to raditi npr. sa Britanikom. Sudite o svakom članku pojedinačno, zato je i dato da možete da pogledate na posebnim stranicama razvoj članka.

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

pa nije to isti kontekst, maj tu sents je u fazonu daj da ja nesto prilozim u ovo, a ne da ne dam ni pet para, drugo, mozda bi i bilo adekvatnije pet para, ali vec se odomacilo dva dinara, tj nisam ja to smislio nego je vec u slengu, tako da, dont sut d mesendzer:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...