Jump to content

Lelekom net share


Hide

Recommended Posts

Elem, dozlogrdio mi je ovaj lame excuse za wireless, tako da sam odlucio da se nakacim matorcima na adsl. Odmah sam odlucio da necu da cimam telekom za njihov ruter, nego da odmah uzmem svoj. S tim u vezi imam par pitanja:

1) Ruter. Trazim nesto pouzdano (ne pregreva se, ne zabada), a jednostavno (za sad mi treba samo da limitujem net i to je to). Cena uglavnom nije problem, znaci rado cu dati kintu za nesto kvalitetno. Koje firme/modele da gledam?

2) Podesavanja rutera. Da li za ovo treba da cimam njihovu tehnicku podrsku ili cu uspeti sam da se snadjem?

3) Podesavanje kompa. E sad, ovo je malo zamrsenije. Sticajem okolnosti, momci iz tehnicke podrske su me prebacili na static ip. Adresa kompa koji sad ima adsl je 192.168.1.10, a gateway isto, samo sa dvojkom na kraju (netmask je standard, 3x255 pa .0). Koje parametre treba da unesem na komp koji cu naknadno nakaciti?

Hvala unapred :)

Link to comment
Share on other sites

1: Linksys WAG200G.

2: Od provajdera ti treba samo PPPoE username i password.

3: Sva podesavanja ce ruter da dobije automatski kad se zakaci, a ti na kompovima podesis "obtain an ip adress automaticaly" i isto za dns i dobices od rutera sva podesavanja.

I moja preporuka posto ces furati ruter, da ih pitas sta treba da dopises iza username-a za pppoe da bi dobio javnu ip adresu posto je 192.168.x.x privatni opseg i imaces problema sa torentima/dc-om/igricama itd itd ...

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

E da tek sad videh, ovaj linksys, a i svi ostali koje sam gledao nemaju lepo uradjen traffic shaping ako ti to treba. Ima samo opciju da menjas prioritet paketa po portu koji koristi.

I to radi uzasno bas sam se igrao sa tim. cim ukljucis taj njegov QoS ko da ti je neko usporio net jedno 10x.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice trafik sejpinga kako bog zapoveda, trazim neko jeftino ili software (linux based) resenje od 2002.

Koliko mi se cini, i dalje ostaje da mi treba oko 900 dolara za cisco uredjaj da bi to radilo pouzdano.

Pod trafik shapingom pored prioriteta podrazumevam ogranicenje po klijentima za UL i DL...

@ Hide net limituj ili net limiterom ili DU duper kontrolerom koji je bolji jer se moze zastiti passwordom pa ga ne mogu korisnici ukidati (pretpostavljam da zelis ostatku familije da prigusujes net kao ja mojima.Pita sa jabukama 128k, opran ves dodatih 64k, tufahije dodatih 128 it itd)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

pa lepo ti je rekao mohi gore, Linksys WAG200G, ne zabada nikad, a nije više ni toliko skup, oko 5k je ako se ne varam

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

@mohi

Debilna pitanja:

- Znaci nece predstavljati problem sto se konektujem sa dva kompa sa istog pppoe naloga? (ovo pitam jer mi je trenutni provajder pravio problem)

- A konto javnog ip-a: ne igram igre, a p2p retko koristim. Jel da se cimam sa public ip onda ili ne?

@fatso

Hvala za predloge :)

Link to comment
Share on other sites

Sa ruterom se ruter kaci samo jednom na jedan pppoe nalog, a tvoj neogranicen broj racunara posle ide preko rutera koji ih nat-uje (network adress translation). Znaci ne kacis se ti sa svog windowsa preko pppoe konekcije vec na ruteru podesis da se on kaci, a windowsi koriste ruter kao gateway.

Nema razloga da ne trazis posto ce tvoj ruter imati javnu adresu, a windowsi privatne te ce biti zasticeni od spoljnih uticaja, a dupli nat (u slucaju da ruter na javnom interfejsu dobije privatnu adresu to ce znaciti da provajder tebe natuje i onda ruter opet natuje tvoje windoze) nije dobar i cesto moze praviti probleme nekim aplikacijama.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Pa onaj Havaji kurac što ga Telekom daje je isto ruter, samo kupi neki switch i to je to.

Telekomov ruter 510 ima 4 porta. 2 su slobodna u startu i 2 za iptv (koja se oslobdjaju za druge namene klikom misa)

kome je torent prioritet mora odmah da menja 'havajca' 510

to djubre mi se resetovalo po 20 puta dnevno bez obzira sta sve pokusavao (smanjivao broj conn. u mtorentu, povecavao smanjivao half-open conn.)

ocigledno 'drzanje veze' mu nije jaca strana

cim sam zakacio stari ASUS sho mi je ostao sa PTT adsl-a progledao...

Link to comment
Share on other sites

Kolko se meni cini huawei zabada jer se pregreva.

Tj ovaj moj kad god zabode to je od vreline. I vrlo retko zabada (na svakih par dana leti ili kad je bas toplo jako)

A iskreno uredjaj mi bas ne deluje kao kurac vec kao ok uredjaj kome je samo moglo malo paznje vise biti posveceno sto se tice hladjenja.

Da je zapakovan u sivu cetvrtastu kutiju na kojoj pise nesto zapadnjacko umesto nji-hao, svi bi ga hvalili :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Kolko se meni cini huawei zabada jer se pregreva.

Tj ovaj moj kad god zabode to je od vreline. I vrlo retko zabada (na svakih par dana leti ili kad je bas toplo jako)

A iskreno uredjaj mi bas ne deluje kao kurac vec kao ok uredjaj kome je samo moglo malo paznje vise biti posveceno sto se tice hladjenja.

bivsi i sadasnji ASUS ruter me razmazio sa brojem konekcija

pustim u 'muli' 150 fajlova da se dl i ne obracam paznju na hard core limit i max conn.limit

u mtorentu nikada nisam imao potrebu da menjam broj konekcija po fajlu ili da 'cackam' half-open

half-open conn. drzim na 100...

Huawei Echolife HG510 odlican:

+ 4 lan porta

+ gaming

+ http/ftp/news download

+ pristojni softver za IP change na rapidu

- resetovanje 20-30 puta dnevno sa torrent/eMule

sigurno postoji nacin da se taj ruter natera da radi sa torrent/eDonkey programima sa ogranicavanjem broja konekcija u programima... ali lakse mi je bilo da samo promenim ruter [8D]

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, ja jako malo koristim torente/emulei uopste p2p pa verovatno nisam iskusio muke.

nazalost starije serije/filmovi iz "mog stoleca" obicno se pojavljuju samo na eDonkey mrezi [8D]

NFL utakmice su na torrentima

Survivor Srbija je na torrentu [:p]

rapid free se blesavi min. 6 sati dnevno

news ima samo nove stvari

jbg. veliki je problem kad imas mnogo slobodnog vremena. = treba to popuniti [:D]

Link to comment
Share on other sites

kada sam uzeo adsl kod telekoma, dobio sam onaj thompson speedtouch ne znam koji tacno...za vise od godinu ipo, nikad nije zaboo, nikad ga ne gasim...ona roze govna ne znam kakva su, ali ovaj ne pravi probleme

-Ukoliko neka devojka sedi negde sama NIKADA joj nemojte prici, sesti pored nje i izvaditi digitron i pitati je jel zna da racuna, ona kaze da zna, i reci "racunaj da cu te jebati" (osoba cija je ovo fora ima 30 godina i NIKADA nije imao devojku koja ima sve zube)

  ▲

▲ ▲

Link to comment
Share on other sites

Kolko se meni cini huawei zabada jer se pregreva.

Tj ovaj moj kad god zabode to je od vreline. I vrlo retko zabada (na svakih par dana leti ili kad je bas toplo jako)

A iskreno uredjaj mi bas ne deluje kao kurac vec kao ok uredjaj kome je samo moglo malo paznje vise biti posveceno sto se tice hladjenja.

Da je zapakovan u sivu cetvrtastu kutiju na kojoj pise nesto zapadnjacko umesto nji-hao, svi bi ga hvalili :)

Probas uredjaj na kome pise "nesto zapadnjacko" i prestanes da kenjas :*

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Pa probao sam, ne sporim da su kvalitetnije izrade (mehanicke).

Ali gledam ovako :

Dobio sam Huawei. Imam 2 opcije.

Prva je da pogledam da li radi ono sto meni treba (samo da izbusim portove). Ima. woo-hoo. Vidi vidi, qos, nat, dhcp, dns forwarding...iju iju, lepo. Vidi zabada ponekad. Ju vreo je. Ma ko ga jebe, nek se hladi.

Druga je da odem na neke "mrezaroske" forume i da pricam kako ja po ceo dan radim sa ciscom, jao jao bas sam pre 2 nedelje teglio neki core switch 3800, jaja mi propala kroz rupu na gacama, jao jao, bash, grep, vlan, spanning tree protokol, jaooo kako se super razumem i pljujem po telekomu, huaweiju, JEA.

Odabro sam prvu, druga zahteva mnogo vise umnog napora.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...